ŠTÍTEK: Václav Havel

Výbuch panelového domu v Třinci - Lyžbicích v roce 1984.
Únik plynu a následná exploze v panelovém domě na sídlišti v městské části Lyžbice před čtyřiceti lety patří mezi nejtragičtější události v dějinách Třince. Pod sutinami tehdy přišlo v Lyžbicích o život patnáct lidí, především žen a dětí. Ačkoliv tragédie vypadala jako nehoda, později bývalý spolupracovník Státní bezpečnosti (StB) přišel s verzí, že výbuch byl akcí komunistické kontrarozvědky, která z něj chtěla obvinit chartisty v čele s Václavem Havlem.
4 fotografie

Nehoda, nebo zločin komunistů? Výbuch plynu v Třinci navždy rozdělil rodiny

Historie
Pozvánka na setkání s Vladimírem Salačem ve Vimperku.
Nemáte plány, kam vyrazit v příštích dnech nebo o víkendu? Inspirujte se tipy Prachatického deníku. Na Prachaticku je od středy 12. do úterý 18. června v nabídce několik koncertů, výstavy či promítání kina. O víkendu můžete vyrazit na trh do Vimperka, na parádní odpoledne do Zbytin nebo na koncert na prachatický pivovarský dvorek. A je toho mnohem víc, tak si vyberte!

Kam v příštích dnech: Koncertují ZUŠky, děti se ponoří do pěny

Volný čas
Hudebníci MFO v pondělí ráno vítali olomoucké zastupitele dechovkou, cimbálovkou a drobným občerstvením. Nesouhlasí s převedením orchestru do struktur Moravského divadla Olomouc, 10. června 2024
Po dlouhé diskusi trvající několik hodin, provázené emocemi udělalo olomoucké zastupitelstvo finální krok na cestě ke sloučení Moravské filharmonie a Moravského divadla. Proti v pondělí schvalovanému zpečetění fúze k 1. lednu 2025 a odsouhlasení zřizovací listiny organizace vzniklé sloučením vystoupili zástupci umělců, veřejnosti nebo senátoři. Opozice kritizovala nepřipravenost fúze a varovala před hazardem s budoucností kultury v Olomouci.
7 fotografií

Emoce, protesty a dlouhá debata. Olomouc zpečetila spojení divadla a filharmonie

Olomoucko
Areál Bike Buky se poprvé otevře v sobotu 29. června
V zimě lyže, v létě horská kola. V Areálu Mladé Buky v Krkonoších finišuje stavba nového trailového centra Bike Buky s dvěma tratěmi v celkové délce přes čtyři kilometry. Budou mít neobvyklé názvy - Přespolní slavnost a Hop, pižďuchu. Provozovatelé se totiž inspirovali divadelními hrami Václava Havla, jehož chalupa na Hrádečku stojí jen několik stovek metrů od nového areálu. Jeho provoz začne 29. června.
8 fotografií

V Mladých Bukách vyrostl nový areál pro horská kola. Inspirací byl i Havel

Regiony
Patrik Bečvář působí už dva a půl roku jako šéfkuchař restaurace na Královce v Jizerských horách.
Kuchařská celosvětová soutěž S.Pellegrino Young Chef Academy otevírá dveře do světa gastronomie talentovaným kuchařům do třiceti let. Její nový ročník hledá a podporuje nejnadanější a nejtalentovanější milovníky gastronomie. Ti mají šanci přihlásit se až do 19. června a představit pokrm, který vyjadřuje jejich jedinečnou kreativitu a vizi. A nejúspěšnější český soutěžící se může pochlubit tím, že jeho jídla ochutnali bývalí američtí prezidenti George Bush a Barack Obama. Také se díky vaření setkal s Václavem Havlem či Karlem Gottem.
5 fotografií

Zabodoval v prestižní soutěži. Vařil pro prezidenty, nyní se usadil na Královce

Jablonecko
Prezidentský pár ochutnal v Žatci tamní pivo.
Po publikaci Korunované hlavy v Žatci (2019) představujeme tentokrát Prezidentské návštěvy v Žatci. Doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě v Regionálním muzeu K. A. Polánka vám přiblíží atmosféru návštěv hlav našeho státu ve městě chmele.

