ŠTÍTEK: trest smrti

Ilustrační foto.
Pokud znovuzavedení trestu smrti neschválí turecký parlament, mohli by o něm Turci hlasovat v referendu. Prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl na setkání s voliči, při kterém vyzýval ke schválení posílení pravomocí hlavy státu. V lidovém hlasování budou o této ústavní změně Turci rozhodovat už v polovině dubna.

Erdogan: O trestu smrti by Turci mohli hlasovat v referendu

Svět
Antonín Souček.
Bučovice /PO STOPÁCH OSOBNOSTÍ/ – Jako vrchní představitel bučovického Sokola se stal nepřítelem německé Třetí říše. Učitele němčiny a češtiny, ředitele gymnázia v Bučovicích na Vyškovsku Antonína Součka popravili nacisté jako rušitele pořádku a strůjce velezrady. Dnes se na jeho počest každoročně pořádá sportovní memoriál, je po něm pojmenovaná ulice a Bučovičtí mu udělili titul čestného občana města.

Součka si gestapo odvedlo přímo z ředitelny gymnázia

Vyškovsko
Ilustrační foto
Washington - Ve Spojených státech se v noci na dnešek uskutečnila první letošní poprava. Osmačtyřicetiletý muž odsouzený k trestu smrti za dvojnásobnou vraždu zemřel v texaské věznici Huntsville po aplikaci smrtící injekce, upřesnil mluvčí věznice.

V USA se uskutečnila první letošní poprava

Svět
Obviněný Dylann Roof.
Washington - Porota ve Spojených státech dnes odsoudila Dylanna Roofa, který předloni v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně zastřelil devět černošských věřících, k trestu smrti. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je Roof prvním člověkem, který dostal na federální úrovní trest smrti za zločin z nenávisti.

Střelec z Charlestonu Dylann Roof dostal trest smrti

Svět
Střelba na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě si dnes vyžádala pět obětí a několik zraněných. Uvedla to s odvoláním na místní úřady televize CNN.
Miami - Američtí federální žalobci obvinili v sobotu Estebana Santiaga, který je podezřelý ze střelby na rušném letišti ve floridském Fort Lauderdale, z násilí na mezinárodním letišti s následkem smrti a vážného zranění a s použitím střelné zbraně. Za takto kvalifikované činy může dostat trest smrti nebo být odsouzen do vězení až na doživotí, uvedla agentura AP. Šestadvacetiletý vojenský vysloužilec z Iráku podle policie v pátek zastřelil v letištní hale pět lidí a šest dalších zranil.

Střelec na floridském letišti obviněn, může dostat trest smrti

Svět
Obviněný Dylann Roof.
Charleston (USA) - Mladý běloch Dylann Roof, kterého porota soudu v americkém Charlestonu před časem uznala vinným, že v místním kostele zastřelil devět černochů, neplánuje předvolat žádné svědky, ani předložit žádné důkazy, které by mu mohly pomoci přesvědčit soud, že si nezaslouží trest smrti. Podle agentury AP to dnes Roof sdělil soudu.

Střelec z Charlestonu nepředloží důkazy, aby si zachránil život

Svět
Ilustrační foto.
Ankara - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v tureckém parlamentu odsoudil červencový pokus o vojenský puč v Turecku. Podle něj je pro Česko kvůli historickým zkušenostem důležité, aby jeho spojenci měli stejně jako Česká republika svobodu a demokracii. V parlamentu symbolicky rozsvítil nové reprezentační lustry, které Česko věnovalo Turecku jako náhradu za svítidla zničená při pokusu o převrat.
17 fotografií

Zaorálek v tureckém parlamentu odsoudil pokus o puč

Svět
Ilustrační foto
Peking - Čínský nejvyšší soud dnes zrušil rozsudek smrti nad mužem, který byl před 21 lety popraven za vraždu. Přitom už před 11 lety se k činu přiznal pravý pachatel. Případ Nie Šu-pina, který byl popraven v roce 1995 ve svých dvaceti letech, je podle agentury AFP jen jedním z mnoha justičních omylů, jež jsou postupně v Číně odhalovány. V zemi se ročně vykoná podle odhadů několik set poprav, přesná čísla podléhají utajení.

