ŠTÍTEK: telefonní budka

Obyvatelé Mladé Boleslavi se dočkali svých prvních dvou knihobudek. Ty byly slavnostně otevřeny a představeny veřejnosti v pondělí 11. září.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – Obyvatelé Mladé Boleslavi se dočkali svých prvních dvou knihobudek. Ty byly slavnostně otevřeny a představeny veřejnosti v pondělí 11. září. Jedna z knihobudek se nachází nedaleko Domu kultury. Druhou mohou lidé najít v Novém Parku. Knihobudky fungují jako jakási sdílená veřejná knihovna.
9 fotografií

OBRAZEM: Mladá Boleslav má první dvě knihobudky

Boleslavsko
Ilustrační fotografie.
Hradec Králové - Zcela nahý mladý muž pobíhal krátce před třetí hodinou ranní po třebešské lokalitě. Proběhl několika ulicemi, až se nakonec schoval do telefonní budky. Přivolaná hlídka městské policie ho nalezla sedět na zemi.

Naháč pobíhal po ulici

Zločiny a soudy
Zadržený muž.
Praha – Na linku 158 jsem zavolal jen tak pro pobavení. Tohle vysvětlení nabídl kriminalistům 31letý muž, kterého policisté podezřívají z anonymního telefonátu spojeného s bombovou hrozbou. Kvůli té byla v neděli po ránu evakuována stanice metra Radlická; při následné pyrotechnické prohlídce se nenašlo nic podezřelého. Jak se muže, kterému v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt vy vězení, podařilo dopadnout, přiblížil v úterý Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Bombový telefonát byl žert po noci strávené u sklenky

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Vyškovsko, Blanensko – Ještě nedávno byly málem na každém rohu, teď mizí. Telefonní budky, které často znamenaly jediné spojení lidí třeba s nemocnicí, bankou nebo vzdálenou rodinou, mají dobu své největší slávy za sebou. Na některých místech jsou jen připomínkou doby minulé, nebo slouží jako reklamní plocha.

Telefony z budek mizí, nahrazují je knihy

Vyškovsko
Ilustrační foto.
Hořice - V úterý přijali policisté z Obvodního oddělení PČR Hořice oznámení o sprejerství, kdy neznámý pachatel v přesně nezjištěné době barevným sprejem postříkal dva veřejné telefonní automaty přímo v centru Hořic.

Sprejer řádil v centru Hořic

Zločiny a soudy
Nůž. Ilustrační foto.
Praha - Zachránit 38letého sebevraha, který na rozloučenou s tímto světem zavolal na tísňovou linku, se podařilo policistům z vinohradského oddělení hlídkové služby. Podrobnosti dramatu, které se odehrálo na Karlově náměstí již na sklonku února, připomněl ve čtvrtek Jan Rybanský z ředitelství pražské policie.

KRIMI MIX: Nůž sebevrah nakonec odevzdal policistům

Zločiny a soudy
Ilustrační snímek.
Teplice - Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice se rozhodla adoptovat Knihobudku. Jedná se o projekt přeměny bývalých telefonních budek na „čtenářské" centrum, které je pro veřejnost zdarma.

V Teplicích bude Knihobudka

Teplicko
telefonní budka
Rakovnicko - Zaskočit si zavolat svým nejbližším do telefonní budky byl ještě tak před dvaceti lety běžný úkon i obrázek v mnoha filmech.

Budky stále mizí

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Tachovsko – Telefonní budky na Tachovsku mizí postupně, většinou bez povšimnutí lidí. Pokud už zraky procházejících budka upoutá, tak většinou špínou a rozbitými skly.

Telefonní budky mizí z ulic i obcí

Tachovsko
Ilustrační foto.
Mělnicko - Pryč jsou časy, kdy telefonní automaty byly jednou z mála možností, jak se spojit s někým na kilometry vzdáleným. V současnosti už je téměř nikdo nevyužívá. Na Mělnicku nyní funguje sedmaosmdesát veřejných telefonních automatů, před deseti lety jich bylo zhruba dvakrát tolik.

