ŠTÍTEK: trest smrti

Jan Šubin (v červeném), na archivním snímku, dal za starény Tuchlovic tři góly do sítě bývalého klubu - Stochova.
Kladno – Nejvyšším trestem nového ročníku okresních fotbalových soutěží je stopka na osmnáct měsíců nepodmíněně, kterou hráči Baníku Stochov Janu Šubinovi vyměřila disciplinární komise.

Jak Honzovi Šubinovi ujely nervy

Fotbal
Ilustrační foto
Atlanta (USA) - V americkém státu Georgia se v noci na dnešek uskutečnila tamní první poprava ženy za 70 let, uvedla agentura AP. Sedmačtyřicetiletá Kelly Gissendanerová se také stala 16. popravenou ženou od obnovení trestu smrti v USA v roce 1976. Injekce se smrtící látkou ukončila život odsouzené, přestože o milost pro ženu žádaly i její děti a papež František.

Americký stát Georgia popravil přes protesty první ženu za 70 let

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Až k Ústavnímu soudu ČR se se dostal případ Vietnamce, kterého středočeský krajský soud potrestal za drogový delikt. Cizinec dostal 30měsíční trest - a součástí pravomocného verdiktu je také rozhodnutí o vyhoštění na neurčito. Kolem toho, že by měl být vydán do Vietnamu, se nyní točí dohady, jež skončily až u ústavních soudců v Brně.

Hrozí mi smrt, brání se cizinec odsouzený k vydání do Vietnamu

Zločiny a soudy
Je nutné být obezřetný vůči všem druhům fundamentalismu, boj proti náboženskému extremismu ale nesmí probíhat na úkor svobody. Ve svém proslovu k poslancům amerického Kongresu to dnes uvedl papež František.
Washington – Je nutné být obezřetný vůči všem druhům fundamentalismu, boj proti náboženskému extremismu ale nesmí probíhat na úkor svobody. Ve svém proslovu k poslancům amerického Kongresu to dnes uvedl papež František. Věnoval se rovněž tématu sociální spravedlnosti, odsoudil nevraživost vůči přistěhovalcům a vyzval ke zrušení trestu smrti.

Papež v Kongresu varoval před náboženským extremismem

Svět
Ilustrační snímek.
Trutnovsko - Zákaz startu v pěti duelech nepodmíněně pro bohuslavického Romana Kracíka, takový byl nejvyšší trest vyřčený disciplinární komisí Okresního fotbalového svazu Trutnov. Bez úhony z něj však neodešli další čtyři hříšníci.

Roman Kracík si pětkrát odpočine

Fotbal
Obviněný Dylann Roof.
Charleston (USA) - Mladému Američanovi, který v červnu v kostele v Charlestonu zastřelil devět černošských věřících, hrozí trest smrti. O absolutní trest dnes požádala soud prokurátorka státu Jižní Karolína. Jednadvacetiletý Dylann Roof čelí obvinění z devítinásobné vraždy a z rasisticky motivovaných zločinů.

Prokuratura chce trest smrti pro střelce z černošského kostela

Svět
Egyptský soud dnes uložil další doživotní trest vězení vůdci zakázaného Muslimského bratrstva Muhammadu Badímu.
Káhira - Egyptský soud dnes uložil další doživotní trest vězení vůdci zakázaného Muslimského bratrstva Muhammadu Badímu. Informovala o tom agentura DPA. Badí byl již v jiných procesech odsouzen třikrát k trestu smrti a pětkrát na doživotí, nynější líčení se týkalo útoku na policejní stanici ve městě Port Saíd, kde zahynulo pět lidí. Dnešní verdikt není pravomocný.

Někdejší vůdce egyptského Muslimského bratrstva dostal doživotí

Svět
James Holmes.
Centennial - Porota ve Spojených státech odsoudila k doživotnímu vězení Američana Jamese Holmese, který v roce 2012 postřílel v kině na předměstí Denveru 12 lidí a dalších 70 zranil. Sedmadvacetiletý Holmes tak unikl trestu smrti, na kterém se porota složená z devíti žen a tří mužů překvapivě nedokázala shodnout.

