ŠTÍTEK: střední Evropa

Sklípkánci, jak už název napovídá, jsou příbuzní sklípkanů
Sociální sítě nejen v poslední době zaplavují fotografie poměrně velkých pavouků s krátkými nožkami a výraznými klepítky s dotazy, o jaký druh se jedná, případně, jestli někomu neutekl „domácí mazlíček“. Pavouk totiž připomíná sklípkana, kteří se v Česku vyskytují pouze v zoologických zahradách či teráriích nadšenců. Ve skutečnosti jde o jejich příbuzného, sklípkánka, který se na území Česka vyskytuje. Protože však žije téměř po celý život v noře, spatřit ho může být pro mnoho lidí překvapením. 

Utekl někomu? Ne. Sklípkánci žijí i v Česku, nebezpeční nejsou

Zvířecí deník a chovatelství
Svazenku, slunečnici, pohanku a další plodiny musí zemědělci osít na své náklady, pokud chtějí čerpat ostatní dotace.
Čím dál častěji je možno na polích vidět krásné fialové květy svazenky vratičolisté. Jedná se o nenáročnou jednoletou rostlinu, která se osévá na pole jednak jako pícnina a zároveň jako potrava pro hmyz, zejména včely. Co vede zemědělce k osévání svazenky se Deník optal soukromého zemědělce a člena představenstva ZD Vlčák Černošín Vladislava Moravce ze Stříbra.
13 fotografií

Dotace nejsou zadarmo, část půdy je třeba osít povinně bez tržní produkce

Tachovsko
Propast Macocha v Moravském krasu.
/VIDEO/ Tři mrtví. Z toho dvě malé děti. Obrovská tragédie šokovala v pátek po poledni návštěvníky Moravského krasu na Blanensku. Žena tam skočila z horního můstku poblíž turistické chaty Macocha do světoznámé propasti stejného jména. S sebou vzala dvě děti. Podle prvotních informací Deníku měla při pádu do hlubiny zřejmě mladší dítě na prsou, druhé bylo asi tříleté a to držela při skoku za ruku.
12 fotografií

Žena s dětmi skočila do Macochy, k místu přijela autem s SPZ ze severu Moravy

Z okolí
Propast Macocha v Moravském krasu.
/VIDEO/ Tři mrtví. Z toho dvě malé děti. Obrovská tragédie šokovala v pátek po poledni návštěvníky Moravského krasu na Blanensku. Žena tam skočila z Horního můstku poblíž turistické chaty Macocha do světoznámé propasti stejného jména. Společně s ní zemřely i dvě děti. Podle prvotních informací Deníku měla při pádu do hlubiny zřejmě mladší dítě na prsou, druhé bylo asi tříleté.
12 fotografií

Tři mrtví v Macoše. Žena skočila do propasti, společně s ní zemřely i dvě děti

Nehody
Cvičení Safeguard 2023 prověřilo součinnost Armády ČR, Policie ČR a specialistů společnosti ČEZ při případné ochraně Jaderné elektrárny Temelín
Jen něco přes třetinu Čechů by dalo víc peněz na obranu, pokud by to mělo být na úkor sociálních služeb a zdravotnictví. Takové je jedno ze zjištění rozsáhlého výzkumu nálad týkajících se obrany a bezpečnosti, který v polovině května v devíti středoevropských zemích uskutečnily polský ústav Ibris spolu s odborným portálem Defence24.pl. Pro Česko z něj vyplynulo i několik dalších zajímavých informací.

Polovina Čechů chce vojenskou službu. Čtvrtina by ale v případě války emigrovala

Česko
Bouřka sledovaná z vrcholu Lovoše.
Horké počasí uplynulých několika dní ukončí ve čtvrtek večer a v noci silné bouřky a studená fronta. Zatímco dnes odpoledne teploty ještě vystoupají nad tropickou třicítku, v Čechách až ke 35 stupňům Celsia, o víkendu se ochladí a maxima budou kolem 25 stupňů. Bouřky a vydatnější srážky očekávají meteorologové i v pátek, oba víkendové dny už bude provázet klidnější ráz počasí s občasnými přeháňkami. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu na webu a facebooku.
38 fotografií

