ŠTÍTEK: terorismus

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase dnes v turecké Ankaře soud shledal vinnými z toho, že se přidali ke kurdským jednotkám YPG, které Ankara označuje za teroristy. Soud tak rozhodl hned při svém prvním líčení. Obžalovaní vinu popírali s tím, že jsou pouze jen humanitární aktivisté. Hrozilo jim až 15 let odnětí svobody. Spekuluje se, že by si trest mohli odpykat v Česku.  
12 fotografií

Dva Čechy odsoudili v Turecku na šest let za terorismus, pomáhali Kurdům

Svět
Katar
Katar dnes podal u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost za obchodní bojkot ze strany Saúdské Arábie a dalších arabských zemí. Čtyři arabské země (Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt) obvinily 5. června Katar z financování terorismu, podněcování regionální nestability a podpory revoluční teokracie v Íránu. Katar jejich požadavky zamítl. Nyní čelí obchodní i diplomatické blokádě.
3 fotografie

Katarská krize pokračuje. Země v blokádě podává mezinárodní stížnost u WTO

Svět
Útok nožem v hamburském supermarketu
Policie po pátečním útoku nožem v Hamburku prohledala v noci ubytovnu pro běžence, kde 26letý útočník žil. Dále zjišťue motiv jeho činu, při němž zemřel jeden muž, a dalších sedm lidí bylo zraněno. Zdali se jednalo o terorismus, je zatím předmětem dohadů. Na dnešní tiskové konferenci uvedl radní Hamburku pro bezpečnost, že pachatel byl psychicky labilní a nevyloučil ani náboženský motiv
5 fotografií

Útok 50centimetrovým nožem v Hamburku oživil ostrou debatu o uprchlících

Svět
Ivan Hoffman
Zpráva o tom, že česká turistka zraněná v Egyptě je ve stavu klinické smrti a není naděje na její záchranu, znamená, že se u nás znovu otevře debata o teroristickém útoku v Hurghadě, kde mladý Egypťan 14. července nožem zabil dvě Němky a několik dalších žen zranil. O život lze přijít kvůli nemoci, kvůli úrazu anebo při loupežném přepadení a není k tomu ani nutné cestovat až do Egypta. Oběti horlivého islamisty ovšem zemřely proto, že byly na pláži v plavkách.
7 fotografií

Den Ivana Hoffmana: Vražda v Egyptě

Hoffmanův deník
Ilustrační foto.
Jižní Morava – Vzal mobil a krátce před půlnocí natáčel jedno z vystoupení na Cibula festu. Devětadvacetiletý Tomáš Lidák z Hodonína má za sebou návštěvu hudební události konané na letišti jen několik kilometrů za Hodonínem. Z moravského příhraničí tam zamířily stovky až tisíce lidí. Než se mohli dostat do areálu, čekala je prohlídka. Pracovníci bezpečnostní agentury zjišťovali, zda někdo nechce vejít například se zbraní.

Letní festivaly: skokové zvýšení zabezpečení, s radami přispěchalo ministerstvo

Z okolí
Protesty proti procesu s novináři před budovou soudu v Istanbulu
/VIDEO/ Téměř dvacítka novinářů tureckého opozičního listu Cumhuriyet stanula dnes před soudem. Jsou obžalováni z podpory terorismu. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí některým z nich až 43 let vězení. Deset z nich již strávilo devět měsíců ve vazbě. Před soudem v Istanbulu dnes protestovalo několik stovek lidí, kteří volali po jejich osvobození. Podle kritiků se s pádem listu Cumhuriyet uzavře svoboda médií v Turecku.
6 fotografií

V Turecku soudí opoziční novináře, hrozí jim až 43 let

Svět
Ilustrační foto
Posílení spolupráce mezi Evropskou unií a Afghánistánem, mír v této zemi a její zapojení do světové ekonomiky patří k cílům dohody, kterou dnes schválil Senát. Smlouva se obecně týká také migrace, nejde ale o dohodu o zpětném přebírání imigrantů. Unie a Afghánistán by měly bránit nelegálním migračním tokům z jejich území na území druhé strany.
5 fotografií

Senát posvětil dohodu mezi Unií a Afghánistánem

Česko
Zbraně. Ilustrační foto.
Praha - Vláda příští týden probere pravidla pro znehodnocení palných zbraní a střeliva, aby odpovídala novele zákona o zbraních a evropskému nařízení, které musí země zavést do zákonů. Účelem nařízení je zajistit nevratné znehodnocení zbraní tak, aby nemohly být znovu aktivovány a následně použity při páchání trestné činnosti nebo teroristických útoků. Vyplývá to z podkladů pro jednání vlády.

Vláda probere pravidla pro znehodnocení zbraní a střeliva

Praha
Katar
Arabští sousedé Kataru přišli začátkem června s obviněním, že tato malá a prosperující země podporuje terorismus. Na to konto s ní přerušili diplomatické a obchodní styky a stanovili 13 podmínek pro to, aby byl Katar přijat "zpátky do rodiny". Ultimátum vyprší dnes, Katar se vydírat nenechá.
6 fotografií

Dnes končí ultimátum pro Katar, ten hlavu neskloní

Svět
Emmanuel Macron.
Před měsícem se stal novým francouzským prezidentem, minulou neděli posílil svou pozici v parlamentu, kde jeho strana získala drtivou většinu. Emmanuelu Macronovi nyní nic nebrání, aby prosadil své reformy. V rozhovoru pro britský The Guardian a další evropská média mluvil o migraci a evropské renesanci. Zdůraznil pragmatické vztahy s Británií a spolupráci s Německem a USA.
5 fotografií

Evropa není supermarket, říká francouzský prezident Emmanuel Macron

Svět