ŠTÍTEK: trest smrti

Festival (NE)Svobody.
Brno /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Davem demonstrantů si proráží cestu hlasitý křik. „Smrt trestu smrti! Smrt trestu smrti!“ volají studenti ve školské tělocvičně. Někteří, stojící v blízkosti pódia mávají československou vlajkou. Jiní při pokřiku zvedají pěsti vysoko do vzduchu. Desítky žáků se zde sešly, aby protestovaly vůči nepráví režimu. Bylo tomu tak v pátek na gymnáziu Jaroška a podobně i před třiceti lety, kdy celý národ bojoval za svobodu.  
31 fotografií

Festival (NE)Svobody na gymnáziu Jaroška oživil ducha sametové revoluce

Brněnsko
Ilustrační foto
Dva fotbalisté sdruženého klubu Sány / Opolany dostali od disciplinární komise Okresního fotbalového svazu v Nymburce nejvyšší tresty ze všech vyloučených fotbalistů v minulém kole. Radek Kučera dostal stopku na pět soutěžních utkání, jeho kolega Lukáš Syřínek si nekopne čtyři mistrovské zápasy.

Dva borci klubu Sány /Opolany vyfasovali nejvyšší tresty

Okresy
Peter Anthony Allen a Gwynne Owen Evans. Dva vrazi, kteří vstoupili do historie jako poslední popravení Britové
Dne 13. srpna 1964 byli v osm hodin ráno vyvedeni ze svých cel v britských věznicích Manchester a Winton dva muži, čtyřiadvacetiletý Gwynne Owen Evans a jedenadvacetiletý Peter Anthony Allen. Oba byli odvedeni pod šibenici a o deset vteřin později byli mrtví. Nikdy se nedozvěděli, že se stali posledními popravenými ve Velké Británii. O 15 měsíců později byl trest smrti v této zemi zrušen.
3 fotografie

Před 55 lety byl vykonán poslední trest smrti v Británii. Oběšeni byli dva vrazi

Svět
Střelba u nákupního centra Walmart v americkém El Pasu
Při sobotní střelbě v nákupním centru ve městě El Paso na jihu USA zahynulo 20 lidí a 26 dalších utrpělo zranění.  Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora jsou mezi oběťmi tři Mexičané. V souvislosti s útokem byl zadržen jednadvacetiletý běloch identifikovaný jako Patrick Crusius. Hrozí mu trest smrti, protože žalobci střelbu vyšetřují jako terorismus. 
13 fotografií

Vnitrostátní terorismus. Střelec v El Pasu zabil 20 lidí, hrozí mu trest smrti

Svět
Vražedná zbraň - Ilustrační foto
Polskem otřásla vražda desetileté dívky, pohřešované od čtvrtka. Podezřelého dopadla policie v neděli a prokuratura jej obvinila, že dívku zavraždil "s mimořádnou krutostí". Podezřelý se k činu přiznal, oznámil dnes policejní mluvčí. Ministr spravedlnosti již přislíbil pachateli "nejpřísnější trest" a vyjádřil politování nad tím, že mu nelze vyměřit trest smrti.

Brutální vražda 10leté dívky: Polská policie dopadla podezřelého

Svět
David Rath u soudu v říjnu 2017
Za "návrh na majetkový trest smrti" označil dnes bývalý hejtman středočeského kraje David Rath požadavek státní zástupkyně Kateřiny Weissové na zvýšení peněžité sankce pro něj a některé jeho spoluobžalované. Žalobkyně v přednesu odvolání proti prvoinstančnímu rozhodnutí v korupční kauze někdejšího politika v pondělí u pražského vrchního soudu uvedla, že by měl odvolací senát rozhodnout o zabavení veškerého Rathova majetku. Bývalý hejtman podle ní bral úplatky, i když netrpěl nedostatkem, nikdy se za to neomluvil a nesnažil se nahradit škodu.
19 fotografií

Bývalý středočeský hejtman Rath: Žalobkyně pro mě navrhla majetkový trest smrti

Krimi
David Rath u soudu v říjnu 2017
Střední Čechy - Svá pondělní slova o „majetkovém trestu smrti“ zopakoval v úterý u Vrchního soudu v Praze někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath. Ohrazuje se tak proti návrhu státní zástupkyně Kateřiny Weissové. Ta v rámci jednání odvolacího senátu v údajné kauze korupčního ovlivňování zakázek Středočeského kraje (spojované ponejvíce právě s Rathem a s působením jeho blízkých spolupracovníků manželů Kottových, byť soud řeší odvolání rovné desítky osob) požaduje, aby on i někteří ze spoluobžalovaných přišli o veškerý majetek.
19 fotografií

Bývalý středočeský hejtman Rath: Žalobkyně pro mě navrhla majetkový trest smrti

Zločiny a soudy
Josef Kopriva u soudu. Ilustrační foto.
Brno - Šestnáct let si podle úterního rozsudku brněnského krajského soudu mají odsedět za mřížemi Josef Kopriva a Eva Grycová. Kopriva měl v listopadu 2017 shodit manžela Grycové ze srázu v brněnském lomu Hády. Muž se tehdy zachytil asi metr pod převisem a přežil. Soud v úterý uznal vinným nejen Koprivu, ale i jeho milenku a zároveň manželku poškozeného, která dle rozsudku čin úmyslně zosnovala, aby po manželovi mohla dědit. Oba obžalovaní se na místě odvolali.
3 fotografie

Pokus o vraždu: milenci dostali 16 let. Jako trest smrti, hájila oběť svou ženu

Zločiny a soudy
Zabavené zavazadlo s drogami.
Tchajwanská policie ve středu zadržela Čecha, který z Kambodži pašoval drogy. Informoval o tom místní server Focus Taiwan. V souvislosti s ním pak zadržela další dva Tchajwance. Pašování drog je v zemi přísně zakázáno a v případě prokázání viny hrozí mužům doživotí či trest smrti. 

