ŠTÍTEK: terorismus

Na místě obou budov se pravidelně každý rok rozsvítí světla
Spojené státy si dnes připomínají šestnácté výročí nejhorších teroristických útoků na území USA. K této příležitosti se na Manhattanu před památníkem obětí útoků z 11. září 2001 sešlo více než tisíc lidí. Do vzpomínkových akcí se zapojil také prezident Donald Trump a první dáma Melania, kteří uctili památku obětí minutou ticha před Bílým domem a poté se zúčastnili obřadu v Pentagonu.  
8 fotografií

Uplynulo 16 let od nejhoršího teroristického útoku v historii USA

Svět
Ferdinand von Schirach.
Pocity porotce u soudního přelíčení s člověkem, který sice zachránil tisíce lidí, ale jehož rozhodnutí zničilo stovky dalších životů, zažijí diváci interaktivního dramatu Teror. Projekt, který je v poetice Městských divadel pražských (MDP) experimentem, připravuje režisér Ondřej Zajíc pro Divadlo ABC. Autorem inscenace je německý spisovatel a dramatik Ferdinand von Schirach.

Teror v Divadle ABC

Volný čas
Martin Ignačák.
Petr Sova a Martin Ignačák, které obžaloba považuje za hlavní organizátory přípravy teroristického útoku na vlak, by měli jít podle státního zástupce na 12 let do vězení. Mírnější nepodmíněné i podmíněné tresty státní zástupce Vladimír Pazourek navrhl pro tři ženy, které čelí obžalobě kvůli tomu, že se na přípravě útoku podílely nebo plánování nepřekazily. Před pražským městským soudem dnes začaly závěrečné řeči. Ve čtvrtek a v pátek bude na řadě většina advokátů a všichni obžalovaní.
24 fotografií

V kauze přípravy útoku na vlak žalobce navrhl 12 let vězení

Zločiny a soudy
Melbourne, ilustrační foto
/ANKETA/ Studie výzkumníků z The Economist porovnává životní podmínky v jednotlivých světových městech. Výzkumníci zdůrazňují, že v minulé dekádě si své skóre pohoršilo 98 ze 140 zkoumaných měst, hlavně kvůli teroristickým útokům, občanským válkám a finanční krizi, které ovlivnily kvalitu života po celém světě. Tento rok si však města začala polepšovat. Na prvním místě se již sedmým rokem umístilo australské Melbourne. Svou příčku si drží i Praha.
10 fotografií

Kde se žije nejlépe? Vítězí Melbourne a Vídeň. Praha uzavírá šestou desítku

Svět
Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman dnes kondoloval španělskému králi Felipemu VI. po čtvrtečním teroristickém útoku v Barceloně, který si vyžádal 14 obětí. Vyzval ke vzdoru vůči teroru. Soustrast po atentátu vyjadřují Španělsku i další čeští politici. Praha na památku mrtvých nechá večer nasvítit Petřínskou rozhlednu španělskými barvami.
22 fotografií

Zeman kondoloval španělskému králi, Petřín chystá nasvícení

Česko
Barcelona, teroristický útok
/ VIDEO / K teroristickému útoku na promenádě La Rambla v Barceloně se přihlásil Islámský stát. Dodávka tam najela do chodců, zahynulo 13 lidí, dalších víc než sto utrpělo zranění, z toho mnozí vážná. V pátek se počet obětí rozšířil na 14, neboť jeden člověk zraněný při útoku zemřel. Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou. Ve městě došlo i k dalšímu incidentu, kdy najel vůz do dvou policistů provádějících kontrolu osob.
22 fotografií

V Barceloně vraždil Islámský stát, počet obětí vzrostl na čtrnáct

Svět
Barcelona, teroristický útok
/VIDEO/ Do chodců na Katalánském náměstí v blízkosti známé barcelonské ulice La Rambla pár minut po 17. hodině madridského času najela dodávka. První zprávy hovořily o 25 raněných a jednom až dvou mrtvých. Hodinu a půl po neštěstí oznámily barcelonské úřady tři oběti tohoto útoku. Číslo pak minutu od minuty rostlo. K činu se již prostřednictvím agentury AMAQ přihlásil Islámský stát.
22 fotografií

V Barceloně najela dodávka do chodců. Zemřelo 12 nebo 13 lidí, raněných je 80

Svět
Stanislav Šulc.
Hrozivá událost, která se o víkendu odehrála v americkém Charlottesville, bude mít spoustu doher. Politické půtky o projevu Donalda Trumpa, který záměrně nezaútočil na místní neonacistickou scénu, přitom jsou ty méně závažné. Trump nacisty těžko pohaní, když tvoří velkou část jeho voličstva. Zároveň je potřeba připomínat, že neonacismus je v USA vnímán úplně jinak než v Evropě a je součástí zdejšího hnutí za absolutní svobodu slova.
16 fotografií

Pohledem Stanislava Šulce: Bílý terorismus

Komentáře
Milan Kňažko
Táborsko - Předplatitelé jsou sázkou bez rizika. Rodinu stálých diváků si tak vytvořilo nejen táborské Divadlo Oskara Nedbala, ale i kulturní domy v malých městech. Svým věrným pak na oplátku poskytují výhodné bonusy. Například stálé místo v sále.

Milan Kňažko se v Táboře postaví terorismu

Volný čas
Letiště Václava Havla v Praze - ilustrační foto.
Mladoboleslavsko /ANKETA, FOTOGALERIE/ – Přesto, že Egyptem nedávno otřásl další teroristický útok, jehož obětí se stala i jedna česká občanka, se lidé do této destinace cestovat nebojí. Mezi oblíbená místa pro dovolenou už ale Egypt nepatří. Turisté volí klidnější lokality, které jim nabízí větší svobodu.
20 fotografií

Turisté z Boleslavska se do Egypta jet nebojí

Boleslavsko