ŠTÍTEK: trest smrti

Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová se snaží na poslední chvíli zabránit chystaným popravám v Indonésii, kde spolu s dalšími sedmi cizinci hrozí už brzy trest smrti i dvěma australským občanům.
Canberra/Jakarta – Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová se snaží na poslední chvíli zabránit chystaným popravám v Indonésii, kde spolu s dalšími sedmi cizinci hrozí už brzy trest smrti i dvěma australským občanům. Ministryně tvrdí, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit, napsala dnes agentura Reuters. Popravy devíti cizinců a jednoho Indonésana by mohly být vykonány už v noci na úterý.

Šéfka australské diplomacie se snaží zabránit popravám v Indonésii

Svět
Serge Atlaoui v poutech.
Jakarta - Ze seznamu deseti lidí, které v Indonésii patrně brzy čeká poprava za pašování drog, dnes tamní úřady nečekaně vyškrtly jednapadesátiletého Francouze. Důvod zatím není jasný, uvedla agentura Reuters. O zrušení trestu smrti vyneseného nad svým občanem ale v posledních týdnech usilovala francouzská vláda.

Ze seznamu odsouzených k smrti v Indonésii zmizel Francouz

Svět
Muhammad Mursí
Káhira – Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí dostal dnes u soudu v Káhiře dvacetiletý trest odnětí svobody za podněcování k násilí při protivládních protestech v prosinci 2012. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Hrozil mu přitom až trest smrti. Proti rozsudku se lze odvolat.

Bývalý egyptský prezident Mursí dostal trest 20 let ve vězení

Svět
Ilustrační foto
Washington – Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) čelí vážnému skandálu, který se týká chyb při analýzách důkazního materiálu. Při zpětné kontrole se totiž přišlo na to, že odborníci specializovaní na mikroskopické porovnávání vlasů desítky let poskytovali soudům chybná stanoviska. Nesrovnalosti se našly v 95 procentech přezkoumávaných případů, informoval deník The Washington Post.

Skandál v FBI. Na základě chybných analýz padly desítky trestů smrti

Svět
Rodiče osmiletého chlapce, který zahynul při předloňském bombovém útoku v cíli bostonského maratonu, nechtějí pro atentátníka Džochara Carnajeva trest smrti.
Boston – Rodiče osmiletého chlapce, který zahynul při předloňském bombovém útoku v cíli bostonského maratonu, nechtějí pro atentátníka Džochara Carnajeva trest smrti. Příbuzní federální úřady požádali, aby s ohledem na rodiny obětí předešly dlouhým letům odvolání, která se dají v případě udělení absolutního trestu čekat. Informovala o tom agentura AP.

Rodiče bostonské oběti nechtějí pro atentátníka Carnajeva smrt

Svět
Ilustrační foto
Washington – Americký stát Missouri v noci na dnešek popravil černocha, jehož za vraždu kvůli alimentům odsoudila k trestu smrti výlučně bělošská porota. Popravu injekcí ve věznici v Bonne Terre oznámily místní úřady. Nejvyšší soud ani guvernér Missouri nepovolili další odklad popravy, navzdory četným demonstracím, jejichž účastníci rozsudek označovali za rasistický.

V Missouri popravili muže, který vraždil kvůli alimentům

Svět
Džochar Carnajev u soudu.
Boston – Členové americké poroty, kteří příští týden začnou jednat o trestu pro atentátníka Džochara Carnajeva, nesmějí na letošní bostonský maraton. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Carnajev je strůjcem teroristického útoku na tuto běžeckou soutěž, při kterém předloni zahynuli tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění.

Porotci rozhodující o trestu pro Carnajeva nesmějí na maraton

Svět
Muhammad Badí
Káhira – Egyptský soud dnes potvrdil už v březnu vynesený trest smrti pro vůdce zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Badího a dalších 13 členů hnutí za údajné podněcování k vraždám při protestech z roku 2013. Po konzultacích s náboženskou autoritou dnes konečný verdikt oznámil soudce ve státní televizi. Odsouzení se proti rozsudku ještě mohou odvolat k nejvyššímu civilnímu soudu.

