ŠTÍTEK: Tichomoří

Ilustrační foto
Moskva/Dillí - Největší ruský producent ropy Rosněfť podepsal dokumenty o prodeji podílů v ruských ropných polích indickým společnostem. Rosněfť, která musí splácet dluhy plynoucí z jejích dřívějších akvizic, indickým podnikům prodává téměř polovinu svých nejslibnějších aktivit. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešního oznámení firmy.

Ruská Rosněfť prodává Indům téměř polovinu slibného ropného pole

Ekonomika
Start rakety Minuteman III.
Washington – Americká armáda provedla v noci na dnešek test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III, která vzlétla z kalifornské letecké základny a dopadla v jižním Tichomoří. Podle agentury Reuters tak Spojené státy chtějí ukázat spolehlivost svého jaderného arzenálu v době, kdy vzrůstá vojenské napětí se zeměmi jako Rusko a Severní Korea.

Vzkaz do Ruska a KLDR: Spojené státy provedly test balistické rakety

Svět
Z cest trabantem napříč Jižní Amerikou.
Jablonec n. N. - Jablonecké kino Radnice se znovu zapojilo do boj o premiéru. Tentokrát jde o další díl ze série dokumentů o cestách Trabantem. Kino Junior zve na severský koktejl Scandi II.

Jablonečtí bojují za Trabant

Jablonecko
Prezident Miloš Zeman
New York – Český prezident Miloš Zeman nevyloučil, že se během své nynější návštěvy Valného shromáždění OSN setká s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Naposledy spolu oba státníci jednali v Pekingu, kde se zúčastnili vojenské přehlídky u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří.

Zeman nevylučuje, že se v New Yorku setká s Putinem

Svět
Prezident Miloš Zeman
Praha - V Česku začíná působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. U příležitosti otevření pobočky se dnes ve Španělském sále Pražského hradu uskuteční setkání, kterého se zúčastní vedení čínské banky i prezident Miloš Zeman.

Zeman se zúčastní zahájení činnosti Bank of China v Česku

Ekonomika
Panamský průplav. Ilustrační foto
Panamá - Správa Panamského průplavu zavede od září kvůli suchu omezení co do velikosti lodí proplouvajících touto dopravní cestou. Od 8. září tak budou moci do průplavu jen lodě s maximálním ponorem 11,89 metru, v současnosti je to 12,04 metru. Podle agentury Reuters se to dotkne asi pětiny plavidel, která v současnosti využívají tuto spojku mezi Tichým a Atlantským oceánem.

Kvůli suchu bude omezen průjezd Panamským průplavem

Ekonomika
Ivan Hoffman.
Prezident Zeman se rozhodl navázat na nedávnou úspěšnou cestu do Číny a přijal pozvání na čínské oslavy konce druhé světové války v Tichomoří. Nyní se dovídáme, že se v EU za zavřenými dveřmi jednalo o společném bojkotu těchto oslav, údajně kvůli před sedmdesáti lety poraženým Japoncům, kteří jsou dnes naši a s Číňany jsou na nože kvůli několika ostrůvkům v Jihočínském moři.
0 fotografií

Směr Čína

Hoffmanův deník
Dopravní zácpa v Pekingu.
Peking - Čína omezí počet vozidel v ulicích Pekingu a zavře továrny, aby v metropoli zajistila zlepšení ovzduší po dobu oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou vládu a média. Oslavy připadají na začátek září.

Peking na oslavy konce války omezí pohyb aut a zavře továrny

Svět
Cookovy ostrovy.
Řím - Na Cookových ostrovech přesahuje podíl obézních osob 50 procent. A v celém jižním Tichém oceánu má devět z deseti lidí nadváhu či obezitu. Proč se tento pozemský ráj stal místem, kde žije nejvíce obézních na světě? Mezi příčinami jsou především příliš kalorická strava a sedavý způsob života, píše italský deník Corriere della Sera.

Nejtlustší národ na světě? Nejvíc tlouštíků žije na Cookových ostrovech

Svět
Ilustrační foto
Moskva/Peking – Rusko a Čína uspořádají v polovině května společné námořní cvičení ve Středozemním moři. Podle agentury TASS o tom informovalo čínské ministerstvo obrany. Manévry již loni v listopadu bez bližšího upřesnění ohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle kterého ruští a čínští námořníci budou letos společně cvičit také v Tichomoří.

