ŠTÍTEK: terorismus

James Manahan.
/ROZHOVOR/ Přesně před dvaceti lety, 11. září 2001, otřásla celým světem katastrofa, která si vyžádala přibližně tři tisíce lidských životů. Teroristé zaútočili na Spojené státy americké a zpravodajství zaplavily obrazy hroutícího se Světového obchodního centra v New Yorku, do kterého narazila dvě dopravní letadla unesená příslušníky militantní islamistické organizace al-Káida. Jedním ze zasahujících hasičů přímo na místě byl i tehdejší velitel hasičů ve čtvrti Queens James Manahan.

Po teroristickém útoku zachraňoval přeživší. Americký hasič přijel do Liberce

Liberecko
Památeční vlajka je přinášena na pódium během piety na památku obětí teroristických útoků 11. září 2001
Spojené státy si připomněly památku obětí 11. září 2001, kdy při nejtragičtějších teroristických útocích moderní historie islamističtí teroristé zaútočili na cíle v USA. V New Yorku se na místě, kde stávala dvojčata Světového obchodního centra shromáždily tisíce lidí, aby spolu s americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho předchůdci Barackem Obamou a Billem Clintonem uctily památku téměř 3000 lidí, kteří přesně před dvaceti lety přišli o život. 
19 fotografií

Minuta ticha a předčítání jmen. USA vzpomínaly na oběti teroristického útoku

Svět
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden v předvečer 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001 věnoval vzpomínku skoro 3000 obětí a vyzval Američany k jednotě. Britská panovnice Alžběta II. v prohlášení uvedla, že myslí na oběti a pozůstalé a vzdala hold lidem, kteří se podíleli na obnově po útocích. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové "EU stojí za Spojenými státy v obraně svobody a soucitu proti nenávisti".
19 fotografií

Svět si připomněl události 11. září 2001. Biden vyzval Američany k jednotě

Svět
Americký prezident Joe Biden
Úder amerického bezpilotního letounu, při němž ve východním Afghánistánu zemřeli dva členové teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, nebyl podle amerického prezidenta Joea Bidena poslední. V prohlášení Biden dále uvedl, že jej armádní představitelé varovali, že v příštích 24 až 36 hodinách může na letišti v Kábulu přijít další teroristický útok. Informovaly o tom světové agentury.
52 fotografií

Úder USA proti islamistů nebyl poslední. Biden varoval před dalším terorismem

Svět
Evakuace afghánských rodin z Kábulu.
Americké velvyslanectví v Kábulu dnes své občany v Afghánistánu varovalo, aby necestovali na mezinárodní letiště v afghánské metropoli. Američané shromáždění u bran kábulského letiště mají podle varování tyto prostory okamžitě opustit. Podobnou výzvu předtím vydaly i úřady Británie a Austrálie. Canberra upozornila na "velkou hrozbu teroristického útoku", náměstek britského ministerstva obrany sdělil, že riziko útoku je vážné a bezprostřední.
52 fotografií

Nejezděte na letiště v Kábulu, hrozí teroristický útok, varovaly úřady

Svět
Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanul 20. května 2021 Benedikt Čermák, kterého krajský soud poslal do vězení na šest let za propagaci terorismu. Muž v internetové diskusi schvaloval teroristický čin z roku 2019 na Novém Zélandu.
Za podporu a propagaci terorismu dnes olomoucký vrchní soud snížil dvaadvacetiletému Benediktu Čermákovi trest z původních šesti let vězení na tříletý trest s podmíněným odkladem na dobu čtyř let. Muž podle rozsudku před dvěma lety v internetové diskusi schvaloval teroristický čin z března roku 2019 na Novém Zélandu. Komentář napsal pod videem zachycujícím útočníka na dvě mešity v novozélandském Christchurchi. Při útoku zahynulo pět desítek lidí.

Soud snížil trest mladíkovi ze Znojma za podporu terorismu na podmínku

Zločiny a soudy
Stopy po kulkách v centru Vídně
Provozovatelé internetových stránek budou muset účinněji kontrolovat a odstraňovat příspěvky s teroristickým obsahem. Evropský parlament ve středu večer schválil nařízení, podle něhož budou moci úřady zemí Evropské unie nařizovat internetovým platformám, aby do hodiny nelegální příspěvky propagující terorismus mazaly. Podle většiny poslanců nová pravidla pomohou v boji s terorismem, někteří zákonodárci je však stejně jako obhájci lidských práv odmítají jako nepřípustný zásah do svobody projevu.

