ŠTÍTEK: střední Evropa

Na stanicích Shellu se budují stojany umožňující rychlé dobíjení elektromobilů
Murat Birgul má ve společnosti Shell zodpovědnost za oddělení mobility, tedy provoz čerpacích stanic v regionu střední Evropy. Zajímalo nás, jak se klasické čerpací stanice budou měnit v souvislosti s trendy v dopravě. Zatímco vodík je v tuto chvíli poněkud stranou, do popředí se dostává rozvoj sítě pro dobíjení elektromobilů, zejména pro nákladní vozy je důležité také LNG.
4 fotografie

Elektromobilita mění i klasické čerpací stanice. U Shellu již proces začal

Život řidiče
Karlův most za povodně 1784
Pamatujete si, co před dvaceti lety, v roce 2004, vylovili potápěči ze dna Vltavy pod Karlovým mostem? Mimochodem – pozoruhodné nálezy ohlásili žabí muži i v roce 2007. Avšak o tři roky dříve, na sklonku ledna 2004, v rámci prací spojených s rekonstrukcí ledolamů a obhlídkou pilířů objevili torzo skulptury anděla. Sochařské dílo, které ve vodě zůstávalo přes dvě století.
12 fotografií

Povodeň před 240 roky smetla z Karlova mostu vojáky i sochu anděla

Praha
Terčovnice pro lukostřelce se vyrábějí ze sena slámy
Víte, kde najdete nejdelší šíp ve střední Evropě? V malé vesnici Tábor mezi Bruntálem a Opavou. Dvanáctimetrový exemplář tam symbolicky zdobí výrobní halu, ve které vznikají terčovnice pro „královský sport“ lukostřelbu. Ty vyrábí Roman Varšo a prodává je po celé Evropě. Největší terčovnice váží až 50 kilogramů a podnikatel na jejich výrobu spotřebuje tisíce balíků slámy.
5 fotografií

Terče pro lukostřelbu na trhu chyběly. Dnes jejich český výrobce dobývá Evropu

Příběhy a rozhovory
Rýha pro kabely nízkého napětí ve Dvorské ulici ve Veltrubech.
/FOTO/ Devět zajímavých objektů zahloubených do písčitého podloží objevili archeologové při rutinní kontrole rýhy pro kabely nízkého napětí ve Veltrubech. Po začištění porušených situací motyčkou vedoucí výzkumu Zdeněk Beneš s překvapením zjistil, že v menší jámě, kterou lze interpretovat jako kůlovou či sloupovou jamku se dosud nachází zbytky dřevěného stavebního prvku.
5 fotografií

Nečekaný nález ve Veltrubech. Rýha pro kabely nízkého napětí potěšila archeology

Čtenář reportér
Třiatřicetiletý lyžař Jan Šrail, ilustrační snímek.
Kvůli tomu, že byla zrušená Jizerská padesátka, měl třiatřicetiletý laufař ze Šumavy Jan Šrail delší závodní volno, než si původně plánoval. O uplynulém víkendu již ale absolvoval další dva náročné závody ve Švédsku, kde se konal devátý a desátý podnik elitní kategorie Pro Tour letošního ročníku Ski Classics, dálkových běhů na lyžích. V Orse na severu Evropy bylo na programu nejprve kritérium Grönklitt Classic na 60 km klasickou technikou, pak krátká, ale velmi náročná časovka na 13 km.
7 fotografií

Bylo to lepší, ale není to ono, procedil laufař Šrail. Teď už vyhlíží Vasaloppet

Ostatní sporty
Z Gubalówky je krásný panoramatický výhled na Vysoké Tatry.
Gubalówka. Jedno z turisticky nejoblíbenějších míst v Polsku a zřejmě vůbec nejnavštěvovanější v celých polských Vysokých Tatrách. Dostat se na známý vrchol nad městem Zakopané lze pohodlně lanovkou. Je z něj skvělý výhled na okolní hory, spousta nákupních příležitostí i míst, kde je možné se občerstvit. Gubalówka tak připomíná české Pustevny, jen je ve větším měřítku. Od ČR je Gubalówka vzdálena jen několik hodin jízdy.
12 fotografií

Polské Pustevny. Lákají na ohromující scenérie a přitom nejsou z Česka daleko

Do světa
Pracovníci zoo kroužkují také ptáčata.
/FOTO/ Do ochrany přírody ve svém regionu se zapojili pracovníci Papouščí zoo Bošovice. „Nedaleko od obce se nachází přírodní rezervace Visengrunty. Jde o staré louky a pastviny, zbytky sadů, křoviny a lesní porosty. Od minulého roku jsme zde vyvěsili téměř třicet budek pro dutinové hnízdiče, z nichž téměř všechny byly obsazené,“ upozornil vědecký pracovník zoo Roman Figura.
5 fotografií

Bošovická zoo vyvěšuje v přírodní rezervaci ptačí budky. Zapojuje se do výzkumu

Vyškovsko
Historik Petr Blažek.
/FOTOGALERIE/ Živá pochodeň je krajní forma politického a společenského protestu. V Česku byli neznámějšími živými pochodněmi Jan Zajíc či Jan Palach. V den 55. výročí Palachova pohřbu představí Petr Blažek v Kutné Hoře tento fenomén osobního hrdinství a společenské uvědomělosti v kontextu dějin střední Evropy i dalších zemí zasažených totalitním režimem.
17 fotografií

Živé pochodně se stanou hlavním tématem přednášky historika ve spolkovém domě

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Citelné ochlazení, kterého se v neděli dočkali obyvatelé Zlínského kraje, nepolevuje a region ovládl celodenní mráz. Ledový vítr navíc pocitovou teplotu znatelně snižuje. A minimálně v tomto týdnu tepleji nebude.

Mráz sevřel kraj. Teploty se nad nulu nedostanou

Zlínsko
Ilustrační foto.
V dávných časech, ve střední Evropě země krále Václava, se zrodila mince vzácná, Pražský groš ji jmenujeme znova. Název svůj z latiny čerpal, denarius grossus, jak zní, tlouštíkem svým zboží v ruce, stříbro nám zde poskytl svůj klín. Tato mince těžká, velká, leskla se ve slunečním svitu, ryzostí stříbra lesklého, každý groš nám plnil spokojeným životu.

Pražský groš připomíná doby minulé, kdy stříbro a těžká mince vládly

Čtenář reportér
Rallyecrossař Roman Častoral.
/VIDEO/ Své zastoupení v desíttce nejúspěšnějších sportovců roku 2023 mělo i Strakonicko. Pro své ocenění si v českobudějovickém domě klutuy Metropol ve středu přišel i ralllyecrossař Autoklubu Otava Katovice Roman Častoral. Mimo jiných se stal mistrem zóny střední Evropy, mistrem ČR a dalších čtyř států. Podívejte se na video na jeho rozhovor s moderátorem večera Radkem Šilhanem.

VIDEO: Rallyecrossař Roman Častoral patří do desítky sportovců na jihu Čech

Ostatní sporty