ŠTÍTEK: terorismus

Dvaadvacetiletý sudí Varol Ikizgül (na snímku) se narodil v České republice.
„Táhni, teroristo islámskej. Bys nás tady všechny vystřílel.“ Takové výroky otřásly po víkendovém zápase Veverské Bítýšky proti Kobeřicím v A skupině I. B třídy fotbalovým prostředím. Jeden z domácích funkcionářů neudržel nervy na uzdě a tvrdě se opřel do rozhodčího. „V týhle zemi nemáš co dělat, ty teroristo,“ křičel na českého sudího s tureckými kořeny Varola Ikizgüla.  
3 fotografie

Rasismus na hřišti. Křičel Alláhu Akbar, to mě nadzvedlo, hájí se autor nadávek

Kraje
Dvaadvacetiletý sudí Varol Ikizgül (na snímku) se narodil v České republice.
„Táhni, teroristo islámskej. Bys nás tady všechny vystřílel.“ Takové výroky otřásly po víkendovém zápase Veverské Bítýšky proti Kobeřicím v A skupině I. B třídy fotbalovým prostředím. Jeden z domácích funkcionářů neudržel nervy na uzdě a tvrdě se opřel do rozhodčího. „V týhle zemi nemáš co dělat, ty teroristo,“ křičel na českého sudího s tureckými kořeny Varola Ikizgüla.  
3 fotografie

Rasismus na hřišti. Křičel Alláhu Akbar, to mě nadzvedlo, hájí se autor nadávek

Fotbalové perličky
Václav Klestil.
Pražský vrchní soud dnes potvrdil padesátiletému Václavu Klestilovi tříletý podmíněný trest za to, že na facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ho vinným z podpory a propagace terorismu. Odvolací senát tak zamítl mužovo odvolání, podle kterého je trest moc přísný. Neuznal ale ani argumenty státního zástupce, který chtěl poslat Klestila na pět let do vězení.
8 fotografií

"Dobrá práce", okomentoval muž útok na mešity. Dostal tři roky podmíněně

Zločiny a soudy
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (vlevo) a šéf americké diplomacie Mike Pompeo.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o bezpečnosti, boji s terorismem či o rozvoji obchodních vztahů. Bude s ním chtít mluvit i o událostech v Bělorusku. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Praze. S Pompeem se Petříček setká dnes odpoledne v Plzni, kde si připomenou letošní 75. výročí konce druhé světové války. Do Česka Pompeo přiletěl dnes ráno.
13 fotografií

Mike Pompeo v Česku: Petříček s ním chce probrat bezpečnost i obchodní vztahy

Česko
Mohammed Yousef Al Samarraie u Krajského soudu v Pardubicích.
Chtěl pomoci synovi a poslal mu peníze, nyní dostal podmínku za financování terorismu. Pomoc synovi dostala čtyřiasedmdesátiletého Iráčana žijícího na Pelhřimovsku až před pardubický soud, jeho syn totiž žil v iráckém Mosulu a byl členem Islámského státu (IS). Soud uznal muže vinným z financování terorismu a uložil mu podmíněný tříletý trest s tříletou zkušební dobou. Obě strany se vzdaly práva odvolání.
10 fotografií

Pomáhal synovi? Financoval terorismus, uznal soud

Zločiny a soudy
Zleva předseda poslaneckého klubu hnutí SPD Radim Fiala, předseda hnutí Tomio Okamura a poslanec Jan Hrnčíř
Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je populistické xenofobní skupiny a dezinformační média. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2019 to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, byla tradiční pravicová scéna xenofobními uskupeními zcela zastíněna. Jednoznačně jim dominovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
7 fotografií

