ŠTÍTEK: Teplice nad Metují

Jiří Malík
Rok 2022 se pomalu blíží ke svému konci. Lesní požáry, vyschlé řeky, abnormálně teplý říjen, ale třeba i dopady válečného konfliktu na Ukrajině – to je jen krátký výčet toho, co si z něj budeme pamatovat. Jaký to byl rok pro ekologa Jiřího Malíka z Teplic nad Metují, jehož dlouholeté úsilí o zadržování vody v krajině bylo letos oceněno Cenou Josefa Vavrouška za výjimečný ekologický počin?

Klimatická změna postupuje rychleji, než se čekalo, říká ekolog z Broumovska

Náchodsko
Natura pramení v samém srdci Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Místní voda patří mezi nejčistší a nejkvalitnější vody ve střední Evropě
Milovníci slavného románu Pán prstenů by si při prvním pohledu mohli myslet, že se mezi dvěma oprýskanými domy v centru Teplic nad Metují na Broumovsku nachází vchod do obydlí Bilba Pytlíka. Malá dvířka směřující do útrob trávou porostlé hory však za svými veřejemi neskrývají „hobití noru“, ale 120 metrů dlouhou chodbu, která ústí do jímací šachty. Odtud v podzemí vedou dvě potrubí s nejčistší vodou v republice do nedaleké stáčírny.
18 fotografií

Kojenecká voda byla vzácné zboží. Vrt v Teplicích objevili až v 80. letech

Regiony
Josef Bitnar
Jediná povolební schůzka stačila v Teplicích nad Metují k tomu, aby se rozhodlo o tom, že v čele města bude i nadále stát Josef Bitnar (Svornost). "Naše koalice má sedm hlasů z 11 a domluvili jsme se bez problémů," říká staronový starosta, který tak naváže na své první neúplné období. Úřad starosty totiž začal vykonávat poté, když na funkci starostky města rezignovala na začátku dubna 2019 ze zdravotních důvodů Blanka Fichtnerová.

Město skalních věží povede i nadále Josef Bitnar

Komunální volby 2022
Gmina Mieroszów, zpřístupnění jednoho z výchozích bodů stezky.
Tradiční sportovní hry se konaly o uplynulém víkendu v Meziměstí na Broumovsku. Složeny byly ze tří částí. V sobotu 10. září se uskutečnil Meziměstskej PINEC CUP. Zaměřen byl na získání nových členů v kategorii předškolních dětí a mládeže. Slavnostně tady otevřeli stezku bývalého zesnulého starosty města a radního Královéhradecké ho kraje Pavla Hečka.
15 fotografií

FOTO: V Meziměstí se konaly sportovní hry a otevřeli stezku Pavla Hečka

Čtenář reportér
Motorkář. Ilustrační foto.
Do vysokých otáček vytočený motor prchajícího motocyklu a houkání pronásledujícího automobilu hlídky celní správy se včera v noci nesly od Broumovského výběžku až po Náchod. Více než 35 kilometrů ujížděl nocí napříč Náchodskem motorkář, který ve čtvrtek po 22. hodině nereagoval v Meziměstí na výzvu celníků k zastavení. Přestože byli o pomoc požádáni i policisté, podařilo se motorkáři ujet a zmizet.

Noční honička: Polský motorkář ujížděl se zákonem v patách přes celý okres

Zločiny a soudy
Rodák z Police nad Metují byl nejen významným českým horolezcem, ale také filmařem a fotografem, autorem řady knih a zakladatelem  Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují.
/DOSUD NEZVEŘEJNĚNÉ ARCHIVNÍ FOTO/ Perfektní člověk i přes všechny chyby, vstřícnej chlap, šoumen, náladovej bouřlivák, odvážný umělec i schopný organizátor – tak vzpomínají přátelé na Miroslava Šmída, který se narodil přesně před 70 lety (11. května 1952 - 11. září 1993). Rodák z Police nad Metují byl nejen významným českým horolezcem, ale také filmařem a fotografem, autorem řady knih a zakladatelem dnes již legendárního mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují, dobrodruhem, ale hlavně člověkem s otevřeným srdcem.
27 fotografií

Miroslav "Lanč" Šmíd - lezec a dobrodruh, který nestihl zestárnout

Náchodsko
Součástí setkání ukrajinských běženců v klášterní zahradě byla ochutnávka tradičních pokrmů, vzájemné seznámení se, propojení a získání dalších informací ohledně možností práce, školní docházky či ubytování.
Modro-žluté barvy doplněné šipkou naváděly desítky nových obyvatel k Dřevníku v klášterní zahradě, kde se konal Ukrajinský den - setkání uprchlíků, kteří našli útočiště na Broumovsku, Policku a Teplicku. „To víte, že by mi naše kuchyně chyběla, pečeme a vaříme si stejně jako doma,“ usmívala se žena, která je nyní se svými dětmi ubytovaná v rekreačním areálu Klučanka v Dědově, ale ráda by se odstěhovala někam do města. Jak se později dozvídáme, právě žít ve městě je cíl většiny uprchlíků.
25 fotografií

