ŠTÍTEK: válečné loďstvo

Ukrajinské námořnictvo. Ilustrační foto.
Rusové napadli lodě ukrajinského vojenského námořnictva na otevřeném moři v mezinárodních vodách Černého moře. Tvrdí to ukrajinské úřady, které se odvolávají na souřadnice ukrajinských dělových člunů Nikopol a Berdjansk a remorkéru Jany Kapu v době, kdy je Rusové ostřelovali a následně je zadrželi. Moskva se brání a naopak tvrdí, že ukrajinská plavidla nezákonně vplula do ruských výsostných vod a a nereagovala na varování.
6 fotografií

Zaútočili na nás v mezinárodních vodách, tvrdí Ukrajina. Moskva to odmítá

Svět
V Kerčském průlivu se srazila ruská loď s ukrajinským remorkérem
Soud v Simferopolu na anektovaném Krymu uvalil v úterý dvouměsíční vazbu na dvanáct ze 24 zadržených ukrajinských námořníků. Ti jsou kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu obviněni z nezákonného překročení ruských hranic ve spiknutí a s hrozbou použití zbraní. Podle agentury TASS první námořník vinu u soudu nepřiznal, jiný ale ve vyjádření pro ruskou televizi uvedl, že si byl vědom provokativnosti akce.
6 fotografií

Polovina zajatých ukrajinských námořníků míří do vazby, stráví v ní dva měsíce

Svět
Rusko blokovalo průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře.
Na palubě ukrajinských plavidel, zadržených Rusy, byli i příslušníci ukrajinské kontrarozvědky SBU, jeden z nich byl těžce zraněn. Informoval o tom šéf SBU Vasyl Hrycak. Incident se odehrál v neděli, kdy ruské vojenské námořnictvo zaútočilo na tři ukrajinské lodě v Kerčském průlivu. V zemi kvůli incidentu začíná platit válečný stav, který má podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka umožnit připravit se na případnou ruskou pozemní ofenzívu. Ruský soud mezitím uvalil vazbu na prvního ze zadržených námořníků. 
6 fotografií

Na palubě zadržených ukrajinských plavidel byli agenti. Jeden byl těžce zraněn

Svět
V Kerčském průlivu se srazila ruská loď s ukrajinským remorkérem
/ANALÝZA/ Ruské vojenské námořnictvo v neděli zaútočilo na tři ukrajinské lodě, kterým předtím zabránilo ve vplutí do Azovského moře. Střelbou zranilo několik ukrajinských námořníků, zabavilo lodě a posádky drží v zajetí. Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina rekordně spadla v minulých dnech pod 60 procent. Tedy na úroveň, na níž byla před ruskou okupací Krymu a rozpoutáním bojů na východní Ukrajině, které naopak pozici Putina mezi Rusy rekordně posílily.
6 fotografií

Konflikt v Kerčském průlivu: Putin chce celé Azovské moře

Svět
Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ruská anexe vod Azovského moře je pro Česko stejně nepřijatelná, jako byla anexe ukrajinského poloostrova Krym. Na twitteru to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení označilo blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska za hrubé porušení mezinárodního práva. Vyzvalo k propuštění zajatých ukrajinských lodí i námořníků.
6 fotografií

Nepřijatelné! Ministr Petříček se zlobí na Rusko kvůli námořnímu incidentu

Česko
Rusko blokovalo průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře
Ukrajina obvinila Rusko, že střílelo na její lodě v Černém moři. Palba zasáhla jedno plavidlo. Při incidentu byli zraněni tři vojáci. Už ráno ukrajinské námořnictvo uvedlo, že loď ruské pohraničí stráže úmyslně narazila do jeho remorkéru. Rusové následně ukrajinské lodě zabavili. Ukrajinský prezident Petro Porošensko svolal válečný kabinet a obrátil se i na Radu bezpečnosti OSN. 
6 fotografií

