ŠTÍTEK: trest smrti

Kino Svět ve Smrtelné ulici v Třebíči, místo monstrprocesu. Spolu s Janem Bulou bylo odsouzeno šestnáct lidí. Hlavním soudcem byl určen Jiří Kepák a prokurátorem Jan Přibyl.
Babice - Babické procesy postihly i nevinného rokytnického kněze Jana Bulu. Vraždy v babické škole vše změnily. Zatímco měl být původně souzen s uměle vytvořenou rokytnickou odbojovou skupinou, byl nyní zařazen do prvního babického procesu. I tak však nakonec došlo ke změně.

Rudý kat připravil scénář pro monstrproces

Třebíčsko
 Podle vládních statistik je ročně žíravina použita ve stovkách útoků, avšak ochránci lidských práv tvrdí, že vládní údaje jsou podhodnocené.
Bombaj – Indický soud dnes vyměřil trest smrti muži, který před třemi lety kyselinou vážně zranil ženu, jež zraněním později podlehla. Stanice BBC verdikt označila za významnou událost, protože pachatelé podobných činů v minulosti obvykle vyvázli s mírnými tresty.

Ind byl odsouzen k trestu smrti za zabití ženy kyselinou

Svět
Ilustrační foto
Washington - Počet poprav v amerických věznicích se pomalu snižuje a během letoška zřejmě dosáhne nejnižší hranice za posledních 25 let. Podle agentury AP byly v USA od počátku května provedeny jen dvě popravy a počet států, které od trestů smrti ustoupily, se rapidně zvyšuje.

Spojené státy pomalu ustupují od trestů smrti

Svět
Takzvané Zvony smíření ve věži kostela v Babicích.
Babice - Po dopadení Malého skupiny v poli u Babic přistoupil komunistický režim k teroru. Využil vražd v babické škole k zatýkání a likvidaci všech nepohodlných osob v kraji, které překážely kolektivizaci a socializaci venkova. Do února 1953 bylo ve čtrnácti soudních procesech odsouzeno přes sto osob a uděleno jedenáct trestů smrti. Represe se týkaly celých rodin.

Komunisté rozpoutali u Babic krutý teror

Třebíčsko
Památník v Lískovci.
Lidé se mohou společně s pamětníky a zástupci frýdecko-místeckého magistrátu zúčastnit pietního aktu, který se uskuteční v pátek 2. září u lískoveckého památníku.

V Lískovci chystají pietu

Frýdecko-Místecko
U památníku. Věnec v Tyršově ulici položil i Karel Linhart (druhý zleva) z Konfederace politických vězňů ČR.
Jihlava – Více než padesátka lidí včera v Jihlavě uctila památku politických vězňů, které komunistický režim 
v 50. letech minulého století nechal ve vykonstruovaných procesech odsoudit 
k trestům smrti.

Pieta: Aby se nezapomnělo na justiční vraždy

Jihlavsko
Statisíce lidí v Istanbulu dorazily na demonstraci, kterou pod heslem Shromáždění demokratů a mučedníků svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Istanbul - Statisíce lidí, podle některých agentur jich bylo přes milion, dorazily dnes v Istanbulu na demonstraci, kterou pod heslem Shromáždění demokratů a mučedníků svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vysocí vládní představitelé, včetně Erdogana, v projevech odsoudili červencový pokus o puč v zemi a vyzvali k co nejpřísnějšímu potrestání jeho zosnovatelů. Prezident v této souvislosti zopakoval, že by podepsal znovuzavedení trestu smrti.
4 fotografie

Na demonstraci, kterou svolal Erdogan, dorazily statisíce lidí

Svět
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.
Berlín, Brusel - Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier připustil, že vztahy mezi Ankarou a Berlínem jsou od zmařeného převratu v Turecku napjaté. Mezi oběma stranami neexistuje v současné chvíli dokonce ani „žádný základ" pro dialog, řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters.

Steinmeier: Německo-turecké vztahy jsou od puče napjaté

Svět
Ilustrační foto
Jakarta – Indonésie uprostřed mezinárodních protestů odložila plánovanou popravu dalších deseti osob, které dnes měly být zastřeleny za drogové zločiny. Informovala o tom agentura Reuters. Odložení poprav se vztahuje i na Pákistánce a indonéskou ženu, kteří podali žádost o prezidentskou milost a jejichž případy vyvolaly velké mezinárodní znepokojení.