Nová publikace Prezidentské návštěvy v Žatci

Čtenář reportér
Ladislav Lubina na mistrovství světa v roce 1992 v Praze.
První šampionát po sametové revoluci, ale zároveň poslední československý. Mistrovství světa 1992 v Praze a Bratislavě přineslo spoustu novinek. Například se poprvé v historii konalo čtvrtfinále play off, na druhou stranu už ale nebyl započítáván evropský šampionát. Federální mužstvo vybojovalo před zraky Václava Havla a jeho manželky Olgy bronz. Hráči a fanoušci mohli doma sledovat nově rozmáhající se sponzorství, kde se ukázaly i škodovácké vozy Forman. To a mnohem více se dozvíte v osmém dílu tematického seriálu Deníku, který mapuje hokejové šampionáty na českém území. 
3 fotografie

Federální bronz. Prezident Havel mezi diváky a naposledy „ako bratia“

Hokej
Poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra
Z rozcuchaného mladíka vedle Václava Havla se stal vyzrálým mužem s ohonem. Vizuálně se Alexandr Vondra (ODS) změnil, ale názorově nijak zvláště. Možná se zvýraznilo jeho realistické vnímání světa, v němž už není tolik místa na snění a idealismus. Důraz na svobodu je ovšem pro něj pořád prioritou. Stejně jako přesvědčení, že v rámci Evropské unie se uhájí nejlépe. I proto je lídrem kandidátky Spolu do Evropského parlamentu.  
12 fotografií

Alexandr Vondra: Babiš jako premiér řadil bobky, jak chtěl Brusel

Česko
V Sedloňově byste našli hned dva nové držitele českých rekordů, jsou jimi manželé Haldovi.
/FOTO. VIDEO/ Horská obec Sedloňov se pyšní zřejmě největší koncentrací českých rekordmanů na počet obyvatel. Trvale zde žije 210 lidí a dva z nich, Jarmila Haldová a Josef Halda, jsou nově zapsáni v České knize rekordů. Oficiální certifikát jim předal v sobotu 18. května Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů v Pelhřimově. Brzy se budou moci pokochat dílem Jarmily Haldové i lidé v Dobrušce.
29 fotografií

Ze Sedloňova, vsi rekordů, zamíří unikátní kolekce českých panovníků do Dobrušky

Rychnovsko
V nabitém programu si hlava státu s chodí našla čas na milou návštěvu Obchodní akademie v Chrudimi.
Při cestě po Pardubickém kraji navštívil prezident Petr Pavel i Obchodní akademii Chrudim, která v loňském roce oslavila 140 let existence. Pavla s chotí Evou přivítala před budovou ředitelka Zdeňka Vichrová, jež hlavu státu pozvala k návštěvě a zprostředkovala tak setkání s nejstarším absolventem školy 97letým Antonínem Kynclem.

Prezident Pavel splnil sen. Nejstarší absolvent školy mu potřásl rukou

Zprávy
Budova Eura v Přerově na snímku z archivu J. Rosmuse.
Mrtvola, U Nováků, Euro, Tančírna, pivnice U Hrochů nebo restaurace v hotelu Strojař. Kam se poděly legendární přerovské restaurace, kavárny, pivnice a bary, které byly v devadesátých letech na výsluní? Jak na ně vzpomínají jejich zakladatelé a štamgasti, kteří je navštěvovali? Proč skončily, a co je dnes na jejich místě? Osudy vyhlášených přerovských podniků jsme se rozhodli zmapovat v novém seriálu „Hospůdko známá aneb Po stopách zaniklých hospod v Přerově.“
7 fotografií

Top restaurace, vyhlášené hranolky i Václav Havel. Zavzpomínejte na Euro

Přerovsko
Jiří Strach u plakátu k filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou
Režisér Jiří Strach natočil s Jiřinou Bohdalovou strhující snímek Svatá, který Česká televize odvysílala v neděli 19. května. Komorní drama o bolavé minulosti i o složitých zákoutích mezilidských vztahů napsal pro herečku scenárista Marek Epstein a věnoval jí ho k devadesátým narozeninám. Přípravy zabraly téměř dva roky, přičemž samotný film se natáčel loni v srpnu a září. Jen krátce před tím si Jiřina Bohdalová procházela těžkým onemocněním, a jak Jiří Strach prozradil, díky jeho filmu utekla hrobníkovi z lopaty. 

