ŠTÍTEK: spermie

T-Mobile v Praze. Ilustrační snímek
Rodinná vánoční večeře, při níž příbuzní kladou mladému muži dotěrné osobní otázky. Takový námět má letošní vánoční reklama mobilního operátora Slovak Telekom. Slováci ale ze slovenské verze textu spotu vyvodili, že mladík je homosexuál, a stejně tak je zaskočilo použití slova spermie. Tisíce lidí proto sepsaly proti reklamě petici a řešila ji dokonce i slovenská Rada pro reklamu.

Slováky pobouřila vánoční reklama, kde se zpívá o spermiích. Sepsali petici

Státy EU
O nezbytnosti penisu, závody spermií, k čemu je dobrý sex a mnohé další se dozvíte v Prácheňském muzeu v Písku až do 28. května. Interaktivní výstava o rozmnožování z přírodovědeckého hlediska pod názvem Milování v přírodě baví děti i dospělé.
Ať už jste školák pídící se po informacích nebo dospělák, kterého nemůže v oblasti sexu jen tak něco překvapit, nenechte si ujít putovní výstavu Milování v přírodě v Prácheňském muzeu v Písku. Zábavná a interaktivní expozice věnovaná rozmnožování je vhodná pro všechny generace, žákům základních škol i dospělým může rozšířit obzory nejen v sexuální výchově, ale i přírodovědě. Hostuje tu jako na prvním místě v jižních Čechách až do 28. května. A stále se mění.
45 fotografií

Milování v přírodě ukazuje Prácheňské muzeum. Baví závody spermií i další prvky

Písecko
Fatu a Najin ve výběhu v keňské rezervaci Ol Pejeta
Tým vědců z konsilia BioRescue vedeného Safari Parkem Dvůr Králové vytvořil tzv. primordiální (prvotní) zárodečné buňky z kmenových buněk severního bílého nosorožce. Jsou předchůdkyněmi vajíček a spermií, uvedli dnes zástupci Safari Parku Dvůr Králové. Označili to za významný krok k záchraně druhu, na němž mají zásluhu hlavně odborníci z univerzity v Ósace. Dosud se toho nikdy nepodařilo dosáhnout u tak velkých savců.
6 fotografií

FOTO: Vědci vytvořili prvotní zárodečné buňky z ohroženého nosorožce

Krkonoše
Mezinárodnímu týmu veterinářů, ve kterém byli i odborníci ze zoo ve Dvoře Králové, se poprvé podařilo v laboratoři vytvořit životaschopná embrya nosorožců bílých severních
Tým vědců z konsilia BioRescue vedeného Safari Parkem Dvůr Králové nad Labem vytvořil tzv. primordiální (prvotní) zárodečné buňky z kmenových buněk severního bílého nosorožce. Jsou předchůdkyněmi vajíček a spermií, uvedli dnes zástupci Safari Parku Dvůr Králové. Označili to za významný krok k záchraně druhu, na němž mají zásluhu hlavně odborníci z univerzity v Ósace. Dosud se toho nikdy nepodařilo dosáhnout u tak velkých savců.
6 fotografií

Záchrana ohroženého druhu: Vědci vytvořili zárodečné buňky bílého nosorožce

Věda
Přestože pandemie zavřela Čechy v jejich domovech, žádná populační exploze či „sexuální revoluce“ se nekoná. Spíše naopak.
Přestože pandemie zavřela Čechy v jejich domovech, žádná populační exploze či „sexuální revoluce“ se nekoná. Spíše naopak. Dva roky povinného soužití na pár metrech čtverečních se v tuzemských ložnicích odrazily spíše negativně. Začínají si toho všímat nejenom zahraniční studie, ale potvrzují to i čeští lékaři. Covid podle odborníků „sešrotoval“ naši psychiku, a přestože útočí primárně na plíce či v případě omikronu na průdušky, škody páchá i na pohlavních orgánech.

Slabá erekce a sperma, nuda, znechucení. Pandemie zabíjí sex i Čechům

Zdraví
Spermie. Ilustrační snímek
Když budete chodit moc do práce, dostanete pokutu. S takovým pravidlem se nyní musí kvůli covidu vyrovnat lidé ve Walesu. Na první pohled možná bizarní zákon se v posledních dnech zařadil mezi nejzajímavější zprávy z koronavirem sužovaného světa. Deník vám přináší jejich stručný přehled. 