Nejprve horko, poté bouřky, silný vítr i kroupy. Předpověď opět nevypadá dobře

Ostravsko
V berounské nemocnici otevřelo Centrum duševní rehabilitace, které bude největším zařízením svého druhu ve střední Evropě
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V úterý 20. června v Rehabilitační nemocnici Beroun proběhlo slavnostní otevření Centra duševní rehabilitace. Projekt za více než jednu miliardu má ambice se stát nejvyspělejším zařízením svého typu ve střední Evropě a měnit dosavadní standardy tuzemské a zahraniční psychiatrie. V regionu navíc pomůže především s lůžkovou částí péče o duševně nemocné.
37 fotografií

Beroun má psychiatrické centrum za miliardu. Je nejmodernější ve střední Evropě

Berounsko
Pondělní supercela na Chrudimsku
Prakticky na den přesně. Meteorologové v úterý odpoledne varovali před extrémními bouřkami a supercelami, které nás postihnou zejména ve středu a ve čtvrtek, přímo slovo "tornádo" ale ve výstraze chybí. Supercela se přehnala nad Chrudimí přesně před rokem, 20. června. Středeční bouřky se v našem kraji obešly kromě Chrudimska bez větších problémů, otázkou však je, co nás čeká ve čtvrtek.
3 fotografie

Na Chrudimsku bylo po bouřce bez proudu asi 1200 domácností, padaly stromy

Chrudimsko
Pondělní supercela na Chrudimsku
Prakticky na den přesně. Meteorologové v úterý odpoledne varovali před extrémními bouřkami a supercelami, které nás mají postihnout zejména ve středu a ve čtvrtek, přímo slovo "tornádo" ale ve výstraze chybí. Supercela se přehnala nad Chrudimí přesně před rokem, 20. června, a časosběrné video z jejího průběhu se stalo virálním. Připomeňte si ji ve videu a fotogalerii. S následky silné vichřice se loni v červnu vypořádávali také v Pohoří na Rychnovsku a okolí.
3 fotografie

Po roce opět supercela nad Chrudimí? Silné bouřky hrozí i na Rychnovsku

Rychnovsko
Radim Tolasz, Oddělení klimatické změny ČHMÚ
/ROZHOVOR/ El Niño. Jev, který ve spojení s rostoucí klimatickou krizí může vytlačit globální teploty do absolutních rekordů. Máme v Česku počítat s extrémy? Co to vůbec je El Niño? A věnují se města opatřením, aby vedra byla pro obyvatele snesitelnější?  „Vše je o lidech. Možnosti jsou, jen ne všude je dostatečně využíváme,“ poukazuje klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz, rodák z Frýdecko-Místecka.

Klimatolog Radim Tolasz: Léto může být nejteplejší v historii

Ostravsko
Letní koupaliště Sareza Vřesina, 12. června 2023, Ostrava.
/FOTOGALERIE/ Největší koupaliště ve střední Evropě hlásí zahájení sezony už od začátku června. Otevřené brány tady měli kvůli počasí letos zatím jen párkrát. Optimismus ale tady neztrácí správce areálu Jiří Smelík. „Už tady pracuji 20 let, takže mě nic takového nerozhodí. Věřím, že budeme mít vydařenou sezonu,“ řekl Deníku správce. Nyní se zde soustředí alespoň na přípravu areálu.
33 fotografií

VIDEO: Kam k vodě v Ostravě? Největší středoevropské koupaliště už má otevřeno

Ostravsko
Loňský ročník hustopečské rally ovládl Jan Kopecký, v pátek a v sobotu se na jihu Moravy uskuteční už osmnáctý ročník tradičního podniku.
Prach, horko a burácení motorů pod taktovkou těch nejlepších šampionů. Už poosmnácté se rychlá auta vrací mezi vinohrady a diváci se mají na co těšit. V Hustopečích se chystá další ročník AGROTEC PETRONAS RALLY, podnik Zóny střední Evropa, českého šampionátu a historických automobilů startuje už v pátek podvečerními a nočními rychlostními zkouškami, pokračuje se v sobotu. Na startovní listině nechybí opět ani největší esa.
5 fotografií

Rally se vrací mezi vinohrady, do Hustopečí míří elitní špička i historické vozy

Ostatní sporty
Mladí vyškovští zápasníci z Draculina jsou mezi nejlepšími ve střední Evropě
Za Vrchol zápasnické sezóny 2022/2023 by šlo, bez nadsázky, považovat jeden z největších evropských turnajů v brazilském jiu-jitsu a grapplingu TATAMY 5. Ten se konal 27. května 2023 v brněnském Univerzitním kampusu Bohunice. Turnaj, kterého se zúčastnily stovky zápasníků v kategoriích pro děti i dospělé, zahájila část turnaje GALA se souboji v grapplingu mezi českým a slovenským týmem dospělých. Čeští reprezentanti nedali Slovákům šanci a tým pod vedením Honzy Stacha se spolu s fanoušky radoval z vítězství.
10 fotografií

