ŠTÍTEK: Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

Násilné střety v Súdánu si vyžádaly nejméně 56 životů a téměř 600 zraněných
V Súdánu po krátkém klidu zbraní v sobotu pokračovaly prudké boje mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Podle reportéra agentury DPA se ráno stalo hlavní město Chartúm opět terčem bombardování, během dne se ozývala rovněž střelba. Saúdské Arábii a Jordánsku se podařilo evakuovat své občany přes přístav na východě země, další země včetně mnoha evropských zatím své diplomaty a další občany ze země nedostaly. České velvyslanectví v Káhiře, pod které Súdán spadá, nemá informace o tom, že by v nejbližších hodinách bylo možné provést evakuaci českých občanů. 
5 fotografií

Boje v Súdánu navzdory příměří pokračují. Hlavní město bylo terčem bombardování

Svět
Lidé si povídají před troskami budov zřícené při zemětřesení v tureckém městě Hatay, 11. února 2023
Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo více než 28 tisíc lidských životů. Počet známých obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co v sobotu večer turecký viceprezident Fuat Oktay podle agentury Reuters oznámil, že počet obětí v jeho zemi vzrostl na 24 617. Ze sousední Sýrie dosud přišly informace o 3553 mrtvých. Nové údaje od vlády či opozice, ovládající části rozdělené země, v sobotu agentury nenabízely.
31 fotografií

Turecko hlásí další stovky mrtvých. Počet obětí zemětřesení přesáhl 28 tisíc

Svět
Kamarádky z Ostravy, Michaela Kolářová (vlevo) a Kateřina Tempírová, jezdí s traktory po polích jako zkušení fachmani   obdělávají půdu, 18. srpna 2022, Ostrava.
/FOTOGALERIE/ Rok 2022 skončil. I on byl, stejně jako předchozí roky, bohatý na zajímavé události, zlomové okamžiky i nečekané momenty. A my vám nyní přinášíme oblíbený výběr nejpůsobivějších záběrů, které svým objektivem zachytil v loňském roce fotograf Deníku Lukáš Kaboň. Ten je za některé z nich znovu nominován do finálové trojice aktuálního ročníku prestižní soutěže Czech Press Photo.
26 fotografií

TOP FOTO: Přinášíme nejlepší záběry roku 2022 Lukáše Kaboně nejen z Ostravska

Ostravsko
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel 14. listopadu 2022 do Chersonu na jihu země, odkud se před několika dny stáhla ruská vojska. Na snímku Zelenskyj (uprostřed vpravo) vyznamenává vojáky
Ukrajinská vláda plánuje evakuaci Chersonu a Mykolajivu kvůli přicházející zimě. Boje v obou jihoukrajinských městech vážně poničily klíčovou energetickou infrastrukturu a ukrajinské úřady vyjádřily obavu z humanitární krize, kterou by klesající teploty mohly způsobit. Pomoc s evakuací nabídne v následujících dnech vláda těm, kteří mají zájem odejít dobrovolně, informoval list The New York Times.
144 fotografií

Obavy z přicházející zimy. Ukrajina plánuje dobrovolnou evakuaci některých měst

Státy mimo EU
Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 11. května 2022.
Kroky k řešení situace romských uprchlíků z Ukrajiny navrhne vládě nový tým. Bude ho řídit vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Skupinu budou tvořit zástupci příslušných resortů, hasičů, Správy uprchlických zařízení i neziskových organizací, které s běženci pracují. ČTK to po pátečním jednání rady vlády pro záležitosti romské menšiny řekla zmocněnkyně. Rada se po nástupu Fialovy vlády sešla poprvé. Debatovala i o dotacích pro organizace, které s uprchlíky pracují.
15 fotografií

Řešení situace romských uprchlíků navrhne nový tým. Povede ho zmocněnkyně

Česko
Americká herečka Angelina Jolie se v ukrajinském Lvově fotografuje s fanoušky, 30. dubna 2022
V západoukrajinském Lvově je americká herečka Angelina Jolie, informují ukrajinská média. Herečka přijela na hlavní nádraží ve Lvově přivítat vnitřně vysídlené Ukrajince, kteří přijeli evakuačním vlakem z Pokrovska v Doněcké oblasti, informoval list Kyiv Independent. Podle ruské služby BBC se hollywoodská hvězda, která je známá svým zapojením do charitativních projektů, objevila v jedné z místních kaváren.
144 fotografií

Do Lvova přijela americká herečka Angelina Jolie, navštívila uprchlíky

Státy mimo EU
Humanitární pomoc pro občany Etiopie, kteří prchají před boji
Stovky mrtvých na obou stranách sporu. Letecké nálety, regulérní dělostřelecké kampaně. Počínající humanitární krize. Více informací ale z bohem zapomenutého koutu Afriky není k dispozici. Etiopský premiér a šéf jedné z válčících stran vypnul v rebelujícím regionu Tigraj internet a telefonní signál.

