ŠTÍTEK: válečné loďstvo

Ilustrační foto
Tanzanie /ATKUALIZOVÁNO/ – Nejméně 163 lidí nepřežilo ztroskotání trajektu, který se v noci na dnešek potopil u východoafrického Zanzibaru. Z předpokládaných až 600 cestujících se jich zatím podařilo zachránit 325, přes sto lidí je stále pohřešováno.

Při ztroskotání trajektu zahynulo nejméně 163 lidí

Svět
Dosud u nás veřejně nepublikované Obrazy z polární expedice, namalované Eduardem Orlem. Obrazy se nacházejí v majetku potomků polárního cestovatele v Rakousku.
Nový Jičín – Hlavně o ledu a polární zemi bude letošní Salvnost města Nový Jičín. Důvodem je výročí narození cestovatele a polárníka, novojičínského rodáka Eduarda Orla. Více o něm přinášíme v materiálu, který zpracovali pracobvníci Muzea Novojičínska.
6 fotografií

Slavnost je letos zasvěcena polárníkovi

Novojičínsko
Ilustrační foto
Peking - Dlouhá léta se o tom spekulovalo, nyní už z toho čínská armáda nedělá tajemství: snaživá velmoc staví svou vlastní letadlovou loď. Jako tréninkové plavidlo slouží starý sovětský model.

Čína míří na světová moře

Svět
Ilustrační foto
Jakarta /AKTUALIZOVÁNO/ - Letadlo indonéské společnosti s 25 osobami na palubě se dnes zřítilo do moře u břehů východní Indonésie. Podle agentury AFP, která se odvolává na zdroje z námořnictva, nikdo havárii nepřežil. Zatím se neobjevily informace, že by mezi cestujícími byli cizinci.

V Indonésii se zřítilo do moře letadlo s 25 lidmi

Svět
Ilustrační foto
Washington - Elektromagnetické dělo, které umožňuje střílet projektily rychlostí až pětinásobně přesahující rychlost zvuku na vzdálenost až 200 kilometrů, úspěšně vyzkoušelo americké námořnictvo. Oznámila to v pátek agentura AFP.

Americká armáda vyzkoušela elektromagnetické dělo

Svět
Haag - Nizozemské námořnictvo zadrželo v minulých dnech u břehů východoafrického Somálska 20 domnělých pirátů, kteří jsou podezíráni z účasti v nedávném útoku na loď u Seychelských ostrovů a únosu dvou jihoafrických členů její posádky.

Nizozemci zadrželi 20 podezřelých somálských pirátů

Svět
Lesního pomník obětem napoleonských válek ve Veselíčku. Ilustrační foto
Veselíčko /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Čestnou salvou z historických zbraní uctili v sobotu 3. července dopoledne ve Veselíčku oběti napoleonských válek. Právě rakouským a ruským vojákům, kteří zde zemřeli v letech 1805 až 1812, je věnován zdejší pomník. Na místě stojí již 105 let, před pěti lety byl restaurován.
8 fotografií

Ve Veselíčku si připomněli oběti válek

Přerovsko
Loď Rachel Corrie s humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazu.
Gaza, Jeruzalém - Příslušníci izraelského námořnictva obsadili po několikahodinovém varovném obklíčení loď Rachel Corrie s aktivisty a humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazu. Kontrolu nad plavidlem převzali Izraelci bez násilí, nesetkali s odporem posádky ani aktivistů,

Loď s aktivisty a humanitární pomocí obsadili vojáci

Svět
Soul - Severní Korea v úterý oznámila, že přeruší veškeré styky s Jižní Koreou. Severokorejská armáda, která je údajně od minulého týdne v bojové pohotovosti, předtím obvinila jihokorejské námořnictvo z opakovaného pronikání do výsostných vod KLDR a pohrozila Soulu vojenskou odvetou, bude-li v takových akcích pokračovat.

KLDR oznámila, že přerušuje styky s Jižní Koreou

Svět
Soul /AKTUALIZOVÁNO/ -Severokorejská armáda obvinila jihokorejské námořnictvo z opakovaných průniků do výsostných vod KLDR a pohrozila Soulu vojenskou odvetou, jestli bude v takovýchto akcích pokračovat. Informovala o tom severokorejská agentura KCNA. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany jakékoli překročení společné hranice plavidly Jižní Koreje popřel.

KLDR hrozí Jižní Koreji válkou, armáda má pohotovost

Svět
Paříž - Černé skříňky francouzského airbusu, který skoro před rokem spadl do Atlantiku během letu z Ria de Janeiro do Paříže, byly podle všeho lokalizovány. Oznámilo francouzské ministerstvo obrany s podotknutím, že musí tuto informaci ještě ověřit a že není jisté, zda se je podaří naleznout.

Černé skříňky havarovaného airbusu lokalizovány

Svět
Kyjev/Moskva - Poslanci ukrajinského parlamentu a dolní komory ruského parlamentu v úterý souběžně schválili smlouvu o prodloužení pronájmu krymské námořní základny v Sevastopolu ruskému vojenskému námořnictvu na dalších 25 let. Zatímco v Moskvě poslanecká debata proběhla bez emocí a výsledek hlasování byl předem jasný, v Kyjevě svedli o ratifikaci poslanci bitvu s použitím pěstí, dýmovnic a vajec.

Kyjev a Moskva hlasovali o pronájmu krymské základny

Svět
Zemětřesení v Chile o intenzitě 8,8 stupně Richterovy škály zabilo několik desítek lidí.
Santiago de Chile - V Chile byl odvolán šéf tamního hydrografického a oceánografického úřadu (Shoa) Mariano Rojas za to, že při únorovém silném zemětřesení nevydal jasné varování před cunami. Katastrofu nepřežilo zřejmě až 800 lidí, někteří z nich údajně právě kvůli tomu, že neměli k dispozici jednoznačné varování.

V Chile odvolali oceánografa za nejasné varování před cunami

Svět