ŠTÍTEK: Tichomoří

Stanley Švéd Vejtasa bojoval v Tichomoří proti nacismu.
Escondido - „Bojoval jsem v Tichomoří,“ vzpomíná exkluzivně pro Deník válečný pilot kapitán Stanley Winifield "Swede" Vejtasa (1914) z legendární americké válečné letadlové lodi Enterpsise.

Každý den si létali pro smrt

Česko
Ilustrační foto
Jižní Tichomoří – Silné zemětřesení zasáhlo v sobotu Šalamounovy ostrovy v jižním Tichomoří. Podle agentury AP ale zatím nejsou hlášeny žádné velké škody ani oběti na životech. Vydáno nebylo ani varování před cunami.

Šalamounovy ostrovy zasáhlo silné zemětřesení

Svět
Leoš Šimánek
Teplice /SOUTĚŽ O VSTUPENKY/ - Leoš Šimánek procestoval například Severní i Jižní Ameriku, Kanadu, Nový Zéland, Havajské ostrovy, Rusko, ostrovy v Tichomoří a celou řadu dalších destinací. O svých výpravách píše knihy a vypráví divákům při svých promítáních.

Dobrodruh Šimánek má toulavé boty

Teplicko
Leoš Šimánek v Austrálii
Přerov - Leoš Šimánek v roce 1968 emigroval do Německa, později do Kanady. Je ženatý, cesty podniká s manželkou Lenkou, synem Jakubem (23) a dcerou Veronikou (17). Procestoval například severní i jižní Ameriku, Kanadu, Nový Zéland, Havajské ostrovy, Rusko, ostrovy v Tichomoří a další destinace. O svých cestách píše knihy a zájemcům o nich vypráví na svých diashows. Přerované si jeho zážitky z cest doplněné desítkami fotografií mohou přijít poslechnout ve středu 6. října v 19 hodin do Klubu Teplo na Horním náměstí.

Jako kluk četl o zlatokopech. A pak podle nich začal žít

Přerovsko
Zámek v Oslavanech
Oslavany – Opravit chátrající městské domy nebo prodat byty jejich nájemcům. V jiných městech běžná záležitost, v Oslavanech na Brněnsku nemožný krok. Město má totiž obstavený majetek. Kvůli soudnímu sporu s firmou G&C Pacific, která sídlí na ostrově Nui v Tichém oceánu.

Oslavany mají kvůli zámku obstavený majetek

Brněnsko
Ve Waianae na Haiti se připravují na cunami
New York/Honolulu – Havaj se po silném zemětřesení vChile připravuje na možný zásah vlnou cunami. Nad souostrovím se v sobotu ráno místního času rozezněly sirény a začala evakuace lidí dál od moře, do bezpečných oblastí. Vlna by ostrovy mohla zasáhnout po 22:00 SEČ. Nebezpečí poté hrozí izápadnímu pobřeží Spojenýchstátů.

Havaj se připravuje na možný zásah cunami

Svět
Ilustrační foto
Liberec - Na nejodlehlejší místo planety, do tropického ráje tichomořských ostrovů Tokelau se přenesou ve čtvrtek 17. září návštěvníci knihovny v libereckých Vratislavicích nad Nisou. Knihovnu totiž od 17.00 hodin zaplní beseda s překladatelkou knížky 200 dní na Tokelau Evou Hudcovou.

Lidé se v knihovně přenesou na ostrovy v Tichomoří

Volný čas
Ilustrační foto
Paříž - Z jihofrancouzského přístavu Marseille v sobotu vyplouvá výprava The Changing Oceans (Měnící se oceány), která chce v průběhu deset let trvající plavby upozornit širokou veřejnost na ničení mořských zdrojů.