Rusové stříleli na ukrajinský remorkér. Porošenko svolal válečný kabinet

Svět
Ponorka A.R.A. San Juan
V Atlantském oceánu byla nalezena rok pohřešovaná argentinská ponorka A.R.A. San Juan. Plavidlo se nachází asi 800 metrů pod mořem v argentinské části Patagonie u poloostrova Valdés, informovala agentura AP s odvoláním na argentinské námořnictvo. Posádka ponorky nejspíše zahynula při výbuchu, ke kterému došlu na palubě ponorky 15. listopadu 2017.  
5 fotografií

Pátrači objevili argentinskou ponorku San Juan. Zmizela před rokem

Svět
Ilustrační foto.
/VIDEO/ Na začátku srpna 1972 zaznamenala posádka amerického vojenského letadla nedaleko vietnamského ostrova Hòn La nečekanou událost. Během pouhých 30 sekund pozorovala výbuchy desítek námořních min. Příčina této anomálie nebyla dlouho jasná. Čerstvě odtajněné informace z archivu amerického vojenského námořnictva však nyní naznačují, že je odpálila extrémně silná sluneční bouře.
6 fotografií

Překvapivé rozluštění staré záhady. Výbuchy min způsobila masivní sluneční bouře

Svět
Současná ponorka španělského námořnictva S-71
Plány španělského vojenského námořnictva nasadit nové výkonnější ponorky skončily další ostudou a musely být opět odloženy. Zatím poslední zdržení má přitom prozaické důvody. Nové ponorky jsou příliš velké pro současná kotviště a nevejdou se do nich. Informovala o tom španělská média.

Španělské námořnictvo má ostudu. Nové ponorky se nevejdou do doku

Svět
Havarovaný letoun ve Filadelfii
Nebýt kvalifikované a pohotové reakce Tammie Jo Shultsové (56), úterní havárie Boeingu 737-700 společnosti Southwest Airlines by nejspíš neměla jen jednu oběť. Pilotka, která jako jedna z prvních žen létala u námořnictva na stíhacích bombardérech F-18 Hornet, dokázala se strojem rychle sestoupit. Nehrozila už tedy dekomprese, vyvolaná roztržením motoru a následným poškozením trupu. S letounem pak Shultsová navíc bezpečně přistála. Zachránila 143 lidí.
4 fotografie

Pasažéry boeingu zachránila pilotka, která dříve létala se stíhacím bombardérem

Svět
Vrak americké válečné lodi Lexington. Letadla, která byla na palubě.
Korálový útes u břehů Austrálie vydal svědectví z druhé světové války. Podmořští archeologové v hloubce tři kilometry objevili vrak americké válečné lodi Lexington, která se potopila při bitvě o Korálové moře, která zvrátila vývoj války v Tichomoří. Šlo o první námořní bitvu, při které se nepřátelské lodě ani na okamžik nezahlédly a veškeré škody způsobily letadla a dělostřelectvo.    
10 fotografií

Svědectví války v Tichomoří. Potápěči objevili vrak americké lodi Lexington

Svět
Přerov si v neděli 11. února připomněl významné výročí - přesně před sto lety byl popraven v Boce Kotorské vůdce vzpoury námořníků František Rasch, který byl přerovským rodákem.
Po sto letech a ve stejný den, kdy se loučil se životem Přerovan František Rasch. Jako vůdce hrdinné vzpoury námořníků v Boce Kotorské zaplatil za svobodu nejvyšší cenu - vlastní život. Zemřel ve věku osmadvaceti let a jeho oběť si po sto letech připomněli nejen v rodném Přerově, ale i černohorském Kotoru.
24 fotografií

Přerov uctil Františka Rasche

Přerovsko
Ajvazovského Bouře na moři.
Obraz ruského malíře Ivana Ajvazovského Bouře na moři se dnes na aukci v Praze prodal za 18,6 milionu korun včetně aukční přirážky. Jde o dosud nejvyšší cenu za dílo tohoto malíře dosaženou na českém trhu. ČTK to sdělila Jana Bryndová z galerie Arthouse Hejtmánek, která dražbu pořádala.

Na aukci v Česku byl poprvé prodán obraz od Ajvazovského

Volný čas