ŠTÍTEK: válečné loďstvo

Loď amerického námořnictva dnes při útoku na pozice jemenských povstalců zničila tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží.
Saná/Washington – Loď amerického námořnictva dnes při útoku na pozice jemenských povstalců zničila tři radarová stanoviště na jemenském pobřeží. Podle amerických představitelů jde o odvetnou akci za dva předchozí raketové útoky na americký torpédoborec v Rudém moři. Írán, který je spojencem jemenských povstalců, dnes vyslal do Adenského zálivu dvě vojenská plavidla.

Americká armáda po útocích na svoji loď zaútočila v Jemenu

Svět
Ilustrační foto
Řím - Lodě italské pobřežní stráže a námořnictva a mise Evropské unie zachránily dnes ve Středozemním moři poblíž Libye přes 6000 migrantů, kteří se plavili na 32 nafukovacích člunech, pěti lodích a dvou vorech. S odvoláním na italské úřady o tom informovaly světové agentury. Z moře vylovili námořníci také devět lidských těl.

Italská armáda zachránila 6000 migrantů, našla devět mrtvých těl

Svět
Ilustrační foto
Řím - Evropští záchranáři zachytili dnes kolem 650 uprchlíků a migrantů, kteří se dostali na svých člunech nesnází nedaleko libyjského pobřeží. Našli mezi nimi také pět mrtvých. Na záchranné operaci se podílely tři lodě - jedna patří italskému námořnictvu, druhá soukromé humanitární organizaci MOAS a v třetím případě šlo o irské válečné plavidlo James Joyce. Běžence vyzvedly posádky z šesti člunů.

Italští záchranáři zachytili u Libye 650 uprchlíků

Svět
 Podle vládních statistik je ročně žíravina použita ve stovkách útoků, avšak ochránci lidských práv tvrdí, že vládní údaje jsou podhodnocené.
Bombaj – Indický soud dnes vyměřil trest smrti muži, který před třemi lety kyselinou vážně zranil ženu, jež zraněním později podlehla. Stanice BBC verdikt označila za významnou událost, protože pachatelé podobných činů v minulosti obvykle vyvázli s mírnými tresty.

Ind byl odsouzen k trestu smrti za zabití ženy kyselinou

Svět
Ilustrační foto
Mexiko/Miami - Newton ještě jako hurikán opustil jižní cíp mexického Kalifornského poloostrova a přes Kalifornský záliv již jen jako tropická bouře dnes opět vstoupil nad mexickou pevninu. Živel, který se má v noci na čtvrtek SELČ přesunout na jih amerického státu Arizona, by měl podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nadále slábnout a následně se rozpadnout na posttropickou depresi. Mexické úřady oznámily v souvislosti s hurikánem dva mrtvé, další tři lidé jsou pohřešováni.

Hurikán Newton si v Mexiku vyžádal nejméně dva mrtvé a oslabil na bouři

Svět
Ilustrační foto.
Řím - Lodě italského námořnictva a mise Evropské unie dnes ve Středozemním moři poblíž Libye zachránily přes 2000 migrantů, jejich posádky objevily 15 mrtvých těl. Šlo pravděpodobně o uprchlíky, kteří se neudrželi na palubě malých vratkých plavidel a utopili se. Informovala o tom agentura ANSA.

Italská armáda zachránila 2000 migrantů, našla 15 mrtvých těl

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Na jihu Ruska dnes začalo vojenské cvičení za účasti 12.500 vojáků, letectva i námořnictva. Oznámila to agentura TASS. Manévry, zahrnující i oblast Černého a Kaspického moře, potrvají do 10. září.

Na jihu Ruska cvičí tisíce vojáků

Svět
Aleš Cabicar.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Královéhradecké letiště bude o víkendu hostit tradiční leteckou přehlídku CIAF. Představí se na ní 91 letadel a vrtulníků z deseti zemí. Na podrobnosti jsme se zeptali pořadatele Aleše Cabicara.

Tahákem letošního CIAFu bude letoun Su-27

Názory z regionu
Aleš Cabicar.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Královéhradecké letiště bude o víkendu hostit tradiční leteckou přehlídku CIAF. Představí se na ní 91 letadel a vrtulníků z deseti zemí. Na podrobnosti jsme se zeptali pořadatele Aleše Cabicara.

Tahákem letošního CIAFu bude letoun Su-27

Z okolí
Ilustrační foto
Řím - Italské námořnictvo, lodě několika nevládních organizací a další plavidla dnes zachránily u libyjského pobřeží zhruba 6500 migrantů plujících do Itálie. Informovala o tom agentura AFP. Dřívější informace agentury AP hovořily o zhruba třech tisícovkách zachráněných. Na záchranné operaci ve Středozemním moři se podle AP podílela například plavidla organizací Lékaři bez hranic či Proactiva Open Arms.

U libyjského pobřeží zachránili 6500 migrantů mířících k Itálii

Svět
Ilustrační foto
Kolonia (Mikronésie) - Po týden trvajícím pátrání se podařilo objevit nezvěstný manželský pár, který uvázl na neobydleném tichomořském ostrově v oblasti Mikronésie. Záchrana přišla poté, co vrtulník amerického námořnictva spatřil v písku na břehu ostrova velký nápis SOS, informovala dnes s odvoláním na americkou ambasádu v mikronéské metropoli Kolonia stanice BBC.

Americké námořnictvo zachránilo na tichomořském ostrově dva lidi

Svět
Usáma bin Ládin
Washington - Bývalý člen komanda americké námořní pěchoty Matt Bissonnette, který napsal knihu popisující dopadení Usámy bin Ládina, zaplatí americkému státu odškodné kolem sedmi milionů dolarů (167 milionů korun). Zbaví se tak hrozby trestního stíhání za vyzrazení státního tajemství, k jehož uchovávání se zavázal v armádní službě.

