ŠTÍTEK: střední Evropa

Ilustrační foto
V Česku v úterý ráno na řadě míst při zemi opět mrzlo. Teploty se pohybovaly většinou od plus tří do minus jednoho stupně Celsia. Ve středu klesnou teploty ještě hlouběji, při vyjasnění to může být až na minus čtyři stupně Celsia. Středeční ráno tak má být podle meteorologů nejchladnější z celého týdne. Na facebooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na řadě míst v Česku ráno opět mrzlo. Středa má být nejchladnější v týdnu

Česko
Orlová. Ilustrační foto.
V letošním roce si nejen moravskoslezský region připomíná osmisté výročí první zmínky o městě Orlová. Při této příležitosti historici Filozofické fakulty Ostravské univerzity s dalšími významnými vzdělávacími a paměťovými institucemi našeho regionu pořádají mezinárodní konferenci Orlová, Slezsko a střední Evropa 1223–2023, která se uskuteční ve dnech 18. až 20. října 2023 v Orlové.

V Orlové o Orlové. Ostravská univerzita tam pořádá konferenci

Karvinsko
Ilustrační foto
O víkendu zažijí lidé na jihu Moravy teplotní zlom. Zatímco sobota čtrnáctého října bude ještě posledním dnem babího léta, nastane pak prudké ochlazení. Oproti nejvyšším denním teplotám, které dosáhnou až na čtyřiadvacet stupňů, mohou následující den klesnout i na polovinu.

Teplotní zlom na Vyškovsku: po sobotě nastane prudké ochlazení

Vyškovsko
V Olomouci proběhlo již 16. Symposium skupiny AGEL.
Ve dnech 11. a 12. října 2023 se v Olomouci uskutečnil již 16. ročník symposia skupiny AGEL, největšího poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě. Slavnostního zahájení se zúčastnili mimo jiné i předseda dozorčí rady AGEL Tomáš Chrenek nebo hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. AGEL dosáhl v kardiovaskulární léčbě hned několika unikátních prvenství.
4 fotografie

Symposium skupiny AGEL představilo moderní trendy v kardiovaskulární léčbě

Čtenář reportér
Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes ČR přecházejí do Německa a Rakouska, 29. září 2022, Mosty u Jablunkova.
Současnou uprchlickou krizi ve střední Evropě vyvolalo Maďarsko. Neplní povinnosti hraniční země schengenského prostoru. Paradoxně je společně s Polskem proti migrační reformě, která by zemím na okraji Schengenu měla pomoci situaci lépe zvládat. Proč se tak děje? Přinášíme odpovědi na důležité otázky.

Hranice ve střední Evropě se zavírají kvůli chybám Maďarů

Státy EU
Velká pardubická není jen o závodu koní. Lidé se každý rok předhání v tom, kdo přijde v hezčím klobouku.
Mnoho sportovních událostí má přesah i do módy. Za takové akce můžeme považovat tenisové či golfové turnaje. Zřejmě však největší přehlídkou krásných šatů a především nejrůznějších klobouků bývá dostihová událost s názvem Velká pardubická. Jedna z nejprestižnějších českých módních návrhářek Beáta Rajská ukázala speciální dress code právě pro velký dostihový den v Pardubicích. 
33 fotografií

Krásky u koní. Velká pardubická je přehlídkou šik módy, poradí i Beáta Rajská

Ostatní sporty
Velká pardubická není jen o závodu koní. Lidé se každý rok předhání v tom, kdo přijde v hezčím klobouku
Módní přehlídka? Ano, stále jste ve sportovní rubrice Deníku. Je však nutné si přiznat, že mnoho sportovních událostí má přesah právě i do módy. Ať už jde třeba o tenisové či golfové turnaje. Zřejmě však největší přehlídkou krásných šatů a především nejrůznějších klobouků bývá dostihová Velká pardubická. Tam je každý rok k vidění nádherný kompromis. Muži si zasází na své koně a ženy mohou ukázat, jak krásné jsou v novém oblečení…
33 fotografií

Krásky na dostizích. Velká pardubická je rovněž přehlídkou módy a klobouků

Ostatní sporty
Kdo jí švestky, dodává svému organismu látky, které mají preventivní účinky proti rakovině či srdečně-cévním onemocněním a pomáhají při zánětech, zácpě i dně
Lékaři i dietologové radí: Dopřejte si švestky. Toto sladké ovoce je skvělé nejen v koláčích, knedlících a slivovici, ale přináší také významné zdravotní benefity. Švestky jsou totiž plné vitaminů i minerálů. Kdo je jí, dodává svému organismu látky, které mají preventivní účinky proti rakovině či srdečně-cévním onemocněním a pomáhají při zánětech, zácpě i dně. Švestky jsou jedním z bojovníků proti cukrovce a obezitě a vypadá to, že zanedbatelné nejsou ani jejich účinky proti stárnutí.

