ŠTÍTEK: divoké prase

Divočák. Ilustrační foto
Africký mor prasat (AMP) se nebezpečně blíží k české hranici. Nakažlivé onemocnění postihující divoká prasata i domácí chovy bylo odhaleno vzdušnou čarou jen 14 kilometrů od česko-polského pomezí. Tuzemští myslivci se na příchod nákazy připravují.

Africký mor prasat? Nákaza se k nám blíží z Polska

Náchodsko
Pro psy je Aujeszkyho choroba smrtelná
Psi mohou trpět celou řadou nemocí. Existuje ale jedna, která je obzvlášť zákeřná. Smrt navíc přichází velmi rychle, doslova v rámci hodin. Strašák všech pejskařů má jméno Aujeszkyho choroba. Přenáší ji divoká prasata a letos už Státní veterinární správa (SVS) eviduje dva případy nakažených psů. Jeden zemřel, druhého musel veterinář utratit.
8 fotografií

Pozor na nemoc, která děsí každého pejskaře. Zvíře nemá šanci přežít

Zvířecí deník a chovatelství
Miroslav Jilemnický
Případ divokých prasat ničících v posledních letech pravidelně na jaře pláže poděbradského Jezera vyvolává některými svými aspekty úsměv na tváři. Sama o sobě je to vážná věc: ničení pláží stojí každoročně Technické služby, potažmo radnici statisíce korun.

GLOSA: Zábavné poznámky k divokým prasatům

Názory z regionu
V Hlubočkách nastražili na černou zvěř odchytové zařízení.
Boj s černou zvěří nepolevuje v Hlubočkách na Olomoucku, kde prasata z okolních lesů od podzimu častěji vyrážejí za potravou do okrajových částí obce a přilehlých chatovišť. Naposledy divočáci pronikli do zahrad v ulici Na Výsluní. Obec ve spolupráci s odborníky odpověděla nastražením odchytových klecí.
3 fotografie

Hlubočky dál bojují s divočáky, nastražili tam klece

Olomoucko
Kanci a hlavně bachyně Maruna jsou často viděni mezi domy na Klíši. Maruna je už populární i mimo republiku, vědí o ní i lidé v Austrálii díky sociálním sítím. Dokonce Petře Morvayové zaslali trika s motivy kanců, vznikla PFka s Marunou, cukroví a další.
/FOTO, VIDEO/ Kde najdete nejchytřejšího divočáka? V Ústí na Klíši. Jmenuje se Maruna. Umí přecházet po přechodu pro chodce i převést přes něj mladé. Ačkoliv tahle bachyně už prohnala nejednoho místního, je stále populárnější. Stala se oblíbeným námětem příspěvků na sociálních sítích a lidé pomalu přemýšlejí, jestli by nebylo lepší ji spíš odchytit než odstřelit.
15 fotografií

Divočáci trápí Ústí, z bachyně Maruny je přesto celebrita oblíbená i za oceánem

Ústecko
Ilustrační foto. Azyl pro prasátka v nouzi.
Historicky první případ afrického moru prasat (AMP) v ČR u divočáků byl potvrzen v 26. června 2017. Veterinární správa ho prokázala u dvou uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji. I na území Jihočeského kraje funguje celoplošný monitoring, v rámci kterého od roku 2014 dochází k vyšetření všech uhynulých prasat divokých. Prevenci podle veterinářů a chovatelů není dobré podceňovat.
8 fotografií

Africký mor prasat není radno podceňovat. Prevence není nikdy dost

Českobudějovicko
„Hrabalova“ hájenka Kersko funguje dodnes.
„Se šípkovou!“ „Se zelím!“ Známou Hájenku Kersko, která leží ve stejnojmenné obci na Nymbursku ve středních Čechách, proslavily Hrabalovy Slavnosti sněženek. Dneska si ji pronajímá Alžběta Suchelová, která v ní spolu s rodinu provozuje restauraci plnou dobrot – třeba z divočiny. Podnikat začínala v Praze, poetické Kersko by však opouštěla jen velmi nerada.
14 fotografií

Hrabalova hájenka stále stojí. Kersko i dnes nabízí divočáka se šípkovou i zelím

Podnikání
Vysílače v obojcích divočáků by měly odhalit, jak se chovají v horském pásmu či nakolik je ovlivňuje např. vysoká sněhová pokrývka. Ilustrační foto.
Uvidíte-li divočáka, který má žlutý obojek, nestřílejte ho, žádají Němci myslivce na Šumavě i v jejím okolí. V Národním parku Bavorský les se totiž pustili do unikátního projektu. Sledují divočáky pomocí GPS vysílačů, aby zjistili, jak velký mají akční rádius, a informace pak využili v boji s velmi nebezpečným africkým morem prasat. Na výsledky německých kolegů čeká se zájmem i česká strana.
4 fotografie

