ŠTÍTEK: středověk

Nádvoří krnovského Zámečku nabídlo exkurzi do středověku 14.10.2023.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zámek v Krnově postavili Přemyslovci ze dřeva, ale za vlády Jiřího Hohenzollerna ho zbořili a od základu přestavěli z kamene. Nádvoří krnovského Zámečku loni prošlo revitalizací a propojilo se s areálem bývalé Karnoly, což v této lokalitě vytvořilo nové možnosti využití. 
36 fotografií

Krnovský Zámeček nabídl exkurzi do středověku

Bruntálsko
Krumbenowe 2023 v českokrumlovské Pivovarské zahradě.
/FOTO, VIDEO/ Do Pivovarské zahrady v Českém Krumlově se už posedmé sjeli kupci a řemeslníci z dávných dob pravěku a středověku, aby tam společně s návštěvníky hledali recept na dlouhý život. Letošní ročník Krumbenowe, které pořádá se totiž vydá až “Ke kořenům života”, aby představil různé přístupy k péči o tělo a zdraví v minulosti.
37 fotografií

Krumlov se podíval do pravěku a středověku. Krumbenowe zaplnilo zahradu pivovaru

Českokrumlovsko
Originály rukopisů Elišky Rejčky jsou na Špilberku.
Návštěvníky hradu Špilberk čeká další překvapení. Muzeum města Brna představí ve výstavě Eliška Rejčka: Dar středověku zcela unikátní ztracený list č. 84, z jednoho z devíti rukopisů Elišky Rejčky, který byl za záhadných okolností z Antifonáře FM7 vyříznutý a ukradený. Lidé jej budou moci spatřit od 2. do 20. srpna 2023, kdy výstava definitivně končí.
3 fotografie

Unikát na Špilberku: vystaví ztracený list z rukopisů Elišky Rejčky

Volný čas
Děti na Vyškovsku se vrátily do středověku. Dobyly hrad střelbou z katapultu
První červnový víkend se uskutečnil na našem krásném výletišti v Černčíně dětský den na téma Jeden den ve středověku. V tento prosluněný den si na osmi soutěžních stanovištích, které se nacházely v přilehlém lese a na výletišti, děti mohly vyzkoušet střelbu z praku, lukostřelbu, skákání v pytli, souboj na kolbišti, překonání rozbouřené řeky nebo poznávání erbů okolních obcí. Pro menší jsme připravili skládání puzzle, střelbu z ručnic a hákovic, a také dobývání hradu střelbou z katapultu. Cíle bylo samozřejmě získat sladkou odměnu. Pro zachování pravé středověké atmosféry si dobové varkoče oblékla i obsluha krčmy. 
15 fotografií

Děti v Černčíně se vrátily do středověku. Dobyly hrad střelbou z katapultu

Čtenář reportér
Věštkyně předpověděla budoucnost. Zaniklé Konůvky se vrátily do středověku
Třetí květnový víkend se po roce opět na místě zaniklé vesnice Konůvky ve Ždánickém lese konala akce Oživlé Konůvky, kterou pořádal Spolek Konůvky, z. s. a která všechny přenesla zpět do středověku. Údolí se znovu zaplnilo středověkými stany, kostýmovanými účastníky, řemeslníky a hlavně spoustou návštěvníků, kteří nepřetržitě v sobotu i v neděli přicházeli, aby si užili připravený program i krásné počasí.
2 fotografie

Věštkyně předpověděla budoucnost. Zaniklé Konůvky se vrátily do středověku

Čtenář reportér
Bude to znít překvapivě, ale péče o pleť ve středověku se do jisté míry podobala dnešním kosmetickým procedurám
Při pomyšlení na středověk si lidé často vybaví nerozvinuté lékařství, nedostatečnou hygienu a nepříliš dlouhý život. Ovšem ne vždy tomu tak opravdu bylo. Nejen, že se tehdejší lidé za pomoci vody ze studny či říček starali o svou hygienu nejlépe, jak dovedli, ale také se snažili pečovat o svou pleť. Využívali k tomu mnoha různých produktů, receptů a postupů, které se podle vědců až pozoruhodně podobaly těm dnešním.

Jak se ve středověku pečovalo o pleť? Objev zaskočil i samotné vědce

Objevy
Slavnostní zahájení sezony na hradě Vízmburk v Havlovicích.
/FOTO, VIDEO/ Na zřícenině hradu Vízmburk v sobotu slavnostně začala letní turistická sezona. Je třetí po znovuotevření a objevení hradu. V květnu 2021 to bylo poprvé od 15. století, kdy do něj mohli vstoupit návštěvníci. Letošní sezonu zahájil průvod od Devíti křížů z Červeného Kostelce vedený jedním z posledních středověkých majitelů Vízmburku Jiřím z Dubé.
65 fotografií

Na Vízmburku jako ve středověku. Hradní pán přijel na koni, uvítali ho vínem

Krkonoše
V Kročehlavech vládne středověk, zjednat nápravu nebude snadné.
/FOTO, VIDEO/ Některé kladenské ulice jako by zůstávaly ve středověku, byť o pár desítek metrů dále žijí lidé v jedenadvacátém století. Valná část ulic ve městě má za sebou dávno rekonstrukci, Zahradní ulice v Kročehlavech, která se nachází v těsném sousedství páteřní komunikace Generálka Klapálka, k nim ale nepatří. Řidiči, kteří Zahradní ulicí a sousední Nad Vápenkami projíždějí, čelí tankondromu s hlubokými dírami. Chodci zase riskují, že se tam přerazí. Silnici, spíše prašnou cestu, přitom lemuje obří skládka komunálního odpadu, kde se prohánějí potkani. I taková je tvář Kladna.
28 fotografií

