ŠTÍTEK: válečné loďstvo

Americký torpédoborec byl schopen plout po srážce vlastní silou.
Americké námořnictvo v pondělí potvrdilo, že potápěči našli těla všech deseti původně nezvěstných amerických vojáků. Ti zemřeli poté, co se válečná loď John McCain minulé pondělí srazila u Singapuru s ropným tankerem. S odkazem na prohlášení námořnictva o tom informovala agentura Reuters. Jedná se letos o čtvrtou nehodu plavidla americké armády.
5 fotografií

Srážka amerického torpédoborce s tankerem: našla se těla všech pohřešovaných

Svět
Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly míří ke Korejskému poloostrovu. Přesun přichází ve chvíli sílících vojenských provokací severokorejského režimu, na něž hodlá Washington rázně reagovat. Ministr obrany Rex Tillerson dnes prohlásil, že páteční americký raketový útok na syrskou leteckou základnu byl varováním pro další země, které porušují mezinárodní normy.
13 fotografií

USA vysílají ke břehům KLDR letadlovou loď

Svět
Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z funkce stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Podle agentury AP to vyplývá z dnes zveřejněného textu Bílého domu o novém složení rady. Kontroverzní poradce byl členem rady složené z politických, vojenských a bezpečnostních špiček od ledna a mnozí jej kritizovali jako nekompetentního.

Trump odvolal kontroverzního poradce Bannona z bezpečnostní rady

Svět
Jaromír Vejvoda.
Praha - Na Zbraslavi se v rodině s velkou hudební tradicí narodil před 115 lety, 28. března 1902, Jaromír Vejvoda, kterého proslavila zejména polka Škoda lásky. Refrén Vejvodovy nejslavnější písně, kterou složil v roce 1927 jako Modřanskou polku a od dva roky později ji překomponoval do dnešní podoby, znají lidé po celém světě. Českého textu se dočkala až v polovině 30. let, jeho autorem byl Vašek Zeman.

Před 115 lety se narodil kapelník Jaromír Vejvoda, autor polky Škoda lásky

Volný čas
Ilustrační foto.
Řím - Kolem 300 migrantů ze čtyř plavidel se dnes podařilo zachránit ve Středozemním moři. Šest běženců na cestě do Evropy zemřelo. S odvoláním na italskou pobřežní stráž o tom informovala agentura Reuters. Pokračuje tak trend rekordního přílivu uprchlíků do Itálie.

Itálie zachránila dalších 300 migrantů ve Středozemním moři

Svět
Ilustrační foto.
Peking - Čínské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Spojeným státům vrátí podvodní zařízení, které ve čtvrtek zabavilo čínské námořnictvo. Peking poznamenal, že k vyřešení incidentu nepřispěl protest Spojených států, považuje ho za zveličování, uvedla agentura Reuters.

Čína vrátí USA zabaveného robota, Washington prý incident nafoukl

Svět
Mount Vinson
Sydney (Austrálie) - Nejvyšší vrchol Antarktidy, horu Mount Vinson, zdolala před padesáti lety, 18. prosince 1966, jako první výprava vedená Američanem Nicolasem Clinchem. Ve výpravě, sdružující členy Amerického alpského klubu a Národní vědecké nadace (NSF) bylo celkem 11 mužů, první skupina čtyř horolezců dorazila na vrchol 18. prosince, čtyři další 19. prosince a poslední tři o den později.

Před 50 lety byl zdolán nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Jakarta - Indonéské policejní letadlo dnes ztratilo kontakt s řídícím střediskem a úřady se obávají, že se pohřešovaný stroj zřítil a zahynulo v něm 15 osob. Stroj vzlétl z ostrova Bangka u jihovýchodního pobřeží Sumatry a mířil na ostrov Batam jižně od Singapuru, oznámila agentura Reuters s odvoláním na policejní zprávu.

V Indonésii pohřešují policejní letadlo s 15 lidmi na palubě

Svět
Donald Trump
Cincinnati (USA) - Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že na post ministra obrany jmenuje příští týden generála ve výslužbě Jamese Mattise. Tento 66letý důstojník námořnictva kromě jiného velel léta americkým jednotkám v Afghánistánu a Iráku. Informovaly o tom dnes zahraniční agentury.

Trump jmenuje ministrem obrany generála Jamese Mattise

Svět
Ilustrační foto
Řím - Kolem 220 migrantů dopravila dnes záchranná loď na sicilské pobřeží. Na palubě přivezla i osm mrtvých, kteří náročnou cestou přes Středozemní moře z Afriky utonuli. S odvoláním na nevládní organizaci Lékaři bez hranic, která příslušné plavidlo pod názvem Bourbon Argos provozuje, o tom informovala agentura Reuters.

Záchranná loď dopravila na Sicílii skoro 220 migrantů

Svět
Ilustrační foto.
Istanbul - Z turecké armády a policie bylo dnes propuštěno dalších 460 zaměstnanců kvůli jejich údajnému zapojení do červencového pokusu o převrat. Informovala o tom agentura AP. Jde o další ze série rozsáhlých čistek, během nichž po pokusu o puč přišlo o práci na 100.000 lidí, včetně policistů, soudců, ale i více než 20.000 učitelů.

Z turecké armády a policie bylo kvůli puči propuštěno dalších 460 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Tripolis/Káhira - Ve Středozemním moři se potopila nejméně čtyři plavidla s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye do Itálie. Pohřešuje se až 150 osob. Téměř 100 lidí zmizelo ve vlnách asi 40 kilometrů od břehů Libye, uvedly dnes s odvoláním na libyjské námořnictvo světové tiskové agentury. Dalších asi 50 lidí zůstalo v moři při nehodě dalších tří člunů.

Ve Středozemním moři se pohřešuje 150 migrantů, asi utonuli

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Skupina vojenských lékařů a instruktorů bude moci odjet do Iráku. Měli by tam působit do konce přespříštího roku v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Misi, do níž se bude moci zapojit nejvýše 30 vojáků, dnes hladce schválila Sněmovna.

Česko bude moci vyslat novou armádní misi do Iráku

Česko
Počítačový virus Stuxnet měl narušit íránský jaderný program. Ilustrační foto.
Washington – Bývalý vysoký americký generál se před washingtonským soudem přiznal z falešné výpovědi agentům FBI, kteří vyšetřovali únik utajovaných informací. Oznámilo to dnes americké ministerstvo spravedlnosti. Generála amerického vojenského námořnictva Jamese Cartwrighta v roce 2012 vyslýchali vyšetřovatelé kvůli knize, v níž byly obsaženy důvěrné informace o americkém útočném softwaru Stuxnet.  

Americký generál se přiznal ke lživé výpovědi FBI o viru Stuxnet

Svět
Islandské plavidlo Thor nacvičovalo hlavně evakuaci na moři
Čáslav/Island - Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu" na Islandu přinesl po několika letech čáslavskýcm letcům součinnost s loďmi hned několika námořnictev NATO. Jednalo se o francouzskou fregatu Languedoc, dánskou patrolovací fregatu Thetis a cvičení se účastnilo i nejnovější plavidlo Islandské pobřežní stráže Thor. Zapojeny byly i vrtulníky a to nejen ze zmíněných fregat.
8 fotografií

FOTO: Čáslavské gripeny cvičily s námořníky z Dánska, Francie a Islandu

Kutnohorsko