Egyptský soud potvrdil trest smrti pro Badího

Svět
Džochar Carnajev u soudu.
Boston - Americká porota dnes uznala Džochara Carnajeva vinným ze spáchání bombového útoku na Bostonský maraton ve všech bodech obžaloby. Hrozí mu tak trest smrti. Carnajev má podle poroty mimo jiné na svědomí smrt tří lidí a zranění 264 osob při atentátu z dubna 2013, stejně jako smrt člena ostrahy o několik dní později při pronásledování atentátníků.

Porota uznala Carnajeva vinným z útoku v Bostonu, hrozí mu smrt

Svět
Ilustrační foto
Londýn - V roce 2014 bylo ve světě popraveno nejméně 607 osob, což je o téměř 22 procent méně než v roce předchozím. Informovala o tom ve své výroční zprávě mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Tento údaj ale nezahrnuje Čínu, kde bylo popraveno mnohem více lidí než v celém zbytku světa dohromady, říká AI. Významně rovněž přibylo vynesených rozsudků smrti, zejména v Egyptě a v Nigérii.Hrdelní tresty byly vykonávány nejvíce v Číně, Íránu, Saúdské Arábii, Iráku a Spojených státech. Přesný počet poprav v Číně není znám, protože Peking údaje týkající se výkonu nejvyššího trestu považuje za státní tajemství. AI ale odhaduje, že jich je až několik tisíc ročně.

Poprav v roce 2014 ve světě ubylo, přibylo ale rozsudků smrti

Svět
Ilustrační foto
Bangkok - Na 25 let do vězení poslal thajský soud muže, který na Facebooku zveřejnil pět vzkazů, které soud vyhodnotil jako hanlivé vůči králi. Podle obhájců lidských práv, které dnes citovala agentura AFP, jde o jeden z nejvyšších trestů, jaké za urážku majestátu v Thajsku v posledních letech padly.

Soud vyhodnotil vzkazy na Facebooku jako urážky krále, Thajec dostal 25 let

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Po vlně kritiky z celého světa dnes Pákistán na poslední chvíli odložil popravu Šafkata Husaina, kterému bylo v době odsouzení údajně teprve 14 let. Prezident Mamnún Husajn podle agentury DPA krátce před půlnocí na 72 hodin pozastavil vykonání trestu smrti oběšením plánované na dnešní ráno.

Pákistán odložil popravu mladíka odsouzeného ve 14 letech

Svět
Porotci z bostonského procesu s Džocharem Carnajevem si dnes prohlédli loď, ve které byl čečenský mladík několik dní po bombovém útoku na maraton v Bostonu dopaden.
Boston - Porotci z bostonského procesu s Džocharem Carnajevem si dnes prohlédli loď, ve které byl čečenský mladík několik dní po bombovém útoku na maraton v Bostonu dopaden. Při výbuchu v roce 2013 zahynuli tři lidé, dalších více než 260 utrpělo zranění. Podle prokuratury za útokem stál spolu s Džocharem i jeho starší bratr Tamerlan, který zahynul při policejním pronásledování. Carnajevovi, jehož vinu připustila i obhajoba, hrozí trest smrti.

Porota z bostonského procesu si prohlédla Carnajevův úkryt v lodi

Svět
Canberra/Jakarta – Austrálie nabídla, že uhradí náklady na doživotní věznění dvou Australanů v Indonésii, pokud Jakarta zruší trest smrti, k němuž byli odsouzeni za pašování heroinu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle něhož nabídku přednesla australská ministryně zahraničí Julie Bishopová minulý týden. Indonésie ale i tuto nejnovější australskou iniciativu na záchranu životů vězňů odmítla, sdělila agentura AFP.

