Stres a deprese ovlivňují nejen naši náladu, ale i rozhodnutí, zda se pustíme do přípravy domácího jídla. Z americké studie navíc vyšlo najevo, že nejenže při špatné náladě častěji saháme po zásobách v mrazáku, ale také více vyvíjíme tlak na děti, aby si po sobě uklidily a umyly nádobí.
ČlánkyPříroda se řídí vlastním časem. Dosud žádná z vědeckých studií neuměla přesně vysvětlit podrobný proces kvetení. Nyní výzkum identifikoval buňky, které pomáhají při produkci důležitého genu označovaného Flowering locus T (FT).
Články"Ujela mi tramvaj přes nosem!" "Představ si, že vteřinu před odchodem mi zazvonil telefon.""Chtěl jsem ještě něco dodělat a zapomněl jsem na čas." Určitě i vy znáte věty, kterým jedna skupina lidí říká „trapná výmluva“ a druhá „pádný argument“. Právě na chronické opozdilce se zaměřili vědci.
ČlánkyDávno předtím, než do Ameriky vkročila noha Kryštofa Kolumba, tam existovalo nebývale velké město. O jeho obyvatelích ale nevíme skoro nic. Osídlení za záhadných okolností zmizelo.
6 fotografií
ČlánkyEiffelova věž, jeden z nejnavštěvovanějších monumentů světa a dominanta francouzské metropole, přivítá ročně kolem sedmi milionů návštěvníků. Vypátrali jsme pro vás zajímavá fakta. Věděli jste například, že ji chtěl Hitler nechat strhnout? A tipnete si, kolik se na ni při pravidelné údržbě spotřebuje barvy?
ČlánkyKdyž sedíte v dopravním letadle, které si hlídá vyšší letovou výšku, ani vás nenapadne hrozba střetu s dronem. Při vzletu a přistání už tato myšlenka není tak nereálná. Navíc drony jsou příliš malé, aby je letištní radary identifikovaly.
Magazín-NGZa posledních 70 let se rozloha indického říčního ostrova Majuli zmenšila o polovinu. Hrozí, že během dvaceti let zmizí úplně. Jadav Payeng se před 39 lety rozhodl pro jeho záchranu každý den vysadit strom. VIDEO V ČLÁNKU
4 fotografie
VideoStoupající hladina moří je jedním z nevratných důsledků globálního oteplování. Vědci varují, že by se přímořské oblasti mohly ocitnout pod vodou mnohem dřív, než se předpokládalo.
Magazín-NGBotanici a milovníci přírody byli v botanické zahradě v New Yorku svědky ojedinělého pohledu na obrovský květ nejsmradlavější květiny na světě. Protože se neví, kdy se tato událost bude opakovat, kamery byly při tom.
8 fotografií
VideoČas – existuje snad záhadnější a podivnější fenomén našeho vesmíru? Přestože se s ním každý z nás setkává každý den a fyzici ho usilovně zkoumají už sto let, vlastně jeho podstatu pořád nechápeme.
ČlánkyNárodní památková péče v Irsku se rozhodla zpřístupnit tzv. prohlížeč vraků. Je mezi nimi i zaoceánský parník, jehož potopení rozhodlo o připojení Spojených států k první světové válce. ODKAZ na interaktivní mapu najdete v článku.
ČlánkyČas – existuje snad záhadnější a podivnější fenomén našeho vesmíru? Přestože se s ním každý z nás setkává každý den a fyzici ho usilovně zkoumají už sto let, vlastně jeho podstatu pořád nechápeme.
ČlánkyPřímořský stát v západní Africe je pátou nejchudší zemí na světě – 70 % populace zde žije pod hranicí chudoby. Prodej drahého kamene, který má neuvěřitelných 709 karátů, by tak mohl pomoci mnoha obyvatelům.
ČlánkyLetos díky Velikonocům připadá 15. duben na Bílou sobotu. V minulosti se v tento den stalo tolik nešťastných událostí, že to nelze přejít bez povšimnutí.
6 fotografií
ČlánkySupersonický letoun XB-1 zvládne cestu mezi Anglií a Amerikou za polovinu času, než je tomu dnes. Nejrychlejší civilní letadlo je v současné době ve výstavbě. Na příští rok se plánuje testování a letenky by měly být v prodeji do deseti let. VIDEO v článku.