Telefonních budek na Mělnicku ubývá. Lidé volají hlavně z mobilů

Regiony
Policejní pyrotechnici zajišťují stopy v telefonní budce na Karlově náměstí v Praze, kde se 29. prosince odpoledne lehce zranila šestnáctiletá dívka, nejspíš následkem výbuchu zábavní pyrotechniky.
Praha – K mladistvé dívce, která byla přítomna explozi na Karlově náměstí v centru metropole, byli ve čtvrtek vpodvečer přivolání pražští záchranáři. Zřejmě vybuchla pyrotechnika v prostoru veřejného telefonního automatu, vyplývá z informací mluvčí pražské policie Andrey Zoulové. Ta také upřesnila, že pacientce je 16 let. Prvotní informace hovořily o tom, že měla utrpět lehké zranění – nakonec se ale ukázalo, že transport do nemocnice není potřebný.
4 fotografie

Slečnu vyděsil výbuch pyrotechniky na Karlově náměstí

Zločiny a soudy
Preventistky městské policie Sokolov Hana Procházková (vlevo) spolu s Renátou Černou při otevření Centra prevence
Sokolov - Drogové doupě, moderní interaktivní tabule, figuríny v uniformách všech složek IZS, telefonní budka, pohodlné sedací polštáře namísto stísněných lavic a mnoho dalšího vybavení. K tomu pozvaní odborníci napříč spektrem záchranářů. To vše čeká na Sokolováky v nově otevřeném Centru prevence v přízemí sokolovské radnice. Jeho budování trvalo zhruba osm měsíců a stálo necelý milion korun.
15 fotografií

Sokolov otevřel interaktivní Centrum prevence

Sokolovsko
Lidé vyměnili pouliční telefonní přístroje za mobilní telefony. I proto telefonní budky a automaty postupně mizí z ulic. Brzy se to bude týkat i pěti telefonních automatů v historickém centru Brna.
Brno – Zahlédnout někoho postávat se sluchátkem u ucha v telefonní budce je dnes téměř rarita. Lidé vyměnili pouliční telefonní přístroje za mobilní telefony. I proto telefonní budky a automaty postupně mizí z ulic. Brzy se to bude týkat i pěti telefonních automatů v historickém centru Brna. Vedení města je ale neodstraní úplně. Zřejmě už příští rok je přemění na nabíjecí stanice s připojením na volně dostupnou wi-fi síť.

Z telefonních automatů v centru zmizí sluchátka. Nahradí je nabíjecí stanice

Brněnsko
Petr Dohnal
Praha - Čeští vězni budou moci levněji a častěji telefonovat svým blízkým. Nový operátor, který vzešel ze soutěže, výrazně sníží stávající cenu volání. Telefonní automaty navíc budou od příštího roku volně přístupné v jednotlivých oddílech věznic. Změny dnes představil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal, který si od nich slibuje snížení počtu nelegálně držených mobilních telefonů ve věznicích.

Vězni budou moci levněji a častěji telefonovat rodině

Česko
Ilustrační foto.
Dobročkovice – Opilý, na drogách a bez řidičáku si v sobotu odpoledne sedl za volant třiadvacetiletý mladík v Dobročkovicích na Vyškovsku. „Výrostek si auto vypůjčil od svého příbuzného bez jeho vědomí. Při jízdě křižovatkou ale nezvládl řízení, dostal smyk, narazil do kontejnerů na odpad a skončil v telefonní budce. Policisté výtečníkovi naměřili bezmála 0,7 promile alkoholu a pozitivní byl i test na drogy," popsala v pondělí policejní mluvčí Alice Musilová.

Opilý a zdrogovaný řidič dostal smyk. Skončil v telefonní budce

Nehody
Ilustrační foto
Praha - Počet telefonních budek, které dotuje stát, příští rok klesne o více než 500 na 4646. Zmenší se velikost obcí, kde bude muset operátor O2 v rámci univerzální služby veřejný automat provozovat. Rozhodla o tom rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Státní dotace na jeden automat se pohybuje kolem 9000 korun ročně.

Počet povinně provozovaných telefonních budek klesne na 4646

Ekonomika
Z filmu Taxi 121
Praha /FOTOGALERIE/- Taxi 121. To je celovečerní debut filmového samouka Dana Pánka, kterého k natáčení inspirovaly vraždy tří českých taxikářů před třema lety. Chtěl jsem ten příběh prostě vidět na plátně, říká.
4 fotografie

Taxikáři na plátně

Film a televize
Sokolovská radnice
Sokolov - Na podzim začne fungovat zcela nové centrum prevence, které bude sídlit na sokolovské radnici. Chybět zde nebudou ani výukové interaktivní prvky pro děti, ani figuríny oblečené do výstroje složek integrovaného záchranného systému. V prostorech nového centra bude umístěna telefonní budka, díky které se návštěvníci naučí správnému přivolání pomoci, a mnoho dalších moderních pomůcek k výuce.

Nové centrum prevence pomůže dětem i seniorům

Z okolí
Ilustrační foto.
Zlín - Knihobudka neboli malá veřejná knihovna otevřela pro veřejnost v Malenovicích. K jejímu zřízení posloužila stará nefunkční a vyřazená telefonní budka na třídě Svobody.

V Malenovicích vznikla knihobudka

Zlínsko