Jiří Strach: Díky filmu Svatá utekla Jiřina Bohdalová hrobníkovi z lopaty

Společnost
Liberecké krematorium.
/FOTO, VIDEO/ Nejstarší krematorium v Liberci funguje už více než sto let a s tím se pojí i spousta zajímavostí. Deníku se podařilo nahlédnout do zákulisí a díky tomu si můžete přečíst o běžně nepřístupných prostorách a celém procesu, kterým nebožtím projde od úmrtí až po uložení na odpočinek. Pracovníci krematoria popisují, proč je každá urna očíslovaná, do čeho a jak zemřelé oblékají a taky proč nebyl prvním spáleným v krematoriu člověk, ale kůň. 
43 fotografií

V krematoriu v Liberci provedou ročně až 2 tisíce žehů. Nebožtík není nikdy nahý

Příběhy a rozhovory
Liberecké krematorium.
/FOTO, VIDEO/ Nejstarší krematorium v Liberci funguje už více než sto let a s tím se pojí i spousta zajímavostí. Deníku se podařilo nahlédnout do zákulisí a díky tomu si můžete přečíst o běžně nepřístupných prostorách a celém procesu, kterým nebožtím projde od úmrtí až po uložení na odpočinek. Pracovníci krematoria popisují, proč je každá urna očíslovaná, do čeho a jak zemřelé oblékají a taky proč nebyl prvním spáleným v krematoriu člověk, ale kůň. 
43 fotografií

V krematoriu v Liberci provedou ročně až 2 tisíce žehů. Nebožtík není nikdy nahý

Liberecko
Z filmu Tady Havel, slyšíte mě?
Poslední tři roky života bývalého prezidenta Václava Havla (1936-2011) zachytil režisér, scenárista a kameraman Petr Jančárek (64). Po letech nyní časosběrný dokumentární film s názvem Tady Havel, slyšíte mě? přichází do kin. V rámci festivalu Jeden svět ho již viděli diváci v budějovickém Biografu Kotva. Po projekci následovala on-line beseda s autorem.
10 fotografií

Tady Havel, slyšíte mě? Poslední roky prezidenta uvidíte v Cinestaru a Kotvě

Českobudějovicko
Komentovaná prohlídka výstavy Oko za oko, zub za zub! se koná v sobotu 13. dubna od 14 h na Hluboké v Alšově jihočeské galerii.
Kulturní nabídka na další dny je pestrá. Seniorské taneční večery pořádají v Borku, festival Porta a muzikantské Večery S se konají v budějovickém Divadle U Kapličky a u Lavičky Václava Havla v areálu Jihočeské univerzity představí knihu rozhovorů s jihočeskými vědci. V Alšovce chystají komentovanou prohlídku a v Nových Hradech výlety i koncerty. V Budějovicích pak můžete zajít i na debatu o EU.

Senioři zvou k tanci, Porta a Večery S do divadla a univerzita na novou knihu

Českobudějovicko
Václav Havel při natáčení svého filmu Odcházení
Chtěl být zase trochu sám, číst knížky, chodit do divadla a psát. To se ale Václavu Havlovi po odchodu z postu prezidenta nepodařilo. Ani samotné „odcházení“ pro něj ostatně nebylo snadné. Zachycuje to dokument Tady Havel, slyšíte mě?, jenž ve čtvrtek vstoupí do kin. Nahlíží i do kuriózních a intimních situací i setkání, která dosud zůstávala nezveřejněná – protože je Petr Jančárek natočil v posledních letech jeho života.
6 fotografií

Vyhodili nás jen od Clintona. Do kin vstupuje film Tady Havel, slyšíte mě?