Neklidný Africký roh je opět ve varu. V Etiopii hrozí občanská válka

Svět
Kategorie Aktualita: Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava.
Letošní ročník fotografické ceny Czech Press Photo se nese ve znamení pandemie nového typu koronaviru. Přesto se tu neztratily ani jiné události. A v prestižní kategorii Aktualita bojuje také fotograf Deníku Lukáš Kaboň se snímkem ze střelby v ostravské nemocnici. Fotografie obletěla celý svět a nyní může získat i hlavní tuzemské ocenění pro fotografy. Zda uspěje, se dozvíme 2. prosince.
182 fotografií

Úspěch Deníku. Snímky ze střelby v Ostravě jsou ve finále Czech Press Photo

Česko
Kategorie Aktualita: Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava.
/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Letošní ročník fotografické ceny Czech Press Photo se nese ve znamení pandemie nového typu koronaviru. Přesto se tu neztratily ani jiné události. A v prestižní kategorii Aktualita bojuje také fotograf Deníku Lukáš Kaboň se snímkem ze střelby v ostravské nemocnici. Fotografie obletěla celý svět a nyní může získat i hlavní tuzemské ocenění pro fotografy. Zda uspěje, se dozvíme 2. prosince.  
182 fotografií

Úspěch fotografa Deníku. Jeho snímky z Ostravy jsou ve finále Czech Press Photo

Ostravsko
Migranti na člunu na moři. Ilustrační foto
Po potopení člunu s migranty nedaleko libyjského pobřeží utonulo nejméně 45 lidí. Jde o nejtragičtější podobné neštěstí v letošním roce, uvedly ve společném prohlášení Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

U Libye se potopil člun s migranty. Zahynulo nejméně 45 lidí

Svět
V libanonském Bejrútu explodoval sklad s  vysoce výbušným dusičnanem sodným.
Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou přetížené. Ještě před explozí jsme si mysleli, že situace v Libanonu nemůže být kvůli celkové krizi horší, vylíčila dění v libanonském hlavním městě česká humanitární pracovnice Tamara Stupalová. V prvních okamžicích měla pocit, že nastalo zemětřesení, později se obávala možného konfliktu s Izraelem.
40 fotografií

Lidé v Bejrútu jsou stále v šoku. Mysleli jsme, že na nás útočí, říká Češka

Svět
Migranti s dětmi na turecko-řecké hranici 4. března 2020, v pozadí řeka Edirne
Řecká policie dnes ráno opět použila slzný plyn, aby zastavila stovky migrantů snažících se dostat přes přes hraniční plot z Turecka. U hranice je nyní na 12.500 běženců, uvedla agentura DPA s odvoláním na řeckou televizi Skai. Podle ní slzný plyn používají z druhé strany i někteří migranti. Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebrání přechodům běženců do Řecka.
5 fotografií

Policie na hranicích Řecka zasáhla proti migrantům. Použila slzný plyn

Svět
Následky náletu na detenční středisko pro migranty na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu.
Desítky mrtvých a zraněných si vyžádal nálet, který zasáhl detenční středisko pro migranty v Tadžuře na předměstí Tripolisu. Podpůrná Mise OSN (UNSMIL) hlásí nejméně 44 mrtvých a více než 130 zraněných. Podle agentury Reuters je udávaný počet obětí nejvyšší od začátku ofenzivy jednotek polního maršála Chalífy Haftara proti hlavnímu městu, ovládanému mezinárodně uznávanou vládou. Podle úřadu OSN zatím není jasné, kdo za útokem stojí.