VideoExploze umění, prapodivných strojů, písečných bouří, milujících se lidí a otevřených srdcí – přesně takový je festival Burning Man, na který přijede do nevadské pouště každý rok kolem 70 000 lidí. Letos mezi nim byl i přední český fotograf Marek Musil.
11 fotografií
ČlánkyPlaneta Země se možná dočká lepšího zacházení: profesor ze Stanfordské univerzity Mark Z. Jacobson má plán, jak získávat sto procent energie z obnovitelných zdrojů. Jeho tým používá sofistikované modely k vývinu energetických plánů na míru pro jednotlivé státy. Projekt Solutions může připravit svět na velkou změnu: kompletní přechod na obnovitelné zdroje do roku 2050, bez nutnosti zavádění radikálních nových technologií. Během nedávné návštěvy NASA v Pasadeně Mark Z. Jacobson přiblížil svou vizi.
ČlánkyPro velký zájem máte znovu možnost soutěžit o vstupenky na velkolepou výstavu Titanic, která byla slavnostně zahájena 10. února. Unikátní expozice mapující kompletní historii nejslavnější lodě světa se rozléhá v prostorách více než třech a půl tisících metrů čtverečních. Návštěvníci zde vstoupí na palubu Titaniku a prožijí kompletní příběh legendárního plavidla. Poprvé v České republice je možné nahlédnout do věrných rekonstrukcí kajut, strojovny, jídelního oddílu, chodeb, můstku a dalších částí lodě. Na návštěvníky čeká více než dvě stě skutečných exponátů vylovených přímo z vraku Titanicu.
Časopis„Příběhy, které vyprávíme jsou naší čočkou, skrze kterou se díváme na svět. Každý máme ovšem jiné brýle a tedy vidíme svět rozdílně, z jiné perspektivy. Když změníme svůj příběh, můžeme změnit svět. Některé příběhy potřebují zemřít, zmizet, jiné se potřebují narodit. V srdci Evropy je třeba najít mír, příběh míru. Ale tento příběh je zatím někde schovaný, dříme. Jak by to v Evropě vypadalo, kdyby byl bdělý? Co by se změnilo? Co kdyby se naučili Evropané žít s veškerou rozdílností a ještě z ní těžit? Co kdyby toto vzešlo ze středu Evropy, z jejího srdce? Jak by se změnil tento kontinent? Jak by se změnil svět? Jsme připraveni být lidmi? Stojíme na křižovatce – kterou cestou se vydáme?"
ČlánkyV roce 150. výročí zavraždění „velkého osvoboditele" přemítají Američané žijící podél trasy jeho pohřebního vlaku o životě a odkazu svého významného prezidenta. Reportáž, která připomíná vznik obrazu národního hrdiny, napsal pro dubnové číslo Adam Goodheart. Nabízíme vám z ní úryvek s galerií snímků Eugena Richardse.
13 fotografií
ČlánkyJe členem vaší rodiny pes, kočka, případně křeček či andulka? A co byste řekli třeba prasátku, medvědovi nebo koze? Nevěříte? Dokážeme vám, že člověk v dnešním světě sdílí svůj život s různými zvířátky…
ČlánkyZpomalování hlubokomořského proudění, které funguje jako obrovský výměník tepla v planetárním měřítku, může vyvolat rozsáhlé změny podnebí. Nová studie dokazuje, že právě to už nyní probíhá.
ČlánkyExtrémní zima, jež zavládla v posledních dnech v Americe a Kanadě, pokořila teplotní rekord z roku 1942. Naměřeno bylo na některých místech až mínus třicet stupňů Celsia. Podepsalo se to i na Niagárských vodopádech, které z větší části zamrzly.
ČlánkyKdyž člověk zemře na rakovinu, na vině obvykle není původní nádor, ale rakovinové buňky, které se šíří po celém těle, tedy proces zvaný metastáza. Vědci už dlouho vědí, že metastazující nádorové buňky se vyhnou imunitní detekci změnou cukrů na svém povrchu. Dokonce již existuje lék, který zabraňuje podobné přeměně, bohužel poškozuje i buňky zcela zdravé. Vědci z Holandska nyní přišli s novým léčivem sestávajícím z nanočástic, jež se zaměřují pouze na zhoubné tkáně. Při aplikaci tohoto medikamentu u myší se podařilo zabránit metastázám.