Čína zrušila rozsudek nad mužem, který byl neprávem popraven

Svět
Soud v Íránu dnes za pronevěru uložil trest smrti Bábaku Zandžánímu, který je jedním z nejbohatších lidí v zemi. Proces byl ostře sledován, neboť Zandžání v minulosti pomáhal Teheránu obcházet ropné sankce.
Teherán - Íránský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro obchodního magnáta Bábaka Zandžáního, odsouzeného za zpronevěru. Proces byl ostře sledován, neboť Zandžání v minulosti pomáhal Teheránu obcházet ropné sankce. Kritici, k nimž patří i prezident Hasan Rúhání, poukazují na to, že vykonání vyneseného verdiktu navždy znemožní odhalit totožnost vysoce postavených osob, které Zandžáního podporovaly.

Íránský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro magnáta Zandžáního

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval, že potvrdí obnovení trestu smrti v případě, že to schválí turecký parlament. Podle agentury AFP tak opět ignoroval varování Evropské unie, podle níž v případě zavedení trestu smrti není možné, aby se Turecko stalo její součástí.

Erdogan slíbil potvrdit trest smrti, když ho schválí parlament

Svět
Ilustrační foto.
Nymburk – Nejvyšší trest dostal od disciplinární komise Okresního fotbalového svazu v Nymburce fotbalista sadské rezervy Petr Nedbal. Ten počastoval při utkání třetí třídy v Kounicích sudího Suchánka nevybíravými výroky.

Nejhůře dopadl Petr Nedbal. Má stop na pět zápasů

Fotbal
Soud s  bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím.
Káhira - Egyptský kasační soud zrušil doživotní trest pro svrženého prezidenta Muhammada Mursího vynesený za jeho spolupráci s palestinským hnutím Hamas. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Soud v této kauze nařídil zároveň nový proces. Podobně minulý týden soud nařídil zopakovat proces, v němž Mursí loni dostal trest smrti za organizaci útěku z vězení v roce 2011.

Egyptský soud nařídil opakování dalšího procesu s Mursím

Svět
Kapitán Pátku Jiří Kohoutek si nezahraje deset zápasů. Disciplinárka tak ohodnotila jeho extempore v utkání s Liblicemi.
Střední Čechy – Jako by snad kdosi vyhlásil na závěr fotbalového podzimu soutěž, který z hráčů ještě stihne vyfasovat nejvyšší trest a kde si pořadatelská služba nejvíce zavaří… Přesně tak to vypadalo na posledním jednání krajské disciplinární komise, na kterém došlo opakovaně na patnáctitisícovou pokutu, ale i zákaz činnosti na dvanáct zápasů.

Na disciplinárce padaly dvouciferné stopky. Jednu vyfasoval i žák

Fotbal
Muhammad Mursí
Káhira - Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí zatím popraven nebude. Nejvyšší trest dnes podle médií zvrátil tamní odvolací soud, který zároveň nařídil obnovu řízení. Sesazený islamistický prezident Mursí byl odsouzen k trestu smrti loni v červnu. Uvězněn byl hned po svém svržení v polovině roku 2013.

Soud v Egyptě nařídil obnovit proces s exprezidentem Mursím

Svět
Ilustrační foto.
Chartúm/Praha - Súdánský soud dnes odročil proces s českým občanem Petrem Jaškem, který byl zadržen loni v prosinci v Súdánu a spolu s trojicí Afričanů čelí obvinění z protistátní činnosti. Řekla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle informací Černínského paláci nehrozí Jaškovi trest smrti, jak tvrdily některé servery. Europoslanec Tomáš Zdechovský dříve uvedl, že by už dnes mohl padnout rozsudek, k tomu však nedošlo.

Súdánský soud odročil proces s českým občanem

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Brusel/Ankara - Evropská komise (EK) dnes upozornila na nedostatky Turecka mimo jiné v oblasti nezávislosti soudnictví či dodržování základních práv. Množit se podle ní začaly po letním pokusu o převrat v Turecku. Komise kritiku vznesla v pravidelném hodnocení všech kandidátů na členství v EU, jimiž jsou nyní zejména balkánské země. Podle Ankary je dnes zveřejněná zpráva nekonstruktivní a vztahům Turecka a unie neprospěje.

