ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Pionýři v Českém Krumlově v 80. letech.
Český Krumlov - Nebyli jste náhodou v 80. letech pionýři? Pak se možná najdete na některé z fotografií v pátečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku, ve kterém vychází další díl vzpomínkového seriálu Jak jsme žili v Československu, v němž nahlížíme do stoleté historie našich měst, obcí, spolků a institucí.

Jak jsme žili v Českém Krumlově

Českokrumlovsko
Military den v Brandýsku se konal už posedmé.
Brandýsek /FOTOGALERIE/ - V Brandýsku se opět po roce vojenčilo. Patříte k milovníkům vojenství? Pak jste si jistě přišli na své při tradičním Military dnu, který ve spolupráci s obcí a sborem dobrovolných hasičů pořádal již posedmé Military klub Brandýsek. A bylo z čeho vybírat.
7 fotografií

Military den v Brandýsku se konal už posedmé

Kladensko
Ilustrační foto.
Ten den před padesáti lety si Jitka Kolářová pamatuje dodnes. Odpoledne 26. září 1968 se u nich v domě v Tuchořicích nedaleko Žatce zničeho nic objevil voják se samopalem v ruce. Nijak je neohrožoval, strach s otcem ale měli. Tehdy ještě nevěděli, že jde o zběha sovětské armády, která v srpnu 1968 vpadla do Československa. A že nedaleko od Tuchořic údajně zabil muže z blízkého Líčkova.

Táta sovětského zběha opil vodkou, vzpomíná lékařka na 50 let staré drama

Česko
Letiště Milovice
Střední Čechy – Investice ve výši 100 milionů korun během deseti let, vytvoření desítek nových pracovních míst – a v neposlední řadě také přitáhnutí pozornosti k regionu, kam přijdou moderní technologie spjaté s vědou a výzkumem. To vše by měla přinést spolupráce Středočeského kraje se společností Valeo Autoklimatizace, která má zájem vybudovat na bývalém vojenském letišti Boží Dar u Milovic pokročilý polygon pro testování aut.
28 fotografií

Budoucnost milovického letiště chce kraj spojit s firmou Valeo Autoklimatizace

Nymbursko
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Střední Čechy – Jsme pro, ale zase ne tak moc. Nikoli za každou cenu. Tak se v noci na úterý postavili středočeští zastupitelé k návrhu řešení situace kolem pozemků v někdejším vojenském prostoru u Milovic – jde o letiště Boží Dar a okolí – kde kraj kvůli nájemní smlouvě z minulosti a následným soudním sporům nemá možnost plně nakládat se svým majetkem.
28 fotografií

Zaplatí kraj za „své“ Milovice stamiliony?

Z okolí
Megafonem informoval Miroslav Šafařík demonstrující Trutnovany o jednáních velitele cizích vojsk s vedením národního výboru.
Trutnov - Dnes dvaadevadesátiletý Miroslav Šafařík se stal před půl stoletím nejen přímým účastníkem proslulého vzdoru proti vpádu spřátelených armád, ale dokonce jednou z klíčových osobností. Jeho jméno si lidé dodnes spojují se skupinou označovanou jako Svobodný Trutnov.

Když jsem viděl tanky, tušil jsem, co nás čeká

Krkonoše
V místech, kde se dříve proháněly okupační tanky, se dnes pasou divocí koně a pratuři.
Milovice - Vojenské prostory, které po vpádu sovětských vojsk 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa zabraly okupační jednotky, měly po odchodu vojáků v roce 1991 různý osud. Obrovskou proměnou prošel bývalý vojenský prostor v Milovicích. Z největší sovětské základny na československém území se změnil ve světově unikátní rezervaci se stády zubrů a divokých koní.
17 fotografií

Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci divokých koní

Nymbursko
Letiště Boží Dar - letecký snímek.
Střední Čechy – K vyřešení zřejmě spěje dlouhodobě problematická situace kolem budoucnosti části někdejšího vojenského výcvikového prostoru u Milovic. Tam na dlouho uvízly na mrtvém bodě práce na odstraňování dále nevyužitelných staveb – zchátralých panelových domů i hangárů – které tam zůstaly po odchodu sovětské armády v roce 1991. Současně ustrnuly všechny rozvojové plány.
28 fotografií