Detenční středisko v Libyi se stalo terčem náletu. Zemřely desítky migrantů

Svět
Venezuelští vojáci u hranic s Kolumbií
Již více než čtyři miliony lidí uprchly v posledních několika letech z Venezuely, kterou sužuje politická a hluboká ekonomická krize. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Organizace spojených národů. Kvůli nárůstu počtu uprchlíků by měl svět podpořit země, do nichž se Venezuelané uchylují, uvedl zmocněnec OSN a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
5 fotografií

Z Venezuely uprchlo přes čtyři miliony lidí. Okolní země žádají pomoc OSN

Svět
Zvláštní vyslankyně OSN Angelina Jolie navštívila uprchlický tábor pro myanmarské Rohingy v Bangladéši
Zvláštní vyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a slavná hollywoodská herečka Angelina Jolie v úterý navštívila uprchlické tábory v Bangladéši, kde nalezli dočasné útočiště příslušníci myanmarské muslimské menšiny Rohingů. Situaci zhruba 730 tisíc lidí, kteří museli kvůli vojenskému útlaku opustit své domovy, označila za „ostudu nás všech“ a vyzvala k ukončení násilí.
8 fotografií

Angelina Jolie navštívila uprchlický tábor pro Rohingy. Žádá ukončení násilí

Svět
Rahaf Kunúnová opustila bangkocké letiště
Australská vláda v úterý rozhodla, že udělí humanitární azyl osmnáctileté Arabce Rafah Kunúnové. Ta se zřekla islámu, utekla před svou rodinou, která jí vyhrožuje smrtí, a v současnosti pobývá v Thajsku pod ochranou OSN. Úřad OSN pro uprchlíky nyní však musí potvrdit, že si 18letá dívka důvody svého útěku nevymýšlela. Do Thajska mezitím přiletěl i její otec, který chce s dívkou mluvit. Úřady posuzují, zda je to možné.
6 fotografií

Saúdka, které hrozí zabití od vlastní rodiny, získá azyl v Austrálii

Svět
Ilustrační snímek
Více než dva tisíce migrantů zahynuly v loňském roce při pokusu dostat se přes Středozemní moře ze severní Afriky do Evropy. O statistice, kterou dnes zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), informovala agentura AFP. Do Evropy se za uplynulých dvanáct měsíců přes moře dostalo 113 tisíc lidí. Většina z nich skončila ve Španělsku.  
8 fotografií

Cesta do Evropy po moři je nebezpečná. Vloni zahynuly tisíce migrantů

Svět
Ilustrační foto.
Udělení Nobelovy ceny za mír protijaderné skupině ICAN je reakcí na obavy, které vyvolává Severní Korea, řekl dnes  analytik Vlastislav Bříza z Karlovy univerzity. Nobelův výbor ocenil ICAN za upozorňování na nebezpečí použití jaderných zbraní a snahu o jejich smluvní zákaz. Bříza považuje působení ICAN za přínosné, ale poukázal na to, že ocenění je hlavně symbolické a reálný dopad na politiku zemí vlastnících jaderné zbraně mít nebude.
8 fotografií

Protijaderná skupina získala Nobelovu cenu kvůli KLDR, tvrdí expert

Svět
Ilustrační foto
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes dementovala svou zprávu ze začátku týdne, podle které v úterý patrně utonulo ve Středozemním moři až 150 afrických běženců. Podle mluvčího IOM se většinu z těchto lidí podařilo zachránit, čehož si prý ale nevšiml gambijský chlapec, který potopení plavidla s migranty také přežil a tvrdil, že ostatní zahynuli. Nyní se za mrtvé považuje pět osob, napsala agentura Reuters.
7 fotografií

Zpráva o 150 utonulých migrantech ve Středomoří byla mylná

Svět
Německá kancléřka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová.
Stabilizace Libye je nyní důležitější než kdy dříve, shodli se dnes v souvislosti s diskusí o migraci prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na svém neformálním summitu na Maltě. Evropský blok přispěje k tomu, aby severoafrická země mohla chránit své hranice. Prioritou tak bude například širší podpora, výcvik a dodávky vybavení libyjské pobřežní stráži.
5 fotografií

Podpora libyjské pobřežní stráže je prioritou, shodla se EU

Svět
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Atény - V řeckém táboře pro uprchlíky na ostrově Lesbos narůstá počet úmrtí v důsledku chladného počasí. Dnes byl nalezen v jednom ze stanů už třetí mrtvý za poslední týden. Podle policie jde o Pákistánce ve věku kolem 20 let. Další přistěhovalec, který s mrtvým sdílel stan, byl převezen v kritickém stavu do nemocnice, uvedla agentura Reuters.

