Trojrozměrný tisk je stále častěji citovanou technologií budoucnosti. Po různých součástkách, hračkách, nebo dokonce i ručních zbraních se začíná mluvit o jeho využitím ve větším měřítku, a to doslova. Někdy v roce 2014 by měl být vytištěn první dům.
ČlánkySlepí lidé jako by byli vynecháni z té technologické revoluce, která je všudypřítomná. Jedna pětina nevidomých z celého světa žije v Indii, a tak není divu, že to do rukou vzal právě Ind.
ČlánkyLajkování je fenoménem dneška. Pomocí něho značkujeme – podobně jako vesmírný pes Lajka - to, co se nám na Facebooku líbí. Přestože lajk zvládne dát i laik, ne vždy si uvědomí, že to může být i „věda“.
ČlánkyVědci z Vysokého učení technického v Brně pracují na počítačovém programu, který prostřednictvím analýzy řeči rozpozná některá neurologická onemocnění. Program pomůže například při odhalení Parkinsonovy nemoci, a to i v raném stadiu.
ČlánkyNěkteré vojenské technologie, na nichž pracuje americká vládní organizace DARPA, zní šíleně a děsivě současně. Jednou z těch, které by měly přinést do armád největší změnu, jsou dalekohledy, které si samy všimnou rizika, o němž voják neví.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíVědecká konference GIS Esri a National Geographic jsou partnery už dlouho - a v této tradici budeme pokračovat i letos. Co na vás čeká?
ČlánkyIndická automobilka Tata chce ve světě prorazit s automobily poháněnými vzduchem. Někomu to může připadat jako skvělý nápad, jiný si myslí, že jde o hloupst, odporující všem termodynamickým zákonům.
ČlánkyPokud jste zastánci zelených technologií, musíme vás zklamat – nejedná se o žádný velký stát, ale jen o malý ostrůvek. I tak jde ale o důležitý krok v tomto oboru.
SPECIÁL: Antarktický projektHeslo olympijských her - "Rychleji, výš, silněji" - navozuje obrázek neustálého atletického překonávání rekordů. Ale někteří vědci uvádějí, že sportovní rekordy začínají stagnovat a jednoho dne bude téměř nemožné překonat je bez léků, genových manipulací nebo futuristických technologií.
ČlánkyLidské tělo není ostrov – mohli bychom parafrázovat slavný výrok Johna Donneho. V každém z nás totiž žije asi 5 milionů mikrobiotických organismů.
ČlánkyČínský experimentální modul Tchien-kung 1, který od loňska obíhá kolem Země, byl speciálně navržen pro pobyt žen ve vesmíru a mimořádná jsou také kritéria, podle nichž byla první čínská "tchajkonautka" vybírána. Do kosmu by měla odstartovat v sobotu 16. června na palubě vesmírné lodi Šen-čou 9.
ČlánkyByla to oslňující podívaná: armáda malovaných hliněných vojáků v životní velikosti pohřbená na ochranu císařova hrobu. Dnes archeologové a výtvarníci s nejnovějšími přístroji a technologiemi znovu vracejí této starověké podívané život.
7 fotografií
ČlánkyV tomto díle Kurzu fotografování si budeme hrát s báječnou technikou HDR a pokládat si zásadní filozoficko-praktickou otázku: kde je ve fotografii hranice mezi viditelným a neviditelným.
SPECIÁL: Kurz fotografování Jana RybářeVýzkum agentury AISA odhalil o Češích znepokojivé zjištění: za nešťastné se považuje víc než polovina populace. Moc na tom nemění výše příjmů, věk ani pohlaví.
ČlánkyStále více společností se snaží vyvíjet technologie, které strojům umožní rozeznávat lidské emoce. Jak takový počítač funguje? A k čemu by sloužil?
ČlánkyVzdálenou budoucnost si umí představit nejspíš málokdo z nás. Považujeme ji spíš za úplně jinou rovinu skutečnosti a většinou si s ní ani nevíme moc rady. Předvídání budoucnosti je však obor jako každý jiný…
ČlánkyNázev temná hmota vzbuzuje představy o jakési zákeřné tajemné látce. Jedinou zákeřností je však její přímá neviditelnost jakoukoliv dostupnou technologií. Naštěstí se projevuje gravitačním čočkováním a dává nám šanci zmapovat svoje rozložení.
ČlánkyMonstrózní stroje, jimž se říká razící štíty, se používají na stavbu tunelů - například pro metro. Ty menší mají na výšku 6 metrů a na délku 100 metrů…
8 fotografií
ČlánkySpolečnost Volvo představila první komerční airbag, který má při autonehodě ochránit chodce, nikoliv řidiči. Je součástí nejnovějšího modelu Volvo V40.
ČlánkyMrakodrapy jsou stavby, které nejvíc posunují architekturu vpřed. Právě na nich se zkouší nové technologie, jsou nejvíc vidět a užívá je nejvíc lidí. Jak budou vypadat v budoucnosti?
ČlánkyNizozemským vědcům se podařilo vytvořit v laboratoři masovou vlákninu. Ještě letos údajně hodlají dospět až k syntetickému karbanátku. Očekávají od této technologie šedesátiprocentní úsporu v ekologické zátěži vznikající při tradiční výrobě masa.