ŠTÍTEK: terorismus

Nový prezident Kolumbie Iván Duque
Kolumbijský prezident Iván Duque vyzval Kubu, aby zatkla desítku velitelů povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN). Právě povstalcům připisuje Kolumbie odpovědnost za čtvrteční teroristický útok na policejní akademii, při kterém zemřelo 21 osob. Kuba Kolubii znovu vyjádřila svou soustrast a uvedla, že se bude řídit závazky přijatými ještě před nynějším incidentem. 
4 fotografie

Zatkněte povstalecké vůdce, vyzvala Kolumbie Kubu. Ta se odvolává na závazky

Svět
Na policejní akademii v Bogotě zaútočil sebevražedný atentátník.
Včerejší exploze auta, ke které došlo v areálu kolumbijské policejní akademie, si vyžádala smrt již 21 lidí. Dalších 68 je zraněno. Mezi mrtvými je i samotný atentátník, kterým je šestapadesátiletý Kolumbijec José Aldemar Rojas. Zda jednal útočník sám, nebo byl napojen na nějakou teroristickou organizaci, není dosud jasné. Policie nicméně případ vyšetřuje jako teroristický čin.
4 fotografie

Útok v kolumbijské Bogotě má už 21 obětí. Podle policie může jít o terorismus

Svět
V hotelovém komplexu v keňském Nairobi se bojuje
Keňským hlavním městěm Nairobi v úterý otřásly výbuchy a střelba. Na hotelového komplexu DusitD2 v centru města vtrhli okolo třetí hodiny odpoledne nejméně čtyři ozbrojenci. Podle posledních informací si útok vyžádal nejméně patnáct obětí, další lidé byli převezeni k ošetření do nemocnice. K odpovědnosti za útok se již přihlásilo hnutí Šabáb. 
6 fotografií

Ozbrojenci zaútočili na hotelový komplex v Nairobi. Zemřelo nejméně čtrnáct lidí

Svět
Obviněný jednasedmdesátiletý senior Jaromír Balda ve středu 9. ledna 2019 u Krajského soudu v Praze.
Mladoboleslavsko /FOTOGALERIE/ - Jako terorista si nepřipadá 71letý Jaromír Balda, který před Krajským soudem v Praze stanul právě s obžalobou z terorismu. Předloni v létě na dvou místech Mladoboleslavska nastražil na kolejích pokácené stromy, do kterých pak narazily osobní vlaky; naštěstí se nikomu nic nestalo. Vše mělo vypadat jako dílo radikálních islamistů.
20 fotografií

Co za stromy na kolejích? Čtyři roky, či podmínku?

Zločiny a soudy
Seniorovi z Mladoboleslavska kladou policie i státní zastupitelství za vinu, že předloni v létě, v červnu a v červenci 2017, nastražil na koleje skácené kmeny stromů, aby do nich narazil vlak.
Praha - Státní zástupce žádá pro seniora Jaromíra Baldu, který pokácel dva stromy na koleje a způsobil nehody vlaků, čtyřleté vězení. Středočeskému krajskému soudu dnes navrhl uložení trestu pod zákonnou sazbou za teroristický útok, protože přihlédl k mužově zmenšené příčetnosti. Obhájce obžalovaného se domáhá toho, aby jeho klient dostal pouze podmíněný trest, a to za obecné ohrožení. Soud dnes Baldu ponechal ve vazbě, rozsudek vynese v pondělí.
10 fotografií

Státní zástupce žádá pro seniora, který kácel stromy na koleje, čtyřletý trest

Zločiny a soudy
Senior Jaromír Balda čelí obžalobě z teroristického útoku a z vyhrožování teroristickým trestným činem. Podle kriminalistů pokácel dva stromy na železniční tratě a šířil výhrůžné letáky.
Krajský soud v Praze začal projednávat poněkud zvláštní případ. Jednasedmdesátiletý důchodce Jaromír Balda, který ze zdravotních důvodů při soudním líčení seděl, čelí obžalobě z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým trestným činem. Loni v červnu totiž pokácel dva stromy na železniční tratě a způsobil tím nehodu dvou vlaků. Důvod? Chtěl vyvolat odpor proti migrantům. Seniorovi hrozí pět až patnáct let za mřížemi.
19 fotografií

