ŠTÍTEK: střední Evropa

Hlavní destilatér palírny Radlík Kamil Kutina
Stromy a keře, které byly v květu nebo už dokonce vyhnaly plody, spálil mráz. Neúroda bude mít nepříznivý dopad především na samotné pěstitele. Na (ne)úrodu přitom navazují další odvětví – výrobny marmelád, džemů, kompotovaného ovoce nebo palírny. Jak na abnormální situaci nahlíží právě tam? Odpovědi na tyto otázky dal Deníku člověk z nejpovolanějších - vrchní destilatér Palírny Radlík Kamil Kutina.
12 fotografií

Palírnám v Česku zvoní hrana. Nahrává to černému trhu, varuje destilatér

Regiony
Ve Chřibech se vyskytl největší evropský motýl. Usídlil se na Salaši, kousek od včelínů
Velkého překvapení se v těchto dnech dočkal 86letý včelař Stanislav Daněk ze Salaše na Uherskohradišťsku. Nedaleko jeho tří včelstev, na kmeni mladé trnky, objevil několikacentimetrový kokon hruškovitého tvaru, z něhož se vylíhl martináč hrušňový. Největší tuzemský i evropský motýl, jenž je kvůli svému kritickému ohrožení u nás zákonem chráněný.
4 fotografie

Nečekané překvapení. Včelař objevil největšího evropského motýla

Regiony
Polární záři nad Větřním bylo vidět i v pouličním osvětlení.
Dechberoucí noční podívané bychom se mohli dočkat v noci z neděle na pondělí, když to noc předtím nevyšlo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu naděje stále existuje. A není malá. „Čekáme totiž na příchod materiálu z největší erupce X5.8, ke které došlo na Slunci v sobotu k ránu… Není tedy vyloučeno, že se zopakuje páteční scénář a dočkáme se opět silnějších polárních září,“ sdělil v neděli. 
11 fotografií

Připravte si telefony, polární záře bude vidět i dnes. Sledujte předpověď

Českokrumlovsko
Čaj z květů bezu pomáhá při prochladnutí
Před heřmánkem smekni, před bezem klekni. Toto staré české přísloví mluví za vše. Bez černý má studiemi prokázanou řadu léčivých účinků. Zkušená bylinkářka Karolína Josková pro Deník vysvětluje, co léčí květ černého bezu a na co je zase dobrá bezinková šťáva. Prozradí i to, jak správně připravit z černého bezu čaj, abychom se nepředávkovali.

Před bezem klekni. Bylinkářka radí, jak nechybovat při sběru a sušení květů bezu

Zdravý život
Losa evropského chovají i v několika zoologických zahradách. Na snímku samice Johanka a Quanita ze Zooparku Chomutov
Na začátku týdne udělala zoologům a milovníkům zvířat radost zpráva, že se v Krkonoších objevil los evropský. Pokud se tu sudokopytník usadí, půjde o další živočišný druh, který se navzdory předchozímu vyhubení vrátí na další místo v české krajině. Přestože mají lidé losy spojené především se severními částmi evropského a amerického kontinentu a na jejich přítomnost v tuzemských lesích si odvykli, ve střední Evropě jde o staré známé. Několik staletí nazpátek totiž běžně žili ve velké části starého kontinentu.

Návrat losů do Česka? Kdysi tu žili i sobi, viděl je možná už Julius Caesar

Zvířecí deník a chovatelství
Na snímku uzavírá smlouvu insolvenční správkyně Marcela Prokopová a starosta města Letovice Petr Novotný
/BUDEME AKTUALIZOVAT/ Letovické zastupitelstvo odhlasovalo nákup areálu zkrachovalého Tylexu. Za pozemky a další nemovitosti bývalé textilky zaplatí sedmitisícové město na Blanensku 27 milionů korun. Informovala o tom Česká televize s tím, že město chce mít kontrolu nad dalším vývojem v této lokalitě. I kvůli tomu, že tam vlastní čistírnu odpadních vod, kterou chtělo v minulosti rekonstruovat. Napojená je na ni asi třetina města.
4 fotografie

Letovice koupí areál zkrachovalé textilky. Za majetek Tylexu zaplatí 27 milionů

Blanensko
Na vzácné kameňáčky pestré narazili ornitologové ve Vlkoši na Přerovsku; květen 2024
Na velmi vzácné opeřence narazili v těchto dnech ornitologové na Přerovsku. Na podmáčeném poli u Vlkoše se objevilo hejnko osmi kameňáčků pestrých. „Jde o bahňáky, kteří žijí v arktidě na pobřeží Skandinávského poloostrova a jen velmi vzácně se objevují v době tahu ve střední Evropě,“ řekl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.
6 fotografií