Indonésie za protestů odložila popravu deseti pašeráků drog

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podepsal první dekret po nedávném vyhlášení výjimečného stavu. Nařídil v něm uzavřít více než 1000 soukromých škol a na 30 dnů rozšířil období, kdy podezřelý smí být zadržován bez vznesení obvinění. Uvedla to dnes turecká státní agentura Anadolu. Výjimečný stav byl v Turecku vyhlášen v reakci na pokus o státní převrat z minulého týdne, platit má tři měsíce.

Erdogan podepsal první dekret po vyhlášení výjimečného stavu

Svět
Ilustrační foto.
Ankara – Turecký ministr spravedlnosti dnes zareagoval odmítavě na upozornění Evropské unie, že obnovení trestu smrti by znamenalo konec žádosti Turecka o členství v EU. O tom, zda bude absolutní trest znovu zaveden, by se mělo rozhodnout z právního hlediska, a ne podle toho, co si přeje Evropská unie, řekl Bekir Bozdag televizní stanici CNN Turk.

Turecký ministr kritizuje výhrady Evropské unie k trestu smrti

Svět
Ilustrační foto
Praha - Zastánců trestu smrti je v Česku nadále více než jeho odpůrců. Pro fungování nejvyššího trestu v českém právním systému se v červnu vyslovilo 58 procent, naopak proti bylo 35 procent lidí, tedy podobně jako v uplynulých letech. Nemění se ani názory veřejnosti na právo na interrupci a eutanazii. Souhlasí s nimi dvě třetiny občanů. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V ČR dál převažují zastánci trestu smrti nad jeho odpůrci

Česko
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Ankara - Několik stovek příznivců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyšlo dnes již pátou noc po sobě do ulic, aby dali najevo podporu jeho vládě po zmařeném pokusu o puč z minulého pátku. Informovala o tom agentura AP. Demonstranti požadovali znovuzavedení trestu smrti a vykřikovali hesla jako "Chceme popravy!"

Stovky Turků opět vyšly do ulic, aby vyjádřily podporu Erdoganovi

Svět
Ilustrační foto.
Ankara – Turecká vláda ve středu přijme důležité rozhodnutí, které by mělo zemi zajistit stoprocentní bezpečnost po zmařeném pokusu o vojenský převrat z minulého týdne. Poslancům své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) to dnes v parlamentu řekl premiér Binali Yildirim. Krajně pravicová parlamentní Strana národní akce (MHP) by podle svého předsedy podpořila návrh na znovuzavedení trestu smrti.

V Turecku se stále více mluví o trestu smrti, pokračují čistky

Svět
Prezident Erdogan uvedl, že pučisté v pátek vtrhli do hotelu, kde pobýval na dovolené se svou rodinou, a zabili dva z jeho osobních strážců.
Ankara – Soud v Ankaře dnes uvalil v souvislosti s pátečním zmařeným pokusem o puč vazbu na dalších 68 lidí. Informovala o tom státní agentura Anadolu. Prezident Recep Tayyip Erdogan v rozhovoru s americkou televizní stanicí CNN uvedl, že při pokusu o převrat jen o vlas unikl smrti. Zopakoval také ochotu podpořit znovuzavedení trestu smrti.

Soud v Ankaře uvalil kvůli puči vazbu na dalších 68 osob

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Istanbul - Zda bude v Turecku znovu zaveden trest smrti, záleží na tamním parlamentu. Jestliže zákonodárný sbor takový zákon schválí, prezident Recep Tayyip Erdogan jej podepíše. Erdogan to řekl v rozhovoru s televizní stanicí CNN. Po obnovení nejvyššího trestu volají někteří příznivci vlády v souvislosti s potrestáním účastníků pátečního zmařeného pokusu o vojenský puč.

Erdogan podepíše trest smrti, když o něm rozhodne parlament

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Zatýkání tisíců vojáků a soudců nebo úvahy o obnovení trestu smrti kvůli pátečnímu pokusu o puč v Turecku znepokojují české politiky. V komentářích k dění po pokusu armády o převrat dnes uváděli, že Evropská unie i NATO potřebují, aby země zůstala stabilní. Zároveň je však nepřípustné, aby prezident Recep Tayyip Erdogan využil puč k potírání politické opozice a čistkám v armádě a justici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) reakce turecké vlády na puč spíše oddálily možnost vstupu země do EU.