Pokácel stromy na koleje ze strachu z migrantů. Chtěl jsem lidi varovat, hájí se

Krimi
Vazba. Ilustrační foto.
Pražský městský soud ponechal ve vazbě Dominika Kobulnického, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku. Existují totiž obavy, že by se muž mohl skrývat před spravedlností nebo pokračovat v trestné činnosti. Výsledek dnešního neveřejného zasedání sdělila novinářům mluvčí soudu Markéta Puci. Kriminalisté nalezli v pražském bytě pětadvacetiletého Slováka chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa
9 fotografií

Slovák obžalovaný z přípravy teroristického útoku zůstane ve vazbě

Zločiny a soudy
Útočník pobodal v britském Manchesteru trojici lidí
Muž vyzbrojený nožem pobodal v pondělí večer v centru Manchesteru na stanici železnice a tramvaje tři osoby - muže, ženu a policistu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na policii. Útočníka zadržela policie, stanice Manchester Victoria je uzavřená. Policie případ šetří jako teroristický útok. Podle bulvárního deníku Daily Mail křičel muž "Alláh".  
3 fotografie

V Manchesteru útočil muž vyzbrojený nožem. Zřejmě šlo o teroristický čin

Svět
Rakouská policie zasahuje po střelbě v centru Vídně.
V průchodu před slavnou restauraci Figlmüller v centru Vídně se v půl druhé odpoledne střílelo. Na místě zemřel jeden muž a druhý byl odvezen do nemocnice v kritickém stavu. Policie oblast uzavřela a rozběhla rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojil i vrtulník. Pachatel je však stále na útěku. 

Střelba v centru Vídně. Jeden muž zemřel, druhý bojuje o život

Svět
Policie ČR. Ilustrační foto.
Muž ze Slovenska, v jehož pražském bytě policie objevila chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa, čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Dnes to uvedl dozorující státní zástupce Martin Bílý. Stíhanému mladíkovi, který je ve vazbě, hrozí pět až 15 let vězení.

Slovák z Prahy čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku

Zločiny a soudy
Petr Sokol
Tři mrtví, třináct zraněných a unikající útočník. Taková je bilance teroristického útoku, který se odehrál v úterý ve francouzském Štrasburku. Sídelní město některých evropských úřadů a hlavně místo zasedání evropského parlamentu tou dobou navštívil také Petr Sokol, politik a politolog z Prostějova. "V parlamentu i na sportovištích uvízly tisíce lidí," říká.

Petr Sokol o střelbě ve Štrasburku: Nad hlavou vrtulníky, město plné policistů

Prostějovsko
Ve Štrasburku se střílelo.
Ve štrasburské čtvrti Neudorf, kde v úterý zmizel střelec po útoku na vánočních trzích, probíhala rozsáhlá policejní operace i se speciální jednotkou. Nikdo však nebyl zadržen. Střelce policie zastřelila o několik hodin později. Počet obětí mezitím stoupl na čtyři, jedna osoba je totiž ve stadiu mozkové smrti, uvedla prokuratura. Dalších jedenáct lidí utrpělo zranění. 
8 fotografií

Ve štrasburské čtvrti proběhla rozsáhlá razie. Na místě působily elitní jednotky

Svět
Ve Štrasburku se střílelo.
V ulicích Štrasburku pátrají stovky členů bezpečnostních složek, včetně příslušníků protiteroristického komanda GIGN, po útočníkovi, který v úterý večer zastřelil tři osoby a dalších třináct zranil. Devět lidí je ve vážném stavu. Neštěstí se odehrálo na tamních vánočních trzích. Pachatelem je podle televize BFMTV devětadvacetiletý Chekatt Cherif narozený ve Štrasburku, kterého poliie sledovala kvůli možné radikalizaci. V zemi byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Prokurátor Rémy Heitz řekl, že útočník podle svědků volal Alláhu akbar. 
8 fotografií

Střelec ve Štrasburku prý křičel Alláhu akbar. Policii stále uniká

Svět
Ve Štrasburku se střílelo.
Při střelbě v centru francouzského Štrasburku zemřeli v úterý večer tři lidé. Dalších několik lidí je zraněno, z toho zhruba šest kriticky. Střelec, kterého policie již identifikovala jako 29letého muže, je stále na útěku. Vyšetřování převzalo protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Celá oblast byla uzavřena. Policie podle svědků zasahuje v okolí štrasburské katedrály. V zemi byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší.
8 fotografií