Na podmáčeném poli u Vlkoše na Přerovsku se objevili vzácní kameňáčci pestří

Zvířecí deník a chovatelství
Na vzácné kameňáčky pestré narazili ornitologové ve Vlkoši na Přerovsku; květen 2024
Na velmi vzácné opeřence narazili v těchto dnech ornitologové na Přerovsku. Na podmáčeném poli u Vlkoše se objevilo hejnko osmi kameňáčků pestrých. „Jde o bahňáky, kteří žijí v arktidě na pobřeží Skandinávského poloostrova a jen velmi vzácně se objevují v době tahu ve střední Evropě,“ řekl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.
6 fotografií

Na podmáčeném poli u Vlkoše na Přerovsku se objevili vzácní kameňáčci pestří

Přerovsko
Snímek ukazuje velký rozsah prvorepublikových výkopů, které odhalily řadu nečekaných pozůstatků od 10. století do moderní doby.
Archeologický výzkum na Vyšehradě, který začal před sto lety 5. května 1924, přinesl objevy evropského významu a zbořil mýty spojené s tímto místem. Například se vyvrátila domněnka, že Vyšehrad, který je o dvě až tři generace mladší než Pražský hrad, s ním nemohl soupeřit o politickou moc. Archeologové přitom odhadují, že více než 80 procent plochy Vyšehradu stále ještě zbývá k prozkoumání. ČTK o tom informoval Archeologický ústav (ARÚ) Akademie věd ČR.
10 fotografií

Před sto lety začal archeologický výzkum na Vyšehradě, který boří mýty

Praha
Symbolický prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní letos většina Čechů nezvládne. Stromy jsou téměř odkvetlé.
Po deštivých a chladných dnech z konce dubna, na které kvůli ranním mrazíkům doplatili hlavně sadaři a vinaři, se zdá, že se začátkem května přichází do Česka opět jaro v celé kráse a s odpovídajícím počasím. Vyplývá to alespoň z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu na příští dny, které rámují dva svátky. Počasí bude podle meteorologů teplé, i když s přeháňkami. Prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní si ale většina lidí zřejmě bude muset odpustit. 

Počasí v květnu? Začátek bude bez polibku pod rozkvetlou třešní. Ale s 20 stupni

Česko
Dlouhozobku svízelovou si lidé pletou s kolibříkem. Jde však o lišajovitého motýla
Třepotá křidélky a za letu saje z květů nektar. Sociální sítě zaplavují fotografie a videa drobného živočicha, který připomíná nejmenšího ptáčka na světě. Lidé se často ptají, zda jde o kolibříka, nebo jiné zvíře. Už jste se také s „českým kolibříkem“ setkali? Ve skutečnosti jde o dlouhozobku svízelovou, lišajovitého motýla, který ptáčka obývajícího pouze americký kontinent jen připomíná. S dlouhozobkou se ale můžete, na rozdíl od kolibříka, potkat na celém našem území.

Kolibřík v Česku? Kdepak, lišajovitý motýl však svým vzhledem překvapí

Zvířecí deník a chovatelství
Porovnání části panoramy Varšavy a New Yorku. Samozřejmě New York je ve skutečnosti mnohem větší, než se ze snímku může zdát.
New York či Manhattan střední Evropy. To je jedno z označení pro polskou metropoli Varšavu. Stojí za tím moderní architektonický rozvoj včetně staveb vysokopodlažních budov. Jedna z nich je dokonce skoro třikrát vyšší než ta nejvyšší v České republice. Varšava se tak stává i díky novým moderním stavbám pro turisty čím dál více atraktavní.
8 fotografií

New York Evropy stojí v zemi, kterou Češi milují díky nákupům

Do světa
Následník František Ferdinand d'Este vedle svého vlaku, jehož vagony pro něj navrhly a vyrobily Ringhofferovy závody
Byl čtvrtek 20. dubna 1854 a Praha zažívala mimořádnou událost, která měla už brzy změnit budoucnost nejen její, ale i celého tehdejšího rakouského mocnářství. Z Ringhofferovy továrny na železniční vagony na Smíchově, založené o pouhé dva roky dříve, vyjel první vůz. Byl nákladní – a znamenal předzvěst růstu „Ringhofferky“, z níž se měl stát už brzy jeden z největších průmyslových podniků střední Evropy.
20 fotografií

František Ringhoffer II. změnil nejen Smíchov, ale i celé tehdejší mocnářství

Historie
Šeříkové květy jsou jedlé. Můžeme si z nich uvařit například léčivý čaj
Letos rozkvetly šeříky o několik týdnů dřív, než mívají ve zvyku. Už v dubnu tedy můžeme obdivovat keře s krásně vonícími kvítky. Ty nejsou dobré jen do vázy – už po staletí lidem poskytovaly své léčivé účinky. Šeřík pomáhá při bolestech krku, angíně, zánětech dásní i při migréně, je dobrý na revma a žaludeční nevolnost. Šeřík také posiluje imunitu, chrání buňky před stárnutím a podporuje hubnutí. Byla by tedy škoda promeškat dobu, kdy je jeho květů všude dostatek.

Květy nádherně omamné vůně uklidňují a pomáhají u migrény. O levanduli ale nejde

Zdravý život