Plavba kolem světa má zjistit stav oceánů

Svět
Zuzana Norisová (vlevo) a Lucie Vondráčková v jednom z příběhů Strážce duší
Ostrava -Napínavé příběhy s detektivní zápletkou inspirované bílými místy z pradávné historie - Strážce duší - se opět objeví na obrazovce od pondělí 20. dubna do 13. července každé pondělí na ČT1 ve 20 hodin.

Strážce duší opět přichází

Film a televize
Zuzana Norisová (vlevo) a Lucie Vondráčková v jednom z příběhů Strážce duší
Ostrava - Napínavé příběhy s detektivní zápletkou inspirované bílými místy z pradávné historie – Strážce duší – se opět objeví na obrazovce od pondělí 20. dubna do 13. července každé pondělí na ČT1 ve 20 hodin.

Strážce duší opět přichází...

Volný čas
Marek Němec
Ústí nad Labem - Jedovatému Biolitu, prvnímu spreji v Československu, který se v ústecké Spolchemi začal vyrábět v roce 1958, bude věnován dnešní pořad Činoherního studia (ČS) – další díl série Ústecká NEJ.

Ústecká NEJ? Nejstarší sprej!

Volný čas
Do svého předvolebního obleku musel hejtman Lukáš malinko shodit.
Zlínský kraj - [HOUPAČKA] Nejen silnými předvolebními hesly, ale zejména svým vzhledem chtějí na své voliče zapůsobit kandidáti v krajských volbách. Uspořádali proto módní přehlídku, na které předváděli svoje nejlepší modely, ve kterých se hodlají ukazovat na předvolebních mítincích.

Krajští politici předváděli svoje předvolební obleky

Zlínsko
Kamila Horáčková, knihkupectví Paseka v České Třebové
Navštívily Čínu a Tibet podivné dračí bytosti? Co se odehrávalo v prastarých svatyních na poušti Gobi? Kde se nachází vchod do neznámé podzemní říše? Odkud přilétají záhadné objekty nad horou Kailás? Podařilo se odhalit tajemství Bílé pyramidy? Jaké přísně tajné rituály byly vykonávány v podzemí tibetských klášterů?

Knihkupec doporučuje

Volný čas
Ilustrační foto
SUCHDOL NAD LUŽNICÍ - Některé radnice prostřednictvím anket na svých webových stránkách zjišťují názor občanů. Někdy však nelze brát výsledky za bernou minci, neboť se odpovědi zvrhnou v přehlídku spamů či nějakých vtipálků.

Ankety na webu mohou pomoci v rozhodování

Jindřichohradecko
Leoš Šimánek, cestovatel, spisovatel
JABLONEC NAD NISOU - Na diashow za Leošem Šimánkem zatím museli zájemci jezdit do Liberce či do Turnova. Letos je všechno jinak a novinky se týkají nejen míst, kde bude vystupovat. Na konci října bude konečně také v Jablonci.

Cestuji jen s rodinou

Jablonecko
Ruský bombardér Tupolev TU-95
MOSKVA - Ruská armáda o sobě zase dává vědět. Její bombardéry obnovily dálkové lety nad oblastmi, kde jsou základny Američanů nebo NATO. Dělají to jako za studené války.

Ruští medvědi zase straší Ameriku

Svět
Ilustrační foto
WASHINGTON - Zcela banální chyby lékařů jako jsou například neumyté ruce ohrozí každý den na celém světě zdraví milionů lidí. Vyplývá to z ve středu zveřejněné zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která zároveň vydala doporučení, jak takovým přehmatům učinit přítrž.

Chyby lékařů ohrožují miliony lidí na světě

Svět
Ilustrační foto
HODONÍN - Milovníci dobrodružství si budou moci v létě vyzkoušet na jihu Moravy život opuštěného trosečníka bojujícího s nástrahami přírody. Místo ostrova v Tichomoří mohou být zájemci vysazeni na nepříliš přístupné pláže v meandrech řeky Moravy mezi Hodonínem a Rohatcem.

Dobrodruhové si budou moci u Hodonína vyzkoušet život trosečníka

Česko