Policie zasahuje v okolí štrasburské katedrály. Pátrá po útočníkovi

Svět
Terorismus. Ilustrační snímek
Vojenské zpravodajství loni nezaznamenalo žádnou hrozbu teroristického útoku proti chráněným zájmům spojeným se zabezpečením obrany na území České republiky. Zpravodajci to uvedli ve výroční zprávě za rok 2017, kterou dnes zveřejnily na svých webových stránkách. Loňský rok byl podle nich charakteristický zhoršující se bezpečnostní situací v řadě zemí i regionů. Rusko dle zprávy usilovalo o větší respekt i vojenskými opatřeními, která doprovázela informační a propagandistická kampaň.
5 fotografií

Hrozba terorismu v Česku? Vojenské zpravodajství loni žádnou nezaznamenalo

Česko
Ilustrační foto
Počet zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl loni podle Bezpečnostní informační služby (BIS) na 11. Dva z nich byli čeští občané. BIS o tom informovala v dnes zveřejněné výroční zprávě za rok 2017. Kontrarozvědka identitu bojovníků sdílí v rámci meziresortní i mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu.
5 fotografií

Na Blízkém východě působilo 11 bojovníků s vazbou na Česko, tvrdí zpravodajci

Svět
Exploze na koncertě v Manchesteru
Britská zpravodajská kontrarozvědná služba MI5 udělala chybu, když promeškala příležitosti zabránit bombovému útoku v Manchesteru během koncertu zpěvačky Ariany Grande. Informoval o tom výbor britského parlamentu pro dohled nad bezpečnostními a zpravodajskými službami (ISC), který celý incident přezkoumával. Během loňského útoku zemřelo 22 lidí a dalších 112 bylo zraněno.
21 fotografií

Britská rozvědka MI5 mohla zabránit krvavému útoku v Manchesteru, tvrdí výbor

Svět
Na otevření Národního muzea se navzdory počasí stála fronta.
Velká sláva proběhla kolem otevření Národního muzea po složité rekonstrukci. Od 28. října, kdy bylo opět zpřístupněno veřejnosti, se na jeho návštěvu čekají dlouhé fronty. Do konce letošního roku je totiž vstup zdarma. Ve víru událostí však zapadla jedna podstatná informace: bezbariérový přístup do budovy není vzhledem ke stále probíhajícím stavebním úpravám zatím možný. Takže invalidé na vozíku mají smůlu. 
35 fotografií

Národní muzeum po rekonstrukci: vozíčkáři se dovnitř nedostanou. Do února

Praha
Petr Pavel
Aktivity Ruska či Číny představují větší bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku než mezinárodní terorismus. V dnešní debatě s názvem "NATO ve 21. století a česká armáda" na CEVRO Institutu v Praze to řekl někdejší náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel. Rusko podle něj rok od roku zvyšuje svůj vliv v Česku, které kvůli členství v Severoatlantické alianci nebere jako přítele, ale jako bezpečnostní hrozbu.
12 fotografií

Aktivity Ruska jsou pro Česko větší hrozba než terorismus, řekl generál Pavel

Česko
Český premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš (ANO) vyloučil stažení českých vojáků z Afghánistánu. Česko bude pokračovat v boji proti terorismu a nezradí své spojence, řekl dnes v Praze na konferenci "Naše bezpečnost není samozřejmost". Přihlásil se také k závazku vůči NATO zvyšovat výdaje na obranu. Prezident Miloš Zeman ve zdravici zaslané na konferenci vyzdvihl význam NATO jako české bezpečnostní kotvy.
9 fotografií

Babiš odmítl stažení vojáků z Afghánistánu. Nevzdáme se, neodejdeme, řekl

Česko
V Kerči na Krymu zabil student 19 lidí.
Útok ve městě Kerč na Krymu si vyžádal 20 mrtvých - pachatele, 14 žáků a pět zaměstnanců školy. Nejméně 50 dalších bylo zraněno, deset z nich je podle lékařů ve vážném stavu. V budově odborné technické školy vybuchla podomácku vyrobená nálož. Čin údajně spáchal osmnáctiletý student Vladislav Rosljakov, který se následně zabil. Ruské orgány událost překvalifikovaly z teroristického útoku na masovou vraždu. Místní úřady evakuovaly školy a školky ve městě.  
6 fotografií

Masová vražda. Ve škole na Krymu útočil osmnáctiletý student, zabil 19 lidí

Svět