Mladí vyškovští zápasníci z Draculina jsou mezi nejlepšími ve střední Evropě

Čtenář reportér
Michaela Liegertová.
Plzák španělský patří bezesporu mezi nenáviděné a opovrhované invazivní škůdce střední Evropy. Nemilosrdně likviduje ekonomicky významné rostliny a nepohrdne ani rodinnými zahrádkami. V České republice snad nenaleznete zahrádkáře, který by neznal alespoň jeden naprosto unikátní způsob, jak plzáky usmrtit (od prostého nabodávání na grilovací vidlice, sypání soli až po topení v pivu). Vědci z CENAB Přírodovědecké fakulty UJEP se však rozhodli dát plzákům příležitost svou pověst alespoň částečně napravit. 
3 fotografie

Plzáci a rostliny: Nečekaní spojenci pomáhají v biomedicínském výzkumu na UJEP

Čtenář reportér
Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou získala pro své letošní 70. výročí unikátní výstavu. Jmenuje se Metamorphoses (Proměny) a díky ní se vrací po 20 letech do České republiky některá díla světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Podle organizátorů jde o největší realizovanou výstavu ve střední Evropě. „Nádherná monstra“, některá poprvé v Čechách, budou přístupná od neděle 11. června do 19. listopadu, denně od 9 do 18 hodin.
64 fotografií

Vetřelec obsadil Alšovu jihočeskou galerii. Největší výstava HR Gigera začíná

Českobudějovicko
Keltský dětský den v Nasavrkách.
Keltský skanzen zve všechny rodiče s dětmi na netradiční dětský den, který se uskuteční v sobotu 10. června od deseti do pěti hodin odpoledne v Nasavrkách. Organizátoři slibují celodenní zábavu a dobrodružství pro celou rodinu. Skanzen, který za běžného provozu seznamuje návštěvníky s kulturou a životem dávných Keltů, se tentokrát promění v místo zajímavých her a aktivit pro děti.
7 fotografií

Kostýmy Asterixe a Obelixe s sebou. V Zemi Keltů bude dětský den

Čtenář reportér
Upoutávka na nový díl The Grand Tour: Eurocrash
Trio britských moderátorů se ve svém novém cestovatelském speciálu podívá do střední Evropy a nevynechá ani Českou republiku. Informace a zákulisní fotky z natáčení nového dílu pořadu The Grand Tour v Česku, se objevily na sociálních sítích už v minulém roce. Nyní však známe datum vydání a k dispozici je i trailer. Bude to jízda jako vždy.

Clarkson, Hammond a May v Česku! Podívejte se na trailer na nový Grand Tour

Automagazín
Kniha Hypnóza, její moc a síla je poutavým rozhovorem novinářky Marty Fenclové s profesionálním hypnotizérem Jakubem Kroulíkem.
V Jilemnici vystoupí ve středu 7. června známý český hypnotizér a mentalista Jakub Kroulík. Jedná se o nejlepšího českého hypnotizéra a popularizátora hypnózy, který během této přednášky seznámí posluchače s historií, vysvětlí mýty o hypnóze a zároveň nechá přítomné hypnózu prožít. Interaktivní přednáška, která se bude konat ve Společenském domě Jilm a je součástí edukačního turné po vybraných městech České republiky.

Známý český hypnotizér Jakub Kroulík vystoupí v Jilemnici

Čtenář reportér
Úroky na spořicích účtech se dlouho pohybovaly těsně nad nulou, ale v posledním období rostou
Jak ochránit peníze před inflací? Není to nic jednoduchého. Češi tradičně dávají přednost spořicím účtům. Úroky na nich se dlouho pohybovaly těsně nad nulou, ale v posledním období rostou. Nyní už někde dosahují dokonce šesti procent. Na první pohled to sice vypadá hezky, ale znamená to jen, že jejich výše stále pokulhává daleko za inflací.

Velký přehled spořicích účtů: Někde lze získat zhodnocení až šest procent

Ekonomika