Turecko musí zůstat právním státem, míní čeští politici

Česko
Lubomír Zaorálek
Brusel - Evropská unie jednoznačně odsuzuje nedávný pokus o vojenský puč v Turecku, dává ale zároveň najevo, že jeho důsledkem nesmí být odklon země od demokracie a od ochrany demokratických hodnot. Na okraj jednání ministrů zahraničí zemí EU to novinářům řekl český ministr Lubomír Zaorálek s tím, že právě v současné složité době je po neúspěšném puči důležité, aby měl v Turecku každý nárok na spravedlivý soud.

Zaorálek: V Turecku musí mít i po puči každý nárok na soud

Česko
Turecký premiér Binali Yildirim.
Ankara, Praha, Brusel – Turecká vláda má k dispozici dokumenty dokazující, kdo je odpovědný za pokus o puč, prohlásil dnes turecký premiér Binali Yildirim. Podle něj při zmařeném převratu přišlo o život 232 osob - pučisté zabili 208 lidí, mezi nimiž je 60 policistů, tři vojáci a 145 civilistů, na straně osnovatelů puče je 24 mrtvých. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je na parlamentu, aby rozhodl, zda bude v zemi obnoven trest smrti; pokud tak učiní, prezident zákon podepíše. Kvůli možnosti zavedení trestu smrti zazněla z evropských zemí na adresu Turecka kritika. Pro české občany stále platí doporučení vyhnout se cestám do Istanbulu, do Ankary a na jihovýchod Turecka.

Turecký premiér: Máme dokumenty usvědčující pučisty

Svět
Ilustrační foto.
Ankara – Turecká prokurdská opoziční Lidová demokratická strana (HDP) nepodpoří žádné návrhy na obnovení trestu smrti. Oznámil to dnes její mluvčí Ayhan Bilgen. Vláda to zvažuje v souvislosti s pátečním pučem. Prezident Recep Tayyip Erdogan podle tureckého tisku řekl, že chce o obnově trestu s opozicí jednat.

Turecká prokurdská opozice nepodpoří obnovení trestu smrti

Svět
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.
Brusel - Žádná země se nemůže stát členem Evropské unie, pokud má ve svém právním řádu trest smrti. Novinářům to dnes řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Dopoledne se v Bruselu shodli ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se svým americkým kolegou Johnem Kerrym, že Turecko musí po nedávné porážce puče udržet právní stát a vysokou úroveň demokracie.

Mogherinová: Země s trestem smrti nemůže být členem EU

Svět
Ilustrační foto.
Ankara - Počet obětí zmařeného pokusu o vojenský převrat v Turecku se zvýšil na 290, oznámilo v neděli ministerstvo zahraničí. Mezi mrtvými je více než 190 občanů a přes 100 pučistů, dalších nejméně 1400 osob utrpělo zranění. Podle turecké diplomacie není pochyb, že za převratem stáli stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Ten veškerá obvinění odmítl. Někteří stoupenci vlády žádají kvůli potrestání pučistů znovuzavedení trestu smrti. Erdogan dnes uvedl, že o tomto tématu bude jednat vláda s opozicí. Své příznivce vyzval, aby zůstali až do pátku v ulicích.

Počet obětí zmařeného pokusu o puč v Turecku vzrostl na 290

Svět
Sajf Islám Kaddáfí
Tripolis – Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám je na svobodě a chce přispět ke sjednocení Libye. Informovala o tom dnes francouzská televize France 24, která hovořila s jeho právníky. Sajf Islám Kaddáfí byl loni v Tripolisu odsouzen k trestu smrti kvůli zločinům za revoluce, která v roce 2011 svrhla jeho otce. Soud tehdy kritizovaly mnohé organizace na ochranu lidských práv.

Syn Muammara Kaddáfího chce přispět k jednotě v Libyi

Svět
Svého činu Hepnarová nelitovala ani před soudem. V dubnu 1974 ji Městský soud v Praze uznal vinnou z osminásobné vraždy a odsoudil ji k trestu smrti.
Praha – Poslední ženou popravenou v Československu se stala v roce 1975 Olga Hepnarová, narozená 30. června 1951 a odsouzená za to, že úmyslně vjela na tramvajovou zastávku v Praze 7 a zabila osm lidí. Jako motiv svého činu uvedla tato řidička Pražských komunikací „pomstu celé společnosti, včetně její rodiny". Soudní znalci u ní konstatovali poruchu osobnosti, ale uznali ji plně odpovědnou za svůj čin. Její osud připomněl nedávno životopisný film Já, Olga Hepnarová.

