ŠTÍTEK: státní hranice

Buková studánka je unikátem na Chebsku, polovina je v Německu a polovina v Česku
Přímo na hraniční čáře je postavena kaplička chránící vodní pramen, statní hranice tedy rozdělují stavbu na dvě části, kdy jedna leží na české straně a druhá na německé straně státních hranic. Buková studánka nedaleko Zelené hory se tak řadí mezi unikátní objekty, jimiž prochází linie státních hranic. Na česko-bavorské hranici jsou pouze dva takové objekty. Nádražní budova Železné Rudy a Buková studánka na Chebsku.
39 fotografií

Buková studánka je unikátem na Chebsku, polovina je v Německu a polovina v Česku

Chebsko
Ilustrační foto.
Nasednout v Liberci na vlak a za 69 minut vystupovat v Praze. Nejedná se o scénu ze sci-fi románu, ale budoucnost, kterou přinese příští dekáda. Modernizace vlakového napojení kraje na hlavní město získalo konkrétní podobu a Studie proveditelnosti trati Mladá Boleslav – Turnov – Liberec – státní hranice ukázala, že lze dosáhnout výrazného zlepšení a zkrácení jízdních dob na polovinu. Aktuálně cesta vlakem z krajského města do hlavní metropole trvá kolem tří hodin a rychlejší vlakové spojení se už řeší řadu let.

Cesta vlakem z Liberce do Prahy by mohla trvat pod 70 minut, víme kdy

Liberecko
Policisté ukázali záběry z dronů v blízkosti státní hranice se Slovenskem.
Krajinu na jižní Moravě monitorují policejní drony, které se zaměřují na oblasti v blízkosti státních hranic. „I když většinu převaděčů s nelegálními migranty policisté odhalí ve vozidlech na silničních hraničních přechodech, stranou jejich pozornosti nezůstává ani takzvaná zelená hranice,“ komentoval tento týden policejní mluvčí David Chaloupka.

VIDEO: Podívejte se, jak jih Moravy monitorují drony. Hledají migranty

Zločiny a soudy
Při pohledu na prázdné louky se jen těžko věří, že v místě ještě před válkou stávala vzkvétající obec Pavlův Studenec, pod jejíž správu spadalo mnoho osad z přilehlého okolí. Připomínkou obce je dnes pouze Bottgerův pomník a v roce 1990 Němci upravený hřbitov, kde je jen pár zachovalých náhrobků, a místy ruiny stoletých sklepů a zarostlé hromady suti.
56 fotografií

Kdysi vzkvétající obec Pavlův Studenec připomíná jen Bottgerův pomník

Tachovsko
Při setkání na Poledníku se nejen představila nová výstava a dvě expozice v novém hávu, ale i vzpomínalo na časy, kdy zde sídlili vojáci.
Muž, který před více než půl stoletím stavěl stanoviště na Poledníku, kde je dnes turisty velmi oblíbená rozhledna, pilot, jenž na Šumavě střežil se svým vrtulníkem státní hranice, pracovníci šumavského národního parku a další hosté se ve čtvrtek sešli právě na Poledníku, aby nejen zavzpomínali na pohnutou historii tohoto místa, ale také představili novinku přichystanou pro turisty.
19 fotografií

Nová výstava přilákala na Poledník jeho stavitele i bývalé vojáky včetně letců

Klatovsko
Falešná hranice i dobové vybavení. Bunkr ve Vratěníně zrekonstruovali tamní nadšenci.
Pocity emigrantů prchajících za svobodou přes přísně střežené státní hranice v době totality si mohou nyní vyzkoušet zájemci o vojenskou historii. U hranic s Rakouskem ve Vratěníně na Znojemsku vybudovali nadšenci znovu falešnou hranici, jež kdysi lákala přeběhlíky do pasti. Nachází se u bunkru, který členové Spolku pohraniční historie Vratěnín rekonstruují. Zájemce provedou místem už o tomto víkendu.
21 fotografií

Falešná hranice byla past. Teď si ji mohou vyzkoušet nadšenci ve Vratěníně

Znojemsko
Vozidlo převaděče
Během uplynulého víkendu měli policisté na hraničních kontrolách opět napilno. Zajistili 127 migrantů a v pěti případech odepřeli cizincům vstup na naše území. Kromě toho policisté zadrželi i čtyři osoby, které jsou podezřelé ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Na hranicích v kraji zadrželi 127 migrantů a 4 převaděče

Zločiny a soudy
Ostrahu státních hranic České republiky se Slovenskem posílilo od 8. října 2022 i 80 vojáků
Do kontrol na státní hranici mezi Českem a Slovenskem se začínají zapojovat vojáci. Celkem armáda vyčlenila 320 vojáků z jednotek pozemních sil a aktivních záloh ve čtyřech rotacích po 80 členech. Část vojáků měla v neděli brzy ráno v Břeclavi nástup a instruktáž, na ostraze hranic se budou podílet ve smíšených hlídkách. Záložníci jsou při podobné akci nasazení poprvé.
24 fotografií

Do kontrol na hranicích se zapojili vojáci, pomáhají plnit úkoly policie

Ostravsko
Zadržené vozidlo s migranty
Česká policie o půlnoci zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Do dnešních 07:00 zkontrolovala přes 2000 vozidel a 3160 lidí, dvacítce nelegálních migrantů odepřela vstup a ve vnitrozemí jich zajistila 99. Zadržela také devět převaděčů. Novinářům to na přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku řekl policejní prezident Martin Vondrášek
97 fotografií

