ŠTÍTEK: střední Evropa

Autokrosař Václav Fejfar nezávodí, ale určitě nezahálí
Zcela nový závodní speciál připravuje tým závodníka v autokrosu Václava Fejfara. Pětinásobný mistr Evropy má nyní závodní pauzu, ovšem jeho chystaný speciál by měl být konkurenceschopný s evropskou špičkou. Pokud vše dobře dopadne objeví se Václav Fejfar se svým týmem a s novým vozem již při prvním závodě mistrovství Evropy v následující sezóně. Svůj rozhovor s hvězdou nejen regionálního autokrosu poskytl Deníku jeho kamarád, novinář a znalec motoristického sportu Pavel Vydra.
7 fotografií

Už mě svrbí ruce, říká závodník Václav Fejfar o přípravě na novou sezonu

Automagazín
Autokrosař Václav Fejfar nezávodí, ale určitě nezahálí
Závodní pauza pětinásobného Mistra Evropy v autokrosu Václava Fejfara se sice oproti původním plánům trochu protahuje, ale neznamená to, že by pověsil závodění na hřebíček. Tým okolo něj připravuje zcela nový závodní speciál, který by měl být konkurenceschopný s evropskou špičkou. Svůj rozhovor s hvězdou nejen regionálního autokrosu poskytl Deníku jeho kamarád novinář a znalec motoristického sportu Pavel Vydra.
7 fotografií

ROZHOVOR: Autokrosař Václav Fejfar nezávodí, ale určitě nezahálí

Jičínsko
Baťův mrakodrap slaví 85. výročí, k narozeninám dostane nový kabát.
Budova Baťova mrakodrapu, v níž sídlí Zlínský kraj, oslavila v pátek 15. prosince 85 let od svého dokončení. V třicátých letech minulého století ji nechal ve Zlíně postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Se svojí výškou 77,5 metru byla v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě.
12 fotografií

Baťův mrakodrap slaví 85. výročí. K narozeninám dostane nový kabát

Zlínsko
Přenášení břemene na rychlost na sněžnicích.
/FOTO, VIDEO/ Krkonoše hostily Otevřený přebor velitele 13. dělostřeleckého pluku v zimním přírodním víceboji – Krkomen 2023. Brádlerovy boudy ve Špindlerově mlýně se tak staly na čtyři dny zázemím pro závod, který je pro opravdové tvrďáky. To a mnohem více dokazovaly všechny týmy po celou dobu závodu, který nemá téměř v celé střední Evropě obdoby. A team pořádajícího 13. dělostřeleckého pluku Jince byl stříbrný.
12 fotografií

Za hranou možností. Víceboj pořádaný jineckými dělostřelci provázely mráz a sníh

Příbramsko
Ilustrační foto.
Nastupující generace Z, onemocnění covid-19 i nízká nezaměstnanost. To vše jsou důvody, kvůli kterým zaměstnavatelé přehodnotili tradiční vnímání práce v kanceláři. Lidé si v posledních letech zvykli pracovat z domova, ale firmy se snaží své zaměstnance do kanceláří opět vrátit. A tak nejčastěji fungují v rámci tzv. hybridního modelu, kterému se přizpůsobují i nové trendy v oblasti pracovního prostoru.
5 fotografií

Znáte akustické budky? Nároky zaměstnanců na vybavení kanceláří stoupají

Podnikání
Společnost Veolia Energie začala bourat jednu ze tří chladicích věží Elektrárny Třebovice, 23. listopadu 2023, Ostrava.
/FOTOGALERIE/ Do konce roku by měla být dole. Jedna z nepřehlédnutelných dominant Ostravy, jedna ze tří chladících věží třebovické elektrárny jde k zemi. Postupně mizí již několik dní, a to kousek po kousku. Proč a jaká byla její historie? Po 70 letech panorama Ostravy zahrnující jednu z největších elektráren v Česku definitivně mění svou podobu. 
19 fotografií

VIDEO: Panorama Ostravy se mění. První ze tří třebovických věží mizí před očima

Ostravsko
Hubertova jízda Střední lesnické školy v Hranicích, v pátek 24. listopadu 2023.
Za zvuků trubačů a koňských kopyt projela v pátek ulicemi města Hranice tradiční Hubertova jízda studentů Střední lesnické školy. Hubert se svou družinou na bryčkách s trubači, střelci a psy zval obyvatele Hranic na tradiční Hubertskou zábavu. Ta se uskuteční v sobotu 25. listopadu v hranické sokolovně a je spojená se stužkováním žáků čtvrtého ročníku.
31 fotografií

VIDEO: Mladí lesníci projeli Hranicemi. Zvali na Hubertovu zábavu

Hranicko
Pohled na rozlehlý areál krumlovského hradu a zámku je impozantní zvláště v podvečer.
Impozantní hrad a zámek v Českém Krumlově patří k nejmajestátnějším památkám v České republice i celé střední Evropě. Historie původně gotické stavby na skalnatém ostrohu v korytě řeky Vltavy sahá do 12. století. Půvab a majestátnost krumlovskému zámku vtiskli předkové Karla Schwarzenberga. Krumlovský architektonický skvost totiž patřil více než 200 let knížecímu rodu Schwarzenbergů, než jim ho v roce 1947 sebrali komunisté. Skvost zapsaný na Seznamu památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (1992) se jim zpět nikdy nevrátil. Unikátní stopy tvořivé a umělecky založené duše Schwarzenbergů, kteří areálu dali zásadní podobu, však nese dodnes.
10 fotografií