Střelec z denverského kina dostal doživotí, unikl trestu smrti

Svět
James Holmes.
Centennial - Američan James Holmes, který v roce 2012 postřílel v kině na předměstí Denveru 12 lidí a dalších 70 zranil, může dostat trest smrti. Usnesla se na tom dnes soudní porota, jež ale o konečném osudu pachatele rozhodne později. Polehčující okolnosti, jako například duševní porucha, které by umožnily uložení doživotního trestu bez možnosti omilostnění, nepřevážily podle porotců nad přitěžujícími okolnostmi.

Holmesovi hrozí dál smrt, porota neuznala polehčující okolnosti

Svět
Sajf Islám Kaddáfí
Tripolis – Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl dnes v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti, uvedla agentura Reuters. Hrdelní tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Tresty, které vynesl soud v Tripolisu, souvisejí s válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011. Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Drží ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Kaddáfího syn Sajf Islám dostal v Libyi trest smrti

Svět
Ilustrační foto.
Tunis - Tuniský parlament odhlasoval v pátek nový protiteroristický zákon, který má posílit pravomoci úřadů po nedávných smrtících útocích, k nimž se přihlásila radikální skupina Islámský stát. Informovala o tom dnes agentura AFP. Kritikům se nelíbí, že zákon obnovuje trest smrti a že rozšiřuje možnosti odposlechů.

Tunisko zpřísnilo po útocích protiteroristický zákon

Svět
David Rath hovoří v Hostivici s novináři.
Praha/Hostivice u Prahy – Bývalý poslanec a středočeský hejtman David Rath je přesvědčen, že dnešní rozsudek soudu byl dopředu připravený. Soud mu nepravomocně uložil za korupci 8,5 roku vězení a propadnutí mnohamilionového majetku. Bývalý hejtman je rád, že byl zrušen trest smrti, jinak by ho prý dostal. Řekl to novinářům v Hostivici, kde žije a pracuje jako lékař. Proti verdiktu se již odvolala jeho advokátka, tu Rath zatím měnit nehodlá. Rath se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, místo toho se prý věnoval pacientům.

Jsem rád, že byl zrušen trest smrti, řekl David Rath novinářům

Česko
Pamětní deska Vladimíru Cermanovi.
Nová Paka – Pozornějšímu procházejícímu jistě neunikne pamětní deska umístěna na hotelu Centrál, která upozorňuje následujícím textem: „V této budově byl 13. 6. 1952 komunistickým režimem odsouzen k trestu smrti Vladimír Cerman z Čisté." Pamětní deska evokuje zamyšlení nad tragickým osudem mladého muže z důvodu lidské zloby, krutosti a nenávisti padesátých let minulého století.

Vzpomínka na popraveného Vladimíra Cermana

Jičínsko
James Holmes s obhájkyní Bradyovou
Denver (USA)  – Americká porota uznala Jamese Holmese vinným z několikanásobné vraždy v případu střelby v kině na předměstí Denveru. Holmes byl obžalován, že při půlnoční premiéře filmu o Batmanovi tam v červenci 2012 postřílel 12 lidí a 70 dalších zranil. Sedmadvacetiletý obžalovaný odmítal přiznat vinu. Muži hrozí trest smrti.

Porota uznala střelce z denverského kina vinným z vraždy

Svět
Ilustrační foto
Bagdád/Damašek - Irácký soud dnes vynesl rozsudky smrti nad 24 radikály, které usvědčil ze spoluúčasti na vraždách 1700 iráckých vojáků při loňském obsazení Tikrítu. Na 600 dalších vrahů je na útěku, informují zahraniční média. Město loni v létě obsadila radikální organizace Islámský stát (IS) a s místními spojenci zabila stovky vojáků.

V Iráku odsoudili k trestu smrti 24 lidí za masakr vojáků

Svět
Džochar Carnajev u soudu.
Boston (USA) - Džochar Carnajev, pachatel bombových útoků v cíli bostonského maratonu, který byl v červnu za svůj čin odsouzen k trestu smrti, žádá nový proces. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž dnes žádost o nové soudní projednání případu podali jeho právníci.