Kročehlavy ve středověku. Cestu samá díra v Zahradní ulici lemuje potkaní ráj

Kladensko
Vltava je nejdelší řekou na území Česka. Pramení na Šumavě, u obce Černý Kříž.
Voda je od nepaměti tajemným živlem, který především v podobě řek utvářel krajinu a dával vzniknout civilizacím. Co víte o těchto jedinečných biotopech poskytujících útočiště nejrůznějším rostlinám a živočichům? Otestujte si v našem kvízu znalosti o českých řekách. Věděli jste, že se Labe používalo hojně k přepravě dřeva a dalších surovin už ve středověku?
22 fotografií

KVÍZ: České řeky. Co o nich víte? Vltavu znáte, ale Rolava může být oříškem

Cestujeme
Šibenice, která je viditelná i na vedutách města Slaného, stávala ve středověku až na okraji města nedaleko současného hřbitova někde v místech ulice Na Vinici.
/FOTO, VIDEO/ Darebáci, lapkové, vrazi, ale i žháři nebo samozvaní mesiáši. Ti všichni končili ve středověku na šibenici. V královském městě Slaný a v okolních vsích bylo tehdy uplatňováno právo hrdelní. Třeba na dnešním Masarykově náměstí stával pranýř. Temná energie prý odsud dosud nezmizela. Stejně jako od slánského hřbitova, kde bývala šibenice.
32 fotografií

Nežijete v místě s temnou energií? Ve středověku bylo na Slánsku několik šibenic

Kladensko
Český fotbalový reprezentant Jakub Jankto.
Jakub Jankto je gay. Zpráva o přiznání českého reprezentanta a hráče Sparty zatřásla fotbalovou scénou. Nejbližší měsíce ukážou, jaký vliv bude mít tenhle coming out na jeho kariéru. Uznávaná sportovní psycholožka Zdeňka Sládečková pro Deník připomněla, že mužský fotbal lze považovat za prostředí, kterému se homosexuální témata dosud takřka vyhýbala.
8 fotografií

Jankto oznámil, že je gay. Psycholožka: Ukáže se, zda patříme do středověku

Zajímavosti z fotbalu
Správce hradu Vízmburk Lukáš Králík.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Překvapivě méně návštěvníků než loni vyrazilo v letošní sezoně na hrad Vízmburk v Havlovicích, který je přístupný veřejnosti teprve druhým rokem. Turisty tam zaujala hodovní síň a mučírna s replikami nástrojů na vypichování očí nebo trhání jazyka. Pro příští rok uvažuje správce hradu o zpestření v podobě vylepšené kuchyně, ve které budou mít možnost ochutnat středověké pokrmy.
111 fotografií

Na Vízmburku lákají turisty mučicí nástroje na vypichování očí a trhání jazyka

Krkonoše
I když mniši ve středověku měli přístup k toaletám, trpěli na parazitické červy mnohem více než běžní lidé.
Nová studie odhalila šokující informaci. Mniši žijící ve středověké Anglii měli být podle vědců přímo prolezlí červy. Průzkum středověkých koster v oblasti Cambridgeské univerzity naznačuje, že právě mniši i přes přístup k toaletám trpěli na parazitické červy mnohem více než běžní lidé. Informoval o tom portál CNN.

Středověcí mniši byli za života prolezlí červy. Hrozba číhala v zahradách

Objevy
Středověkým dnem ožila v sobotu zámecká zahrada v Tovačově.
Zámek v Tovačově se během sobotního odpoledne přenesl do dávných časů. Středověký den, který oživil letošní návštěvnickou sezonu, přinesl vystoupení, ale i stánky s řemesly. Lidé si užili souboje gladiátorů, střelbu z historických palných zbraní a mohli si také vyzkoušet, jak se v období středověku vyráběla svíčka nebo tkala látka. Na nádvoří zámku zahrála kapela Stella Betula.
19 fotografií

FOTO: Tovačovský zámek se přenesl do středověku

Přerovsko
Oživlý středověk v podhradí zříceniny Zlenice.
Přeneste se do časů dávno minulých a poznejte nejen starodávná řemesla, ale i ta, která přežila až do dnešních dnů. Hrad Zlenice Hláska ožije o víkendu 16. až 17. července opět středověkem a bude se na co dívat. Akce se koná za každého počasí. Pokud vaše děti ne zcela uspokojila covidová výuka dějepisu, je na čase jim dopřát něco lepšího.
6 fotografií

Přeneste se do časů minulých na Oživlém středověku

Čtenář reportér
Jan Petrnoušek ukazuje své výrobky při akci Dvůr královny Alžběty Richenzy
/ROZHOVOR/ Dýhové (skládané) nádoby tvořené Janem Petrnouškem pod značkou Glis wood navazují na dávnou tradici výroby dřevěných bednářských produktů. Toto řemeslo, které ovládali už Keltové, spočívalo ve výrobě různých dutých nádob. Nedávno získal výrobce středověkého nádobí ocenění ve formě značky Regionální produkt Českého ráje. "Lidé na tohle ocenění slyší, organizátoři trhů si mě díky tomu všímají, posílají mi pozvánky na jejich akce, které zatím bohužel odmítám s tím, že prostě nemám čas. Výroba středověkého nádobí je pro mě, alespoň prozatím, jen koníčkem," řekl v rozhovoru pro Deník Petrnoušek.
15 fotografií

Tvoří nádobí jako ze středověku. Je krásné a funkční, říká milovník historie

Jablonecko