ŠTÍTEK: terorismus

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh přichází s policejním doprovodem do soudní síně pražského městského soudu.
Za přísných bezpečnostních opatření vypovídal dnes u pražského městského soudu bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu. Muž vystupoval před trestním senátem jako svědek v případu Dominika Kobulnického obžalovaného z přípravy teroristického útoku. Shehadeh uvedl, že Kobulnického potkal několikrát v mešitě v Praze. Více se s ním ale nesblížil, protože si myslel, že patří k Bezpečnostní informační službě (BIS).

Obvinění z terorismu u soudu. Bývalý imám považoval Slováka za agenta

Zločiny a soudy
Erik Eštu před soudem
Voják Erik Eštu, který byl za účast v bojích na Ukrajině obviněn z terorismu, dostal v pátek u pardubického krajského soudu tříletý trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na čtyři roky. Zároveň ztratil svou vojenskou hodnost desátníka a v armádě končí. Státní zástupce i obhájce si po verdiktu ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
8 fotografií

Voják obviněný z terorismu na Ukrajině dostal podmínku

Z okolí
Erik Eštu před soudem
Voják Erik Eštu, který byl za účast v bojích na Ukrajině obviněn z terorismu, dostal v pátek u pardubického krajského soudu tříletý trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na čtyři roky. Zároveň ztratil svou vojenskou hodnost desátníka a v armádě končí. Státní zástupce i obhájce si po verdiktu ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
8 fotografií

Voják obviněný z terorismu na Ukrajině dostal podmínku

Zločiny a soudy
Vůbec poprvé v historii řeší pardubický krajský soud obvinění z terorismu.
Český voják Erik Eštu obžalovaný z terorismu za účast v bojích na Ukrajině dnes dostal u pardubického soudu podmíněný tříletý trest s odkladem na čtyři roky. Soud mu také udělil jako trest ztrátu vojenské hodnosti. Podle obžaloby se Eštu v roce 2015 vydal na Ukrajinu a účastnil se tam bojů na straně státu ovládaného proruskými separatisty. Eštu obvinění odmítal a tvrdil, že své zážitky zveličoval. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu na odvolání.
8 fotografií

Soud rozhodl. Český voják obviněný z účasti v bojích na Ukrajině dostal podmínku

Krimi
Francouzská policie. Ilustrační snímek
Kvůli podezření z přípravy teroristického útoku skončili ve Francii ve vazbě čtyři lidé. Jedním ze zadržených je nezletilý, který už byl odsouzen ke třem rokům vězení, když se pokusil odcestovat do Sýrie, informovala dnes agentura AFP. Zbylí tři dospělí byli podle médií úřadům známi kvůli drobné trestné činnosti.  

Chystali významný útok. Francouzská policie zatkla čtyři údajné teroristy

Svět
Srí Lankou v neděli otřásla série výbuchů
/REPORTÁŽ/ Je úterý, dva dny po teroristickém útoku spáchaném na několika místech Srí Lanky. V ospalém přímořském letovisku Hikkaduwa na jižním pobřeží se ale nic zvláštního neděje. Na jemném písku v dosahu vln zkouší partička ruských turistek jógové pozice. To se zřejmě líbí mladému pikolíkovi, který místo aby zametal cestičku vedoucí k bazénu, stojí opřen o koště a poočku je nenápadně pozoruje. 
15 fotografií

Musíme jít dál, útokům se nevyhneme, říká manažer hotelu na Srí Lance

Svět
Ministryně financí Alena Schillerová
Finanční analytický úřad (FAÚ) loni zajistil z podvodných transakcí rekordních 7,55 miliardy korun, meziročně to bylo o 5,4 miliardy více. Peníze podle úřadu byly spojeny například s korupcí, daňovými podvody nebo financováním terorismu. FAÚ také podal 395 trestních oznámení, jejich počet ale proti roku 2017 klesl. Dnes to sdělil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
4 fotografie

Finanční analytický úřad loni zajistil rekordních 7,55 miliardy korun

Ekonomika
Vojáci a policisté na místě, kde v pondělí vybuchl automobil.
Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters na 321. Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí. Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Obyvatelé ostrova dnes za oběti atentátů drželi tři minuty ticha. 
15 fotografií

Útoky na Srí Lance mají 321 obětí. Obyvatelé ostrova za ně drželi minutu ticha

Svět
Kostel svatého Šebestiána na Srí Lance po výbuchu
Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance si dnes vyžádaly nejméně 215 mrtvých, dalších více než 560 lidí podle agentury Reuters utrpělo zranění. Zdroje z bezpečnostních složek uvedly, že nejméně dva ze šesti útoků mají na svědomí sebevražední atentátníci. Okolo 11. hodiny SEČ došlo podle České televize k dalším dvěma útokům, jejich počet tak vzrostl na osm. Vláda v zemi vyhlásila zákaz vycházení. V souvislosti s útokem již bylo zatčeno sedm lidí. Podle ČT jde o šestý nejhorší teroristický útok na světě za posledních 10 let.
15 fotografií

Útoky na Srí Lance mají nejméně 215 obětí. Policie zadržela sedm lidí

Svět
Předseda SPD Tomio Okamura
Hlavní roli v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti hrálo loni v České republice hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2018 to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, zastínila SPD tradiční pravicové extremisty, jejichž význam naopak postupně upadal. Okamura ČTK řekl, že zprávu považuje za nesmysl a politicky motivovanou s ohledem na to, že vnitro vede ČSSD.
7 fotografií

