ŠTÍTEK: sýr

Ilustrační foto
Berounsko - Ryba. Řízek. Salát. Chlebíčky. Cukroví. Zní to dobře. Oči by chtěly, ale pak se může stát, že žlučník řekne „ne“ - a problém je na světě. Třeba v podobě žlučníkového záchvatu. Vánoce tak můžou nabrat podoby, která má do míru a klidu dost daleko. Čemu se u štědrovečerní tabule vyhnout, na co si dát pozor?

Žlučníkový záchvat je nepřítelem Vánoc. Jak se mu vyhnout?

Berounsko
Vepřové hody a Vánoce na Blátě.
Bláto - Předvánoční akci uspořádala v sobotu 22. prosince Farma Bláto nedaleko Uhlířských Janovic. Návštěvníky hned po příchodu přivítala vůně vepřových hodů.  A málokdo dokázal odolat nabídce čerstvého ovaru, tlačenky nebo zrovna uvařené jitrnice. Nechyběl ani bramborový salát, ale obalovaného kapra nahradily smažené sýry z produkce farmy. Mléčné výrobky si bylo možné zakoupit v místní prodejničce.
46 fotografií

OBRAZEM: Vánoce na Blátě se konaly skutečně na blátě

Kutnohorsko
Ilustrační foto.
Soběslav - Výuková cyklistická a bruslařská dráha Soběslav – tak zní název projektu, který má v blízké budoucnosti rozšířit a podpořit volnočasové aktivity ve městě. Zda dojde k jeho realizaci už v nadcházejícím kalendářním roce, to záleží na formě financování, kromě jiného i na vypsání vhodných dotačních titulů.

V Soběslavi za řekou vyroste nová dráha pro in-line bruslaře a cyklisty

Táborsko
Výrobu sýra si žáci 9. tříd vyzkoušeli na vlastní kůži.
Veselí nad Lužnicí - O výrobě sýra se v minulých dnech dozvěděli žáci 9. tříd z táborského okresu na Střední škole potravinářské a ekologické ve Veselí nad Lužnicí.

Žáci 9. tříd dělali sýr

Táborsko
Ilustrační foto.
Střední Čechy - Stánky s teplými nápoji i něčím na zub jsou lákadlem nejen pro návštěvníky vánočních trhů. Jako magnet přitahují také hygieniky. Ti si ale nepřicházejí pochutnat; chodí na kontroly. Ty loňské přitom ukázaly, že dodržování základních pravidel je některým stánkařům třeba důrazně připomínat.

Na stánku si vybírejte také očima, radí šéfka hygieny

Z okolí
Nelahozeveský zámek prožil o víkendu letošní adventní trhy.
Nelahozeves - Nelahozeveský zámek prožil o víkendu letošní adventní trhy. Návštěvníci viděli nejen kejklíře a mohli si pohladit opravdu děsivého čerta, ale zároveň byla možnost ochutnat letošní povedená vína z lobkowiczského vinařství, dobroty ze zabijačky nebo například chlebové placky plněné sýrem. Nechyběly tvořivé dílničky pro děti, kde se ti nejmenší mohli přihlásit do soutěže o nejhezčí zdobený perníček.
17 fotografií

OBRAZEM: Zámek ožil adventními trhy a cimbálovkou

Mělnicko
Ilustrační foto.
Blanensko – Mléko a sýry od krávy, kterou si můžu poplácat. A s etiketou výrobce, za nímž si klidně zajdu osobně poklábosit. Pro mnohé trend, díky němuž po celé České republice přibývá minimlékáren. Podle webu Státní veterinární správy se jejich počet za posledních pět let téměř ztrojnásobil. Zájemci si v nich kromě čerstvého mléka mohou koupit například ovčí nebo jiný speciální sýr a také jogurty.

Sýr od krávy, kterou si mohou poplácat. Roste zájem lidí o výrobky minimlékáren

Podnikání
Mikulovské náměstí hostilo šestý festival sýrů.
Mikulov – Ještě není devět ráno, ale kolem stánků na mikulovském náměstí začíná být i v nedělním dopoledni rušno. Na dvou desítkách pultů přibývají nejrozmanitější sýry i misky s kousky na ochutnání. Své zboží chystá i pekař několik uzenářů a vinaři. Pokračuje šestý ročník mikulovského Festivalu sýra. Kolem prochází milovníci sýrů i náhodní návštěvníci. Dávají se do hovoru se sýraři začínají ochutnávat a nakupovat.
30 fotografií

Mikulov patřil sýrům. Voněly i po levandulích

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Náměstí krále Jiřího v Kunštátě o víkendu zaplní stánky s výrobky hrnčířů a keramiků a rozezní hudba. Koná se tam tradiční Hrnčířský jarmark, který představí to nejlepší z řemeslných ateliérů a dílen. Můžete se těšit i na další desítky zajímavých akcí po celé jižní Moravě, které vytipovali redaktoři Deníku Rovnost.

Na Hrnčířském jarmarku určí nejlepší talíř, Malou Ameriku rozpálí kubánské rytmy

Brněnsko