ŠTÍTEK: střední Evropa

Následník František Ferdinand d'Este vedle svého vlaku, jehož vagony pro něj navrhly a vyrobily Ringhofferovy závody
Byl čtvrtek 20. dubna 1854 a Praha zažívala mimořádnou událost, která měla už brzy změnit budoucnost nejen její, ale i celého tehdejšího rakouského mocnářství. Z Ringhofferovy továrny na železniční vagony na Smíchově, založené o pouhé dva roky dříve, vyjel první vůz. Byl nákladní – a znamenal předzvěst růstu „Ringhofferky“, z níž se měl stát už brzy jeden z největších průmyslových podniků střední Evropy.
20 fotografií

František Ringhoffer II. změnil nejen Smíchov, ale i celé tehdejší mocnářství

Historie
Šeříkové květy jsou jedlé. Můžeme si z nich uvařit například léčivý čaj
Letos rozkvetly šeříky o několik týdnů dřív, než mívají ve zvyku. Už v dubnu tedy můžeme obdivovat keře s krásně vonícími kvítky. Ty nejsou dobré jen do vázy – už po staletí lidem poskytovaly své léčivé účinky. Šeřík pomáhá při bolestech krku, angíně, zánětech dásní i při migréně, je dobrý na revma a žaludeční nevolnost. Šeřík také posiluje imunitu, chrání buňky před stárnutím a podporuje hubnutí. Byla by tedy škoda promeškat dobu, kdy je jeho květů všude dostatek.

Květy nádherně omamné vůně uklidňují a pomáhají u migrény. O levanduli ale nejde

Zdravý život
Basketbalové výběry Lokomotivy zanechaly v Klatovech výraznou stopu.
Na konci března se v Klatovech odehrál nezapomenutelný basketbalový festival, který přilákal týmy z celé střední Evropy. Velikonoční turnaj v Klatovech představoval jedinečnou příležitost pro mladé hráče, kteří měli šanci ukázat své dovednosti a získat cenné zkušenosti. Letošní ročník byl zvlášť pozoruhodný, protože se ho zúčastnilo 71 týmů ze čtyř zemí: Německa, Slovenska, Itálie a České republiky.
4 fotografie

Mladým basketbalistům se na mezinárodním turnaji v Klatovech dařilo

Basketbal
Káva Julius Meinl.
Ve středu 10. dubna 2024 je tomu přesně dvě stě let, co se v rodině pekařského mistra v Kraslicích, v tehdejší rakousko-uherské monarchii, narodil muž, jenž posléze proslul jako inovátor v pražení kávy. Byl to Julius Meinl, toho jména první. Původně obchodník s indigem a komisním zbožím položil základy rodinné ságy obchodníků, podnikatelů a investorů, kteří v Evropě definovali pojem gurmánské potraviny.
14 fotografií

Julius Meinl slaví 200 let od narození zakladatele. Příběh začal v Kraslicích

Sokolovsko
Jelen evropský. Ilustrační snímek
Divoká zvířata státní hranice neznají. Právě to bude jeden z aspektů chystaného přeshraničního projektu mezi Českým a Saským Švýcarskem, který má za úkol zmapovat výskyt největší kopytníka na tomto území. Zahrne i vliv velkého požáru nebo návrat vlků, kteří se starají především o slabší kusy. Ulovit ale zvládnou i dospělou laň nebo jelena.

Jak se pohybují jeleni v Českém a Saském Švýcarsku? Vědci pátrají

Zvířecí deník a chovatelství
Peníze, měna, bankovky, česká koruna - ilustrační foto.
Organizovaná skupina lidí ze Sokolovska a Chebska si přihrávala zakázky za evropské i národní dotace. Jednalo se například o projekt, jehož náplň spočívala v oživení kulturního ducha dlouholetých průmyslových regionů ve střední Evropě. Další projekt byl zaměřen na zefektivnění veřejné správy ve svazku tvořeném z několika obcí a měst z Karlovarského kraje, další projekt se týkal cyklostezky protínající několik měst na Sokolovsku.