Právníci bostonského atentátníka Carnajeva žádají nový proces

Svět
Ilustrační foto.
Peking - Soud na východě Číny potvrdil tresty smrti pro pětici odsouzenců, kteří se domluvili na vraždění horníků, aby je mohli vydávat za oběti důlních neštěstí a jako falešní pozůstalí se domáhat odškodnění. Oznámila to dnes čínská média. Za zavražděné horníky spiklenci požadovali v přepočtu celkem 7,3 milionu Kč.

Čínský soud potvrdil rozsudky smrti pro vrahy horníků

Svět
KLDR od začátku tohoto století vykonala na 1400 veřejných poprav. Nejvyšší tresty severokorejský komunistický režim údajně uděluje i za takové „zločiny", jako je sledování jihokorejských seriálů na DVD.
Soul/Pchjongjang – KLDR od začátku tohoto století vykonala na 1400 veřejných poprav. Nejvyšší tresty severokorejský komunistický režim údajně uděluje i za takové „zločiny", jako je sledování jihokorejských seriálů na DVD. Vyplývá to z nové zprávy, kterou na základě informací severokorejských přeběhlíků vypracoval Korejský ústav národního sjednocení v jihokorejském Soulu, napsal dnes list The Times.

Přeběhlíci: Severní Korea od roku 2000 popravila až 1400 lidí

Svět
Ilustrační foto
Praha - V České republice je i nadále více zastánců trestu smrti než jeho odpůrců. Přestože v posledních letech počet příznivců nejvyššího trestu postupně ubývá, v jeho potřebnost stále věří 58 procent občanů ČR. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Většina české veřejnosti také stejně jako v minulých letech nadále souhlasí s právem na interrupci a eutanazii.

Většina Čechů je stále pro obnovení trestu smrti

Česko
Džochar Carnajev u soudu.
Boston  - Soud v Bostonu dnes vynesl trest smrti nad pachatelem bombových útoků v cíli bostonského maratonu Džocharem Carnajevem. Na verdiktu se už v květnu shodla porota a soudce dnes její rozhodnutí formálně potvrdil. Carnajev se během dnešního jednání podle tiskových agentur vůbec poprvé omluvil obětem a lidem přeživším útok, při němž předloni tři osoby zemřely a 264 dalších utrpělo zranění.

Soud potvrdil trest smrti pro Carnajeva. Atentátník z Bostonu se poprvé omluvil

Svět
Egyptský a britský občan Ahmad Mansúr moderuje talk show v arabském vysílání Al-Džazíry.
Berlín – Německé úřady dnes propustily z vazby moderátora katarské televize Al-Džazíra Ahmada Mansúra. Oznámila to televizní stanice. Novinář byl o víkendu zatčen na berlínském letišti Tegel na žádost Egypta. Mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer během dne k případu uvedl, že Německo nevydá nikoho, komu hrozí trest smrti.

Německo propustilo novináře katarské Al-Džazíry Mansúra

Svět
Ilustrační foto
Islámábád - Pákistánský premiér Naváz Šaríf nařídil pozastavit v zemi popravy zločinců po dobu muslimského postního měsíce ramadánu. Ve většině částí Pákistánu začal ramadán právě dnes. Informovala o tom agentura AP.

Pákistán pozastavuje popravy během ramadánu

Svět
Muhammad Mursí
Káhira - Egyptský soud dnes potvrdil trest smrti pro bývalého prezidenta Muhammada Mursího za organizaci útěku z vězení v roce 2011. Jeho právník ihned poté oznámil, že se proti verdiktu odvolá. Krátce předtím soud exprezidentovi uložil 25 let vězení za spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem. Původně soud již v květnu v obou kauzách vynesl jeden úhrnný trest smrti.