Šíření nenávisti: extremisty doplnili xenofobové. Ze stran stále dominuje SPD

Česko
Policejní vozidla u místa incidentu v centru skotského Glasgow, kde útočník v hotelu ubodal tři lidi.
 V hotelu v centru skotského města Glasgow dnes útočil muž s nožem, který zranil šest lidí, než jej policie zastřelila. Dřívější zprávy médií se zmiňovaly o dalších dvou mrtvých, ale policie v Glasgow se o žádných dalších obětech podle agentury Reuters nezmínila. "Incident na West George Street v Glasgow není považován za terorismus. Vyšetřování pokračuje," uvedla skotská policie podle tiskových agentur.
3 fotografie

V hotelu v Glasgow zaútočil muž s nožem. O terorismus se údajně nejedná

Svět
Policie u parku Forbury Gardens v anglickém Readingu, kde došlo k útoku nožem s oběťmi na životech
Britská policie vyšetřuje sobotní útok nožem v jihoanglickém městě Reading, při němž zemřeli tři lidé, jako teroristický čin. Oznámil to dnes národní koordinátor pro boj s terorismem Dean Haydon. Vyšetřovatelé dosud hovořili o tom, že motiv útočníka je nejasný a že chtějí v tomto ohledu zůstat otevření všem možnostem.

Tři mrtví a tři pobodaní. Policie vyšetřuje útok v Readingu jako terorismus

Svět
Pražský městský soud 4. června 2020 projednával případ Václava Klestila (na snímku), který podle obžaloby na facebooku chválil pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi.
Pražský městský soud uložil dnes padesátiletému Václavu Klestilovi tříletý podmíněný trest za to, že na facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ho vinným z podpory a propagace terorismu. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání. O trochu mírnější trest za podobný čin dostala tento týden i Renáta Pelikánová, která v pondělí odešla od soudu s dvouletou podmínkou.
8 fotografií

"Jak se na Mohamedány musí." Za schvalování teroristického útoku padla podmínka

Zločiny a soudy
Renáta Pelikánová Pražský městský soud 1. června 2020 za podporu a propagaci terorismu uložil dvouletý podmíněný trest Renátě Pelikánové (vpravo), která na facebooku chválila pachatele teroristického útoku na novozélandské mešity
Pražský městský soud dnes uložil Renátě Pelikánové dvouletý podmíněný trest za to, že na facebooku chválila pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ji vinnou z podpory a propagace terorismu. Státní zástupce, který navrhoval poslat Pelikánovou do vězení, se na místě odvolal. Sedmačtyřicetiletá žena u soudu uvedla, že svého příspěvku lituje. Odvolání proti verdiktu se vzdala.  
8 fotografií

Žena schvalovala útok na novozélandské mešity. Od soudu odešla s podmínkou

Krimi
Městský soud v Praze začal 22. května 2020 projednávat případ Jiřího Kopřivy (na snímku), který podle obžaloby v roce 2018 vylepoval po Praze letáky oslavující smrt tří českých vojáků v Afghánistánu.
Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, uložil dnes soud půlroční podmíněný trest za schvalování trestného činu a za podněcování. Verdikt není pravomocný. Státní zástupce pro muže žádal pětileté vězení za podporu a propagaci terorismu. Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus.
29 fotografií

Muž letáky velebil smrt českých vojáků. Dostal podmínku na půl roku

Zločiny a soudy
Policejní vůz před londýnskou mešitou poblíž parku Regent's Park, kde byl pobodán muž.
V mešitě v Londýně byl dnes odpoledne pobodán starší muž, podle mešity muezzin. Byl převezen se zraněními do nemocnice a jeho život není ohrožen. Policisté zadrželi ještě v mešitě 29letého muže kvůli podezření z pokusu o vraždu a vzali ho do vazby, informovaly úřady. Policie se nedomnívá, že by incident souvisel s terorismem.

