ŠTÍTEK: telefonní budka

Ilustrační foto.
Zatímco před lety na ně lidé museli stát frontu, budoucí generace je zřejmě ani nezažijí. Řeč je o telefonních budkách, které společnost O2 Czech Republic z důvodu jejich minimálního využívání postupně ruší.

Telefonním budkám na Slovácku zvoní hrana

Slovácko
Ilustrační foto.
Jak vypadá telefonní automat a jak se používá? Na tuto otázku budou moci rodiče malým dětem zanedlouho odpovídat jen v muzeích. Z ulic telefonní budky mizí. Například Šumperk brzy o více než polovinu z nich.

Ze Šumperku zmizí telefonní budky

Šumpersko
Ilustrační foto.
Můžeme ji spatřit například v Ostravě v Office parku Nová Karolina. Stará a už nevyužívaná telefonní budka našla nové uplatnění – je z ní miniknihovna. Vše má na svědomí Jan Bičák, zakladatel projektu Knihobudka, který z vyřazených nepoužívaných telefonních automatů dělá veřejné miniknihovny.

Do telefonní budky pro knihu

Karvinsko
Ilustrační foto.
Můžeme ji spatřit například v Ostravě v Office parku Nová Karolina. Stará a už nevyužívaná telefonní budka našla nové uplatnění – je z ní miniknihovna. Vše má na svědomí Jan Bičák, zakladatel projektu Knihobudka, který z vyřazených nepoužívaných telefonních automatů dělá veřejné miniknihovny.

Do telefonní budky pro knihu. Projekt Knihobudka dobývá česká města

Regiony
Podle studie by Husovo náměstí v Berouně nabídlo více prostoru pro sezení a odpočinek.
Beroun - Městskou památkovou zónu v Berouně čekají stavební úpravy. Stane se z ní příjemné odpočinkové a relaxační místo pro veřejnost. Vedení Berouna si nechalo zpracovat územní studii pro vybraná veřejná prostranství v městské památkové zóně a jejich úpravy jsou navrženy tak, aby přispěly ke zhodnocení veřejného prostoru a také ke zvýšení jejího dosavadního komfortu.

Beroun si nechal zpracovat studii na úpravu památkové zóny

Berounsko
Ilustrační foto
Střední Čechy – Je nám líto, ale volané číslo neexistuje. To se ozve každému, kdo zkusí zatelefonovat na číslo 326 332 886. Podle mapy veřejných telefonních automatů na webových stránkách operátora O2 jde o kontakt na budku v obci Řepov nedaleko Mladé Boleslavi, která by držitelům telefonních karet měla umožnit nejen volání, ale i posílání SMS zpráv nebo e-mailů. Jenže neumožní. Neexistuje.
8 fotografií

Soumrak telefonních budek přináší nezájem i vandalové

Z okolí
Ilustrační foto.
Karlovarský kraj - V Chebu zmizí v letošním roce další dva telefonní automaty. Ty provozuje společnost O2 a ta právě během posledních let zaznamenala stále menší zájem o telefonní služby.

Telefonní budky mizí. Vládnou mobily

Chebsko
Ilustrační foto.
ANKETA - Nervózní ťukání na dveře telefonní budky. Uvnitř nerušeně hovoří upovídaná paní, venku nervózně přešlapuje fronta lidí, kteří si potřebují vyřídit důležitý hovor. Běžná scéna, která se dříve odehrávala u veřejných telefonních automatů. Dnes už v nich člověka se sluchátkem u ucha uvidíte stěží.  

Telefonní budky končí, převálcovaly je mobily

Karvinsko
Ilustrační foto
Brno /ANKETA/ - S vybitým mobilním telefonem v kapse a obavami o to, že nestihne domluvenou schůzku, hledal před několika týdny v centru města záchranu Brňan Michal Pánek. I když jej už léta nepoužil, tentokrát ho zachránil telefonní automat. „Naštěstí jsem u sebe měl vizitku s číslem toho, s kým jsem se měl setkat. Stačilo mi pár mincí a zažehnal jsem velký problém,“ popsal zkušenost Pánek. Vyřešit podobnou situaci bude v budoucnu patrně obtížnější. Z ulic totiž zmizí až pětina telefonních budek.

Haló, haló? Z Brna a okolí zmizí další telefonní budky

Brněnsko
Ilustrační foto.
Čtyři veřejné telefonní automaty zmizí z rožnovských ulic Bezručova, Svazarmovská, Meziříčská a Julia Fučíka. O tři přístroje přijdou také lidé ve Valašském Meziříčí. Jejich provozovatel, společnost O2 Czech Republic, je odstraní ze zdejších ulic Komenského, Zašovská a Seifertova.

Z Rožnova i Meziříčí zmizí telefonní budky, není zájem

Valašsko
Telefonní automaty mizí. Ještě v roce 2005 jich byly na Valašsku tři stovky. Aktuálně pouze padesát sedm. Snižování počtu je přirozené a děje se tak po celé republice.
Nervózní ťukání na dveře telefonní budky. Uvnitř nerušeně hovoří upovídaná paní. Venku před budkou nervózně přešlapuje fronta lidí, kteří si potřebují vyřídit důležitý hovor. Běžná scéna, která se dříve odehrávala u telefonních automatů. Dnes už v budce člověka se sluchátkem u ucha uvidíte stěží.
3 fotografie

Mobily vytlačí telefonní budky

Valašsko
Šéfka spolku Umění do Znojma Andrea Krejčí.
Znojmo /ROZHOVOR/ – Spolek Umění do Znojma připravuje v provozovně na rohu náměstí Republiky a Kollárovy ulice novou galerii. Peníze úspěšně sbírají i na internetu. Předsedkyně spolku Andrea Krejčí v rozhovoru mluví o konkrétní podobě vznikajícího projektu a dalších plánech.

Krejčí: Umění promění i telefonní budku

Volný čas
QR kód.
Poznat skrze svůj telefon dvě města, která toho mají mnoho společného. Při nové celoměstské hře Action Bound Karviná/Jastrzębie᠆-Zdrój lze zažít spoustu zábavy a dozvědět se mnoho zajímavých informací.

Procházka historií s mobilem v ruce

Karvinsko
Z bývalého obchodu na rohu Kollárovy ulice a náměstí Republiky má vzniknout do poloviny příštího roku nová galerie.
Znojmo – Další nápad pro svou připravovanou galerii v Kollárově ulici představily členky spolku Umění do Znojma. „Před galerií stojí telefonní budka. Dlouho jsme přemýšlely, co s ní. Nejde odstranit, přemístění je drahé. Nakonec jsme požádaly Maxima Velčovského, aby z ní udělal umělecké dílo,“ řekla šéfka spolku Andrea Krejčí. 

Z budky chce spolek vytvořit umělecké dílo

Znojemsko
V Mladé Boleslavi mají občané k dispozici dvě knihobudky.
Mladá Boleslav – Strach, že se takzvané knihobudky v Mladé Boleslavi stanou cílem vandalů, se naplnil ještě před zahájením jejich provozu. „Stačilo pár dní a budka v parku už je počmáraná. Brzy bude připomínat spíš vybydlenou bouračku než knihobudku,“ upozornil Petr Spal z Mladé Boleslavi.
6 fotografií

Z telefonních budek se staly malé knihovny

Boleslavsko