ŠTÍTEK: Sovětská armáda

Připomínka obětí druhé světové války u pomníku setkání dvou sovětských armád u Dobříčkova.
Benešovsko - Vůbec ne velikášsky, ale jen komorně si od roku 1990 připomínají ve městech Benešovska lidé jednu z nejdůležitějších událostí naší novodobé historie – osvobození od německé nacistické okupace v květnu 1945. Stejně tomu bude i tentokrát, kdy od onoho okamžiku uplynulo 73 let.
5 fotografií

Velkolepé oslavy příchodu osvoboditelů nechystají

Benešovsko
Filmaře oslovily příbramské Křižáky, které stále připomínají počátek 90.let.
Příbram /ROZHOVOR/ – Tento týden žije část města filmováním. Na sídlišti v okolí tzv. „Křižáků“ totiž pro Českou televizi natáčí režisér Jan Hřebejk minisérii Rédl s detektivní zápletkou. Příběh pojednává o vojenském prokurátorovi, který na přelomu let 1992 a 1993 vyšetřuje ztráty vagónu zbraní z vojenských transportů sovětské armády, přesouvající se z bývalé NDR přes Československo domů. Jan Hřebejk nám poskytl i krátký rozhovor. 
10 fotografií

Křižáky jsou podle Hřebejka určitá vzácnost

Volný čas
Radnice v Milovicích
Milovice - Ve městě by se měly rozvíjet služby a infrastruktura. Radnice chce nalákat nové podnikatele a výrobce, aby mohla ve městě vzniknout další pracovní místa. To vše se píše ve strategickém plánu na příštích deset let, který na svém posledním zasedání schválili zastupitelé města.

Milovická radnice láká nové podnikatele

Nymbursko
Padesát dobrovolníků vyčistilo budoucí pastviny od starého harampádí.
Milovice - I přes teploty těsně nad nulou se o víkendu dobrovolníkům povedlo vyčistit desítky hektarů bývalého vojenského prostoru na kraji Milovic. Kromě černých skládek nacházeli spoustu starého a často pro zvířata i lidi nebezpečného harampádí po sovětské armádě. Ocelová lana, ostnaté dráty, zbytky techniky nebo pneumatiky, které ještě nesly nápisy v azbuce, nebyly výjimkou.

Na okraji Milovic se válely zbytky po sovětské armádě

Nymbursko
Největší podzemní továrna v České republice.
Litoměřice /FOTOGALERIE/ – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. Zde na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme.
33 fotografií

Litoměřická NEJ, díl 10: Největší podzemní továrna v ČR

Litoměřicko
Největší podzemní továrna v České republice
Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl čtvrtý.

Litoměřická NEJ: Nejuctívanější obránce Filipín v Evropě

Litoměřicko
Olšanské hřbitovy.
Praha - Zhruba desítka lidí se ve čtvrtek sešla na Olšanských hřbitovech, aby si připomněla československé občany původem ze zemí bývalého Sovětského svazu, které po konci druhé světové války zabili nebo deportovali do gulagů agenti sovětské rozvědky NKVD. Přítomní položili věnec a květiny k pamětní desce na zdi olšanského pravoslavného kostela. Akci zorganizoval spolek BEZ komunistů.cz, sdružující antikomunistické iniciativy.

Lidé si připomněli poválečné zatýkání agenty SSSR na území Česka

Praha
Ilustrační foto.
„6. května 1945 v ranních hodinách, po silné dělostřelecké a minometné palbě, překročila sovětská vojska za vedení S. K. Ščerbakova, V. M. Grigorjeva a I. V. Sotnikova řeku Opavici v blízkosti Krnova a vnikla do města," zapsal si velitel operace generál Vinogradov.

Generál Vinogradov osvobodil Krnov a je čestným občanem

Bruntálsko
Železniční trať. Ilustrační foto.
Praha - Studie proveditelnosti Všejanské spojky má být hotová v první polovině příštího roku. Jde o návrh řešení zlepšení železniční dopravy mezi Prahou a Mladou Boleslaví, mezi Milovicemi na Nymbursku a Čachovicemi má být postavena více než osm kilometrů dlouhá železniční trať.

Studie proveditelnosti trati u Milovic má být hotová příští rok

Z okolí