Austrálie chtěla zaplatit doživotní věznění pašeráků v Indonésii

Svět
Ivan Hoffman
Výrok advokáta Tomáše Sokola, že jeho klientům hrozí „majetkový trest smrti", je bonmotem, který nezapadne. Výmluvný advokát, kterého vídáme ve společnosti celebrit ocitnuvších se na šikmé ploše, nebo ve společnosti těch nejbohatších vydřiduchů, vtipně kritizoval navržený trest propadnutí majetku jako likvidaci lidských bytostí, ze kterých by se stali „doživotní bezdomovci a asociálové".
0 fotografií

Vtipná obhajoba

Hoffmanův deník
Miloš Almásy
Olomouc – Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil většině členů tzv.Toflova gangu tresty od tří do devíti let. Nejvyšší trest po právní úpravě dostal bývalý policista Miloš Almásy, který údajně s Toflem vydírání v letech 1998 až 2010 organizoval. Soud mu však zmírnil pokutu o 200.000 korun na milion korun. Nižšího trestu z osmi na sedm let dosáhl expolicista Eduard Slanina. Podle vrchního soudu jsou již některé jeho skutky promlčeny. Vězením tak soud potrestal v kauze celkem 11 lidí. Eduard Polák je definitivně zproštěn obžaloby, stejně jako byl již dříve zproštěn Rudolf Setvák.

Vrchní soud potvrdil tresty členům Toflova gangu

Česko
Džochar Carnajev
Boston – Džochar Carnajev, který podle obžaloby se svým bratrem Tamerlanem provedl v dubnu 2013 bombový útok na bostonský maraton, věřil, že je vojákem svaté války proti Američanům. V úvodní řeči pozorně sledovaného procesu to dnes prohlásila prokuratura, která žádá trest smrti. Obhajoba vzápětí Džocharův podíl na útoku připustila, chce nicméně vynesení absolutního trestu zabránit. Očekává se, že proces potrvá tři až čtyři měsíce. Tamerlan souzen není, neboť krátce po činu zahynul při policejním zásahu.

Začal proces s Carnajevem, hrozí mu poprava. Obhajoba připustila, že zabíjel

Svět
Bezpečnostní expert Jiří Dolejš.
Benešovsko /ROZHOVOR/ - O bezpečnosti dětí a personálu škol se toho už hodně řeklo, napsalo i natočilo. Jak ale právě na tuhle problematiku, o níž se začalo častěji informovat až po tragédii na učilišti ve Žďáru nad Sázavou, kde duševně nemocná žena smrtelně zranila šestnáctiletého studenta, nahlíží ten, který má bezpečnost, respektive její udržování v popisu své práce?

Expert na bezpečnost zná pro školy levná a účinná opatření

Středočeský kraj
Indonéský prezident Joko Widodo.
Jakarta - Indonéský prezident Joko Widodo dnes oznámil, že plánovaná poprava 11 odsouzených, z nichž většina dostala trest smrti za pašování drog, nebude odložena. Varoval zároveň ostatní země, aby se nevměšovaly do indonéského práva užívat a vykonávat trest smrti, napsala agentura Reuters. Kdy se bude poprava konat, indonéské zdroje neupřesnily.

Indonéský prezident neustoupí, pašeráci drog budou popraveni

Svět
Ilustrační foto.
Ammán – Jordánsko dnes za rozbřesku popravilo vězněnou iráckou extremistku Sadžídu Rišávíovou a dalšího iráckého radikála, oba byli již dříve odsouzeni k trestu smrti. Podle agentury AP to oznámil jordánský vládní mluvčí. Jordánsko popravu obou odsouzenců uspíšilo v reakci na video zachycující brutální vraždu svého pilota Maáze Kasásby, kterého radikální hnutí Islámský stát podle všeho upálilo.

V reakci na upálení pilota popravilo Jordánsko extremistku Rišávíovou

Svět
Ilustrační foto.
Soul – Jihokorejský voják, který loni v červnu zastřelil u severokorejské hranice pět kolegů a dalších sedm zranil, byl dnes odsouzen k trestu smrti. S odvoláním na místní vojenské velení o tom informovala agentura Reuters. Případ vyvolal v zemi debatu o problémech s psychickým zdravím v armádě.

Jihokorejský voják, který zastřelil pět kolegů, dostal trest smrti

Svět
Džochar Carnajev
Boston - Právníci údajného bostonského atentátníka Džochara Carnajeva se nejspíš budou snažit založit jeho obhajobu na tom, že byl ovlivněn svým bratrem Tamerlanem. Ten by měl proto nést hlavní zodpovědnost za útok, při kterém zahynuli tři lidé a dalších více než 260 utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP. Tamerlan byl nedlouho po atentátu zabit policisty, Džochar přežil a nyní mu hrozí trest smrti. Advokáti usilují o to, aby se hrdelnímu trestu vyhnul.

