ŠTÍTEK: Václav Hájek

Ilustrační foto.
Ve spolupráci s hořovickou pohřební službou Pavla Zajíčka, berounskou pohřební službou Beran a Pohřebním ústavem Beroun, Řevnice – Jaroslava Filecová přinášíme jména zemřelých, s nimiž se jejich příbuzní a přátelé v uplynulých dnech rozloučili.

Opustili nás: Týdenní přehled zesnulých z Berounska

Berounsko
Iluistrační snímek.
Kdo loni uvařil nejlepší pivo? Na tuto otázku hledala o víkendu odpověď takřka stovka degustátorů, kteří se sešli v jihočeském Pivovarském dvoře ve Zvíkově na akci Jarní cena českých sládků. Do šestnáctého ročníku největší soutěže piv z minipivovarů v Evropě se přihlásilo 156 pivovarů se 748 vzorky. V nejprestižnější kategorii českých ležáků se laureátem stal pražský pivovar Horymír.

Nejlepší pivo z minipivovaru? Podle sládků je jím pražský Horymír

Česko
Pietní místa za oběti střelby v Praze.
S podporou desítek tisíc dárců se setkala finanční sbírka, již po předvánoční tragické střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyhlásil Nadační fond UK (NF UK). Do sbírky, kterou vypsal prakticky bezprostředně poté, co 24letý student historie z Kladenska, vyzbrojený s až šokující důkladností, zabíjel a zraňoval studující i pedagogy, dárci poslali celkem 52,6 milionu korun. To je souhrn příspěvků od 41,4 tisíce podporovatelů. 
22 fotografií

Pro rodiny obětí střelce z fakulty je připraveno třicet milionů korun

Praha
V úterý 27. února 1534 byla Kateřina z Komárova uvržena do věže Mihulka na Pražském hradě, aby z ní už nikdy nevyšla. Během března zemřela ve věži hlady, její mrtvolu údajně našli s okousanými prsty
Právě před 490 lety, v úterý 27. února 1534, získala válcová kamenná věž Pražského hradu, zvaná Prašná nebo Mihulka, novou ponurou nájemnici. Skončila v ní česká šlechtična Kateřina Lažanská, odsouzená krátce předtím k smrti hladem za to, že utýrala několik svých děveček. Vkročila do věže a už z ní nikdy nevyšla. Zemřela v polovině března, ale její kletba jako kdyby dopadla i na jejího soudce. Přežil ji jen o dva dny…
12 fotografií

Čachtická paní z Čech Kateřina Lažanská mučila dívky, odsoudili ji k smrti hlady

Historie
Univerzita Karlova se rozhodla si zámek ho ponechat.
Kdo snil o tom, že si pořídí zámek v Zahrádkách na Českolipsku a bude si tam žít na vysoké noze, ten si může nechat zajít chuť. Celý areál byl přibližně půl roku v nabídce realitní kanceláře za více než 32 milionu korun. Univerzita Karlova, která je jeho vlastníkem, ho však stáhla z nabídky a rozhodla si ho ponechat. Potěšilo to občany obce, tak i její vedení. Co ale bude s památkou dál? 
22 fotografií

Zahrádky slaví! Zámek už není na prodej a má šanci na nový život

Českolipsko
Lední hokej, ilustrační snímek.
15. ročník Šumavské ligy amatérského hokeje měl o víkendu na programu pouze jedno utkání. Tím byla na zimním stadionu v Klatovech dohrávka 7. kola druhé části letošní sezony mezi Nýrskem a Poběžovicemi. Favoritem utkání byly bezpochyby Poběžovice, které se mohou pyšnit nejúdernější ofenzivou v soutěži. A předpoklady se nakonec potvrdily.

Poběžovice v dohrávce nasypaly soupeři z Klatovska sedm branek

Hokej
Lední hokej, ilustrační snímek.
15. ročník Šumavské ligy amatérského hokeje měl o víkendu na programu pouze jedno utkání. Tím byla na zimním stadionu v Klatovech dohrávka 7. kola druhé části letošní sezony mezi Nýrskem a Poběžovicemi. Favoritem utkání byly bezpochyby Poběžovice, které se mohou pyšnit nejúdernější ofenzivou v soutěži. A předpoklady se nakonec potvrdily.

Nýrsko v dohrávce Šumavské ligy amatérského hokeje nestačilo na lídra

Hokej
Lední hokej, ilustrační snímek.
Šesté kolo druhé části aktuálně probíhajícího ročníku Šumavské ligy amatérského hokeje fanoušky na zimním stadionu znovu nenudilo. Ve třech zápasech padlo úctyhodných třiadvacet branek. Nejvíce jich vstřelili hokejisté Poběžovic, kteří zdemolovali poslední El Barto jednoznačně 9:1. Čtyřmi góly se blýskl agilní Martin Rašek, hattrickem se zaskvěl David Václavovic - tedy dva nejproduktivnější hráče celé soutěže.