Dopřejte si sladké potěšení. Pomáhá v boji proti stárnutí, obezitě i rakovině

Zdravý život
Teplotní rekordy padaly na Vysočině v pátek devětadvacátého září.
Teplotní rekordy padaly na Vysočině v pátek devětadvacátého září. Meteorologové v kraji teploty dlouhodobě sledují prostřednictvím svých stanic. Například Havlíčkův Brod pokořil s šestadvaceti a půl stupni rekord starý pětasedmdesát let. Stejný milník pokořila stanice v Novém Rychnově na Pelhřimovsku, kde k tomu stačilo necelých pětadvacet stupňů.

Páteční teploty na Vysočině: v Brodě padl pětasedmdesát let starý rekord

Havlíčkobrodsko
Potvrzeno. SeneCura na dva roky přeruší stavbu SeniorCentra v Jičíně
Neblahá tušení ohledně stavby nového domova pro důchodce v Jičíně se potvrdila. Na základě schůzky s českými zástupci společnosti SeneCura, která se uskutečnila minulý týden, informovalo vedení města o přerušení stavby v budovách bývalých jičínských kasáren. „Sdělili nám, že centrála SeneCury na dva roky pozastavila financování investic nejen pro českou pobočku, ale asi i pro celou střední Evropu,“ sdělil místostarosta Jičína Petr Hamáček. Podle původních plánů se do SeniorCentra už nyní měli stěhovat první klienti.
9 fotografií

Potvrzeno. SeneCura na dva roky přeruší stavbu SeniorCentra v Jičíně

Jičínsko
Výzkum, vývoj a léčba vzácných onemocnění je cílem nově vznikajícího projektu Creatic. Ilustrační snímek.
Když si rodiče tehdy čtrnáctiměsíčního Daniela začali dělat starosti o jeho zdravotní stav, netušili, jaké martyrium je teprve čeká. Z nemoci, která nejdříve vypadala jako obyčejná viróza, se postupně vyklubal nádor na mozku. „Synův stav se velmi rychle zhoršoval, Danielovi diagnostikovali rakovinu. Po dvou blocích chemoterapie se ukázalo, že pro jeho typ nádoru mozku neexistuje žádná léčba,“ popsala synovo onemocnění matka Lydie, která si přála zůstat v anonymitě.

Unikát střední Evropy. V Brně vzniká centrum pro výzkum a léčbu vzácných nemocí

Brněnsko
Petr Turek.
Výročí a jubilea připomínají jasně dané milníky, i když někdy i méně důležitých události. Ve skanzenu ve Strážnici si 16. září účastníci i návštěvníci zavzpomínali na výročí, které se zapsalo smutně a nesmazatelně do dějin střední Evropy a tím i jižní Moravy.

Podzim na dědině před ostrou válkou

Názory z regionu
Vstup zakázán. BMW Group poodhalil tajemný svět testovacího polygonu u Sokolova.
Dostat se do areálu je téměř nemožné. Je přísně střežen kamerami, bezpečnostní službou a dvěma velkými drony. Již při příjezdu jsou všude rozmístěné varovné cedule, které zakazují pořizovat fotografie či videa. V budoucnu by nad ním měla být bezletová zóna. Pohled na nejstřeženější místa vývojového polygonu patří jen hrstce lidí, kteří získají všechny potřebné prověrky a zavážou se mlčenlivostí.
7 fotografií

Vstup zakázán. BMW Group poodhalil tajemný svět testovacího polygonu u Sokolova

Sokolovsko
Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Vypjatou situaci řešili policisté v Jihlavě. V bytovém domě na ulici Palackého došlo v pátek 15. září večer k napadení třiadvacetiletého muže. Dva cizinci mu způsobili zranění, které museli ošetřit přivolání zdravotníci. Jednou z hlavních příčin bitky byl alkohol, který koloval v krvi všem třem mužům. 

Cizinci napadli muže v Jihlavě. Hlavní roli hrál alkohol

Jihlavsko
Jablonecká radnice.
V únoru roku 1933 zasedli tehdejší zastupitelé Jablonce nad Nisou poprvé ve velké síni nové radnice na Mírovém náměstí. Na opravách budovy, která letos slaví své devadesátiny od uvedení do provozu, se pracuje postupně od konce 80. let minulého století. Letos město dokončilo sociální zařízení nebo podlahu v kanceláři primátora a budově radnice nadělilo k výročí novou pečeť.
22 fotografií

Jablonecká radnice je v provozu už 90 let. K narozeninám dostala pečeť

Jablonecko
Cesta do korun stromů láká i Rakušany.
Falkensteiner Hotel v Bad Leonfeldenu se chce v budoucnu zasadit o jednotnou podporu turistického regionu Šumava, píší OÖN. Úvodem má být kooperace s českým místem rekreace Lipnem.

Od sousedů: Chválí Šumavu a Lipno

Z okolí
Počasí v posledním prázdninovém týdnu
Po víkendovém ochlazení bude rtuť na teploměru opět stoupat. Tepleji bude na východě republiky, zejména na jihovýchodě Moravy, kde teploty překročí i letních pětadvacet stupňů. Počasí podle meteorologů rozdělí Česko na studený západ a teplejší východ. Právě na Moravě se však mohou častěji objevit také bouřky. Ty budou podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opět i velmi silné. Vydal před nimi dokonce varování. 