Na ostrově Lesbos zemřel za týden zimou už třetí migrant

Svět
Ilustrační foto
Atény - Atény dnes vyslaly k ostrovu Lesbos vojenskou loď, která má ubytovat přes 500 uprchlíků z tohoto ostrova v Egejském moři. Informovala o tom agentura DPA. Na Řecko se v posledním týdnu snesla vlna kritiky mimo jiné od Evropské unie či OSN kvůli špatným podmínkám, v nichž v tomto mrazivém počasí běženci na ostrovech žijí.
18 fotografií

Běženci mrznou na Lesbu, Řecko jim poslalo loď

Svět
Ilustrační foto
Bern - Až 2000 dalších syrských uprchlíků chce přijmout Švýcarsko v příštích dvou letech. Má jít zejména o zvlášť zranitelné běžence, kteří se nacházejí v zemích sousedících se Sýrií, kde ale nemohou zůstat. Rozhodla o tom dnes federální vláda v Bernu, informoval web listu Neue Zürcher Zeitung.

Švýcarsko přijme dalších 2000 zranitelných uprchlíků ze Sýrie

Svět
Při několika náletech v syrské provincii Idlib, ovládané z velké části povstalci, zahynulo dnes nejméně 46 lidí.
Damašek - Při několika náletech v syrské provincii Idlib, ovládané z velké části povstalci, zahynulo dnes nejméně 52 lidí. Většina mrtvých jsou civilisté, uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Při náletech v syrské provincii Idlib zahynulo nejméně 52 lidí

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování uprchlíků do Evropy příjmy ve výši 346 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy Kč). Uvedl to velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino v důvěrné zprávě, kterou získala agentura AP. Admirál ale v dokumentu určeném členským státům EU neupřesňuje, jak k tomuto číslu dospěl.

Libyjská města prý mají z pašování lidí 346 milionů dolarů ročně

Svět
Ilustrační foto.
Canberra - Austrálie uzavřela dohodu se Spojenými státy o přesídlení stovek uprchlíků, které nyní australské úřady drží v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Přesídlení bude řídit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat.

Austrálie se dohodla s USA, že přijmou uprchlíky z ostrovů

Svět
Ilustrační foto.
Milán (Itálie) - Zhruba 240 lidí údajně zahynulo nebo je pohřešováno po ztroskotání dvou člunů v posledních 24 hodinách u břehů Libye. Údaje se opírají podle OSN o svědectví uprchlíků, kteří neštěstí přežili. Námořní hlídky působící v oblasti potvrdily zatím nález jen 12 utonulých. Podle italské televize RAI zachytily hlídky u břehů Sicílie dalších 316 migrantů z jiných lodí. OSN koncem října uvedla, že letos přišlo ve Středozemním moři o život už nejméně 3740 osob, což je téměř stejné množství jako za celý loňský rok.

Ve Středozemním moři prý utonulo zhruba 240 dalších migrantů

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva - Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy zahynulo od začátku roku už nejméně 3740 uprchlíků a migrantů. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jde o téměř stejný počet jako za celý loňský rok, kdy se přitom do Evropy dostalo třikrát více běženců.

OSN: Při pokusu dostat se do Evropy letos zemřelo už 3740 běženců

Svět
Ilustrační foto
Řím - Nejméně devět migrantů přišlo o život při dnešní sérii lodních neštěstí u libyjského pobřeží. Deset dalších, včetně čtyř dětí, je nezvěstných. Pobřežním hlídkám a dobrovolným záchranářům se podařilo v moři zachytit více než tisícovku migrantů, informovala agentura AFP.

Na moři u Libye zahynulo deset migrantů, tisíc bylo zachráněno

Svět
Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí.
Bagdád – Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle něhož uprchlíci překročili hranice do sousední Sýrie. Od pondělí, kdy irácká armáda zahájila ofenzivu proti bojovníkům z takzvaného Islámského státu (IS), jde o první velkou skupinu civilistů, kteří z města prchají.

OSN: Z iráckého Mosulu již uprchlo na 900 lidí

Svět