ČlánkyEkonomický rozmach v nigerijském Lagosu prohlubuje propast mezi bohatými a chudými, soudí Robert Draper, který připravil pro lednové číslo reportáž o jednom z nejdynamičtějších měst Černého kontinentu společně s fotografem Robinem Hammondem
28 fotografií
ČlánkyRůže, šálek kávy, pálící se dřevo. Tohle jsou jen tři ze zhruba bilionu vůní, které je lidský nos a mozek schopen odlišit. Vědci měli doposud za to, že lidé mohou vnímat až deset tisíc různých pachů, ale jejich počet nebyl až doposud testován.
FotkyPavouci mají smůlu, protože málokdy ujdou pozornosti člověka. Nová studie ukázala, že jiní tvorové snadno unikají naší pozornosti při zběžném pohledu, pavouci ne. Evoluce se postaralo o to, že lidé mají na jejich tvar speciální vizuální radar.
ČlánkyMálokdo zanechal v moderních dějinách Spojených států tak hlubokou stopu, jako John Lennon a Richard Nixon. I když stáli na opačných stranách barikády, jsou jejich osudy zajímavě propletené.
ČlánkyV životě vybíráme scénáře své budoucnosti, vybíráme to, kam se chceme dostat. Volíme však také činnosti, které by nás tam měly dovést. V obou případech proti nám stojí zákeřný nepřítel - rozhodovací paralýza.
ČlánkyHned několik rekordů chce překonat čínská společnost BROAD, která už postavila za 15 dní 30ti podlažní budovu. Nyní čeká na povolení postavit během pouhých tří měsíců nejvyšší budovu na světě s 220 patry pro 30 tisíc obyvatel. Unikátní projekt se jmenuje Sky City One a stavět se má začít v listopadu.
ČlánkyNa jihu Arabského poloostrova postavili už ve starověku výškové budovy. Nejsou ze skla, ani z oceli. Už stovky let odolávají zubu času, přestože jsou postaveny z hlíny.
ČlánkyJanu Gehlovi se daří proměňovat města a zlepšovat životy jejich obyvatel. Proměňuje postupně New York, Kodaň, Šanghaj nebo Peking. Podařil se mu třeba husarský kousek - přes jednu noc proměnil Times Square a jednou provždy se mu podařilo dostat pryč většinu aut a uvolnit místo pro cyklisty a pěší.
ČlánkyMeteority, které dopadly v pátek na Ural, ohrožovaly místní obyvatele na zdraví i na životě. Když opadlo bezprostřední ohoržení, vydalo se spoustu lidí hledat úlomky. Vesmírná tělesa mohou obsahovat vzácné kovy.
SPECIÁL: Osobnost týdneNational Geograhic se nesnaží být politickým časopisem - občas je ale do politiky vtažen. Teď se to stalo kvůli dokumentárnímu filmu.
ČlánkyPokud nosíte brýle, určitě víte, kolik problémů s nimi je: děti jsou kvůli nim šikanované, dospělým se ztrácejí, při sportu jsou nepraktické a stejně vám nezaručí perfektní zrak…
ČlánkyNový druh opice znají místní lidé, ale okolnímu světu byl až donedávna utajen. Opice žije v lesích ve středním Kongu - zdejší prostředí vědci dosud neprozkoumali. Jaký objev můžeme čekat příště?
ČlánkyVědci z Kolumbijské univerzity varují před důsledky změn klimatu. Budou podle nich výrazně bolestivější, než naznačovaly dosavadní odhady.
8 fotografií
ČlánkyAž donedávna se sportovní psychologie soustředila především na trénování mysli na vítězství. Ale během příštích dvou týdnů většina olympioniků prohraje a experti si začínají uvědomovat, že by se i na tuto skutečnost měli připravovat, aby se vyhnuli drtivému rozčarování, napsal zpravodajský server BBC News.
ČlánkyPsychologové varují: moderní aplikace z nás dělají osamělé a líné hlupáky. Chytré telefony přinášejí obrovské peníze, ale jen málokdo dokáže předpovědět jejich rizika…