Majestátnost krumlovskému zámku dal rod Schwarzenberga. Vzali jim ho komunisté

Doma
Vizualizace rozšíření litomyšlského závodu.
Ve výrobním závodě společnosti umdasch The Store Makers v Litomyšli v úterý 7. listopadu začala výstavba rozšíření výrobního areálu. Firma plánuje do začátku roku 2025 ztrojnásobit produkci dřevěných komponentů a vytvořit tak další kapacity pro současné i budoucí rozsáhlé projekty. Areál bude osázen přibližně 10 000 rostlinami, vznikne zde přibližně 50 nových pracovních míst.
6 fotografií

Továrna v Litomyšli, která vyrábí zařízení do prodejen, se trojnásobně rozšíří

Podnikání
Odborníci našli nedaleko Mnichova kostru muže pocházejícího z 15. až 16. století. Samotný objev by nebyl až takovou senzací, kdyby kostra neměla k levé paži připevněnou železnou protézu. Jak vypadala? Podívejte se do článku
Odborníci našli nedaleko Mnichova kostru muže středního věku pocházejícího z 15. až 16. století. Samotný objev by nebyl až takovou senzací, kdyby kostra neměla k levé paži připevněnou železnou protézu. Umělá ruka nahrazovala čtyři prsty, o něž pravděpodobně přišel při amputaci. Ukazuje to, že se už tehdejší lékaři zajímali o blahobyt takto zraněných lidí.

Jako robot: 600 let stará kostra muže šokovala vědce, měla železnou ruku

Objevy
Svatý Hubert se svou počtnou družinou za zvuku výstřelů zval hranické obyvatele v pátek 20. listopadu na tradiční Hubertskou zábavu, která na Hranicku každým rokem zahajuje plesovou sezonu.
Nevšední podívanou slibuje tradiční Hubertova jízda, která se koná v pátek 24. listopadu v Hranicích. Hubert i se svou početnou družinou vyjede v 11 hodin od místní Střední lesnické školy a projede městem s několika zastávkami před významnými budovami. Hlavní vystoupení se uskuteční na Masarykově náměstí.
19 fotografií

Hubert s početnou družinou vyrazí do ulic Hranic

Hranicko
Záchranná stanice Bartošovice, květen 2023.
Slavnostně byla otevřena 28. října 1983 jako Stanice pro záchranu dravců a sov. Už před tím ale tehdejší personál pečoval v provizorních podmínkách o celkem 263 zvířat. Zejména dravců a sov, ale byla tu také volavka popelavá, ťuhýk obecný, havran polní, labuť a ježek. Málokdo tehdy tušil, že zařízení v Bartošovicích bude jednou nejstarším svého druhu ve střední Evropě.
18 fotografií

Záchranná stanice zvířat na Novojičínsku slaví výročí. Existuje už čtyřicet let

Novojičínsko
Bruce Springsteen
Fanoušci zpěváka Bruce Spingsteena by si měli ve svých kalendářích zaškrtnout datum 28. května 2024. Americká hudební ikona se po 12 letech vrací do Prahy. Koncert na letišti v Letňanech má být ze všech jeho dosavadních vystoupení v ČR tím největším, zároveň půjde o jedinou středoevropskou zastávku v rámci světového turné s rockovou skupinou The E Street Band.
10 fotografií

Bruce Springsteen míří do Prahy. Slibuje největší show ve střední Evropě

Hudba
Turisté před Zvonem svobody ve Filadelfii.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Po stopách Tomáše Garrigua Masaryka se při návštěvě USA vydala Radka High z Čáslavi. Navštívila místo v pensylvánské Filadelfii, kde Masaryk 26. října 1918 podepsal dokumenty celoevropského významu. „Chtěla jsem vidět slavný Zvon svobody, který je pro Američany jedním z nejvýznamnějších symbolů,“ okomentovala Radka High prohlídku města.
13 fotografií

Z Čáslavi až do Filadelfie. Prezident Masaryk zanechal v USA výraznou stopu

Čtenář reportér
Výjimečně pro veřejnost otevřený zámek v Trpístech přinesl přehlídku světelných a digitálních instalací, které návštěvníky nadchly.
Neobvyklý zážitek si odnesli návštěvníci, kteří se vydali večer v sobotu 28. října do Trpíst. V rámci evropského projektu La Nuit des Chateaxu – Noc zámků se představil zdejší zámek se svým projektem Illuminate vol.2. Stejně jako při loňském premiérovém ročníku i letos přinesly interiéry zámku a částečně také venkovní prostory nebývalou světelnou podívanou. Pro návštěvníky byla přichystána přehlídka světelných efektů, zvukových a digitálních instalací. Nechyběla živá ani reprodukovaná hudba, tvořivé dílny pro děti a občerstvení.
70 fotografií

Světelné a digitální instalace na zámku v Trpístech návštěvníky nadchly

Tachovsko