Indiáni přetlačili Vizi, v Šumavské hokejové lize uspěly i Poběžovice a Nýrsko

Hokej
Lední hokej, ilustrační snímek.
Šesté kolo druhé části aktuálně probíhajícího ročníku Šumavské ligy amatérského hokeje fanoušky na zimním stadionu znovu nenudilo. Ve třech zápasech padlo úctyhodných třiadvacet branek. Nejvíce jich vstřelili hokejisté Poběžovic, kteří zdemolovali poslední El Barto jednoznačně 9:1. Čtyřmi góly se blýskl agilní Martin Rašek, hattrickem se zaskvěl David Václavovic - tedy dva nejproduktivnější hráče celé soutěže.

Poběžovice smetly El Barto, řádili oba nejproduktivnější hráči soutěže

Hokej
Dobrovolníci sbírají a následně i ukládají svíčky a květiny z pietního místa před budovou Karolina.
Studenti uklidili svíčky, květiny i vzkazy a fotografie na pietním místě před pražským Karolinem. Lidé tam za uplynulé dva týdny za oběti tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy položili tisíce svíček a dalších připomínek. Se sběrem začali dnes dopoledne, podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka skončili kolem 15:00. Podle zpravodaje ČTK sbíralo svíčky asi 15 dobrovolníků, na sobě měli reflexní vesty. Svíčky a další předměty z pietního místa ukládali do beden, které jsou zatím podle Hájka uschované v prostorách univerzity. Následně by z nich měla vzniknout trvalá připomínka tragické události, při níž 21. prosince střelec zabil 14 lidí. 
31 fotografií

Studenti uklidili svíčky z pietního místa u Karolina, vznikne z nich památka

Praha
Ĺední hokej, ilustrační snímek.
O víkendu se na zimním stadionu v Klatovech odehrály dvě dohrávky 3. kola druhé části letošního ročníku Šumavské ligy amatérského hokeje (RomiCH Šroubek Cup). A oba duely přinesly fanouškům překvapivé výsledky. Vůbec první bod v sezoně vybojovali hokejisté El Barto, kteří remizovali s Vizi Auto 3:3. O pořádný šok se pak postarali borci z týmu HC Tomahawks, kteří díky dvěma trefám Krčmy porazili lídra z Vícenic 2:1.

Indiáni senzačně skolili lídra, hokejisté El Barto se dočkali prvního bodíku

Hokej
Lední hokej, ilustrační snímek.
Třemi zápasy o víkendu na klatovském zimním stadionu pokračoval letošní ročník Šumavské ligy amatérského hokeje. V čele tabulky jsou opět Vícenice, které složily reparát za minulé zaváhání, když porazily klatovské Tango. Nýrsko nevyužilo volného losu Poběžovic, nestačilo na Vizi Auto (1:5) a zůstává třetí i nadále třetí. Na první body pak stále čeká El Barto, které podlehlo předposledním Indiánům z Tomahawks 2:4.

Hokejisté Vizi Auto přejeli Nýrsko, Vícenice podle rytmu Tanga netančily

Hokej
Ve čtvrtek 2. listopadu proběhla v Rabasově galerii druhá ze třech podzimních přednášek.
/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek 2. listopadu proběhla v Rabasově galerii druhá ze třech podzimních přednášek. O vosku, včelách a umění přednášel teoretik umění a vizuální kultury Václav Hájek z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Ten se ve své práci a četné publikační činnosti snaží hledat spojitosti mezi uměním a masovou kulturou.
6 fotografií

O vosku, včelách a umění. V Rabasově galerii se konala další zajímavá přednáška

Čtenář reportér
Výstava  Aleše Svobody Proměny geometrie je k vidění ve Výstavní síni ve Vysoké ulici v Rakovníku. Foto: Jaroslav Krejčí
V době, kdy jsme počítači doslova obklopeni ze všech stran a umělá inteligence nabízí společnosti zcela nové možnosti, může znít sousloví „počítačem generované umění“ poněkud všedně. Ovšem výstava Proměny geometrie, která byla ve čtvrtek 7. září zahájena v Rabasově galerii, dokazuje, že takový typ umění dokáže být poutavý, překvapivý a zábavný.
39 fotografií

Podívejte se: V Rabasově galerii je k vidění počítačem generované umění

Čtenář reportér
Lektorky Vendula Wiedermannová (vlevo) a Jana Soukupová.
Malá obec Tetín nedaleko Berouna patří k nejstarším v Česku, místo pamatuje už pravěké osídlení či vraždu svaté Ludmily. Najdeme tu tři kostely, zámek a hradiště. V historických kulisách ovšem sídlí moderní základní škola, co do přístupu k výuce i vybavení svých malotřídek. Snaží se tu nejen předávat vědomosti, ale také připravovat žáky na život.
17 fotografií