Organizovaná skupina ze Sokolovska a Chebska zpronevěřila 16 milionů z dotací

Krimi
Ilustrační snímek
V Česku bude o víkendu na začátek dubna nezvykle teplo, v sobotu teploty vystoupají na 21 až 25 stupňů Celsia, v neděli meteorologové očekávají až 27 stupňů. Letní teploty pak vydrží i na začátku příštího týdne. Ve čtvrtek a v pátek bude převážně oblačno, teploty nepřesáhnou 20 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Česko čeká výjimečně teplý víkend. Může být až 27 stupňů, míní meteorologové

Česko
Předpovědní modely se shodují na tom, že o víkendu by na Krumlovsku měly být letní teploty.
Teplotní sešup o víc než patnáct stupňů Celsia během pár hodin zažilo o Velikonočním pondělí Krumlovsko. Před polednem se teplota na některých místech vyšplhala i nad 23 stupňů ve stínu, v Přísečné dokonce na letních 25 °C, v podvečer ale spadla pod deset stupňů. Teplo nebo spíše vedro bychom si měli užít i o nadcházejícím víkend, který slibuje až 27 °C, což je podle meteorologů naprostý extrém. 
7 fotografií

Po rekordně teplém aprílu má být horko i o víkendu. Naprostý extrém, píše ČHMÚ

Českokrumlovsko
Vzácný koniklec kvete už jen na pár místech severozápadních Čech.
Vzácný koniklec otevřený kvete právě v těchto dnech, ale už jen na zhruba na dvacítce míst, především v severních a severozápadních Čechách, třeba na Střížovickém vrchu v Ústí nad Labem. Aby z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR záchranný program. V posledních desetiletích konikleců ubylo natolik, že se na některých místech chrání i jednotlivé rostliny.
3 fotografie

Vzácný koniklec kvete už jen na pár místech severozápadních Čech

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Divadlo Dětí pro své diváky připravuje po celý rok doprovodné volnočasové animační aktivity, které si kladou za cíl nabídnout rodičům s dětmi alternativu k domácímu nicnedělání a stylu "live in boxes". Některé z aktivit jsou dlouhodobě prověřené, jiné jsou naopak ve vývoji, nebo se dokonce teprve rodí.

Putování za prameny připomene slávu Karlových Varů

Čtenář reportér
Aplikaci VOS.health vymyslel Jiří Diblík (vlevo) spolu s kamarádem Ondřejem Kopeckým.
Brzy budete mít špatnou náladu. Jen to zatím netušíte. Takže se na to připravte. I tohle vám dokáže naznačit mobilní aplikace VOS.health. Vymysleli ji kamarádi Ondřej Kopecký a Jiří Diblík, který se předl lety stal nejmladším podnikatelem v České republice. Jejich aplikace toho ale dokáže mnohem víc. Až tak, že ji využívají přes tři miliony uživatelů ve více než 170 zemích světa a předloni se stala nejstahovanější mobilní aplikací pro duševní zdraví ve střední Evropě.
7 fotografií

Od úzkostí k úspěchu. Aplikace upozorňující na špatnou náladu má miliony stažení

Příběhy a rozhovory
Martináč hrušňový
Pokud v přírodě potkáte největšího motýla Česka i celé Evropy, radujte se. Narazili jste totiž na raritu. Martináč hrušňový je kriticky ohrožený a v Česku chráněný zákonem, ale na vhodných stanovištích se může vyskytovat poměrně hojně. Díky jeho velikosti jej nepřehlédnete, rozpětí křídel tohoto nočního motýla může mít až 16 centimetrů. Pokud si jej vezmete na ruku, hravě vám zakryje dlaň.
9 fotografií

Největší motýl Evropy zakryje celou dlaň. V Česku na něj narazíte jen vzácně

Zvířecí deník a chovatelství
Estonské město Narva po útoku. Budovy stále hoří
Americké a britské nálety na průmyslová centra během druhé světové války čelí v posledních letech často kritice jako „barbarské“ a „neopodstatněné“. Tato kritika ještě výrazně zesílila po napadení Ukrajiny Ruskem, kdy se stala součástí proruského výkladu historie, v němž Sovětský svaz vystupuje jako jediný skutečný osvoboditel střední Evropy. Stojí proto za připomenutí, že města ničily i sovětské nálety.
12 fotografií

Bombardování města Narva: Po nejničivějších náletech Sovětů padly tisíce budov

Historie
Michal Macenauer, ředitel strategie společnosti EGÚ Brno
Z výrazného vývozce elektřiny se Česká republika promění v jejího dovozce. Podle ředitele strategie společnosti EGÚ Brno Michala Macenauera ale není potřeba se této změně bránit. Elektřina není česká nebo třeba německá, důležité je, kde se bude vyrábět levněji. Při posílené kapacitě vedení přes hranice tak může být dovoz pro Čechy i výhodnější, uvedl Macenauer v rozhovoru pro Deník.

Česku by se vyplatilo mít energie z jádra, z OZE a z plynu, říká expert

Energie