Čech na Tchaj-wanu pašoval drogy. Hrozí mu doživotí

Svět
Džamál Chášukdží
Generální prokurátor Saúdské Arábie požaduje trest smrti pro pět z 11 osob obviněných z vraždy novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu v Istanbulu. Informovala o tom agentura Reuters. Chašukdží byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu začátkem října. Obvinění prý novináře zdrogovali a rozčtvrtili. Rijád jeho smrt pod mezinárodním nátlakem přiznal, zapojení do vraždy ale odmítá. 
4 fotografie

Vražda saúdskoarabského novináře? Prokurátor žádá pro pachatele trest smrti

Svět
Při střelbě u americké synagogy zahynulo jedenáct lidí
Šestačtyřicetiletého Roberta Bowerse, který v sobotu v pittsburghské synagoze zastřelil jedenáct lidí a dalších šest zranil, obvinila federální prokuratura z 29 trestných činů. Podle agentury Reuters mu za ně hrozí trest smrti, který pro něj požaduje i americký prezident Donald Trump. Ten kvůli uctění památky zavražděných nařídil spuštění amerických vlajek na federálních budovách na půl žerdi.
6 fotografií

Střelec z Pittsburghu byl obviněn z 29 přečinů. Trump žádá trest smrti

Svět
Marie Chalupová
/PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ/ Marii Chalupovou zatkla Státní bezpečnost v polovině roku 1949. Zrovna ukládala ke spánku děti v mateřské školce. Policisti jí oznámili, že za chvilku bude zpátky. Vrátila se za osm a půl roku. Ve vězení prožila obrovská muka, když jí vyšetřovatelé například lámali prsty přes tužky. Z vyšetřovny v Bartolomějské jí vyvedli zakrvácenou. Ošetřovali jí na hromadné cele spoluvězeňkyně prostitutky a zlodějky. 
11 fotografií

Modlila se, aby nikoho neudala, když jí táhli StBáci na výslech. A ztratila řeč

Česko
Islámský stát
Velká Británie nebude bránit trestu smrti pro své občany, kteří jsou vězněni na území Spojených států amerických. Napsal to britský ministr vnitra Sajid Javid v dopise americkému ministru spravedlnosti. Reaguje tím na případ dvou Britů, Alexandra Kotey a Ela Shafee Elsheikha, kteří byli v lednu dopadeni na území Sýrie. Dvojice mužů ze západního Londýna má podle obžaloby patřit k teroristům z Islámského státu. Informovala o tom britská BBC.
6 fotografií

Trest smrti pro teroristy z Británie? Nebudeme tomu bránit, řekl britský ministr

Svět
Vzpomínka na Vladimíra Cermana
Při chůzi po novopackém podloubí nám pravděpodobně neunikne pamětní deska umístěná na hotelu Centrál, která upozorňuje na neblahé události padesátých let. „V této budově byl 13. 6.1952 komunistickým režimem odsouzen k trestu smrti Vladimír Cerman z Čisté."
4 fotografie

Vzpomínka na Vladimíra Cermana

Jičínsko
Indové protestují proti znásilňování dětí
Indická vláda dnes schválila výnos o zavedení trestu smrti pro toho, kdo znásilní dítě mladší 12 let. Vládu k tomu vedlo celonárodní pobouření nad sexuálním násilím, jemuž v Indii čelí mladé dívky. Protesty vypukly zejména po nedávném znásilnění a zavraždění osmileté dívky v indickém Kašmíru. Jen v tomto týdnu byly v Indii nahlášeny další čtyři případy znásilnění a vražd mladých dívek. 
7 fotografií

Za znásilnění dítěte pod 12 let trest smrti. Indie reaguje na sexuální násilí

Svět
Ilustrační foto
V americkém státě Alabama popravili nejstaršího odsouzence v moderních dějinách Spojených států. Třiaosmdesátiletý Walter Leroy Moody byl na počátku devadesátých let usvědčen ze dvou vražd, které spáchal pomocí balíčkových bomb, připomněla agentura AP. Dosud nejstarším popraveným po obnovení trestu smrti byl 77letý nájemný vrah John Nixon.

V Alabamě popravili nejstaršího vraha od roku 1976. Bylo mu 84 let

Svět
Jindřich Holický
Mladoboleslavsko – Jsou trenéři, kteří zápas prožívají v klidu uvnitř sebe, navenek žádné emoce znát nedají. A pak je druhá kategorie koučů. Těch co jsou neustále na jehlách, pobíhají po technické zóně, dost často i mimo ní. Burcují své hráče, rozdávají pokyny a vytváří tlak i na rozhodčí.

Nejvíc emocí? Trenér Jindra Holický, hlásí rozhodčí

Fotbal
Ivan Hoffman
Zpráva z Izraele, že vláda chce iniciovat v parlamentu přijetí zákona, umožňujícího trestat teroristy smrtí, je překvapivá. Židovské náboženské právo totiž ve snaze vyvarovat se zabití nevinných trest smrti už před staletími zavrhlo a ani Izrael, až na dva staré případy, trest smrti nepraktikuje.

Den Ivana Hoffmana: Smrt teroristům

Hoffmanův deník