Egyptský soud udělil Mursímu trest smrti a 25 let vězení

Svět
Kolaborant Jan Kasal z Votic s cedulí na krku a nápisem Jsem vrah této oběti.
Benešovsko – Vypořádat se s těmi, kdo během předchozích šesti let škodili českému lidu. To byl prvořadý úkol úřadů osvobozeného Československa. Tuhle úlohu začaly naplňovat hned v květnu 1945. Euforii z konce nacistického teroru vystřídala nejen touha po spravedlnosti, ale často také naprosto osobní zájmy lidí, kteří „v tom uměli chodit" v protektorátu, a jak se ukázalo později, také v další totalitě po únoru 1948. „Jaké období to emocionálně bylo, si dnes někdo těžko dovede, byť jen představit," míní o období druhé poloviny čtyřicátých let minulého století ředitel Státního okresního archivu Benešov Michal Sejk. „Bylo to období zášti proti Němcům, ale i zášti Čechů proti Čechům," připomíná historik s tím, že stát kvůli vypořádání se s minulostí, zřídil Mimořádné lidové soudy.

Trest smrti na kolaborantech vykonali nejvýš do tří hodin

Benešovsko
Ilustrační foto
Rijád - Saúdskoarabský odborník na bezpečnostní vědy Abdalazíz Tuvajdžrí navrhl zmodernizovat metodu poprav. V království se tresty smrti vykonávají stětím mečem, ale podle Tuvajdžríova názoru nebude v rozporu s islámem lidi popravovat plynem, anestetikem nebo zastřelením. Saúdská Arábie je ve světě kritizovaná za velké množství rozsudků smrti. Letos tam už popravili devět desítek lidí.

Konec stínání? Saúdská Arábie zmodernizuje popravy, ve hře je plyn či zastřelení

Svět
Ilustrační foto.
Láhaur (Pákistán) – Pákistán dnes popravil muže, kterému bylo v době odsouzení teprve 15 let. Pákistánský soud shledal Aftaba Bahadura vinným z vraždy tří lidí, kterou podle žaloby spáchal v roce 1992, informovala agentura Reuters. Skupina na ochranu lidských práv Reprieve upozornila, že dva svědci mezitím odvolali výpověď s tím, že si ji policie vynutila mučením.

Pákistán popravil muže, kterému bylo v době odsouzení 15 let

Svět
Po více než třech desetiletích v cele smrti a sedmi odkladech na poslední chvíli byl ve věznici Huntsville v Texasu popraven Lester Bower (67).
Washington – Po více než třech desetiletích v cele smrti a sedmi odkladech na poslední chvíli byl ve věznici Huntsville v Texasu popraven Lester Bower (67). Odsouzen byl za vraždu čtyř mužů, svou vinu ale po celou dobu popíral. Po vstříknutí smrtící injekce byl vězeň prohlášen za mrtvého ve středu večer místního času, kdy ve střední Evropě byl již čtvrtek.

V Texasu popravili vězně, který čekal na smrt přes 30 let a zažil 7 odkladů

Svět
Muhammad Mursí
Káhira – Soud v Káhiře dnes odložil na 16. června rozhodnutí o tom, za potvrdí či zruší trest smrti, k němuž byl v květnu odsouzen bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí. Hrdelní trest dostal za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za konspiraci se zahraničními radikálními organizacemi.

Trest smrti? Soud konečný verdikt ohledně Mursího odložil

Svět
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Riga – Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker je proslulý svým přímým vyjadřováním a nejinak tomu bylo i během nynějšího summitu Východního partnerství, tedy lídrů zemí EU a šesti států z východu Evropy. Maďarského premiéra Viktora Orbána totiž Juncker při příjezdu do Rigy pozdravil slovy: „Zdravím, diktátore!" Orbánovy činy jsou v EU často terčem kritiky, naposledy vyvolala pobouření jeho slova o možnosti znovuzavedení trestu smrti.

Zdravím, diktátore!, přivítal Orbána šéf Evropské komise Juncker

Svět
Ilustrační foto
Káhira – Novým egyptským ministrem spravedlnosti se dnes stal odpůrce islamistů soudce Ahmad Zind. Nahradil Mahfúze Sábira, který vyvolal ostrou kritiku svými výroky o elitním postavení soudců. Egypt vyměnil vedení ministerstva spravedlnosti v době konání procesů s představiteli vlády Muslimského bratrstva. Kritiku nejen v Egyptě, ale také ve světě vyvolal sobotní rozsudek nad bývalým prezidentem Muhammadem Mursím, který byl odsouzen k trestu smrti.