Děti topí peníze v aplikacích. Netuší, jaké nástrahy na internetu číhají

Česko
Vysvědčení bez známek by nenadchlo asi ani většinu dětí.
/FOTO, VIDEOANKETA/ Prvňáci až třeťáci na základních školách by mohli být ušetřeni známkování, namísto toho by se používalo výhradně slovní hodnocení. S takovým nápadem přišlo ministerstvo školství, platit by mohl už ve školním roce 2024/2025. Ředitelé škol a rodiče z Berounska se k záměru staví spíše skepticky s obavami, že by děti ztrácely motivaci. Možná změna ale našla i své příznivce.
65 fotografií

Slovní hodnocení místo známek? Nápad ministerstva školy na Berounsku odmítají

Berounsko
Základní škola Václava Hájka z Libočan Tetín.
/FOTOGALERIE/ Blíží se zápisy do prvních tříd základních škol a už teď je jasné, že bude opět plno. Beroun a Králův Dvůr se pravděpodobně přiblíží k hranici třiceti dětí na jednu třídu. Méně žáků by mohlo být v Hořovicích. A například na Tetíně, kde drží počet žáků ve třídách kolem patnácti, přijmou i několik přespolních dětí.
25 fotografií

Zápisy budoucích prvňáků začínají. Na Berounsku budou třídy většinou plné

Berounsko
Děčínský zámek přišel o Thunovskou knihovnu.
/FOTO, VIDEO/ Deset historických knih zmizelo z děčínského zámku. Publikace byly součástí ojedinělé sbírky téměř pěti tisíc knih z původní Thunovské knihovny. Vzácné tisky zapůjčilo Národní muzeum, které nyní nechalo zbylé exponáty předčasně odvézt do depozitáře v Terezíně. Případem krádeže knih v hodnotě více než 200 tisíc korun se zabývá policie.
7 fotografií

Děčín přišel o Thunovskou knihovnu, muzeum ji odvezlo kvůli ztrátě deseti knih

Děčínsko
Malostranské náměstí v Praze.
Dosluhující pražští radní zrušili tendr, ve kterém téměř před rokem vybrali firmu Gardenline pro dlouho plánované úpravy Malostranského náměstí. Podle usnesení, které v úterý 22. listopadu rada schválila, projekt od výběru dodavatele doznal výrazných změn. Kvůli nim se prodloužila doba trvání prací uvedená v zadání tendru z 12 měsíců na více než dvojnásobek, soutěž proto bylo nutné zrušit. O vypsání nového tendru radní nerozhodli.

Plány na úpravu Malostranského náměstí se ruší. Rada odvolala tendr

Praha
Ilustrační foto
/CO U VÁS ROZHODNE VOLBY/ Pivovarský rybník v Českém Brodě je zalitý podzimním sluncem. Tráva v okolí je čerstvě posekaná, místo působí velmi příjemně. „Prý by tady z toho mělo být koupaliště…,“ navazuji hovor se dvěma muži, kteří sedí u nastražených udic. „Prý jo,“ odpovídají, ale nezdá se, že by to až tak moc řešili.
23 fotografií

Obrazem: Koupání v Českém Brodě je téma, které řeší už vlastně dvě generace

Co rozhodne volby u vás
Pohled na hrad Házmburk z vrtulníku.
Pokud za královnu Českého středohoří považujeme Milešovku, králem může být jedině Házmburk. Takto je na webu Národního památkového ústavu popsána zřícenina hradu Házmburk. A že jde o charakteristiku zcela přesnou, přesvědčí návštěvníky už první pohled na tuto dominantu krajiny dolního Poohří. Věže gotického hradu ční hrdě do výšky a jsou viditelné na vzdálenost až několika desítek kilometrů. Zřícenina se nachází na samotném vrcholu strmého čedičového masivu a tiše připomíná dávnou slávu nedobytného hradu.
20 fotografií

Hrad Házmburk: Krále Českého středohoří nedokázali pokořit ani husité

Doma
Divadýlko na dlani představí 30. hru Prodavači snů aneb Ať žije Hollywood
/FOTOGALERIE/ Divadýlko na dlani pozve ve čtvrtek 26. května v 19:30 hodin diváky na svou nejnovější inscenaci Prodavači snů aneb Ať žije Hollywood. A jak název napovídá, v jubilejní 30. hře uváděné mladoboleslavským amatérským souborem, se podíváme mezi filmaře. Ano, i do hollywoodských studií plných hvězd a pozlátka, ale především mezi pěšáky filmového umění, kteří na přelomu 19. a 20. století takřka z ničeho začínají budovat základy toho, čemu se jednou bude říkat kinematografie.
6 fotografií

Jubilejní hra Divadýlka na dlani zavede na počátky kinematografie

Čtenář reportér