V londýnské mešitě byl pobodán muezzin. O terorismus zřejmě nešlo

Svět
Němečtí policisté zasahující na místě střelby v Hanau 20. února 2020
Třiačtyřicetiletý Němec ve středu večer zastřelil v německém městě Hanau devět lidí ve dvou místních barech, které měly v nabídce kouření vodních dýmek. Po několika hodinách ho policie našla mrtvého v jeho bytě s jeho rovněž mrtvou matkou. Podle dnešních vyjádření místních úřadů byla motivem činu zřejmě xenofobie a nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje případ s podezřením na terorismus. Úřady zatím nepotvrdily státní příslušnost obětí, podle agentury DPA ale měla řada z nich přistěhovalecký původ. Útok už odsoudila řada místních i zahraničních politiků, kteří vyzvali k boji proti extremismu a násilí.
6 fotografií

Střelba v Německu má deset obětí. Policie ji vyšetřuje jako terorismus

Svět
Útok nožem v jižním Londýně
Britská policie dnes provádí domovní prohlídky v souvislosti s vyšetřováním nedělního teroristického útoku v Londýně, kde čerstvě propuštěný vězeň nožem pobodal dva lidi. Dvacetiletého islamistického extremistu policisté krátce po útoku zastřelili. Muž, který byl kvůli bodným zraněním převezen v kritickém stavu do nemocnice, už je mimo ohrožení života. Informovala o tom britská média.
6 fotografií

Teroristický útok v Londýně: Britská policie provádí domovní prohlídky

Svět
Záchranka, ilustrační foto
Přes milion uživatelů si již do svých mobilních telefonů nainstalovalo aplikaci zachraňující lidské životy. Službu Záchranka, která se před čtyřmi lety zrodila v Jihomoravském kraji, navíc využívají i v Rakousku, ve slovenských horách a nově také v Maďarsku.
9 fotografií

V aplikaci Záchranka zjistí i teroristický útok

Nehody
Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny 5. prosince 2019 v Praze
Student práva na Masarykově univerzitě v Brně Ondřej Zeman podal trestní oznámení na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Zeman to dnes řekl ČTK. Důvodem jsou Filipovy výroky, kterými naznačil, že spolek Milion chvilek pořádající demonstrace proti premiérovi by mohl mít spojitost s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Zemanovi také vadí, že Filip označil zástupce některých opozičních stran za kolaborantské a vlastizrádné. Student to považuje za křivé obvinění. 
66 fotografií

Student podal trestní oznámení na Filipa. Kvůli jeho výrokům o Milionu chvilek

Česko
Incident na mostě London Bridge - Londýnské autobusy stojí na mostě London Bridge, kde policisté 29. listopadu 2019 zastřelili muže. Vpředu je policejní člun.
Útočník, který v pátek v Londýně zabil nožem dva lidi a jehož pak zastřelila policie, byl v roce 2012 odsouzen za terorismus. Loni byl ale podle britských úřadů podmínečně propuštěn a byl sledován elektronickým náramkem. Britský premiér Boris Johnson, který dnes místo útoku na mostě London Bridge navštívil, novinářům řekl, že plánuje zpřísnění trestů pro odsouzené pachatele závažných trestných činů. Ministerský předseda přitom označil za chybu, že odsouzení teroristé mohou vězení opustit předčasně.
7 fotografií

Útočník z Londýna je bývalý vězeň odsouzený za terorismus. Propuštěn byl vloni

Svět
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.
Nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka představovalo v minulém roce podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) šíření dezinformací proruskými aktivisty. V posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v Česku a členství země v EU a NATO, konstatuje dnes zveřejněná zpráva kontrarozvědky.

BIS: Nejvíc loni škodili proruští aktivisté a jejich dezinformace

Česko
Německá policie. Ilustrační snímek
Německá policie zadržela dnes v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, uvedla s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.  