Před 65 lety se narodila masová vražedkyně Hepnarová

Česko
Křenovická naučná stezka návštěvníky informuje o historii soudnictví, útrpného práva, katovském řemesle, věznění i cestě na popraviště. Vede z centra vesnice do lokality Na Spravedlnosti.
Křenovice /REPORTÁŽ/ – Odsouzení k trestu smrti? Jen první stupeň utrpení. Samotná cesta na popraviště se nesla v duchu bolesti a snahy odsouzenému poslední kroky co nejvíc ztížit. Zločinci byli mnohdy vlečeni na kravské kůži, přicházeli o konečky prstů nebo podstupovali nařezávání kůže na zádech i trhání masa z těla žhavými kleštěmi. Také to se dozvídají účastníci na jednom ze zastavení naučné stezky nazvané Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích. Není ale třeba mít obavy. Sobotní cesta na popraviště se jinak nese v přátelském duchu.
23 fotografií

Křenovičtí se seznámili s historií popravčího vrchu. Usmířili se i s nevinnými

Vyškovsko
Soud se skupinou obžalovanou ze surového vydírání podnikatelů. Jeden z obžalovaných Pavel Flek.
Olomouc – Několik podnikatelů měli před třemi lety přepadnout, ohrožovat je, došlo prý i na únosy a mučení. To vše proto, aby z nich dostali peníze. Za to čtveřici, která se podle všeho živila jako vymahači dluhů, potrestal olomoucký krajský soud 5,5 až 9,5 lety vězení. S nejvyšším trestem odešel ze soudní síně Pavel Flek, který v minulosti přepadl poštu v Olomouci.

Na genitálie s kleštěmi? Za únosy a mučení podnikatelů padly tresty

Zločiny a soudy
Muhammad Mursí.
Káhira – Trest doživotního vězení za špionáž pro Katar dnes vynesl soud v Káhiře nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. V téže kauze soud potvrdil trest smrti pro šest údajných Mursího spolupracovníků, mezi nimiž jsou dva novináři arabské televize Al-Džazíra. Oznámily to zahraniční tiskové agentury.

Soud v Egyptě odsoudil exprezidenta Mursího k doživotí za špionáž

Svět
Ilustrační foto
Jakarta - Indonésie zpřísnila tresty za znásilnění dítěte. Pachatel tak nyní může dostat i trest smrti, případně bude muset podstoupit chemickou kastraci, informoval dnes zpravodajský server BBC. Zpřísnění trestů přichází po veřejném pobouření, které nedávno vyvolala série násilných trestných činů, včetně hromadného znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky.

Za znásilnění dítěte může pachatel v Indonésii dostat trest smrti

Svět
Foster se k vraždě devětasedmdesá­tileté seniorky přiznal.
Washington – Nejvyšší soud Spojených států dnes zrušil trest smrti nad černochem Timothym Fosterem, který k němu byl odsouzen před 29 lety za vraždu bělošky. Nejvyšší soud ve vysvětlení k verdiktu uvedl, že se prokuratura dopustila rasové diskriminace, když znemožnila výběr černochů do poroty.

Nejvyšší soud USA kvůli rasové diskriminaci zrušil trest smrti

Svět
Dům v Dlouhé ulici v Příbrami, kde měli manželé Kozlíkovi v přízemí byt.
Příbram /Z ARCHIVU/ - Letos v dubnu uplynulo 72 roků od smutné události, kdy do seznamu vykonání exekucí setnutím hlavy byli zapsáni dva vězni z Příbrami. Byl to Bedřich Kozlík, se svojí manželkou Františkou rozenou Nedbalovou. V popisu událostí, jejichž dva díly jsme uveřejnili v uplynulých týdnech v Příbramském deníku i na webu, pokračuje a zároveň uzavírá v následujícím textu historik Josef Podlaha z Příbrami.

Smutné výročí: Rychlý soud Kozlíkovým potvrdil, že se dopustili velezrady Říše

Příbramsko
Filipínský prezident Rodrigo Duterte.
Manila – Nově zvolený filipínský prezident Rodrigo Duterte slíbil, že znovu zavede trest smrti a dá bezpečnostním složkám povolení zabíjet. Jde o další z řady kontroverzních slibů, které budoucí filipínský vůdce učinil. Duterte již dříve například oznámil, že by chtěl zakázat alkohol a kouření, uvedla britská BBC. Rovněž hovořil o tom, že prezidentský palác přemění na nemocnici.