Weby v EU budou muset mazat teroristický obsah. Europoslanci schválili pravidla

Česko a EU
Ukrajinští vojáci v Doněcku
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom dnes informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských serverů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali.

Razie po celé ČR: Policisté zadrželi několik lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Česko
Od sobotního večera žijeme v nové realitě. Realitě, která ale není nic, co by lidé v mnoha zemích Evropy už nezažili. Stali jsme se obětí teroristického útoku, který stál dva nevinné životy, způsobil miliardové škody a lidem v okolí muničního skladu ve Vrběticích roky ztrpčoval život. Teroristického útoku, který spáchala ruská vojenská rozvědka GRU. Tedy ruský stát.

Teroristický útok spáchal ve Vrběticích ruský stát

Komentáře
Epicentrum výbuchu ve Vrběticích
Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti.
24 fotografií

Výbuch ve Vrběticích je ruským terorismem v Česku, říká část opozice

Česko
Nejen právníky zaujalo, že před pár dny soud v Česku poprvé udělil nepodmíněný trest za údajnou podporu a propagaci terorismu na internetu. Pachatel ze Znojemska má jít za schvalování teroristického útoku na Novém Zélandu na šest let do vězení. Je třeba dodat, že příslušný prvoinstanční soud při stanovování trestu mimo jiné přihlédl k tomu, že „voják-internetového boje“ měl už jako mladistvý potíže se zákonem a že komentář publikoval pod agresivní přezdívkou „Ssman.“

Petr Kolman: Šest let natvrdo za výrok na internetu

Komentáře
Soudní přelíčení. Ilustrační foto.
Soud začal projednávat případ Iráčana, kterého obžaloba viní z toho, že z Česka odjel bojovat za Islámský stát (IS). Vátik Muhammad Júsif Sammarraí je stíhaný jako uprchlý, protože není zřejmé, kde se nyní nachází. Jeho otec ve středu ve svědecké výpovědi vyjádřil přesvědčení, že syn zahynul pod troskami v Mosulu. Šestadvacetiletému muži hrozí za teroristický útok a za účast na teroristické skupině 12 až 20 let vězení a případně i propadnutí majetku.
5 fotografií

Vydal se z Česka bojovat za Islámský stát. Otec u soudu: Jeho dny jsou sečteny

Zločiny a soudy
Paul Rusesabagina, jehož činy se staly inspirací pro hollywoodský film Hotel Rwanda
Paul Rusesabagina, jehož činy se staly inspirací pro hollywoodský film Hotel Rwanda, stane ve své vlasti před soudem. Čelí obvinění z financování terorismu a dalších činů vztahujících se ke genocidě ve Rwandě v roce 1994. Koncem loňského září se před soudem k části z nich přiznal. Podle časopisu Foreign Policy proces s tímto politickým disidentem svědčí o posunu Rwandy za vlády prezidenta Paula Kagameho k diktatuře.
5 fotografií

Inspiroval hollywoodský film. Ve Rwandě ale muž čelí obvinění z terorismu

Svět
Letiště La Guardia v New Yorku. Před 45 lety se stalo terčem masového teroristického útoku
Svět se připravoval na Silvestra a zvuk petard nebyl ani tehdy ničím výjimečným. Exploze, která se 29. prosince 1975 rozlehla newyorským letištěm La Guardia, ale výjimečná byla. Nastražená nálož zabila 11 lidí a vážně zranila dalších 76. Byl to nejkrvavější teroristický útok na území Spojených států od výbuchu na Wall Street v roce 1920, opětovně překonaný až 11. zářím 2001.
8 fotografií

Výbuch na letišti v New Yorku je i po 45 letech záhadou. Šlo doslova o popravu

Svět
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka
Z každé věty, kterou ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka pronese, vyplývá, že je na svoji práci pyšný. Ochranu zájmů České republiky vnímá jako poslání a příliš ho netrápí, že prezident ji hodnotí negativně. Rozhodující jsou pro něj vláda a parlament, a ti si činnosti BIS váží. Šéf zpravodajců chce službu více otevírat veřejnosti, aby lidé věděli, za co si ji platí. I proto by ve své funkci v případě premiérovy nabídky rád pokračoval i v příštích letech.
15 fotografií