Policie v Berlíně zatkla Syřana podezřelého z přípravy atentátu

Svět
Soud. Ilustrační foto.
Pražský městský soud dnes vynesl rozsudek nad mužem ze Slovenska, v jehož pražském bytě policie před dvěma lety objevila chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa. Čelil obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Nakonec dostal trest ve výši šest a půl roku vězení a vyhoštění z Česka na neurčito. Rozsudek není pravomocný. Informovala o tom Česká televize.
9 fotografií

Slovenský muslim měl chystat útok, dostal 6,5 roku za obecné ohrožení

Zločiny a soudy
Pietní místo před  koncertní síní Bataclan v Paříži
Ve Francii skončilo vyšetřování teroristických útoků z Paříže a Saint-Denis, které si v listopadu 2015 vyžádaly celkem 130 mrtvých a kolem 350 zraněných. S odvolání na zdroje z vyšetřování o tom dnes informovala agentura AFP. V souvislosti s atentáty čelí obvinění celkem 14 lidí včetně Salaha Abdeslama, který se na útocích přímo podílel. Soud se podle AFP bude konat nejdříve za rok.
13 fotografií

Vyšetřování atentátů ve Francii je u konce. Policie obvinila 14 lidí

Svět
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka
Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Na dnešní bezpečnostní konferenci ve Sněmovně to uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery.

Připravované kyberútoky. České tajné služby rozbily síť, kterou vytvářeli Rusové

Česko
Páska poblíž policejní prefektury v centru Paříže, kde muž útočil nožem na policisty
Manželka zaměstnance pařížské policejní prefektury, který ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy, při výslechu uvedla, že její muž byl noc předtím dezorientovaný a slyšel hlasy. Napsal to dnes server bfmtv.com. Úřady zatím o motivech útočníka neinformovaly. Podle médií se ale domnívají, že incident mohl souviset se vztahy na pracovišti, i když teroristickou stopu ještě zcela nevyloučily.

Žena útočníka z Paříže: Můj manžel slyšel hlasy. Policie nevyloučila terorismus

Svět
V Oslu odhalili památník obětem útoku na ostrově Utöya.
V norském hlavním městě dnes odhalili památník obětem teroristického útoku na ostrově Utöya a v Oslu. Tehdejší solidaritu Norů s rodinami 77 usmrcených znázorňuje 1000 železných růží jako připomínka živých květin, které obyvatelé této skandinávské země spontánně přinášeli dny a týdny po událostech z července 2011 před hlavní chrám v zemi, až jej proměnili v květinové moře, uvedla agentura DPA.
3 fotografie

Tisíc železných růží. V Oslu odhalili památník obětem útoku na ostrově Utöya

Svět
Premiér Andrej Babiš a manželkou Monikou navštívili 27. září 2019 v New Yorku památník teroristických útoků z 11. září 2001 Ground Zero
Terorismus je hlavní nepřítel, proti kterému by měly společně bojovat všechny státy světa. Na závěr pětidenní návštěvy Spojených států to dnes v newyorském památníku teroristických útoků z 11. září 2001 prohlásil český premiér Andrej Babiš. Ministerský předseda při této příležitosti uctil památku dvou obětí českého původu.

Babiš v USA navštívil památník obětí teroru. Vyzval k bezpečnostní spolupráci

Svět
Střelba u nákupního centra Walmart v americkém El Pasu
Při sobotní střelbě v nákupním centru ve městě El Paso na jihu USA zahynulo 20 lidí a 26 dalších utrpělo zranění.  Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora jsou mezi oběťmi tři Mexičané. V souvislosti s útokem byl zadržen jednadvacetiletý běloch identifikovaný jako Patrick Crusius. Hrozí mu trest smrti, protože žalobci střelbu vyšetřují jako terorismus. 
13 fotografií

Vnitrostátní terorismus. Střelec v El Pasu zabil 20 lidí, hrozí mu trest smrti

Svět
Pietní místo u mešity Al Noor v novozélandském městě Christchurch
Policie obvinila druhého člověka v souvislosti se schvalováním březnových teroristických útoků v mešitách na Novém Zélandu. Na dotaz ČTK to dnes bez dalších podrobností sdělil dozorový státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Za podporu a propagaci terorismu na veřejně přístupných počítačových sítích hrozí pachatelům pět až 15 let vězení, případně také propadnutí majetku.  
8 fotografií

Ze schvalování útoků v novozélandských mešitách viní policie dalšího člověka

Krimi