Rusko a Čína uspořádají společné manévry ve Středomoří

Svět
Ilustrační foto.
Peking – Čínská armáda dnes podnikla podle agentury Reuters první letecké cvičení v západní části Tichého oceánu. Reuters poznamenal, že manévry zvýší napětí ve vztazích Číny s jejími sousedy v Jihočínském moři, především Tchaj-wanem a Filipínami.

Čína provedla první letecké cvičení v západním Pacifiku

Svět
Dan Přibáň, Pražan, který dojel trabantem na konec světa.
Davy lidí se v sobotu přišly na vltavskou náplavku rozloučit se žlutými trabanty a jejich posádkami před cestou do Austrálie a Tichomoří. Skupina lidí kolem Dana Přibáně, nově včetně dvou vozíčkářů, na ni vyrazí na konci března. Z jejich cesty vznikne opět celovečerní film a televizní seriál, navázat chtějí na úspěch svých předchozích snímků Trabantem napříč Afrikou a Trabantem až na konec světa.

Davy lidí se přišly rozloučit s trabanty před cestou do Austrálie

Cestujeme
Dan Přibáň, Pražan, který dojel trabantem na konec světa.
Praha - Davy lidí se v sobotu přišly na vltavskou náplavku rozloučit se žlutými trabanty a jejich posádkami před cestou do Austrálie a Tichomoří. Skupina lidí kolem Dana Přibáně, nově včetně dvou vozíčkářů, na ni vyrazí na konci března. Z jejich cesty vznikne opět celovečerní film a televizní seriál, navázat chtějí na úspěch svých předchozích snímků Trabantem napříč Afrikou a Trabantem až na konec světa.

Davy lidí se přišly rozloučit s trabanty před cestou do Austrálie

Praha
Ilustrační foto.
Apia – Na 280.000 obyvatel tichomořských států Samoa a Kiribati dnes o půlnoci místního času (11:00 SEČ) opět jako první na světě uvítali nový rok 2015. Silvestrovské a novoroční oslavy budou ve světě jako každý rok dále probíhat postupně podle časových pásem. Z velkých měst začne vítat bouřlivě příchod nového roku především Sydney, kde půlnoc bude ve 14:00 SEČ.

Svět přivítá rok 2015, oslavy zahájí Samoa a Kiribati v Tichomoří

Svět
Dosud neznámý osud průkopnice amerického letectví Amelie Earhartové, která při pokusu o oblet světa zmizela v roce 1937 i s navi­gátorem nad Tichým oceánem, bude možná po desetiletích tápání objasněn.
New York – Dosud neznámý osud průkopnice amerického letectví Amelie Earhartové, která při pokusu o oblet světa zmizela v roce 1937 i s navi­gátorem nad Tichým oceánem, bude možná po desetiletích tápání objasněn. Organizace TIGHAR, která se zabývá záchranou historických letounů, tvrdí, že odborníci s „vysokým stupněm jistoty vůbec poprvé identifikovali" nalezenou část jejího letadla.

Na atolu v Tichomoří byla nalezena část letadla průkopnice Earhartové

Svět
Panamský průplav si v loňském fiskálním roce prohlédl rekordní téměř jeden milion turistů.
Panama – Panamský průplav si v loňském fiskálním roce prohlédl rekordní téměř jeden milion turistů. Za rok do konce září jedno ze tří návštěvních center podél kanálu navštívilo 963.000 zájemců, o 9,6 procenta více než v předchozím roce, uvedl provozovatel průplavu.

Panamský průplav si loni prohlédl rekordní počet turistů

Ekonomika
Nový ostrůvek se nalézá jihovýchodně od neobydleného vulkanického ostrovu Nišino šima.
Tokio - Ostrůvek, který se loni v listopadu objevil asi 1000 kilometrů jižně od japonské metropole Tokia, se stále zvětšuje. Podle agentury AFP o tom svědčí záběry, které tento týden pořídily japonské úřady.

Nový japonský ostrůvek se dál zvětšuje

Svět
Chester Nez.
Washington - V Novém Mexiku dnes zemřel poslední z 29 indiánů kmene Navajo, kteří dali vznik jazykovému kódu, který za druhé světové války dokonale zmátl Japonce. Chester Nez ráno skonal v Albuquerque na selhání ledvin. Bylo mu 93 let. Informovala o tom agentura AP.