Pozor, nestřílet. Divočákům nasadili žluté obojky, pomohou v boji s morem prasat

Prachaticko
Vysílače v obojcích divočáků by měly odhalit, jak se chovají v horském pásmu či nakolik je ovlivňuje např. vysoká sněhová pokrývka. Ilustrační foto.
Uvidíte-li divočáka, který má žlutý obojek, nestřílejte ho, žádají Němci myslivce na Šumavě i v jejím okolí. V Národním parku Bavorský les se totiž pustili do unikátního projektu. Sledují divočáky pomocí GPS vysílačů, aby zjistili, jak velký mají akční rádius, a informace pak využili v boji s velmi nebezpečným africkým morem prasat. Na výsledky německých kolegů čeká se zájmem i česká strana.
4 fotografie

Divočákům nasadili obojky. Mají pomoci v boji s morem prasat

Plzeňsko
Divoké prase
Od havárie jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině uplyne v dubnu už 36 let, ale radioaktivní látky, které tehdy doputovaly až na naše území, pociťujeme dodnes. Zvláště v některých místech je množství cesia-137 v půdě stále tak vysoké, že jsou následkem toho radioaktivní zejména houby, ale také lesní plody či divočáci. Odborníci ale uklidňují, že není důvod k panice.
54 fotografií

35 let po havárii: Černobyl je stále radioaktivní, v Česku září houby i divočáci

Česko
Útočník Jan Silný vyniká v osobních soubojích s obránci soupeřů.
Do pokutového území soupeřů se pochopitelně netlačí pouze dva hráči, přesto v líšeňské ofenzivě nejen podle čísel dominují Jan Silný a Jaroslav Málek. Oba fotbalisté brněnského celku obstarali dvanáct ze čtrnácti branek, které svěřenci kouče Milana Valachoviče vstřelili v posledních osmi druholigových kolech. „Je logické, že se dostáváme do šancí nejvíc my dva, protože hrajeme nejvýš,“ namítl Silný.
13 fotografií

Líšeňská ofenzivní síla. Jarda je divočák, rozumíme si, říká kanonýr Silný

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Divoké prase
Netradiční úkol měli ve středu českokrumlovští hasiči. V 11 hodin jeli v Českém Krumlově do ulice U Vltavy, kde z řeky vytahovali mrtvého divočáka. Ten se nacházel ve vodě kousek od břehu, takže člun nebyl potřeba. Hasiči prase vylovili a vynesli na břeh. Tam ho naložili do auta pracovníků českokrumlovského útulku, který se postaral o jeho odvoz.

Divoké prase a požár udírny si žádaly pomoc hasičů na Krumlovsku

Českokrumlovsko
Hon na Pardubicku skončil postřelením jednoho myslivce.
Sklizeň kukuřice, divočáci a lidská chyba nebo spíše nedbalost. Ve středu u obce Lipec postřelil jeden myslivec druhého. Stalo se to na poli při sklizni kukuřice, kdy se trojice nimrodů na žádost zemědělce snažila střelbou vyhnat z pozemku stádo divokých prasat. Shodou okolností pouhý den před touto nešťastnou událostí Okresní soud v Pardubicích poslal na dva roky do vězení třiapadesátiletého muže, který postřelil svého o šest roků mladšího kolegu tak nešťastně, že muž na místě zemřel.
3 fotografie

Soud poslal myslivce na dva roky za mříže, druhý den byl postřelen další

Z okolí
Mše ku cti sv. Huberta, patrona myslivců v kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, sobota 6. listopadu 2021.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Za zvuku lesních rohů přicházeli lidé na sobotní slavnostní mši ku cti sv. Huberta, patrona myslivců a lesníků, která se konala v kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, známý jako "Šikmý kostel". Že nešlo o běžnou bohoslužbu, šlo poznat i výzdoby kostela, kde vedle hlavy jelena přihlížel bohoslužbě i vycpaný divočák. Nechyběli ani "Černí myslivci".
35 fotografií

Trubači i divočák. Myslivci v Šikmém kostele v Karviné uctili svatého Huberta

Regiony
Mše ku cti sv. Huberta, patrona myslivců v kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, sobota 6. listopadu 2021.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Za zvuku lesních rohů přicházeli lidé na sobotní slavnostní mši ku cti sv. Huberta, patrona myslivců a lesníků, která se konala v kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, známý jako "Šikmý kostel" - rarita Moravskoslezského kraje. Že nešlo o běžnou bohoslužbu, šlo poznat i výzdoby kostela, kde vedle hlavy jelena přihlížel bohoslužbě i vycpaný divočák. Nechyběli ani "Černí myslivci".
35 fotografií

Prapory, trubači i divočák: myslivci v raritním kostele v Karviné uctili Huberta

Karvinsko