ŠTÍTEK: sýr

Jitka Dobrovolná založila s manželem kozí farmu DoRa téměř před třiceti lety.
Kozí farma v Ratibořicích na Třebíčsku funguje i přes vládní opatření. Momentálně si tam lidé mohou chodit každou sobotu vždy od patnácti do sedmnácti hodin nakoupit jejich výrobky. Omezení se ale dotklo dalších aktivit, které farma nabízela, jako například pikniky na zahradě nebo prohlídky stájí. Během týdne mohou lidé využít prodejní automat, který funguje před farmou.
12 fotografií

Kefíry, sýry či netradiční novinka. Kozí farma DoRa funguje i za covidu

Příběhy a rozhovory
Jitka Dobrovolná založila s manželem kozí farmu DoRa téměř před třiceti lety.
Kozí farma v Ratibořicích funguje i přes vládní opatření. Momentálně si tam lidé mohou chodit každou sobotu vždy od patnácti do sedmnácti hodin nakoupit jejich výrobky. Omezení se ale dotklo dalších aktivit, které farma nabízela, jako například pikniky na zahradě nebo prohlídky stájí. Během týdne mohou lidé využít prodejní automat, který funguje před farmou.
12 fotografií

Kozí farma DoRa z Ratibořic funguje i v době koronavirové a připravuje novinky

Podnikání
Děti tloustnou, jejich jídelníček postrádá ovoce a zeleninu.
Dvě z deseti českých dětí trpí nadváhou, nebo přímo obezitou. Alarmující čísla přinesli vědci z olomoucké univerzity, kteří se dlouhodobě zabývají životním stylem dospívajících. Takto nemocných dětí se v léčebnách ujímají nutriční terapeuti, ale také psychologové. Podle nich je u dětí důležitý individuální přístup, pochopení a přijetí.

Děti musí pochopit, proč jíst zdravě. Podívejte se na jídelníček od specialistky

Zdraví
Červená řepa
Do červené řepy se nejde nezamilovat: je zdravá, chutná a díky své zářivé barvě v každém jídle efektní. Zkuste jí dát šanci, i když jste ji ve školní jídelně nemuseli. Přesvědčíme vás, že si to rozhodně zaslouží. Ostatně, jíst se dá na tolik způsobů. Kousky brownies z červené řepy nadchnou děti i dospělé.
4 fotografie

Dejte šanci červené řepě. Sluší jí čokoláda i kefír

Za jídlem
Carpacccio z červené řepy
Pro tento recept se nejvíce hodí čerstvá salátová řepa, kterou koupíte i s natí. Tu nevyhazujte, ale snězte. Bulvy stačí krátce povařit. Bílkoviny získáte z kozího sýra, jejich množství můžete ještě zvýšit tak, že carpaccio dozdobíte slunečnicovými semínky. Podívejte se, jak na přípravu celého jídla.

Carpaccio z červené řepy s kozím sýrem

Vaříme zdravě
Cuketový koláč
„Není moc fotogenický, ale mám ho moc ráda a můžete do něj přidat co vám chutná,“ říká oblíbená foodblogerka Markéta Chovancová ke svému receptu na cuketový koláč. Podle nás v redakci ale vypadá její dílo i na fotce parádně. A jak na přípravu této pochoutky?

Cuketový koláč

Vaříme zdravě
Lidé odvedle Foto 1 Foto: archiv Dagmar Řezníkové
Před čtyřmi roky si začala Dagmar Řezníková z Červené Lhoty plnit sen. Během mateřské dovolené se začala věnovat pečení chleba a později i výrobě sýra. Z původního koníčku se postupem času stalo podnikání. V roce 2018 se totiž paní Řezníkové podařilo získat všechny potřebná potvrzení a začala vyrábět sýry.  