Novým egyptským ministerem spravedlnosti se stal odpůrce islamistů Zind

Svět
Ilustrační foto.
Rijád – Saúdskoarabské ministerstvo sociálních služeb na své internetové stránce umístilo inzerát s nabídkou práce. Hledá osm mužů, kteří budou vykonávat rozsudky smrti. Nepožaduje se žádné vzdělání, pouze tělesná síla a oddanost islámskému právu. Saúdská Arábie se řídí islámským právem šaría a rozsudky smrti se tam vykonávají mečem.

Nabídka zaměstnání: Kat. Saúdská Arábie hledá osm popravčích

Svět
Soud s  bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím.
Káhira – Tři egyptští soudci byli zastřeleni jen několik hodin poté, co soud v Káhiře v sobotu vynesl trest smrti nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy islamistického Muslimského bratrstva. Byli shledáni vinnými z organizace hromadného útěku z vězení v roce 2011 a ze spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem při jeho plánování. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Tři egyptské soudce zastřelili krátce po rozsudku na Mursím

Svět
Bílý dům
Washington – Spojené státy dnes vyjádřily „hluboké znepokojení" nad sobotním rozhodnutím egyptského soudu udělit trest smrti bývalému egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu a dalším 105 členům Muslimského bratrstva. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí.

Spojené státy jsou znepokojeny trestem smrti pro egyptského exprezidenta

Svět
Muhammad Mursí.
Káhira – Za „frašku založenou na neplatných procedurách" označila mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International dnešní rozhodnutí egyptského soudu, který vynesl trest smrti nad exprezidentem Muhammadem Mursím a dalšími 105 členy Muslimského bratrstva. AI podle agentury Reuters žádá Mursího propuštění, nebo nový proces před civilním soudem. Kriticky zareagoval na odsouzení Mursího i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který v této souvislosti obvinil Západ z pokrytectví.

Amnesty International: Trest smrti pro Mursího? Je to fraška

Svět
Muhammad Mursí
Káhira - Egyptský soud dnes vynesl trest smrti nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za konspiraci se zahraničními radikálními organizacemi. Jako všechny ostatní hrdelní rozsudky musí i dnešní trest smrti potvrdit velký muftí, který je nejvyšší náboženskou autoritou v zemi.

V Egyptě odsoudili bývalého prezidenta Mursího k trestu smrti

Svět
Džochar Carnajev u soudu.
Boston - Porota v Bostonu dnes podle hlavních amerických médií odsoudila Džochara Carnajeva, obžalovaného z podílu na atentátu na maraton v roce 2013, k trestu smrti smrtící injekcí. Obhajoba žádala doživotí a nejspíš se odvolá. Porotci se o verdiktu radili více než 14 hodin. Při atentátu v cíli běžecké soutěže zahynuli v USA tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění.

Porota rozhodla. Atentátník Carnajev dostal trest smrti

Svět
Džochar Carnajev u soudu.
Boston – Porota v Bostonu dnes začala rozhodovat o tom, zda udělí spolupachateli atentátu na maraton Džocharu Carnajevovi trest smrti, nebo doživotí. Carnajev chtěl útokem v cíli maratonu způsobit co největší škody a nedal najevo žádnou lítost, proto si zaslouží trest smrti, uvedli američtí žalobci v předcházející závěrečné řeči. Obhajoba se pokusila pro jednadvacetiletého mladíka odsouzeného za spoluvinu na smrti tří lidí a zranění 264 dalších v cíli maratonského běhu v roce 2013 vybojovat doživotní trest.

Porota začala rozhodovat o smrti či doživotí pro Carnajeva

Svět
Viktor Orbán
Budapešť – Maďarský premiér Viktor Orbán zvažuje znovuzavedení trestu smrti. Zpřísnění trestního práva prosazované jeho vládou je podle něj nedostatečné, informovala agentura MTI. Trest smrti přitom zakazují Charta základních práv Evropské unie a nepřipouštějí ho ani Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod Rady Evropy a Listina základních práv a svobod.

Orbán zvažuje v Maďarsku znovuzavedení trestu smrti

Svět