Kontroly na hranicích se Slovenskem: Na Zlínsku zazněly varovné výstřely

Česko
Krátce po poledni byla při namátkové kontrole na D2 u Slovenských hranic zastavena dodávka, ve které se tísnilo 31 migrantů.
Namátková kontrola na dálnici D2 nedaleko slovenských hranic. Ve středu krátce po poledni tam zastavili policisté cizince za volantem dodávky, ve které se tísnilo jednatřicet migrantů. „Muž je nyní podezřelý ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Hrozí mu několikaleté vězení,“ řekl Deníku Rovnost policejní mluvčí Petr Vala.
3 fotografie

VIDEO: V dodávce vezl převaděč jednatřicet migrantů. Policisté ho stopli na D2

Zločiny a soudy
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle policie prováděny flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě.  Ilustrační foto.
Obnovené zpřísněné kontroly na hranicích se Slovenskem zahájí policisté a celníci už o půlnoci v noci na čtvrtek. A to na sedmadvaceti bývalých hraničních přechodech, z toho sedmnácti silničních. Na jiných místech nebude možné, až na stanovené výjimky, minimálně po dobu následujících deseti dnů státní hranice překračovat. Důvodem opatření je vlna nelegální migrace, převážně ze Sýrie. Přečtěte si, co dalšího je potřeba vědět.
27 fotografií

Kontroly na slovenských hranicích: Kdy hrozí tučná pokuta a kde se zdrží doprava

Česko
Zdeněk Šmída u jednoho z hraničních znaků z roku 1765.
Státní hranice, jejich průběh v krajině, hraniční mezníky, které jsou mnohdy z doby Marie Terezie a historie hranic. To vše doslova učarovalo Zdeňkovi Šmídovi, který zná snad všechny hraniční kameny lemující státní hranice České republiky. Své zalíbení našel především na česko-bavorském pomezí, o hranicích vydává knihy a nyní vyšla jedna právě o historii a současnosti česko-bavorských hranic.
48 fotografií

Krásy i utrpení na česko-bavorských hranicích mu učarovaly tolik, že vydal knihu

Tachovsko
David Fiala, ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic
/ROZHOVOR/ V prosinci 1996 otevřeli silničáři prozatím jediný dokončený úsek dálnice D52 mezi Rajhradem a Pohořelicemi na Brněnsku. Od té doby už uplynulo pětadvacet let, stavba dalších úseků je stále pouze ve stádiu přípravy a brzdí ji soudní spory. „V roce 2024 chceme začít stavby od Pohořelic k novomlýnským nádržím a od nádrží ke státní hranici," říká ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.
4 fotografie

Ředitel brněnské ŘSD: Na absenci D52 ukázala oprava mostu přes Nové Mlýny

Břeclavsko
Hraniční znak 22/8 u Pleše
/FOTOGALERIE/ Lidová tvořivost, umění nebo vtip. Přímo na státních hranicích u Pleše na Domažlicku se objevily falešné hraniční znaky, napodobeniny patníků vyznačujících průběh hranic. Někdo totiž usadil vedle kamenných originálů znaků jejich betonové kopie se stejným číselným označením. To vyvolalo i otázky, zda nedochází k posouvání státních hranic do českého vnitrozemí.
50 fotografií

Falešné hraniční znaky na Pleši budily rozruch. Zasáhnout muselo ministerstvo

Regiony
Hraniční znak 22/8 u Pleše. Odstraněný falešný znak.
/FOTOGALERIE/ Lidová tvořivost, umění nebo vtip. Přímo na státních hranicích u Pleše na Domažlicku se objevily falešné hraniční znaky, napodobeniny patníků vyznačujících průběh hranic. Někdo totiž usadil vedle kamenných originálů znaků jejich betonové kopie se stejným číselným označením. To vyvolalo i otázky, zda nedochází k posouvání státních hranic do českého vnitrozemí.
50 fotografií

Falešné hraniční znaky na Pleši budily rozruch, zasáhnout muselo ministerstvo

Domažlicko
František Pitra.
České Budějovice – V tištěném vydání jsme v úterý zaznamenali stručně, jak v Táboře soudili v roce 1992 prominenty bývalého režimu – exministra vnitra Františka Kincla a další.

Zemřeli před uvězněním?

Příběhy
Epidemiolog Roman Prymula
Po dovolené v Chorvatsku se často vydávají do společnosti a sdělují si své zážitky. V nejbližších dnech by se to mělo změnit a první kroky po překročení státních hranic by dovolenkářům z druhého „Česka“ měly směřovat do odběrových míst, popřípadě do karantény. Alespoň taková je vize vládního zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly.
5 fotografií

Navrátilce z Chorvatska může čekat test i karanténa. Prymula očekává restrikce

Cestujeme
Ilustrační foto
Na jihu Čech za uplynulých 24 hodin hygienici nezaznamenali už druhý den v řadě žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Od půlnoci ze čtvrtka na pátek vstupuje v platnost změna usnesení vlády, týkající se režimu na státní hranici. Mezi nejdůležitější změny pro přeshraniční pracovníky patří, že potvrzení o bezinfekčnosti bude platit třicet dní, nikoliv dva týdny.

Druhý den na jihu Čech nepřibyl nakažený. Pendlerům bude potvrzení platit 30 dní

Českobudějovicko