ŠTÍTEK: telefonní budka

Ilustrační foto.
Teplice - Veřejný telefonní automat umístěný v Trnovanech chtěl vykrást zloděj. Z přístroje odcizil čelní panel a následně se pokusil vypáčit dvířka mincovníku. To se mu ale nepodařilo a k penězům se nedostal. Nicméně poškozením automatu i tak způsobil škodu asi dvacet tisíc korun, navíc ho vyřadil z provozu a tím i znemožnil kontaktování tísňových linek.

Z automatu v telefonní budce chtěl ukrást mince

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Vyškovsko – Na Vyškovsku jich je devadesát, v celém kraji pak necelá tisícovka. Jenže zájem o ně posledních patnáct let klesá. Minimum hovorů, řádění vandalů nebo nevhodné umístění pak stojí za tím, proč ve městech a obcích regionu neustále ubývá telefonních budek. A bude jich ještě méně.

Větší vesnice přijdou o telefonní budky. Provoz je prodělečný

Vyškovsko
Typická červená telefonní budka společně s dvoupatrovým autobusem, napodobeninou legendárního doubledeckeru, navodí v návštěvníkovi Bedřichovic pocit, že se ocitl na londýnském náměstí u Temže. Náves vznikla podle návrhu brněnské umělkyně Kateřiny Šedé.
Bedřichovice /FOTOGALERIE/ - Typická červená telefonní budka společně s dvoupatrovým autobusem, napodobeninou legendárního doubledeckeru, navodí v návštěvníkovi Bedřichovic pocit, že se ocitl na londýnském náměstí u Temže. Náves, která vznikla před tamním kulturním domem podle návrhu brněnské konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé, ve čtvrtek slavnostně otevřou tamní obyvatelé.
9 fotografií

Bedřichovičtí mají novou náves. Londýnskou

Brněnsko
Ivan Pilný (ANO)
Praha – Sněmovní hospodářský výbor pověřil ministerstvo vnitra zapracováním studie, která má prověřit možnost připojení všech občanů do systému datových schránek. V současnosti jsou datové schránky povinné pro státní úřady a právnické osoby a nepovinné pro podnikající soukromé osoby. Cílem návrhu je sjednocení forem komunikace mezi státem a občany, uvedl jeho předkladatel, předseda hospodářského výboru Jan Pilný (ANO).

Sjednocení komunikace. Poslanci žádají připojení všech lidí k datovým schránkám

Česko
Jde o jedenáctou KnihoBud­ku, která byla v ČR otevřena. Knihu si můžete půjčit, věnovat, vzít nebo vyměnit za jinou, použití je zdarma.
Praha /FOTOGALERIE/ - Ve středu se uskutečnilo slavnostní otevření další KnihoBudky v Praze. Tentokrát v BB Centru Baarův park v Praze 4. Jde o jedenáctou KnihoBudku, která byla v republice otevřena. První KnihoBudka byla otevřena 9. ledna 2014 v pražské nemocnici IKEM. Knihu si můžete půjčit, věnovat, vzít nebo vyměnit za jinou, použití je zdarma. KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl přesně před dvěma lety.
7 fotografií

Z další telefonní budky se stala knihomolka

Praha
Ilustrační foto.
Brno – Před dvaceti lety spolu lidé vzájemně komunikovali pomocí telefonní budky na rohu ulice. Dnes díky moderní technice a internetu můžou na dálku třeba otevírat dveře ve svém domě. „Komunikace mezi člověkem a přístrojem je však zranitelná," upozornil ředitel Centra SIX brněnského Vysokého učení technického Zbyněk Raida.

Simulují útoky na počítače nebo mobily. Aby pomohli ochránit citlivá data

Brněnsko
Dopravní policie.
Mostecko - Pod vlivem návykové látky narazil do zaparkovaného vozu. Drzý zloděj okradl cyklistu v parku Šibeník. Z bankomatu vybral peníze a záhy o ně díky dobročinnosti přišel. V baru ukradl mobil, prý pro kamaráda. Vandal poškodil telefonní automat a odcizil z něj speciální baterii. To jsou další případy, které řeší mostecká policie a o kterých v úterý odpoledne informovala policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Přes tři promile alkoholu měl řidič z Mostu, který způsobil bouračku

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Brno - Minimum hovorů, nevhodné umístění, řádění vandalů. To jsou hlavní důvody, proč v Brně neustále ubývá telefonních budek. Ještě před pěti lety jich bylo ve městě šest set, teď už jen 257. Padesát z nich stojí v centru a v Králově Poli. Do konce roku chtějí zřizovatelé z firmy Telefónica O2 zrušit dalších jedenaosmdesát budek. Nevyplácí se jim jejich provoz.