Okamurova SPD zastínila extremisty. V šíření nenávisti prý dominuje

Česko
Trnová koruna z katedrály Notre-Dame v Paříži
Pomáhal raněným při teroristických útocích v Paříži v roce 2015, přežil útok v Afghánistánu, při kterém zahynulo 10 vojáků. Nyní se francouzský kaplan Jean-Marc Fournier stal znovu hrdinou. Jako první se totiž vydal do nitra hořící katedrály Notre-Dame, aby s nasazením vlastního života zachránil artefakty nevyčíslitelné hodnoty v čele s trnovou korunou. Se záchranou historických předmětů mu pomohl lidský řetěz vytvořený z hasičů i církevních zaměstnanců.
12 fotografií

Hrdinové z Paříže. Lidský řetěz zachránil z hořící katedrály vzácné artefakty

Svět
Městský soud v Praze rozhodoval rozhodl o vazbě pro Amara Rahíma Mahmúda Mahmúda (vpravo) zadrženého na pražském letišti na základě evropského zatykače z Rakouska.
Soud poslal do vazby Iráčana Amura Rahíma Mahmúda Mahmúda i sedmadvacetiletou ženu, které ve středu zadržela policie na pražském letišti. Muž i žena souhlasí se svým předáním do Rakouska, a lze tedy předpokládat, že budou eskortováni do této země v nejbližších dnech. Novinářům to dnes po jednání řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Lhůta pro předání je podle něho desetidenní.

Iráčané podezřelí z terorismu, které zadrželi v Praze, půjdou do vazby

Krimi
Ilustrační foto.
V Praze byli ve středu zadrženi dva údajní teroristé – muž a žena, kteří mají tvořit společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Informoval o tom rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. Iráčana podezřelého ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu zadržela rakouská policie v pondělí ve Vídni.

V Praze zadrželi dva údajné teroristy. Měli se podílet na útocích v Německu

Česko
Erik Eštu před soudem
V Pardubicích dnes začal soud v souvislosti s případem vojáka obžalovaného z teroristického útoku kvůli tomu, že se zapojil do bojů na Ukrajině na straně proruských povstalců. Bývalý příslušník chrudimského výsadkového praporu Erik Eštu dnes uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku. V zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015 ještě před nástupem do armády. Hrozí mu 12 až 20 let vězení. Soudní jednání pokračuje v pátek 29. března výslechem svědků.
9 fotografií

Na Ukrajině měl bojovat za separatisty. Za terorismus hrozí muži 20 let vězení

Krimi
Erik Eštu - obžalovaný z terorismu
Vůbec poprvé v historii začal pardubický krajský soud řešit obvinění z terorismu. Podle obžaloby se desátník chrudimského výsadkového praporu Erik Eštu zapojil do bojů na straně Doněcké lidové republiky, která se na vojensky okupovaných částech území Ukrajiny násilným způsobem snaží narušit její základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu.

Chrudimský voják je obžalovaný z terorismu

Zločiny a soudy
Při střelbě ve dvou novozélandských mešitách zemřely desítky lidí.
Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Všechny aktivity, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, policie pečlivě prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení, uvedl dnes na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).  
8 fotografií

Policie prověřuje lidi na sítích. Kvůli schvalování teroru na Novém Zélandu

Česko
Policista doprovází jednoho z mužů, který uprchl před střelbou v mešitě v novozélandském Christchurch.
Páteční střelba ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch si vyžádala desítky mrtvých. Mezi oběťmi nejsou žádní čeští občané. Vrcholní čeští politici útoky odsoudili, podobně jako další světoví státníci. Političtí vůdci muslimských zemí pak označili útok za zvlášť odporný, protože byl spáchán v době pátečních modliteb. Někteří z nich přitom vyjádřili přesvědčení, že za atentáty stojí rostoucí islamofobie, napsala agentura Reuters.
8 fotografií

Čeští politici odsoudili útoky na mešity. Muslimské země mluví o islamofobii

Česko
Andrej Babiš s manželkou odletěli do Spojených států
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před odletem do Spojených států potvrdil, že má na programu návštěvu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dostal pozvání. Mluvit chce o mezinárodním terorismu, řekl novinářům před odletem. Server Aktuálně.cz dnes uvedl, že Babiš ústředí CIA v Langley ve Virginii navštíví ve středu, jednat bude s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou.
12 fotografií

Babiš odletěl za Trumpem. Čeká ho debata o terorismu i návštěva CIA

Svět
Lubomír Zaorálek.
To, čemu jsme říkali světový řád, se rozpadá do kousků. Terorismus dnes nefiguruje jako hlavní hrozba. Dnes je hlavním rizikem to, že vstupujeme do éry soupeření mocností, na něž Západ není připraven. Prohlásil to poslanec a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně na semináři Radikalismus, terorismus a ochrana obyvatelstva.
14 fotografií

Lubomír Zaorálek: Problémem není terorismus, ale velmoci

Regiony
Ilustrační foto
Česká republika sice dosáhla pokroku v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu, úřady by však měly zaujmout iniciativnější přístup k vyšetřování takové kriminality. Uvedl to dnes ve své zprávě Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (MONEYVAL), který je monitorovacím orgánem Rady Evropy.
4 fotografie

Praní peněz? Výbor Rady Evropy vyzval Česko k větší iniciativě při vyšetřování

Svět