Nejvíc mě baví sýrové dorty, říká sýrařka Dagmar

Zprávy z Česka
Na farmě v Ratibořicích chovají české plemeno - bílou krátkosrstou kozu
Jedna z největších kozích farem v Česku se nachází v Ratibořicích na Třebíčsku. Od ledna do konce dubna zde mají spoustu práce, je to totiž období, kdy se kozám rodí kůzlata. Jen co vystoupím z auta, hned za mnou jde hlavní čtyřnohý hlídač farmy. Zprvu si mě nedůvěřivě prohlíží, ale po pár vteřinách už jsme kamarádi. Spolu jdeme přes velký dvůr, kterým se line mekot stovek koz. Za chvíli mě vítá paní domácí Jitka Dobrovolná, která s manželem vybudovala kozí farmu DoRa. Řemeslo po nich nyní převzal jejich syn Matěj.
22 fotografií

VIDEO: Dávka roztomilosti. Na farmě na Vysočině mají stovky malých kůzlat

Z okolí
Hra Taco, kočka, koza, sýr, pizza.
Bláznivá postřehová karetní hra, ve které se nesmíte nechat ukolébat nekonečnou mantrou taco, kočka, koza, sýr, pizza - jakmile totiž dojde ke shodě, musíte zareagovat! A co teprve, když dojde na narvala nebo gorilu?

Tip na hru: Taco, kočka, koza, sýr, pizza

Volný čas
Hra Taco, kočka, koza, sýr, pizza.
Bláznivá postřehová karetní hra, ve které se nesmíte nechat ukolébat nekonečnou mantrou taco, kočka, koza, sýr, pizza - jakmile totiž dojde ke shodě, musíte zareagovat! A co teprve, když dojde na narvala nebo gorilu?

Tip na hru: Taco, kočka, koza, sýr, pizza

Volný čas
Autoři Knihy o pivu Marcela Titzlová a Pavel Borowiec
Možná toho o pivu víte hodně. Možná víte i mnohé o vaření. Teď ale můžete zjistit, jaká piva se ideálně snoubí s nejrůznějšími jídly. V Knize o pivu, kterou napsali porotce významných degustačních soutěží Pavel Borowiec a diplomovaná pivní sommelierka Marcela Titzlová, je vše hezky vysvětleno. Nechybí ani dobré recepty. Víte například, jak si připravit uzené vepřové koleno na černém pivu?
6 fotografií

Pivo jako ingredience. Základem je na vaření vybrat kvalitní pivo

Za jídlem
Sýrové variace, ilustrační snímek.
Na počátku prosince minulého roku koupili jsme v jedné z brněnských prodejen Albert plátkový sýr, goudu, půl kilové balení. Překvapila nás chuť. Byla velmi, velmi slaná. Pro goudu netypická. Rozhodli jsme se zjistit, zda u výrobce nedošlo k nějaké plánované změně ve složení, nebo k chybě. Problém je v tom, že z obalu, resp. ze štítku s údaji o složení a době trvanlivosti není zřejmo, kdo sýr vyrobil a kde.

Nejste spokojení se zbožím v obchodě? Přečtěte si, jak dopadla jedna z reklamací

Čtenář reportér
Statek v Květné vydal poklad
V domě na půli cesty Květná Zahrada v Květné u Poličky objevili poklad. Sýrárna na statku vydala totiž Květenský poklad. O zrající sýr je velký zájem a jedná se o unikátní mléčný výrobek v celé České republice.

Statek v Květné vydal poklad

Svitavsko
Tuňáková pomazánka na okurce
Během Silvestra vás velmi pravděpodobně přijdou navštívit přátelé nebo příbuzní a vy se budete chtít pochlubit nejen napečeným cukrovím. Pomazánky, které jsou rychle hotové, lehce uchovatelné a přitom pochoutkové, si vytvoříte během několika minut. Téměř nic nebudete vařit, a pokud si dokážete obstarat čerstvé pečivo, budete terčem obdivu. Anebo si místo pečiva pomůžete okurkou a budete úplní mistři!
5 fotografií

Silvestrovské pohoštění: Bodují především pomazánky. A nejen česneková

Za jídlem