Telefonní budky mizí, do konce roku dalších 81. Majiteli se nevyplácí provoz

Brněnsko
Alkohol.
Kolín – Dva opilci volali na linku 158 a tím ji blokovali. Vůbec jim nedocházelo, že tuto linku může zrovna potřebovat někdo v ohrožení života. Na dvojici si posvítili městští strážníci. Ti našli muže nedaleko telefonního automatu.

Blokovali linku 158, byli opilí

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha - Recidivista, který si v opilosti hrál na jaderného fyzika, pořádně v noci na středu zaměstnal pražské policisty. Anonymně totiž z telefonních budek na různých místech centra Prahy vyhrožoval odpálením obzvlášť škodlivé bomby - a to hned třikrát po sobě. Dopadnout se ho podařilo ještě během noci, připomněla policistka Iveta Martínková.

Recidivista v roli jaderného fyzika opakovaně pohrozil bombou

Zločiny a soudy
PRVNÍ knihovničky jsou už na svém místě. Nápad zaujal náměstka hejtmana Jakuba Pánika (vlevo) i ředitele KKN Josefa Märze.
Karlovy Vary, Cheb - Spolupráce knihovny a nemocnice pomůže pacientům i návštěvám krátit si dlouhé chvíle. Díky iniciativě Krajské knihovny poputují do karlovarské nemocnice knihy. Budou volně přístupné na chodbách a rozděleny pro dospělé a dětské oddělení. Z knihovny je nyní připraveno pro nemocnici přes tři stovky knih. Na projektu se začalo pracovat už loni v září a inspirací byly zkušenosti z dalších evropských zemí. K podobné akci se připojí také v Chebu.

Do čekáren míří několik stovek knih

Karlovarsko
Ilustrační foto.
Praha - Muže s utrženým telefonním sluchátkem v ruce nemohli přehlédnout pražští strážníci, kteří v úterý odpoledne hlídkovali na Šostakovičově náměstí ve Stodůlkách. A stačil jediný důkladnější pohled, aby bylo jasné, že v tomto případě nepůjde o kouzelné sluchátko z legendárního kresleného seriálu nebo televizního večerníčku.

Rozzuřený volající rozbil telefon v metru

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Březová nad Svitavou – Poslední klasická telefonní budka ve městečku skončí. Březovské radnici toto rozhodnutí oznámila společnost O2, která je jejich výhradním provozovatelem.

Poslední telefonní budka končí

Svitavsko
Ilustrační foto
Olomouc – Pokoušel se vyzrát nad výherním automatem, ale nakonec na něm prohrál poslední peníze. Zřejmě ho to naštvalo natolik, že se krátce poté rozhodl někomu „zavařit". Řeč je o třiatřicetiletém muži, který loni v říjnu uprostřed noci v opilosti z veřejné telefonní budky zavolal do čokoládoven Zora. Vrátnému oznámil, že je ve firmě uložena bomba a v poledne exploduje. Závod musel zastavit výrobu, škody se vyšplhaly na 2,8 milionu korun. Po téměř čtyřech měsících se policistům podařilo muže dopadnout, za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení.

Policisté dopadli muže, který vyhrožoval bombou v čokoládovnách

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Praha - Telekomunikační firma O2 dostane od státu téměř 92 milionů korun za poskytování zvláštních cen zdravotně postiženým v roce 2013. Je to o zhruba pět milionů méně, než v roce 2012. Oznámil to Český telekomunikační úřad. Operátor poskytuje postiženým s průkazem ZTP slevy na volání v mobilní i pevné síti a taky na vysokorychlostní internet nebo O2 TV.

O2 dostane od státu 92 milionů na slevy pro postižené

Ekonomika
Knihotoč moc dlouho lidem neposloužil. Ukradli ho.
Liberec - Skupina dobrovolníků připravuje pro Liberec čtyři nové knihotoče, z nichž si budou moci lidé zdarma půjčit knihu. Organizátory neodradilo ani to, že první dřevěná schránka, umístěná na počátku září v centru města, nevydržela na svém místě ani tři dny. Někdo ji ukradl.

Knihotoče se znovu objeví v Liberci

Liberecko
Zlaté stránky.
Tábor - Zlaté stránky, známý telefonní seznam pro veřejnost, se připravují na svůj odchod. Už nejsou k dostání ani na poštách. Poslední výtisk by měl vyjít na rok 2015.

Zlatým stránkám odzvonilo

Táborsko
Snímky města Chrudim ze sedmdesátých let.
Chrudim - Před svátkem 17. listopadu vyzvala redakce Chrudimského deníku prostřednictvím sociální sítě Facebook své čtenáře, aby zavzpomínali na dobu sedmdesátých a osmdesátých let. Vlna ohlasů byla obrovská, diskutovalo se o oblečení, knihách, víkendových zábavách. Někteří lidé se dokonce po dlouhé době vzájemně mohli pozdravit, a to hlavně ženy, které dnes nosí jiná příjmení.
18 fotografií

Vzpomínání s Deníkem dalo starým fotkám nový život

Chrudimsko