ŠTÍTEK: Teplice nad Metují

Ilustrační foto.
Příroda byla silnější - před turisty je uchránili, ale na výra byli krátcí. Řeč je o ochráncích přírody a sokolech stěhovavých hnízdících ve skalních stěnách v Teplicích nad Metují, kterým se letos nepodařilo vyvést mladé. Přestože ochránci přírody zakázali už na konci března turistům chodit po části prohlídkového okruhu, aby svou přítomností nerušili hnízdění, tak stejně mladí sokolíci z hnízda nevylétnou.

Pohled do světa nejrychlejšího živočicha světa překazil hladový výr

Náchodsko
Lávka má podobu mírného oblouku, který lahodí oku a nenásilně překonává převýšení 1,1 metru.
/FOTO, VIDEO/ Přestože od vlakové zastávky Teplice nad Metují-skály to jsou ke vstupu do Teplických skal jen necelé tři stovky metrů, tak právě tyto úvodní kroky jsou pro návštěvníky mířící na turistický okruh zřejmě nejnebezpečnějším úsekem. Musí ho totiž projít po krajnici vozovky. To ale nyní změní nově vystavěná lávka, která elegantním obloukem překlenuje řeku Metuji.
16 fotografií

Jeřáb usadil lávku přes Metuji, do Teplických skal se od vlaku půjde bezpečněji

Náchodsko
Ilustrační foto.
Uplynulou neděli v odpoledních hodinách se policisté z obvodního oddělení Hronov rozhodli při běžné činnosti zastavit ve Velkém Poříčí osobní vozidlo značky VW Passat, které jelo směrem na Hronov. Řidič však na výzvu k zastavení modrým výstražným zařízením zareagoval prudkým zrychlením a před hlídkou začal ujíždět skrz Hronov, Polici nad Metují, Žďárem nad Metují, Českou Metují a Dědovem.

VIDEO: Na Náchodsku proběhla divoká honička policie se známým pirátem silnic

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Téměř 34 let provozovali stomatologickou praxi v Meziměstí manželé Kapitánovi. K poslednímu březnu končí. Od 1. dubna jejich ordinace zůstanou zavřené a 2400 obyvatel pohraničního města nebude mít kam jít k zubaři. Opravdu se nejedná se o nevydařený apríl, ale o neveselou skutečnost.

TÉMA: Stomatologové jsou na Broumovsku ohroženým druhem

Náchodsko
ADRŠPAŠSKO-TEPLICKÉ SKALY jsou jedním z nejmalebnějších cílů letních výletů v Královéhradeckém kraji.
Obec Adršpach na Náchodsku je připravena spustit on-line prodej vstupenek do Adršpašských skal a rezervaci parkovného, jakmile to pandemická situace dovolí. Část vstupenek bude možné zakoupit nadále v pokladnách na místě, ale nebude jistota, že se na každého dostane. Kapacita prohlídkového okruhu bude omezena na maximálně 400 lidí za hodinu. ČTK to řekli zástupci obce Adršpach. Cílem je zamezit dopravním komplikacím v okolí skal a regulovat počet návštěvníků. V posledních letech zájem o skalní města na Náchodsku roste.  
26 fotografií

Adršpach chce regulovat návštěvníky i zamezit dopravním problémům

Náchodsko
Ilustrační snímek.
Mobilní tým z Centra vojenských služeb Armády ČR Přáslavice v sobotu v České Skalici uzavře první kolo své testovací mise. Po Hronovu, Polici nad Metují Teplicích nad Metují a Novém Městě nad Metují bude dnes od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin testování na covid-19 probíhat ve společenské místnosti bytového domu Olga, kde je bezbariérový přístup.

Mobilní tým testuje v sobotu v České Skalici

Náchodsko
Ilustrační foto.
Nepříznivá epidemická situace na Náchodsku a Trutnovsku, která se projevuje v již několik týdnů trvající extrémní zátěži nemocnic v kraji, vyžaduje masivnější testování lidí, kteří mohli s infekcí covid-19 přijít do kontaktu. Díky spolupráci nemocnic, Královéhradeckého kraje, Zdravotnického holdingu, a především vstřícnosti Armády ČR se ode dneška mobilní testování rozšířilo také na oblast Náchodska.

Mobilní odběrový tým začal pomáhat s testováním na Náchodsku

Náchodsko
Teplické skály.
Přestože turisticky atraktivní pískovcové město Teplické skály jsou legislativně v majetku města, v minulých dvaceti letech byly provozovány soukromými společnostmi. To se s příchodem nového roku změnilo a od 1. ledna 2021 se velká část území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě vrátilo pod správu města.  