Ředitel BIS Michal Koudelka: S Ruskem a Čínou musíme jednat jako hrdá země

Česko
Pietní místo u místa střelby ve Vídni na sníku z 4. listopadu 2020
Po pondělním teroristickém útoku v centru Vídně, při němž Vídeňan s balkánskými kořeny zabil čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, se do centra rakouské metropole opět vrací život. Zvýšená bezpečnostní opatření ale trvají, stejně jako jako napětí. Poplach kvůli informaci o muži s dlouhou zbraní, který se nakonec ukázal jako falešný, způsobil dnes ráno větší přítomnost policistů a dočasné uzavření stanice metra Messe-Prater, informoval server deníku Kurier.
11 fotografií

Centrum Vídně se po útoku navrací k životu. Bezpečnostní opatření ale trvají

Svět
Teroristický útok v centru Vídně
Jeden z možných pachatelů pondělního teroristického útoku v centru Vídně zveřejnil na Instagramu ještě před jeho provedením svou fotografii, na níž pózuje s mačetou, pistolí a samopalem, a dále přísahu věrnosti údajnému chalífovi takzvaného Islámského státu. Uvedl to server Bild.de. Podle něj jde o hlavního podezřelého. Následkům útoku podlehli čtyři lidé.
11 fotografií

Mačeta i samopal. Podezřelý z teroru ve Vídni zveřejnil fotografii se zbraněmi

Svět
Teroristický útok v centru Vídně
Čeští politici na sociálních sítích odsuzují pondělní večerní útok ve Vídni, při kterém pachatel zabil čtyři lidi a další zranil. Předseda Senátu Miloš Vystrčil na twitteru napsal, že proti terorismu je nutné se tvrdě postavit. Nutnost boje proti teroristům a tvrdého potrestání pachatelů zmínil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Další politici zdůrazňují také boj proti příčinám terorismu. 
11 fotografií

Češti politici odsoudili útok ve Vídni. Vystrčil: Terorismu se musíme postavit

Česko
Policisté kontrolují vozidla na hranicích v Mikulově po teroristickém útoku ve Vídni
Čtyři mrtví a sedmnáct zraněných. To je bilance pondělního teroristického útoku ve Vídni. Spáchal ho zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát. Pátým mrtvým je podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera podezřelý útočník. Policie pracuje s verzí, že útočníci byli až čtyři. Mezi oběťmi nejsou čeští obyvatelé, informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Bezpečnostní opatření, která po útoku následovala, se dotkla i jižní Moravy.
24 fotografií

Podívejte se, jak policie hlídala hranice u Mikulova po teroru ve Vídni

Břeclavsko
Policejní operace ve Vídni v noci po útoku střelců v centru města, 3. října 2020
Pondělní teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal čtyři oběti, spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Agentuře APA to potvrdil ministr vnitra Karl Nehammer. Řekl také, že muž byl loni odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. V prosinci byl ale podmínečně propuštěn. Podle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny.
11 fotografií

Teror ve Vídni si vyžádal čtyři oběti. Útočník byl již v minulosti odsouzen

Svět
Střelba v centru Vídně
Patnáct lidí bylo zraněno a čtyři lidé zemřeli po útocích v centru Vídně. Mezi mnoha zraněnými je i policista. Útoky proběhly na šesti různých místech a rakouský ministr vnitra Karl Nehammer je označil za terorismus. Policisté podle rakouských médií zastřelili jednoho útočníka, po dalších stále pátrají. Česko v reakci na incident posílilo kontroly na hranicích. 
11 fotografií

Terorismus ve Vídni: střílelo se na šesti místech, zemřeli nejméně čtyři lidé

Svět
Policisté na místě teroristického útoku v Paříži
Jednu oběť si dnes vyžádal útok na předměstí Paříže, který se vyšetřuje jako teroristický. Agentury AFP a Reuters s odkazem na své zdroje uvedly, že útočník na ulici uřízl hlavu jinému muži. Obětí je středoškolský učitel dějepisu, který před časem žákům ukazoval karikatury muslimského proroka Mohameda. Podezřelého policisté na útěku postřelili. Zranění na místě podlehl. Francouzští politici čin odsoudili, řada z nich vyzvala k boji s islamistickým terorismem.

Útočník v Paříži popravil učitele, který žákům ukazoval karikatury Mohameda

Svět
Policisté na místě útoku nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži, při kterém byli zraněni dva lidé.
Při útoku u bývalé redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži byli mačetou či sekáčkem zraněni dva lidé. Útočník oba napadl na ulici před jejich pracovištěm. Motiv incidentu je zatím neznámý. Místo činu je v sousedství někdejší redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo, který byl roku 2015 terčem atentátu.

U redakce Charlie Hebdo byli napadeni lidé. Podezřelí jsou v rukou policie

Svět