EU a Turecko se vyzvaly k rozhodnutí, zda pokračovat v jednání

Svět
Joaquín Guzmán.
Mexiko - Mexický drogový boss Joaquín Guzmán se znovu odvolal proti rozhodnutí soudu, na základě kterého by měl být vydán do USA. Podle jeho obhájce by ve Spojených státech někdejšímu šéfovi kartelu Sinaloa hrozil trest smrti, pokud by stanul před soudem v Texasu. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Mexický drogový boss Guzmán podal odvolání proti vydání do USA

Svět
Devět obětí si vyžádala střelba útočníka, který ve středu večer místního času vnikl do kostela v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína.
Charleston (USA) - Soud v americkém státě Jižní Karolína odložil zahájení procesu s mladým Američanem, který loni v červnu v kostele v Charlestonu zastřelil devět černošských věřících. Proces s Dylannem Roofem měl začít dnes výběrem poroty. Federální soudce ale nařídil nejprve slyšení s Roofem a obhajobou ohledně jejích připomínek stran spravedlivého procesu, uvedla agentura Reuters.

Proces s vrahem černochů v kostele v Charlestonu byl odložen

Svět
Fethullah Gülen.
Ankara - Turecko odvolalo z funkcí více než 10.000 státních zaměstnanců podezřelých z udržování kontaktů s duchovním Fethullahem Gülenem. Informovala o tom agentura Reuters. Právě Gülenovi a kruhům kolem něj Ankara připisuje červencový pokus o státní převrat. V Turecku se od té doby provádějí rozsáhlé personální čistky ve všech sektorech.

V Turecku přišlo kvůli vazbám na Gülena o práci 10.000 lidí

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes avizoval hlasování parlamentu o znovuzavedení trestu smrti. Je si prý jist, že zákonodárci příslušný návrh schválí, informovala agentura AFP. O návratu nejvyššího trestu do tureckého právního řádu se začalo uvažovat po červencovém neúspěšném pokusu o státní převrat. Kritika západních zemí, kterou to vyvolalo, se podle Erdogana "nepočítá".

Erdogan nechá turecký parlament hlasovat o zavedení trestu smrti

Svět
Ilustrační foto
Benešovsko – Okresní disciplinární fotbalová komise zasedala a potrestala nejvyšším trestem Jaroslava Šacha z béčka Přestavlk, který si hrubé nesportovní chování nezahraje deset utkání.

Šach bude mít dlouhou zimní přestávku

Fotbal
Ilustrační foto.
Peking – Bývalý vysoký činitel čínského národního energetického úřadu Wej Pcheng-jüan, kterého soud shledal vinným z korupce, byl dnes odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem. Takové tresty se obvykle v Číně mění na doživotí bez možnosti odvolání či předčasného propuštění.

Vysoký čínský činitel dostal za korupci trest smrti s odkladem

Svět
Drogy. Ilustrační foto.
Mexiko - Mexiko vydá do Spojených států mexického drogového bosse Joaquína Guzmána zřejmě příští rok v lednu nebo v únoru. V rozhovoru pro mexickou televizi Televisa to dnes řekl zástupce mexické vlády. Mexické soudy i ministerstvo zahraničí již vydání narkobarona do USA schválily, jeho právníci se ale proti verdiktu odvolali. Guzmánův advokát dnes v téže televizi termín vydání svého klienta v lednu do USA zpochybnil.

Mexická vláda doufá, že narkobarona Guzmána vydá do USA v lednu

Svět
Otec mladé pákistánské hvězdy sociálních médií Kandíl Balúčové, kterou v červenci zavraždil její bratr v rámci takzvaného zločinu ze cti, odmítl odpustit svému synovi za jeho čin.
Islámábád – Otec mladé pákistánské hvězdy sociálních médií Kandíl Balúčové, kterou v červenci zavraždil její bratr v rámci takzvaného zločinu ze cti, odmítl odpustit svému synovi za jeho čin. Podle agentury AFP prohlásil, že si přeje, aby byl se svými třemi spolupachateli co nejdříve a co nejpřísněji potrestán.

Otec Pákistánky zabité kvůli cti odmítl synovi-vrahovi odpustit

Svět
Projev na vlajce EU. Mítink DSSS v Mostě.
Most - Necelá stovka lidí sledovala v pátek odpoledne předvolební mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) na 1. náměstí. Vedení strany s předsedou Tomášem Vandasem stálo během projevů na vlajce EU. Mluvčí kritizovali imigranty, islamisty, Romy, sociální politiku, nezaměstnanost a velké politické strany a nabídli vlastní program se znovuzavedením trestu smrti za brutální vraždy. 

FOTO DNE: Lídři DSSS pošlapali v centru Mostu vlajku Evropské unie

Mostecko