ŠTÍTEK: terorismus

Tisíce lidí navštěvují každoročně drážďanské vánoční trhy.
/REPORTÁŽ/ V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině. Vydat se na vánoční trhy do Drážďan patří totiž už k tradičním rituálům nejen všech Severočechů. Kromě nadité peněženky to ovšem vyžaduje i velkou míru trpělivosti. Redaktoři Deníku se na jeden takový výlet do saské metropole vydali také a možná vám tak následující řádky pomohou se ve vánočním šílenství lépe zorientovat.
29 fotografií

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Regiony
Čeští vojáci v Mali (foto z výcviku)
Prezident Miloš Zeman dnes prostřednictvím videotelefonu poděkoval českým vojákům v zahraničních misích za jejich práci a boj proti různým formám islámského terorismu. Veliteli mise v Afghánistánu popřál, aby "nedocházelo ke zbytečným ztrátám". S veliteli hovořila i nová ministryně obrany Karla Šlechtová, přítomen byl také náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
19 fotografií

Zeman poděkoval vojákům v misích, hovořila s nimi i Šlechtová

Česko
Ilustrační foto
Vánoční stromky, zaplněná obchodní centra, sváteční trhy na náměstích, pohodová atmosféra a mezi tím vším policisté s dlouhými zbraněmi. Musíme si zvykat. Protože v posledních letech se právě takové akce stávají terčem teroristických útoků, tak i v České republice stále platí první stupeň ohrožení terorismem a během celého roku jsou nastavena zvýšená bezpečnostní opatření.

Na vánočních trzích se objeví policisté s dlouhými zbraněmi

Zlínsko
Ilustrační foto.
Beroun – Na mnoha místech berounského regionu se v sobotu a v neděli shromáždí obyvatelé měst a obcí u vánočních stromů, aby společně přivítali příchod adventu. Kvůli přetrvávajícímu nebezpečí teroristických útoků budou při rozsvěcení vánočních stromů na některých místech asistovat i policejní hlídky. 

Na oslavy adventu bude dohlížet policie, posílí hlídky

Berounsko
Masáž srdce. Ilustrační foto.
Studenti medicíny na pražském Albertově si dnes mohli vyzkoušet, jak by se zachovali a ošetřovali vážně raněné po teroristickém útoku přímo v budově lékařské fakulty. Ve spolupráci s policejním Útvarem rychlého nasazení museli na cvičení ve velmi realistických podmínkách poskytovat základní ošetření, rychle a ve stresu se rozhodovat, hodnotit stav pacientů a komunikovat se zraněnými. ČTK o prvním ročníku zážitkové výukové akce informovala Petra Klusáková z pořádající 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Medici si vyzkoušeli ošetření raněných po teroristickém útoku

Praha
Útok v Iráku
Nejméně 23 mrtvých a 60 zraněných zanechal za sebou sebevražedný atentátník na severu Iráku. Bomba, která byla uložena v jeho autě, explodovala uprostřed davu na tržnici ve městě Tuz Khurmatu. Teroristické útoky v oblasti přibývají, Islámský stát (IS) na severu země válku prohrává. 
4 fotografie

Bomba v autě zabila v Iráku 23 lidí a 60 zranila

Svět
Setkání Vladimira Putina s Bašárem Asadem v Soči
Vladimir Putin se v černomořském Soči v pondělí setkal se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. Oba státníci se shodli na tom, že společná vojenská operace v Sýrii se chýlí ke svému konci a zdůraznili nutnost budoucí spolupráce na obnově země. O schůzce informoval Kreml. 
13 fotografií

Putin se v Soči sešel se syrským prezidentem Asadem

Svět
Do cvičného zásahu proti teroristickému útoku se v Podlesí u Valašského Meziříčí zapojilo sto padesát lidí, převážně příslušníků pěší roty aktivních záloh naší armády a složek Integrovaného záchranného systému.
FOTOGALERIE / V okolí vodárenského zařízení mezi Valašským Meziříčím a Jarcovou od neděle po tři dny hlídkovali ozbrojení vojáci. Chvílemi se ozývala střelba, stoupal barevný kouř z dýmovnic a přejížděla houkající auta policistů, hasičů a záchranky. Doprava na rušné silnici musela být na krátkou dobu zastavena.
27 fotografií

Úpravnu vody v Podlesí napadli teroristé. Šlo o cvičení

Valašsko
ze hry Ztracená čest Kateřiny Blumové
Na média a teroristy si posvítí novinka Švandova divadla na pražském Smíchově – Ztracená čest Kateřiny Blumové. Poukáže i na ničivé dopady dezinformačních článků. Divadelní adaptace proslulé povídky od autora a držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla se na českých jevištích objeví poprvé. Režisér inscenace David Šiktanc, jenž je spolu s Vladimírem Čepkem spoluautorem scénáře, si vybral příběh, který v třaskavé povolební atmosféře získává až nečekaně aktuální náboj.

Příběh o terorismu, médiích a „účelovkách“ na jevišti

Volný čas
Soud. Ilustrační foto.
Třebíč – Za schvalování dvou teroristických útoků z loňského 19. prosince v Berlíně a turecké Ankaře potrestal Okresní soud v Třebíči dvacetiletého Filipa Cahu z Třebíče podmínkou. Podle rozhodnutí soudu Caha přinejmenším v prostorách Obchodní akademie a hotelové školy v Třebíči v blíže nezjištěném období od 20. prosince 2016 do 26. ledna 2017 před dalšími nejméně třemi studenty školy veřejně prohlásil, že zabitých v Berlíně mělo být více.
37 fotografií

Za schvalování teroristických útoků padl v Třebíči trest

Zločiny a soudy