ŠTÍTEK: terorismus

Festival Jeden svět - ilustrační foto.
Brno – Debaty s politology, válečnou reportérkou, expertem na terorismus nebo novináři čekají letos návštěvníky festivalu Jeden svět v Brně. Doplní téměř polovinu ze sedmačtyřiceti filmů, které dvacátý ročník dokumentárního festivalu nabízí. Začíná ve čtvrtek, některé doprovodné akce si lidé vychutnají již ve středu. Filmy zájemci shlédnou v Sále Břetislava Bakaly, kavárně Café Práh ve Vaňkovce nebo v kině Scala na Moravském náměstí.

Filmy doplní debaty, třeba s válečnou reportérkou. Ve čtvrtek začíná Jeden svět

Volný čas
V Severním Irsku explodovala nálož v policejním autě
Nedaleko Belfastu, hlavního města Severního Irska, dnes ráno po explozi začalo hořet policejní auto. Bývalá policistka, které auto v tu chvíli patřilo, v něm v osudnou dobu naštěstí nebyla. Místo prohledali armádní pyrotechnici, kteří vyvrátili předchozí doměnku, že šlo o akt terorismu. Příčinou byla pravděpodobně závada na vozidle.

V Severním Irsku hořelo policejní auto. Zřejmě nešlo o terorismus

Svět
Stanislav Šulc.
Česko se možná dočká prvního soudem uznaného teroristy. Tedy pokud se státnímu žalobci podaří dokázat vinu seniorovi z Mladoboleslavska, který loni v létě údajně nastražil na koleje pořezané stromy. A navíc svou vinu aktivně sváděl na muslimské uprchlíky, vůči nimž chtěl podněcovat nenávist. Muži hrozí až výjimečný trest doživotí.

Pohledem Stanislava Šulce: Terorismus po česku

Komentáře
Sálih Muslim Muhammad
Kurdský politik Sálih Muslim považuje své propuštění v Česku za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Sedmašedesátiletý muž to dnes řekl na dotaz ČTK na setkání s novináři. Odmítl tak kritiku Turecka, podle nějž je dnešní rozhodnutí o neuvalení předběžné vazby politické a znamená podporu teroristické organizaci. Muslim popřel, že by byl zapojen do teroristických útoků.

Kurdský politik Muslim: Rozhodnutí českého soudu bylo nezávislé, ne politické

Česko
Sálih Muslim při příchodu k soudu
Pražský městský soud dnes propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače a o jehož vydání usiluje Turecko. Novinářům to před jednací síní oznámil mužův právník Miroslav Krutina. Podle právníka soud uvěřil Muslimovu slibu, že se bude účastnit všech úkonů následného řízení. Verdikt českého soudu se nelíbí turecké vládě, jež hovoří o podpoře teroristické organizace. 

Kurdský politik Muslim je na svobodě. Turecko viní Prahu z podpory terorismu

Česko
Ministryně Karla Šlechtová se zástupci zahraniční mise v Afghánistánu
Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) chce na mnichovské bezpečnostní konferenci probrat s resortními kolegy zejména problematiku terorismu a migrace. Připravuje se také její bilaterální schůzka s iráckým premiérem Hajdarem Abádím o působení českých vojáků v Iráku a o budoucím vyslání mírové mise NATO do této blízkovýchodní země. Řekla to dnes novinářům před odletem do bavorské metropole.
93 fotografií

Terorismus a migrace. Hlavně o nich bude Šlechtová jednat v Mnichově

Česko
Ilustrační foto.
Jihlava – V druhé polovině ledna se začalo při domácích zápasech Dukly Jihlava instalovat před Horáckým zimním stadionem mobilní oplocení. Důvodem byly obavy z teroristického útoku.

Mobilní oplocení se osvědčilo

Jihlavsko
Salah Abdeslam u belgického soudu
Za přísných bezpečnostních opatření začal v pondělí v belgickém Bruselu proces se Salahem Abdeslamem, přímým účastníkem teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015. Francouz marockého původu narozený v Bruselu čelí obžalobě ze střelby na policisty během zásahu v belgické metropoli v roce 2016. Útočníkovi hrozí trest odnětí svobody až 40 let.
13 fotografií

V Bruselu začal soud s útočníkem z Paříže Abdeslamem. Mluvit nechtěl

Svět
Bývalý pražský imám Sámer Shehadeh.
Policie obvinila z terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci tři Čechy. Je mezi nimi bývalý pražský imám, jeho bratr a švagrová. Bratra muslimského duchovního a jeho ženu policisté viní z toho, že vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. Imám jim podle obvinění pomáhal. Muži s palestinskými kořeny se narodili v Praze, všichni tři jsou stíháni na útěku. Šéf Ústředí muslimských obcí v ČR se od všech tří distancoval. Napsal to dnes server iDNES.cz.

Bývalý pražský imám a jeho 2 příbuzní obviněni z terorismu

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
České dráhy se v posledních letech aktivně věnují celoevropským tématům souvisejícím se železniční dopravou. Prostřednictvím svého generálního ředitele Pavla Krtka, jenž je od roku 2015 členem vedení Společenství evropských železnic, se národní dopravce stal nedílnou součástí evropských dopravních struktur. Aktivně se tak věnují problematice digitalizace, terorismu, generové politiky či obnovitelných zdrojů.

České dráhy se mění v moderně řízenou společnost evropského typu

Ekonomika
Ilustrační snímek.
Pardubice - Pro první letošní díl cyklu INprojekty, který formou jednorázových scénických čtení představuje novinky světové dramatiky, si Východočeské divadlo Pardubice vybralo český text mladé autorky, herečky a režisérky Kashy Jandáčkové, jež svou hru Ve dne v noci v Pardubicích i sama nastuduje. Premiéra se uskuteční v pondělí 15. ledna od 19 hodin na Malé scéně ve dvoře.

Východočeské divadlo představí hru Ve dne v noci

Volný čas