Zemřel poslední z indiánů, jejichž kód Navajo zmátl Japonce

Svět
Ilustrační foto
Konzumace alkoholu byla v roce 2012 ve světě prvotní příčinou úmrtí 3,3 milionu lidí. Umírali na související nemoci i v důsledku násilností, uvedla ve zprávě o dopadu alkoholu na lidské zdraví Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala vlády k většímu úsilí o omezení negativních dopadů pití alkoholických nápojů. Mezi země s velmi vysokou spotřebou alkoholu patří také Česká republika, kde podle WHO připadá 13 litrů zkonzumovaného čistého alkoholu na člověka za rok, což je více než dvojnásobek celosvětového průměru.

Každý Čech vypije v průměru 13 litrů čistého alkoholu ročně

Zdraví
Argentinská příroda je nádherná!
Lovosice – V pondělí 5. května se v Kulturním středisku Lovoš uskuteční další geografická přednáška; oblíbený cestovatel, hudebník a filmař Martin Kratochvíl zavede návštěvníky do dvou vzdálených destinací – do Patagonie a na záhadný Velikonoční ostrov. Přednáška bude doplněna filmy přednášejícího.

Výlet do Patagonie 
a na záhadný Velikonoční ostrov

Volný čas
Ilustrační foto.
Havana - Tržby z prodeje proslulých ručně vyráběných kubánských doutníků vzrostly v loňském roce o osm procent na 447 milionů USD (8,9 miliardy Kč). Růst podpořila hlavně poptávka v oblasti Asie a Tichomoří, zvláště v Číně a na Blízkém východě. Nejvíce se však kubánské doutníky stále prodávají v Evropě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnosti Habanos, distributor kubánských doutníků.

Tržby z prodeje kubánských doutníků loni stouply o osm procent

Ekonomika
Sopka Šiveluč na Kamčatce
Moskva – Kamčatská sopka Šiveluč na východě Ruska se opět probrala k životu a vychrlil sloup popela a dýmu až do výše 8.500 metrů nad mořem. Oznámila to dnes agentura ITAR-TASS. Podle odborníků není obyvatelstvo na poloostrově bezprostředně ohroženo.

Kamčatský vulkán Šiveluč zase chrlí popel

Svět
Ilustrační foto
Paříž – Výrobce telekomunikačních zařízení Alcatel-Lucent má v úmyslu v příštích dvou letech v rámci masivního snižování nákladů zrušit asi 10.000 pracovních míst. Firma chce ušetřit až jednu miliardu eur (25,5 miliardy Kč) a vrátit se po letech ztrát do zisku. V celém světě má Alcatel-Lucent zhruba 72.000 zaměstnanců.

Alcatel-Lucent propustí 10 tisíc zaměstnanců

Ekonomika
Juraj Chmiel.
Praha – Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby exministra Juraje Chmiela. Byl podezřelý z toho, že se ve funkci velvyslance v Austrálii dopustil při zadávání veřejných zakázek zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dnešní verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k pražskému městskému soudu.

Soud nepravomocně zprostil exministra Chmiela obžaloby

Česko
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Pchjongjang/Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve zjevné reakci na přelet dvou amerických „neviditelných" bombardérů nad Jižní Koreou nařídil svým raketovým vojskům bojovou pohotovost k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. Podobné hrozby znějí z Pchjongjangu už od počátku měsíce. I když je výzbroj KLDR zřejmě zastaralá, prohlašují Američané, že berou severokorejské hrozby vážně.

Severokorejský vůdce nařídil bojovou pohotovost svým raketám

Svět
Ilustrační foto.
Honiara - Další následné otřesy až o síle 7,1 stupně Richterovy škály postihly dnes Šalamounovy ostrovy v jižním Tichomoří, kde si středeční zemětřesení následované cunami vyžádalo podle nejnovější bilance 13 mrtvých. Informovala o tom agentura AFP.

Další silné zemětřesení zasáhlo Šalamounovy ostrovy

Svět
Ilustrační foto
Sydney - Silné zemětřesení o intenzitě osmi stupňů Richterovy škály dnes zasáhlo oblast východně od Šalamounových ostrovů v jižním Tichomoří. Otřesy zvedly asi metr vysokou vlnu cunami, která zabila dle potvrzených zpráv stanice CNN pět lidí. Vlna poškodila na Šalamounových ostrovech desítky domů a za několik hodin by měla dorazit k Japonsku.