Obhajoba útočníka z Bostonu se chce soustředit na mrtvého bratra

Svět
Ilustrační foto
Columbus (USA) – Americké Ohio kvůli sporům o složení látky pro smrtící injekce odložilo všechny plánované popravy, a letos tak nevykoná ani jeden trest smrti. Informovala o tom dnes agentura AP. Rozhodnutí úřadů se čekalo, protože moratorium na trest smrti už dříve vyhlásil federální soud. Loni vzbudily v USA rozruch nepovedené popravy, při nichž odsouzení zjevně trpěli. Jedna z nich se odehrála právě v Ohiu.

Americké Ohio kvůli složení smrtící injekce odložilo popravy

Svět
Ilustrační foto
Káhira – Japonskému rukojmímu Kendžimu Gotoovi, kterého drží radikálové z Islámského státu (IS), údajně zbývá posledních 24 hodin života. Říká to hlas na videonahrávce, kterou dnes zveřejnili zřejmě džihádisté z IS a o které informovala japonská televize NHK. Autenticitu nahrávky zkoumají japonské úřady.

Japonskému rukojmímu zbývá 24 hodin života, varuje hlas na videu

Svět
Muslimské bratrstvo v Káhiře.
Káhira – Egyptský soud dnes nařídil nový proces v případu 37 členů Muslimského bratrstva odsouzených v loňském roce k trestu smrti a 115 dalších, kteří si měli odpykat trest doživotí. Informovala o tom agentura Reuters. Obžaloba viní souzené z účasti na násilných protestech proti svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Masový proces, v němž právníci zadržených nedostali údajně možnost přednést obhajobu, se stal terčem mezinárodní kritiky.

Soud nařídil nový proces v kauze 37 islamistů odsouzených k trestu smrti

Svět
Ilustrační foto
Brusel - Belgickému sexuálnímu násilníkovi a vrahovi Franku Van Den Bleekenovi nakonec nebude umožněna eutanazie, o níž odsouzený požádal a kterou mu minulý týden povolily příslušné soudní a lékařské orgány. Právě lékaři nyní od záměru ustoupili a doporučili vězně převézt na zvláštní psychiatrickou kliniku do Nizozemska, jak odsouzený sám kdysi chtěl. Oznámil to dnes ministr spravedlnosti Koen Geens.

Belgický násilník a vrah nakonec povolenou eutanazii nepodstoupí

Svět
Džochar Carnajev
Boston - Ve Spojených státech dnes výběrem poroty formálně začal proces s Džocharem Carnajevem, který podle obžaloby spolu se svým bratrem Tamerlanem provedl v dubnu 2013 bombový útok na bostonský maraton. Za teroristický čin, při kterém zahynuli tři lidé a dalších více než 260 utrpělo zranění, mu v případě uznání viny hrozí trest smrti. Džochar, který na rozdíl od Tamerlana následné policejní stíhání přežil, vinu odmítá a svůj útok považuje za odplatu za americké invaze do Iráku a Afghánistánu.

Výběrem poroty začal proces s Džocharem Carnajevem

Svět
Ilustrační foto
Islámábád – Pákistán se údajně chystá v příštích dvou až třech týdnech popravit 500 odsouzenců na smrt. Informovala o tom dnes rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Pákistánské úřady po teroristickém útoku na vojenskou školu v Péšávaru, v níž bojovníci Talibanu minulý týden zabili přes 130 dětí, zrušily moratorium na trest smrti.

Pákistán se chystá popravit 500 vězňů usvědčených z terorismu

Svět
Slavoj Tichý
Mělník - Konečně zase jeden půlrok bez inzultace rozhodčího. I tak disciplinární komise okresního fotbalového svazu na podzim nezahálela. Co, nebo spíše kdo se jí tentokrát nejvíce staral o "zábavu"? "Dá se říct, že letošní podzim byl z našeho pohledu relativní klidný," ohlíží se Slavoj Tichý, předseda okresního fotbalového tribunálu.

Neměli jsme žádnou inzultaci, chválí podzim šéf okresní disciplinárky

Fotbal