Nejnovější zajímavosti ze světa covidu: pokuta, podvod a spermie

Svět
Klinika asistované reprodukce. Ilustrační foto
Po prodělání infekce Covid-19 má až 40 procent mužů horší spermiogram než před nemocí. Zjistili to lékaři opakovaným měřením na olomoucké i brněnské reprodukční klinice. Měsíce sledovali přibližně 170 mužů, kteří prošli koronavirou nákazou.

Po covidu má až 40 procent mužů horší spermiogram

Olomoucko
Spermie, sperma, oplodnění, ilustrační foto
Mezinárodní tým vědců objevil v Barmě nejstarší spermii na světě. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vědci spermii našli v organismu oplodněné samice lasturnatky, která zhruba před 100 miliony let uvázla v jantaru. Zajímavostí je i rozměr spermie, která měří 4,6krát více než organismus samce lasturnatky. Ten dorůstá maximálně do několika milimetrů.
5 fotografií

Vědci našli v těle lasturnatky nejstarší spermii světa. Je větší než tělo samce

Věda a technika
Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower (na vizualizaci) chce postavit developerská společnost Trigema v Nových Butovicích v Praze.
Ačkoliv po středě zahraniční média píší o úmrtí zpěváka Karla Gotta, americká CNN si ještě na konci září všimla projektu Top Tower developerské společnosti Trigema v pražských Nových Butovicích v Praze. Budova se má se 135 metry stát nejvyšší budovou v Česku. Návrh, na němž se podílel i sochař a známý umělec-provokatér David Černý, však vzbudil u veřejnosti rozpaky.
11 fotografií

CNN o projektu nejvyšší budovy: Ropný tanker šlape na paty „obří spermii“

Podnikání
Léto je pro spermie rizikové. Přehřátí může snížit jejich kvalitu
Léto je v plném proudu a teplé počasí doslova vybízí k venkovním aktivitám. Muži by si ovšem na sluneční paprsky a nadměrné horko měli dát dobrý pozor, především pokud se s partnerkou chtějí brzy začít snažit o miminko – dlouhodobé a opakované vystavování vysokým teplotám může totiž u spermií snížit jejich pohyblivost, množství i kvalitu. Jakým aktivitám se raději během veder vyhnout? 
6 fotografií

Léto je pro spermie nebezpečné. Jakým aktivitám by se muži měli vyhnout?

Zajímavosti o sexu
Vítězný návrh obydlí na Marsu.
Odborníci na vesmírný výzkum skloňují čím dál častěji téma vyslání lidské posádky na Mars. Objevují se proto i myšlenky na vytvoření stálé marsovské základny nebo dokonce kolonizaci rudé planety. Jak by taková náročná mise vypadala? To je zatím otázka vzdálené budoucnosti. Nový výzkum však ukázal, že by novou lidskou populaci na jiné planetě mohly založit týmy složené čistě z žen. Zmražené mužské spermie totiž dokáží přežít i podmínky mikrogravitace.
12 fotografií

Osidlování jiných planet? Postačí posádka žen a zmražené spermie

Věda a technika
Ilustrační foto
Brno - Větší naději na zplození vlastního potomka dostanou muži, kteří mají nekvalitní spermie. Kliniky reprodukční medicíny Reprofit v Brně a Ostravě získaly povolení používat novou metodu, která umožní oživit i zdánlivě mrtvé spermie.

Líné spermie rozhýbe látka podobná kofeinu

Brněnsko
Balení antikoncepčních pilulek. Ilustrační foto
Ačkoli v současnosti existuje celá škála antikoncepčních metod, téměř všechny se týkají žen. Přestože se o mužské antikoncepční pilulce mluví už delší dobu, jsou muži již tisíce let odkázáni pouze na kondomy. Američtí vědci nyní přišli s látkou, která dokáže doslova vypnout schopnost spermií plavat.

Mužská antikoncepční pilulka jednoduše vypne spermie

Zdraví
Martin Zehnal z Hrušek na Vyškovsku má doma více než sedm desítek jízdních kol, které překvapí i zkušeného cyklistu.
Jižní Morava – Od největších po ty úplně nejmenší, s řídítky i bez. Martin Zehnal z Hrušek na Vyškovsku má doma více než sedm desítek jízdních kol, které překvapí i zkušeného cyklistu. Některé dokonce jezdí pozadu. Sběratel si unikáty sám vyrábí a v České knize rekordů má několik zápisů jak za kola, tak za jízdu na nich.