Film a televize
Vojtěch Klimt s Karlem Krylem v roce 1991.
Spisovatel a fotograf Vojtěch Klimt patří k největším znalcům života a díla kultovního písničkáře Karla Kryla. Je také autorem dvou publikací na toto téma. První z nich se jmenuje Akorát že mi zabili tátu: Příběh Karla Kryla. Druhá nese název Poddat se nemíním: Příběh knihtiskařů Krylových. Počínaje rokem 1991 zastával Klimt dlouhých třicet let funkci předsedy Klubu Karla Kryla. O důvod víc, abychom seriál Deníku k písničkářovu výročí doplnili právě rozhovorem s ním.
4 fotografie

Karel Kryl nehodlal mlčet u ničeho, co bylo špatně, říká Vojtěch Klimt

Hudba
V bruselském sídle NATO se konaly oslavy 75. výročí vzniku aliance
Význam pouta mezi Evropou a Severní Amerikou ve čtvrtek zdůraznil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, když připomínal 75. výročí založení NATO. V bruselském sídle aliance čtvrteční oslavy tohoto výročí zahájila hudba belgických a nizozemských vojenských orchestrů. Na závěr šéf NATO společně s belgickou ministryní zahraničí Hadjou Lahbibovou rozkrojili obří čokoládový dort.
5 fotografií

NATO slaví 75 let. Stoltenberg vyzdvihl význam pouta Evropy a Severní Ameriky

Svět
 Hořící ropná rafinérie v Novim Sadu po vzdušném úderu NATO v roce 1999
Byla středa 24. března 1999. Ten den zahájila bojová letadla Severoatlantické aliance (NATO) pod vedením Spojených států amerických vzdušné údery proti srbským cílům v rozpadající se Jugoslávii. Deklarovaným cílem bylo zastavit etnickou čistku albánských muslimů v Kosovu, páchanou srbskými silami. Akce, jež byla prvním leteckým úderem proti evropské zemi od druhé světové války, ale neměla mandát Rady bezpečnosti OSN.
12 fotografií

Před 25 lety zaútočily letouny NATO na Jugoslávii. Srbové zažili 78 dní strachu

Historie
Prezident Petr Pavel (vpravo) udělil stání vyznamenání 42. prezidentovi Spojených států amerických Billu Clintonovi, 12. března 2024, Praha.
Bývalý americký prezident Bill Clinton na Pražském hradě převzal z rukou české hlavy státu Petra Pavla Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Státní vyznamenání získal za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie - podle Hradu se zasloužil o prosazování demokracie stability ve střední a východní Evropě svým podílem na rozšíření Severoatlantické aliance o Česko, Polsko a Maďarsko v roce 1999. V den, kdy si Česko připomíná 25. výročí vstupu do aliance, se tak Clinton stal držitelem hned dvou českých státních vyznamenání. V roce 1998 mu za pomoc při vstupu Česka do NATO prezident Václav Havel udělil Řád bílého lva. Clinton je v Praze od víkendu kvůli vystoupení na dnešní konferenci připomínající i přelomové rozšíření aliance na výcho

Pavel vyznamenal bývalého amerického prezidenta Clintona. Udělil mu Řád TGM

Česko
Tatra Prezident v kopřivnickém muzeu
Několik měsíců - od jara 1994 do konce léta - intenzivně pracoval designér Václav Král společně se svým synem Jiřím na projektu modernizované limuzíny Tatra 613. Vůz, který nakonec vznikl v jednom jediném exempláři, dostal jméno Prezident a do sériové výroby nezamířil. Přitom měl být počátkem nové koncepce rozvoje výroby osobních vozů kopřivnické automobilky.
12 fotografií

Tatra Prezident vznikala nadvakrát. Nakonec dostala i díl z Chevroletu Corvette

Automagazín