Teplicím se vrací rodinné stříbro, skalní okruh znovu provozuje město

Náchodsko
Pomník Aloise Tichatscheka v Teplicích nad Metují. Foto: Deník/Jiří Řezník
/FOTO/ Dnes je tomu přesně 135 let, kdy skončila bohatá a slavná životní pouť jednoho z nejslavnějších místních rodáků Teplic nad Metují. Operní pěvec Josef Alois Tichatschek (11. července 1807) byl ve své době vyhledávaným tenorem, který se proslavil takřka po celé kulturní Evropě. Zajímavý byl i osud jeho pamětní desky, která byla po zbourání rodného domu desítky let nezvěstná, aby byla náhodně objevena a pak se stala cílem bombového útoku.
7 fotografií

Vzpomínku na slavného tenoristu nezničil ani bombový útok

Náchodsko
Pravděpodobně od zapálené svíčky došlo k žhnutí plastového vybavení koupelny (vany) a následnému zadýmení a šíření zplodin hoření nejen v koupelně, ale po celém domě. Foto: HZS KHK
Ke dvěma požárům vyráželi během čtvrtečního dne hasiči na Náchodsku. Profesionální a dobrovolní hasiči z Náchoda byli hned ráno v 5.45 vyslání do ulice Za kapličkou kvůli ohlášenému požáru v koupelně v rodinném domě. "Při příjezdu jednotek na místo události byl už dům prázdný a tři osoby, z toho dvě nezletilé, byly v péči zdravotnické záchranné služby," uvedla k požáru tisková mluvčí hasičů Martina Götzová.

Rychlý konec požárů, dohořely ještě před příjezdem hasičů

Požáry
Jaroslav Pavlát.
/ROZHOVOR/ Fotbalisté Velké Jesenice stabilně patří ke špice okresního přeboru na Náchodsku. Jinak tomu není ani letos. Svěřencům trenéra Jaroslava Pavláta se daří. Po úvodní prohře se tým dostal na vítěznou vlnu a s ostatními favority na postup se pere v horních patrech tabulky. Je tedy cílem postoupit? O tom a mnohém jiném se bývalý fotbalista, dnes člen staré gardy, rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Trenér Velkých Jesenic Jaroslav Pavlát: Porazili jsme silné týmy, to vždy potěší

Zajímavosti z fotbalu
Foto: archiv Anežky Doubkové a Matěje Matouška
„Ráno jsme po půl desáté vyjeli z kempu La Provence. V Mariánských Lázních jsme se stavili na nákup a koupili jsme si i nové boty, protože staré jsme měli úplně durch. Na cestu jsme vyrazili okolo 10.30. Celou dobu se jelo příjemně, dnes krásná trasa, samé cyklostezky. Po 36 kilometrech jsme si dali polévku a zavolali do kempu, kde nám bylo řečeno, že máme přijet do šesti. Nakonec se povedlo usmlouvat horní hranici příjezdu na sedmou hodinu. I tak trochu na krev.“  
5 fotografií

Dva šestnáctiletí studenti objeli na kolech celou republiku

Zprávy z Česka
Adršpach pod náporem turistů z Polska.
/FOTOGALERIE/ Po počátečních rozpacích na začátku prázdnin, kdy se turisté jen pomalu vraceli do oblíbeného pískovcového města, už opět parkoviště u Adršpašských skal hlavně o víkendech praskají ve švech. Dopravu usměrňují dobrovolní hasiči v oranžových vestách a celou situaci komplikuje od minulého týdne uzavírka silnice mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují. Tato turistická sezóna se „dojede“ bez nějakých mimořádných omezení, ale od ledna příštího roku by měl začít platit rezervační systém pro vstup do skal i na parkoviště.
14 fotografií

Regulovaná turistika: Skalní město zavede od příštího roku rezervační systém

Náchodsko
Z tohoto polotovaru vznikne plastová láhev. Foto: Deník/Jiří Řezník
Nenápadná stavba, stojící jen pár metrů od hlavní silnice, kudy projíždějí jak místní, tak i tisíce turistů mířících do Teplických skal, budí na první pohled dojem vstupu do vinného sklípku někde na jižní Moravě. Kdo o ní neví, tak ji ani nezaregistruje, a i kdyby ano, určitě by netipoval, že ve svých svých útrobách ukrývá klíč k místnímu životodárnému bohatství.

50 metrů pod povrchem se skrývá klíč k vodě té nejlepší kvality

Náchodsko
vlci
Vrcholový predátor, který ještě před deseti lety patřil spíše do pohádek, se v posledních letech stále pevněji usazuje pohraničních horách na Broumovsku, Teplicku a Trutnovsku. Potvrzuje to i červnový záběr z fotopasti polských lesníků, který v blízkosti státní hranice potvrdil, že jedna ze tří vlčích smeček žijící v této oblasti se opět rozrostla.  

Nové přírůstky potvrzují, že se vlkům v pohraničí daří. Chovatelé radost nemají

Náchodsko