Skládá si kola. Sběratel má Žirafu, Spermii a zápisy v knize rekordů

Z okolí
Ilustrační foto
New York - Když Jennifer a Aaron Wilsonovi zjistili, že nemohou počít dítě, věděli přesně, co chtějí udělat. Tento pár ze Severní Karolíny mohl vyzkoušet umělé oplodnění, při němž jsou dozrálá vajíčka laboratorně oplodněna spermiemi. Anebo mohli zkusit adoptovat dítě, které potřebuje nový domov. Oni se ale místo toho obrátili na specializovanou křesťanskou kliniku v Knoxvillu v Tennessee, Národní středisko dárcovství embryí (NEDC), která jim slíbila pomoc při "adopci" embrya, napsal zpravodajský server BBC News.

Někteří Američané "adoptují" embrya jiných lidí

Svět
Spermie. Ilustrační foto
Plodnost českých mužů je na dobré úrovni. Letošní výzkum nepotvrdil dřívější varování o klesající plodnosti mužů. Naopak naznačil, že se i díky zdravějšímu životnímu stylu a zlepšování životního prostředí plodnost Čechů mírně zlepšuje. Novinářům to dnes řekl přednosta Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Michal Pohanka.

Plodnost českých mužů je na dobré úrovni, varování se nepotvrdila

Zdraví
Spermie. Ilustrační foto
Nejen kouření a alkohol, ale také infekce močových cest či dlouhá sexuální abstinence způsobují neplodnost mužů, která se v současné době týká poloviny žadatelů o umělé oplození. Nové metody zkoumání mužské impotence, která se týká poloviny žadatelů o umělé oplodnění, nabízí od února Centrum asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno a Gynekologicko – porodnické kliniky lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Neplodnost mužů odhalují lékaři nově podle DNA spermií

Zdraví
Spermie. Ilustrační foto
Brno – Nejen kouření a alkohol, ale také infekce močových cest či dlouhá sexuální abstinence způsobují neplodnost mužů, která se v současné době týká poloviny žadatelů o umělé oplození. Nové metody zkoumání mužské impotence, která se týká poloviny žadatelů o umělé oplodnění, nabízí od února Centrum asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno a Gynekologicko – porodnické kliniky lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Neplodnost mužů odhalují lékaři nově podle DNA spermií

Brněnsko
Ilustrační foto
New York – Problém má spermobanka v americkém státě Georgia, která pod číselným kódem 9623 nabízela sperma dárce, jehož charakteristika působila ideálním dojmem: pohledný, bez zdravotních problémů, IQ Alberta Eisteina a vysokoškolský diplom z neurologie. Vybralo si ho 26 párů z USA, Kanady a Británie, jimž se narodilo celkem 36 dětí. Pak ale bublina praskla – kvůli administrativní chybě se rodiny dozvěděly skutečnou totožnost dárce; 39letý Chris Aggeles má několik záznamů v trestním rejstříku a soudní dokumenty naznačují i psychickou chorobu, napsal list The Times.

Chyba spermobanky: 36 dětí se narodilo ze spermií zločince. Připravují se žaloby

Svět
Ilustrační foto.
Praha /INFOGRAFIKA/– Vymírá Evropa i Česko. Svobodné rozhodnutí každé ženy, zda a kdy bude mít děti, je dnes samozřejmostí. Podle lékařů ale všeho moc škodí. Ideální věk pro porod prvního dítěte je 25 let. V ČR průměrný věk prvorodičky nyní přesahuje 29 let a má se nadále zvyšovat.

Plánovat rodinu? Ano, ale nesmí se to přehnat

Česko
Ilustrační foto
Úspěšnost umělého oplodnění při využití všech přístrojů a metod stoupla během jednoho cyklu oplodnění ve zkumavce za dvě desítky let z 20 až na 75 procent. Řekl to lékař brněnského institutu reprodukční medicíny Unica Tomáš Frgala v souvislosti s Národním dnem neplodnosti, který je v sobotu. V Česku působí čtyři desítky center reprodukční medicíny, vyhledává je stále více párů, kterým se přirozenou cestou nedaří dítě počít. Problém s neplodností má pětina dvojic.

Za 20 let stoupla úspěšnost umělého oplodnění z 20 na 75 procent

Zdraví
 Jak vypadá DNA banánu? Jako plivanec ve zkumavce. Takový byl jeden z experimentů, který lidé uviděli v sobotu na hvězdárně v Brně. Oslavili tak 206. narozeniny slavného přírodovědce Charlese Darwina. Právě planetárium nově nabízí pořad O původu druhů.
Brno – Jak vypadá DNA banánu? Jako plivanec ve zkumavce. Takový byl jeden z experimentů, který lidé uviděli v sobotu na hvězdárně v Brně. Oslavili tak 206. narozeniny slavného přírodovědce Charlese Darwina. Právě planetárium nově nabízí pořad O původu druhů, který je věnovaný Darwinově evoluční teorii.
19 fotografií