Při cunami u Šalamounových ostrovů zemřelo pět lidí

Svět
Ilustrační foto
Stockholm - S opačným jevem než Manhattan nebo ostrovy v Tichomoří, ohrožované stoupající hladinou světových oceánů, se potýká Švédsko a další severské státy. Pevnina, na níž se nachází, totiž stoupá. Moře tak ustupuje a některé oblasti, které dřív ležely na pobřeží, se teď nachází ve vnitrozemí, napsal britský web independent.co.uk.

Severské státy se vynořují z moře, přináší to více půdy i nákladů

Svět
Desetibojař Roman Šebrle.
Praha - Desetibojař Roman Šebrle už zahájil přípravu na sezonu, která má být definitivně poslední v jeho kariéře. A rozhodl se, že do ní investuje nejvíc za celý svůj vícebojařský život. Příští týden totiž odjede na půl roku na Havaj, odkud se na dva měsíce v zimě vrátí do České republiky kvůli halové sezoně.

To (ne)bude Havaj, Šebrle má v plánu půlroční soustředění v Tichomoří

Atletika
Soud. Ilustrační foto.
Praha  – Tři až deset let by mohl strávit za mřížemi bývalý velvyslanec České republiky, který působil v Tichomoří. Vyplývá to ze sobotní informace Jaroslava Ibeheje z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, podle něhož protikorupční detektivové v pátek vyšetřování velvyslancovy kauzy ukončili a případ předali státnímu zastupitelství pro Prahu 1 s návrhem na podání obžaloby.

Údajné čachry velvyslance míří k soudu

Zločiny a soudy
O novinky i další díla, jimiž opět diváky potěšil rokycanský světoběžník Aleš Sedláček, byl opět velký zájem. Mezi ty, kteří si nenechají ujít žádnou z jeho vernisáží, patří například Zeithamlovi a Václava je na snímku s malířem.
Rokycany, Praha - Rokycanský rodák Aleš Sedláček bere dnes útokem Senát ČR. Nechce však kandidovat, a tím konkurovat dalšímu ´Rokyčá- kovi´ Luďku Sefzigovi. Naopak využil jeho pozvání k hostování v jednacím sále Valdštejnského paláce.

Aleš Sedláček má namířeno do senátu

Volný čas
Ilustrační foto.
Moskva - Velká ruská spojovací družice, která se loni po startu vinou programátorské chyby dostala na chybnou oběžnou dráhu, dopadne řízeně příští neděli nebo pondělí do severního Tichomoří. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na zdroj z ruské kosmické agentury Roskosmos.

Stávkující ruská družice dopadne za týden do Tichomoří

Svět
Podle Světové zdravotnické organizace je ročně hlášeno 5000 nových pacientů s leprou jen v západním Tichomoří.
Manila - Boj proti odvěké chorobě malomocenství ještě zdaleka není vybojován. Před touto skutečností varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž je každoročně hlášeno na 5000 nových případů jen v západním Tichomoří. Přitom právě v této oblasti byla lepra vyhlášena za zlikvidovanou už v roce 1991, píše agentura AP.

Lepra: Každý rok přibude čtvrt milionu malomocných

Zdraví
Manila - Boj proti odvěké chorobě malomocenství ještě zdaleka není vybojován. Před touto skutečností varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž je každoročně hlášeno na 5000 nových případů jen v západním Tichomoří. Přitom právě v této oblasti byla lepra vyhlášena za zlikvidovanou už v roce 1991, píše dnes agentura AP.

V Tichomoří přibývají případy lepry

Svět
Boje o vojenskou základnu Pearl Harbor
Pearl Harbor /ANIMACE/ – Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již třetím rokem, mohly se Spojené státy stále ještě těšit z míru. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech.

USA vstoupily do války po japonském útoku na Pearl Harbor

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Záhadný konec jednoho německého světoběžníka teď zajímá německé úřady a policii. Dvojice čtyřicátníků si chtěla splnit životní sen a obeplout svět, avšak sen skončil v jižním Tichomoří.

Za smrt turisty v Polynésii mohou možná lidojedi

Svět