ŠTÍTEK: střední Evropa

Josefovské údolí a jeho poklady jsou i v zimních měsících ideální k návštěvě.
Zpestřete si pochmurné lednové dny příjemnou procházkou po Moravském krasu. Josefovské údolí má v sobě nádech tajemna, láká dobrodruhy, milovníky historie i romantiky. V Josefovském údolí si přijdou všichni na své. V památkovém areálu najdou vápencovou huť, jejíž dominantou je vysoká dřevouhelná železářská pec Františka a v přírodní rezervaci desetikilometrový krasový kaňon plný závrtů a jeskyní. Děkujeme paní Stanislavě Škvareninové za poskytnutí fotografií.
17 fotografií

Pec Františka i pohoštění u poustevníka Jáchyma. Poznejte Josefovské údolí

Čtenář reportér
Ladislav s přítelkyní a její vnučkou.
/FOTOGALERIE/ Ladislav Kuruc si za několik posledních let zimy moc neužil. V polovině minulé dekády koupil dům v thajském městě Hua Hin, kde pravidelně, s výjimkou „covidové pauzy“, tráví několik měsíců v roce od podzimu do jara. V letní sezóně se vrací do Prahy a věnuje se své firmě, jejíž vedení předal na prahu důchodového věku z větší části synovi.
7 fotografií

Pan Ladislav z Prahy si užívá tepla a úsměvů, pendluje mezi Českem a Thajskem

Praha
Botanická zahrada u brněnské Mendelovy univerzity. Ilustrační foto
S obnovou půdy po požárech mohou podle odborníků z Mendelovy univerzity pomoct vybrané druhy rostlin. Na bádání spáleného povrchu se zaměřili kvůli čím dál častějším požárům i v mírném klimatickém pásmu, které dosud byly spíše neobvyklé. Tým výzkumníků z tamní agronomické fakulty nyní zajímá, jak podpořit obnovu spálené půdy pomocí travin a kompostu.

Rostliny jako lék pro spálenou půdu po požáru. Zkoumají je vědci z Brna

Brněnsko
Ilustrační foto.
Pranostika Na Adama, Evu čekej oblevu se letos s jistotou naplní. Oteplení se po mrazivých dnech rychle blíží. V jižních Čechách teploty ve čtvrtek vystoupají k osmi stupňům Celsia, v pátek a v sobotu, tedy na Štědrý den, i přes deset. A k nim se připojí, alespoň v příhraničních oblastech, poměrně silný déšť. Nad nulu se rtuť teploměru podívá i na horách, hlavně na Šumavě.

Jedenáct nad nulou a déšť. Vánoční obleva přijde na jih Čech v plné síle

Českobudějovicko
Exoskelet je pomůcka, jediná ve střední Evropě vyrobená pro dítě vývojářskou firmou Mebster.
Jako první ve střední Evropě použila dětská léčebna Vesna v Janských Lázních při rehabilitačním procesu dětský prototyp unikátního chodítka exoskelet. Dosud byl vyrobený pouze pro dospělé pacienty s částečnou nebo úplnou ztrátou funkce dolních končetin. Devítiletý Adam, který po loňském zánětu míchy zůstal ochrnutý, se tak mohl po více než roce postavit na vlastní nohy.
3 fotografie

Po zánětu míchy pomáhá dětskému pacientovi na nohy unikátní chodítko

Krkonoše
V Jablonci o loňských Vánocích zamrzla přehrada a přilákala množství bruslařů
Kdy jsou Vánoce krásné, tradiční a romantické? Přece když přijde Ježíšek a napadne sníh. Jenže zatímco Ježíšek je spolehlivý a dochvilný, se sněhem se to má zcela opačně. Podle statistik jsou Vánoce v nížinách zasněžené přibližně jednou za osm let, což poetickým duším radost nedělá. Někteří škarohlídi dokonce tvrdí, že jediná předpověď, která meteorologům vždycky spolehlivě vyjde, je vánoční obleva. Ale i přesto se každý rok na počátku prosince lidé ptají: Budou letos bílé Vánoce?
12 fotografií