Rýsuje se dohoda, která by mohla uvolnit zablokované pozemky u Milovic

Z okolí
Politolog Vladimír Srb
/ROZHOVOR/ Události srpna 1968, kdy na území Československa vstoupila sovětská armáda, jsou dobře známé. Co ale říká na vojenskou stránku okupace politolog a historik Vladimír Srb, který je prorektorem Vysoké školy společenských věd v Kutné Hoře? Jak dlouho vznikaly plány na okupaci? Byla invaze finančně náročná pro Sovětský svaz? Nejen na to jsme se ho zeptali v našem rozhovoru.
30 fotografií

Okupaci plánovali Sověti několik měsíců, říká politolog Vladimír Srb

Česko
Snímky z Hořicka, Nové Paky a Jičína poskytlo RMAG Jičín.
Jičínsko – Proč? Tuto otázku si kladla většina lidí při srpnové okupaci roku 1968, kdy do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Údajně proto, aby nás uchránila od kontrarevoluce. Zůstala tu dlouhých třiadvacet let.
16 fotografií

Spoušť foťáku proti samopalu

Jičínsko
Politolog Vladimír Srb
Střední Čechy /ROZHOVOR/ – Události srpna 1968, kdy na území Československa vstoupila sovětská armáda, jsou dobře známé. Co ale říká na vojenskou stránku okupace politolog a historik Vladimír Srb, který je prorektorem Vysoké školy společenských věd v Kutné Hoře? Jak dlouho vznikaly plány na okupaci? Byla invaze finančně náročná pro Sovětský svaz? Nejen na to jsme se ho zeptali v našem rozhovoru.
30 fotografií

Politolog: Okupaci plánovali Sověti několik měsíců dopředu, naznačují informace

Z okolí
Sovětské tanky v ulicích Kladna.
Kladensko – Srpen 1968 zůstane navždy tučným písmem zapsán v dějinách naší země. Vpád vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa šokoval miliony obyvatel našeho státu. Počet pamětníků této události stále klesá, někteří z mladší generace dokonce už ani neví, co se v srpnu onoho nešťastného roku stalo. Přesto existuje řada těch, kteří vzpomínky na osudný 21. srpen 1968 barvitě vybavují.
29 fotografií

Vpádu vojsk Varšavské smlouvy do naší vlasti nikdo nemohl uvěřit

Kladensko
Ilustrační foto.
Je 50 let po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vojenském vpádu vojsk pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa, jak praví dalším generacím Wikipedie.

Náš srpen

Z okolí
Snímek k článku Ostravské jaro 1968 v České televizi.
Osobní vzpomínky pamětníků a přímých účastníků tehdejšího dění, autentické dobové materiály Československého rozhlasu a Československé televize, sociologický ponor do historie specifického regionu, unikátní svědectví z archivů.
3 fotografie

Ostravské jaro 1968 v České televizi

Ostravsko
Zemřel starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král
Benátky nad Jizerou - Poslední červencový den přinesl pro Benátky nad Jizerou smutnou zprávu. Ve věku 70 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci starosta Jaroslav Král. Muž, o jehož oblíbenosti a také osobních i profesních kvalitách svědčí již pouhý fakt, že byl do své funkce opakovaně volen a město vedl bez přestávky od roku 1990. A i na samém konci života se snažil, pokud mu to zdravotní stav umožnil, nadále řešit záležitosti svého úřadu.

Zemřel Jaroslav Král, dlouholetý starosta Benátek nad Jizerou

Boleslavsko
Pomník maršála Koněva.
Ruské velvyslanectví ve svém prohlášení popřelo, že by se sovětský maršál Ivan Koněv jakkoli podílel na přípravě invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Ambasáda tím reagovala na informaci o tom, že Praha 6 chce na Koněvově památníku umístit desku, která má o maršálově podílu na přípravě okupace informovat. 
3 fotografie

Maršál Koněv a invaze v roce 1968? Kdepak, tvrdí ruská ambasáda

Praha