ŠTÍTEK: Svačina

Ve Vyškově otevřela školička Veselé notičky na Jiráskově ulici.
/ROZHOVOR/ Ve Vyškově otevřela od září nová dětská skupina pro děti z okresního města a okolí. Školičku Veselé notičky založil na Jiráskově ulici tým lidí z neziskové organizace Sto skupin. Zakládá si na individuálnímu přístupu, svobodné hře a kombinaci moderních metod. „Máme vždy tři až čtyři pečující osoby na maximálně dvanáct dětí. Jak už název napovídá, prostor u nás bude mít hudba,“ říká v rozhovoru pro Vyškovský deník oblastní manažerka Sto skupin Marcela Andrašší.
4 fotografie

Žádosti o umístění dětí mají denně. Ve Vyškově otevřela školička Veselé notičky

Vyškovsko
Vajíčková pomazánka může být vynikající velikonoční lahůdkou
Vajíčková pomazánka má několik set variant a každá rodina má svůj osvědčený recept. I mně maminka předala ten náš a samozřejmě jsem dosud nenarazila na lepší. Nejenže jsou potřeba pouze čtyři ingredience, ale příprava je jednoduchá a rychlá. Proto můžete pomazánku udělat kdykoliv a dát si ji třeba k svačině, snídani, případně ji namazat na chlebíčky pro návštěvu. Recept se vám bude rozhodně hodit na Velikonoce, během kterých zbyde spousta vajíček po koledování.
5 fotografií

Ideální svačinka? Rychlá vajíčková pomazánka je chutná a má mnoho variant

Za jídlem
Školní bistro ve Zruči nad Sázavou.
/FOTO, VIDEO/ Dříve se ve školním bistru ve Zruči nad Sázavou prodávaly zapečené tousty s kečupem, chipsy nebo tatranky. Dnes si tu žáci i učitelé koupí jogurt s müsli, ovocný salát nebo plněnou tortillu. Bistro od loňského září vede Lucie Váňová, matka dvou školáků, které nebylo jedno, jak se děti o přestávce stravují, a rozhodla se to změnit.
29 fotografií

Místo chipsů zdravé svačiny. Školní bistro si vzala pod křídla akční máma

Kutnohorsko
Jakub Káník (uprostřed) vsítil první hattrick v kariéře mezi dospělými.
Hokejisté Příbrami jsou v lednu v pěkném laufu. Od začátku nového kalendářního roku pořád vítězí. V Havlíčkově Brodě připsali sedmou výhru v řadě a jsou druzí v tabulce druhé ligy – jih. Utkání na Vysočině bylo unikátní ještě tím, že hned dva hráči při výhře 8:0 vsítili hattrick. O střeleckých kvalitách lídra Jana Tlačila se ví, nyní se k němu přidal premiérově i Jakub Káník.

Překvapený Káník! Za první hattrick v kariéře zaplatí svačinou

Hokej
Kapesné dává dětem většina rodičů
Kapesné je nástroj, pomocí kterého rodiče děti učí hospodařit s financemi. Nestačí však dětem peníze jen dávat. Rodiče by měli s dětmi o jejich použití komunikovat a učit je rozumně s penězi nakládat. Zároveň musí rodiče dbát na to, aby kapesné děti nevnímaly jako motivaci k lepším známkách, slušnému chování nebo skvělým sportovním výkonům. Vnitřní motivace musí převládat.
8 fotografií

Kapesné školákům? Peníze mohou děti motivovat i naučit samostatnosti

Lákadla pro školáky
Děti tloustnou, jejich jídelníček postrádá ovoce a zeleninu.
Dvě z deseti českých dětí trpí nadváhou, nebo přímo obezitou. Alarmující čísla přinesli vědci z olomoucké univerzity, kteří se dlouhodobě zabývají životním stylem dospívajících. Takto nemocných dětí se v léčebnách ujímají nutriční terapeuti, ale také psychologové. Podle nich je u dětí důležitý individuální přístup, pochopení a přijetí.

Děti musí pochopit, proč jíst zdravě. Podívejte se na jídelníček od specialistky

Zdraví
Svačiny nejsou v jídelníčku nutné a podstatný je celodenní příjem energie a živin.
/9. DEN/ Musíte vůbec svačit? To je otázka, která trápí řadu lidí. Všude jsme četli, že jíst se má minimálně pětkrát denně. Jenže… co když nemáme hlad? Máme se trápit a cpát do sebe pod tlakem svačinu? Co říkají odborníci?

RADA: Jak na kvalitní svačiny?

Rady odborníků
Situace před slánským Kauflandem ve středu 18. listopadu v 16.30 hodin
/FOTOGALERIE/ Další covid omezení dopadlo od středy 18. listopadu i na zákazníky obchodů na Kladensku. Vládní opatření nařizuje, že jeden člověk musí mít pro sebe v obchodě prostor patnáct metrů čtverečních. Tím dochází k výraznému omezení počtu zákazníků na prodejní ploše. Například obchodní dům Kaufland v Italské ulici v Kladně kvůli tomu přistoupil na systém číslovaných nákupních vozíků.
22 fotografií

Omezení počtu zákazníků v prodejnách: bez košíku nyní nenakoupíte

Kladensko
ilustrační foto
Slavkov u Brna – Jednou z patnácti finalistů celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare je i Kamila Karafiátová z Integrované středí školy Slavkov u Brna. O postup do finále usilovalo 160 studentů. „Těší nás stále rostoucí zájem studentů, kteří se do naší soutěže hlásí,“ uvedl marketingový manažer Bolton Czechia Jan Jedlička.

Studentka ze Slavkova je ve finále soutěže o nejlepší školní svačinu

Vyškovsko
Studenti z Mikulova připravují recepty do soutěže Svačina roku Rio Mare
Mikulov – Gymnázium a střední odborná škola Mikulov se účastní 7. ročníku kulinářské soutěže Svačina roku Rio Mare. Letos o postup do finále bojuje rekordní 47 škol z celé České republiky. Celkem se soutěží o ceny v hodnotě 45 tisíc korun. Novinkou je rozšíření hlavních surovin o Rio Mare makrely a sardinky. Do odborné poroty usednou Mistr kuchař Vladimír Picka, šéfkuchař Jiří Král a Vladislav Stuparič. Finále soutěže proběhne v Praze, moderovat ho bude Markéta Hrubešová.
3 fotografie

Studenti z Mikulova soutěží s recepty ve Svačině roku Rio Mare

Čtenář reportér
Soutěž se letos koná posedmé. Ilustrační foto.
Žďár nad Sázavou - Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga ze Žďáru nad Sázavou se účastní 7. ročníku kulinářské soutěže Svačina roku Rio Mare. Letos o postup do finále bojuje rekordních 47 škol z celé České republiky. Soutěží o ceny v celkové hodnotě 45 tisíc korun. Novinkou je rozšíření hlavních surovin o Rio Mare makrely a sardinky. Do odborné poroty usednou Mistr kuchař Vladimír Picka, šéfkuchař Jiří Král a Vladislav Stuparič. Finále soutěže se uskuteční v Praze, moderovat ho bude opět Markéta Hrubešová.
4 fotografie

Žďárští studenti připravují recepty do soutěže Svačina roku Rio Mare

Žďársko