Ukrajinský den spojil desítky lidí, které útěk před válkou svedl na Broumovsko

Náchodsko
Ilustrační foto
Profesionální jednotku hasičů ze stanice Broumov, jednotku Sboru dobrovolných hasičů Teplice nad Metují i Skalní záchrannou službu zalarmoval v sobotu dopoledne poplach, kvůli kterému vyjížděly do Teplických skal. V lokalitě u skalního hradu Střmen se zranila malá turistka

V Teplických skalách zasahovali záchranáři

Nehody
Symbol kostela svaté Markéty v Městci Králové, dvoumetrový kříž, se vrátil na své původní místo po více než století.
Usazení nového kříže na kostel svaté Markéty v Městci Králové si nenechali ujít někteří místní ani část dětí z vedlejší základní školy. Symbol svatostánku se vrátil na své původní místo po více než století. „Poslední fotka, na které je bývalý kříž zachycen, je z roku 1901. Pak se kříž ztratil a zmizel,“ řekl správce městecké farnosti Ryszard Boćkowski.
59 fotografií

OBRAZEM: Na vrchol kostela vrátili dvoumetrový kříž po více než století

Nymbursko
Poslední prázdninový víkend prožily tisíce lidí z celé republiky v Teplicích nad Metují, které jsou v tomto termínu neodmyslitelně spjaty s Mezinárodním horolezeckým filmovým festivalem.
/FOTOGALERIE/ Poslední prázdninový víkend prožily tisíce lidí z celé republiky v Teplicích nad Metují, které jsou v tomto termínu neodmyslitelně spjaty s Mezinárodním horolezeckým filmovým festivalem. Ten letošní s číslovkou 38. vejde do historie jako zřejmě nejdeštivější. Jeho pověst a přitažlivost je ale silnější než rozmary počasí, takže na poklesu návštěvnosti se to neprojevilo.
49 fotografií

VIDEO: Filmy, déšť i jarmark. Teplice se proměnily v horolezecký Woodstock

Náchodsko
Když se zaplní parkoviště a vyprodají časová návštěvní okna, tak mají výletníci bez rezervace smůlu. Výhodou systému ale je, že na prohlídkovém okruhu ve skalách je mnohem méně lidí, než bylo v návštěvnicky exponovaných dnech v minulých letech.
/FOTO/ Vyrazit si nazdařbůh do Adršpašských skal je v prázdninových dnech loterií, která může proměnit představu příjemného rodinného výletu ve skalním městě v napětí, naštvanost a třebas i hádku. To ale hrozí jen těm, kdo si vyrazí na tzv. na blind a trefí se do časového okna, které už „vykoupili“ zodpovědnější turisté využívající online nákup vstupenek a rezervaci parkovacího místa.
19 fotografií

Online se vyplatí. Vyrazit do skal jen tak na blind může pokazit celý výlet

Náchodsko
Zubní praxe, ilustrační foto
„My, níže podepsaní občané Meziměstí a přilehlých obcí žádáme, aby se znovu obnovila zdravotní péče na stomatologii v našem městě, kde chybí péče pro zhruba 2500 lidí.“ To je začátek petice, která se z příhraničního Meziměstí postupně rozšířila do dalších obcí a měst Broumovského výběžku, kde místo v kartotéce zubaře má cenu zlata.
3 fotografie

Město přišlo o zubaře, petice za dostupnou péči se rozšířila do dalších obcí

Náchodsko
Na stany postavené na hraně lesa udeřila silná bouřka s vydatným větrem a deštěm. Řádění živlů tábor doslova zpustošilo. Až teprve denní světlo ráno odhalilo spoušť, která prozrazovala, že noční bouře udeřila opravdu plnou silou.
Výstraha meteorologů na extrémně silné bouřky se ve čtvrtek vyplnila do hromo-bleskového puntíku nad letním táborem, který minulou sobotu táborníci „rozbili“ mezi Bohdašínem a Vernéřovicemi. Na stany postavené na hraně lesa pod nedalekým Mračným vrchem, udeřila po deváté hodině silná bouřka s vydatným větrem, a řádění živlů tábor doslova zpustošilo.
34 fotografií

FOTO: Bouřka za tři minuty zpustošila tábor, evakuovaní našli azyl ve škole

Náchodsko