Budou letos bílé Vánoce? Počasí může překvapit

Věda
Historické záběry nemocnice
I když se slavnostní otevření nemocnice T.Bati konalo až v prosinci 1927, tak právě v tento listopadový den před 95 lety byl ošetřen a přijat na pozorování první pacient. Jeho jméno ani důvod návštěvy bohužel nejsou nijak doloženy. Další již zdokumentovaní pacienti byli hospitalizováni v lednu roku 1928, kdy nemocnice otevřela chirurgický pavilon.
19 fotografií

Před 95 lety přišel do Baťovy nemocnice první pacient

Zlínsko
Diploma Selection.
Osmý ročník mezinárodní soutěže Diploma Selection se konal jako doprovodný program Designbloku 2022, největší výběrové přehlídky designu a módy ve střední Evropě. V rámci módních přehlídek se představilo patnáct finalistů z deseti evropských univerzit. Módní přehlídky proběhly v bývalém kostele Sacre Coeur v Praze. Za fotografie děkujeme Zdeňku Bierhanzlovi. 
24 fotografií

FOTO: Co se bude nosit? Módní hvězdy z univerzit převedly své výtvory

Čtenář reportér
Projekt modernizace zimního stadionu v Uničově
Růst cen energií dopadá také na provoz zimního stadionu v Uničově. Kvůli úsporám posunul začátek sezony o měsíc a pronájem ledu zvedl o 22 procent. Stadionu navíc koncem prosince vyprší smlouva se společností ČEZ. „Co bude po novém roce, nemám nejmenší tušení. Může se stát, že provoz bude nutné omezit či dokonce zastavit,“ nechal se slyšet jednatel Hokeje Uničov Jaroslav Petřík.

Uničov chystá "zelený" zimák. Unikátní proměna slibuje energetickou soběstačnost

Olomoucko
Mezinárodní soutěž Diploma Selection představuje tvorbu nejtalentovanějších evropských diplomantů v oboru produktového a módního designu.
Patnáct finalistů z deseti evropských univerzit se v rámci módních přehlídek představilo při osmém ročníku mezinárodní soutěže Diploma Selection. Ta představuje tvorbu nejtalentovanějších evropských diplomantů v oboru produktového a módního designu. Přehlídky se konaly v bývalém kostele Sacre Coeur v Praze. Děkujeme Zdeňku Bierhanzlovi za hezké fotografie.
28 fotografií

Originální i překvapivá. Modelky oblékly díla talentovaných mladých návrhářů

Čtenář reportér
Hřbitovní kapli v Dolním Němčí v dušičkovém čase vévodí tabla s fotkami zemřelých
Trojice sourozenců, významný architekt nebo mladičká dívka jsou mezi těmi, kdo v uplynulých dvanácti měsících opustili tento svět a jejich příbuzní na ně vzpomínají fotografiemi na dvou tablech v kapli Panny Marie na hřbitově v Dolním Němčí. Jde o zdejší dlouholetý zvyk, připomínat si v podloubí hřbitovní kaple nedávno zesnulé spoluobčany a spolurodáky právě začátkem listopadu, tradičně patřícímu vzpomínce na zemřelé.
3 fotografie

Hřbitovní kapli v dušičkovém čase vévodí tabla s fotkami zemřelých

Slovácko
Do Moravského krasu vrací dobrovolníci ovocné stromy. Za pět let jich vysadili už dva tisíce.
Dva tisíce vysazených ovocných stromů. Několik set keřů. A také jejich pravidelná údržba, plus péče o staré stromy. To je v kostce dlouhodobý projekt Stromy pro Moravský kras, který je již pět let v režii členů blanenského sdružení Horizont, Spolku pro agrosadařství a dobrovolníků z regionu. Nezpomalují, další výsadby jsou již za dveřmi. Tři z nich se uskuteční tento víkend. U Brťova, Šošůvky a Těchova.
15 fotografií

Do Moravského krasu nadšenci vrací stromy. Za roky jich vysadili už dva tisíce

Blanensko