Ještě to nekončí. Vyškovsko zasáhnou znovu i velmi silné bouřky, pak se oteplí

Vyškovsko
Český Krumlov - ilustrační snímek.
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Jihočeského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google hrad a zámek Český Krumlov. Ocenění Křišťálový špendlík se na hrad vydala osobně předat ambasadorka projektu a cestovatelka Eliška Hudcová. Unikátní cenu, kterou vytvořilo české sklářské studio KLIMCHI, převzal kastelán hradu Pavel Slavko. Křišťálový špendlík na závěr prázdninové sezóny postupně obdrží hrady a zámky v každém kraji Česka.

Zámek Český Krumlov je nejoceňovanějším na jihu, získal Křišťálový špendlík

Čtenář reportér
Nezapomenutelný zážitek. Casey Schouten se svými obdivovatelkami. Karolína Šoljaková stojí po jeho levici.
/FOTOGALERIE/ Už se z toho stala tradice. A proč to neříct: hodná následování. Lvi Praha se na sklonku srpna popáté přesunuli na soustředění do Litomyšle. Od benjamínků až po dospělé – více než 200 volejbalistů a volejbalistek. „Těšil jsem se. Je dobře, že se na jednom místě sejde celý klub. Program byl náročný, ale všechno klapalo,“ pochvaloval si univerzál českých šampionů Casey Schouten. Ve své kariéře zažil mnohé, ovšem takový mumraj vážně ne. „Na podobná soustředění jsme jezdili ve Wusterhausenu a Winnipegu, ale nikdy tak veliká. Je skvělé, že máme takovou základnu, seznámíme se a během sezony si budeme vzájemně fandit,“ uvedl 29letý Kanaďan.
12 fotografií

O tmelení party, novém partnerovi i fotce do rámečku. Lvi uspořádali soustředění

Ostatní sporty
Nezapomenutelný zážitek. Casey Schouten se svými obdivovatelkami. Karolína Šoljaková stojí po jeho levici
Už se z toho stala tradice. A proč to neříct: hodná následování. Lvi Praha se na sklonku srpna popáté přesunuli na soustředění do Litomyšle. Od benjamínků až po dospělé – více než 200 volejbalistů a volejbalistek. „Těšil jsem se. Je dobře, že se na jednom místě sejde celý klub. Program byl náročný, ale všechno klapalo,“ pochvaloval si univerzál českých šampionů Casey Schouten.
12 fotografií

Tmelení party, nový partner i fotka do rámečku. Lvi Praha uspořádali soustředění

Ostatní sporty
Letní koupaliště Vřesina v Ostravě-Porubě je největším svého druhu v celé střední Evropě. Archivní foto Deníku z roku 2019.
Smutná událost z pondělního podvečera stále rezonuje Ostravou. Dvě tonoucí dívky na Letním koupališti Ostrava-Poruba byly vytaženy z vody bez známek života. Poté, co se záchranářům podařilo obnovit jejich životní funkce, obě stále bojují o život ve Fakultní nemocnici Ostrava. Deníku se podařilo získat vyjádření společnosti Sareza, která největší letní koupaliště ve střední Evropě provozuje. 
16 fotografií

Případ tonoucích dívek v Ostravě: Plavaly v nestřežené zóně, uvedla Sareza

Ostravsko
Tým restaurátorů rozebral druhou ze čtyř kosterních pyramid, které se nacházejí ve spodní kapli sedlecké kostnice v Kutné Hoře.
/FOTOGALERIE/ Tým restaurátorů rozebral druhou ze čtyř kosterních pyramid, které se nacházejí ve spodní kapli sedlecké kostnice v Kutné Hoře. Po severozápadní pyramidě tak čeká kompletní renovace její jihozápadní protějšek. A to i přesto, že první pyramida ještě není zcela dokončená. Během prací se totiž objevilo zasypané páté patro kosterních pozůstatků, s kterým nikdo nepočítal. Restaurátoři teď řeší, jak ho poskládají a vodítkem jim bude právě pyramida číslo dvě.
24 fotografií

Druhá kosterní pyramida v Sedlci je rozebraná. Našly se v ní noviny z roku 1972

Regiony
Tým restaurátorů rozebral druhou ze čtyř kosterních pyramid, které se nacházejí ve spodní kapli sedlecké kostnice v Kutné Hoře.
/FOTOGALERIE/ Tým restaurátorů rozebral druhou ze čtyř kosterních pyramid, které se nacházejí ve spodní kapli sedlecké kostnice v Kutné Hoře. Po severozápadní pyramidě tak čeká kompletní renovace její jihozápadní protějšek. A to i přesto, že první pyramida ještě není zcela dokončená. Během prací se totiž objevilo zasypané páté patro kosterních pozůstatků, s kterým nikdo nepočítal. Restaurátoři teď řeší, jak ho poskládají a vodítkem jim bude právě pyramida číslo dvě.
24 fotografií

Druhá kosterní pyramida v Sedlci je rozebraná. Našly se v ní noviny z roku 1972

Kutnohorsko