Lidé viděli na hvězdárně býčí spermie

Brněnsko
Ilustrační foto.
Pro muže je zpráva o neplodnosti srovnatelná s oznámením velmi vážné nemoci. Na rozdíl od žen jsou méně ochotni o ní mluvit, čímž mohou jejich partnerky získat pocit, že nechtějí problém řešit, řekla psycholožka Markéta Rokytová. Neplodnost trápí až čtvrtinu párů. Přibývá příčin ze strany mužů – za posledních 25 let počet spermií u nich klesl o více než 60 procent. Moderními postupy lze získat operačně i jedinou spermii a pár dovést k úspěšnému narození potomka.

Psycholožka: Muži o neplodnosti neradi mluví, přitom lze pomoci téměř všem

Zdraví
Ilustrační foto.
Praha – Pro muže je zpráva o neplodnosti srovnatelná s oznámením velmi vážné nemoci. Na rozdíl od žen jsou méně ochotni o ní mluvit, čímž mohou jejich partnerky získat pocit, že nechtějí problém řešit, řekla psycholožka Markéta Rokytová. Neplodnost trápí až čtvrtinu párů. Přibývá příčin ze strany mužů – za posledních 25 let počet spermií u nich klesl o více než 60 procent. Moderními postupy lze získat operačně i jedinou spermii a pár dovést k úspěšnému narození potomka.

Psycholožka: Muži o neplodnosti neradi mluví, přitom lze pomoci téměř všem

Česko
Embryologická laboratoř Centra asistované reprodukce FNOL.
Centra asistované reprodukce navštěvují páry, které nemůžou otěhotnět přirozenou cestou. Pražská i regionální centra evidují ročně stovky dalších zájemců nejen mezi místními obyvateli, ale také ze zahraničí.

Asistovaná reprodukce pomáhá stovkám lidí

Zdraví
Embryologická laboratoř Centra asistované reprodukce FNOL.
Střední Čechy - Centra asistované reprodukce navštěvují páry, které nemůžou otěhotnět přirozenou cestou. Pražská i regionální centra evidují ročně stovky dalších zájemců nejen mezi místními obyvateli, ale také ze zahraničí.

Asistovaná reprodukce pomáhá stovkám lidí

Česko
Embryologická laboratoř Centra asistované reprodukce FNOL.
Střední Čechy, Praha - Centra asistované reprodukce navštěvují páry, které nemůžou otěhotnět přirozenou cestou. Pražská i regionální centra evidují ročně stovky dalších zájemců nejen mezi místními obyvateli, ale také ze zahraničí.

Asistovaná reprodukce pomáhá stovkám lidí

Z okolí
Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.  Kryobanka.
Zájem o zmražení spermií, vajíček a embryí každoročně stoupá, zlínská klinika reprodukční medicíny a gynekologie proto rozšířila svou kryobanku. Uchování v tekutém dusíku využívají lidé, kteří podstupují umělé oplodnění, onkologicky nemocní, přibývá i těch, kteří si nechávají zamrazit své spermie či vajíčka pro budoucí reprodukci, řekl novinářům ředitel kliniky David Rumpík.

Zlínská klinika rozšířila kryobanku, zmražení spermií přibývá

Zdraví
Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.  Kryobanka.
Zlín - „Bez pomoci lékaře v dnešní době neotěhotní až dvacet pět procent párů, které plánují potomka," konstatuje David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně. A dosavadní trend naznačuje, že by číslo v budoucnu mohlo ještě stoupat.
5 fotografií

Zlínská klinika otevřela novou kryobanku

Zlínsko
Početí miminka on-line: Video, které musíte vidět!
Co všechno se děje v ženském těle, než se na těhotenském testu objeví dvě čárky? Jak probíhá nejdůležitější životní závod - maraton na vzdálenost 17 cm, v jehož cílové rovince nečekají skandující diváci, ale sám nový život?

Početí miminka on-line: Video, které musíte vidět!

Reklama
Ilustrační foto.
Salt Lake City - Američtí manželé, kterým k narození potomka pomohla klinika umělého oplodnění, po letech zjistili, že biologickým otcem jejich dcery je laborant, jenž měl na starosti přípravu vzorku spermií. Univerzita ve státě Utah, pod níž laboratoř patří, nyní vyšetřuje podezření, že muž podstrčil vlastní spermie i dalším matkám, uvedla zpravodajská stanice CNN.

Medik z reprodukční kliniky zřejmě podstrčil klientce své spermie

Svět