Nový filipínský prezident slíbil zavést trest smrti oběšením

Svět
Rozhodčí Marek Pilný (vpravo) řídil zápas v Příbrami opilý. Disciplinární komise mu udělila dvouletý zákaz výkonu funkce a musí zaplatit pokutu.
Trutnov - Sudí Marek Pilný, který se podílel jako čtvrtý rozhodčí na řízení středečního utkání fotbalové ligy v Příbrami pod vlivem alkoholu, se za ostudu v prohlášení pro kluby trutnovského okresního svazu omluvil. To, co se stalo, ale podle něj není černobílé, jak se zdá. Své provinění si chce odpracovat.

Opilý sudí Pilný excesu lituje a říká: Chtěl bych to odpracovat

Fotbal
Rozhodčí Marek Pilný (vpravo) řídil zápas v Příbrami opilý. Disciplinární komise mu udělila dvouletý zákaz výkonu funkce a musí zaplatit pokutu.
Trutnov - Sudí Marek Pilný, který se podílel jako čtvrtý rozhodčí na řízení středečního utkání fotbalové ligy v Příbrami pod vlivem alkoholu, se za ostudu v prohlášení pro kluby trutnovského okresního svazu omluvil. To, co se stalo, ale podle něj není černobílé, jak se zdá. Své provinění si chce odpracovat.

Opilý sudí Pilný excesu lituje a říká: Chtěl bych to odpracovat

Fotbal
Rozhodčí Marek Pilný (vpravo) řídil zápas v Příbrami opilý. Disciplinární komise mu udělila dvouletý zákaz výkonu funkce a musí zaplatit pokutu.
Praha - Sudí Marek Pilný, který se podílel jako čtvrtý rozhodčí na řízení středečního utkání fotbalové ligy v Příbrami pod vlivem alkoholu, se za ostudu v prohlášení pro kluby trutnovského okresního svazu omluvil. To, co se stalo, ale podle něj není černobílé, jak se zdá. Své provinění si chce odpracovat.

Opilý sudí Pilný excesu lituje a říká: Chtěl bych to odpracovat

Fotbal
Pořadatel v přestávce vyvádí ze hřiště čtvrtého rozhodčího Marka Pilného (vlevo), který byl při ligovém duelu pod vlivem alkoholu.
Praha - Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR udělila dvouletý zákaz výkonu funkce rozhodčímu Marku Pilnému, který se podílel na řízení zápasu 29. ligového kola v Příbrami pod vlivem alkoholu. Jde o nejvyšší trest, který mohla komise uložit. Zároveň Pilného potrestala pokutou 150 tisíc korun a doporučila mu zvážit setrvání ve všech volených funkcích výkonných orgánů FAČR, které zastává.

Opilý rozhodčí Pilný si dva roky nezapíská a musí zaplatit tučnou pokutu

Fotbal
Miroslav Pelta
Praha /ROZHOVOR/ - Na stole před ním leželo deset mikrofonů, on sám přišel o pár minut později. Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta měl vážnou tvář a řekl: „Není co řešit." O čem mluvil? O středeční aféře na zápase Příbrami se Slavií: čtvrtý rozhodčí Marek Pilný a brankový sudí Jiří Jech byli na place opilí. Pilného a Jecha komise rozhodčích vyřadila z listiny profesionálních sudích, sebrala jim licence a žene je před disciplinárku za znevážení fotbalu. „Zažil jsem hodně, ale tohle všechno překonalo," pravil Pelta. „Škoda, že paragrafy fotbalové asociace neznají trest smrti."

Pelta o opilých sudích: Škoda, že fotbalové paragrafy neznají trest smrti

Fotbal
Filipínský prezident Benigno Aquino vyzval kandidáty na nejvyšší úřad v zemi, aby se před pondělními volbami spojili a zabránili tak zatím jasnému vítězství Rodriga Duterteho.
Manila – Filipínský prezident Benigno Aquino vyzval kandidáty na nejvyšší úřad v zemi, aby se před pondělními volbami spojili a zabránili tak zatím jasnému vítězství Rodriga Duterteho. Jedenasedmdesá­tiletý Duterte proslul jako zastánce tvrdé linie vůči zločinu i řadou kontroverzních výroků, kvůli nimž se mu přezdívá „asijský Trump". Slíbil například obnovení trestu smrti či pohrozil rozpuštěním parlamentu, který by se chtěl pokusit ho sesadit.

V čele Filipín zřejmě stane kontroverzní zastánce tvrdé linie

Svět