Člen komanda, který napsal knihu o dopadení bin Ládina, zaplatí USA odškodné

Svět
Bývalý izraelský špion Jonathan Pollard neuspěl s žádostí o zmírnění podmíněného trestu, díky němuž loni v listopadu vyšel po 30 letech z amerického vězení.
Washington – Bývalý izraelský špion Jonathan Pollard neuspěl s žádostí o zmírnění podmíněného trestu, díky němuž loni v listopadu vyšel po 30 letech z amerického vězení. Pollard byl v roce 1987 odsouzen ve Spojených státech za špionáž pro Izrael na doživotí. O podmínce rozhodla americká justice loni v červenci.

Izraelský špion Pollard žádal o zmírnění podmíněného trestu

Svět
Ilustrační foto
Řím – Italská pobřežní stráž zachytila od čtvrtka do dneška u libyjského pobřeží na šest tisíc migrantů. Oznámila také, že z moře vyzvedla i dva utopené uprchlíky. Španělské námořnictvo dnes mezitím sdělilo, že zachránilo 44 migrantů natěsnaných ve dvou menších člunech. Naproti tomu libyjské úřady informovaly, že v červenci vyplavilo moře kolem města Sabráta více než 120 utopených lidí.

Italská pobřežní stráž zachránila od čtvrtka z moře 6000 migrantů

Svět
Ilustrační foto
Auckland – Dlouholetá námořní roztržka mezi Spojenými státy a Novým Zélandem kvůli protijaderné politice Wellingtonu se blíží ke konci. V novozélandské metropoli totiž koncem roku zakotví po třicetileté přestávce první americká válečná loď. Oznámil to dnes v Aucklandu viceprezident USA Joe Biden.

Nový Zéland a USA míří k ukončení třicetileté námořní roztržky

Svět
Ilustrační foto.
Řím – Z přeplněných člunů ve Středozemním moři bylo v úterý zachráněno na 3200 migrantů, oznámila italská pobřežní stráž. Záchranáři rovněž nalezli jedno mrtvé tělo. Jak poznamenala agentura AP, pašeráci lidí operující v Libyi využívají toho, že moře bývá v tomto období klidné a teplé.

Italská pobřežní stráž v úterý na moři zachránila 3200 migrantů

Svět
Kokain - Ilustrační foto
Mexiko - Mexiko je proslulé svými pálivými omáčkami a nechvalně proslulé pašováním drog. Místní pašeráci se rozhodli tyto dvě věci zkombinovat - což zjistilo mexické námořnictvo, když tento týden na lodi plující z Ekvádoru objevilo narkotika v barelech ostré omáčky, napsal list The Times.

Mexičtí pašeráci schovali drogy do sudů s ostrou chilli omáčkou

Svět
Ilustrační foto.
Tchaj-pej – Tchajwanské námořnictvo dnes ráno nedopatřením odpálilo směrem k Číně balistickou raketu. Střela určená k útokům na plavidla dopadla do moře a nezpůsobila žádné škody, uvedla agentura AFP. Incident se stal v době, kdy Peking přestal komunikovat s tchajwanským úřadem pro kontakty s Čínou.

Tchaj-wan omylem odpálil raketu směrem k Číně

Svět
Ilustrační foto.
Řím – Příslušníci italského námořnictva vyzdvihli z mořského dna loď, ve které se loni v dubnu cestou z Libye do Itálie utopilo zřejmě kolem 700 migrantů. Podrobnosti budou k dispozici ve čtvrtek na tiskové konferenci, uvedlo dnes námořnictvo. Přípravné práce této komplikované operace zahájilo letos na jaře.

Itálie vyzdvihla z moře loď, v níž se loni utopilo asi 700 migrantů

Svět
Ilustrační foto.
Moskva – Do Černého moře dnes vplula nejnovější ruská konvenční ponorka Staryj Oskol, vyzbrojená střelami s plochou dráhou letu. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na snímky plavidla, proplouvajícího Bosporem se vztyčenou vlajkou ruského námořnictva a v doprovodu tureckých vojenských plavidel.

Rusko nasadilo v Černém moři novou ponorku

Svět
Ilustrační foto
Řím - Více než 3300 migrantů bylo v neděli při 36 operacích zachráněno z vod Středozemního moře u pobřeží Libye. Oznámila to italská pobřežní stráž. Od čtvrtka tak bylo zachráněno už přes 10.000 běženců, uvedla agentura AFP.

U pobřeží Libye bylo zachráněno přes 3300 migrantů

Svět
Japonsko. Ilustrační foto.
Tokio – Japonsko dnes předložilo oficiální protest čínskému velvyslanci v Tokiu kvůli nejnovějšímu incidentu ve sporné oblasti ve Východočínském moři. Japonské úřady si stěžují na čínskou loď, která krátce po půlnoci proplula v těsné blízkosti souostroví, jež Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü.

Japonsko protestuje proti proplutí čínské lodi spornou oblastí

Svět
Ilustrační foto.
Tokio – Na japonském ostrově Okinawa zadrželi příslušnici amerického námořnictva, která byla přistižena při řízení v opilosti. Oznámila to japonská policie. Jednadvacetiletá Aimee Mejiaová pod vlivem alkoholu způsobila nehodu tří vozů, při které utrpěli zranění dva lidé. Jde o další provinění amerických vojáků v Japonsku, předchozí incidenty vyvolaly vlnu rozhořčení a vedly k volání po zrušení amerických základen, uvedla BBC.

Americkou vojačku na Okinawě zadrželi kvůli řízení v opilosti

Svět
Ilustrační foto
Atény - Asi 140 kilometrů jižně od Kréty se dnes převrátila loď se stovkami běženců na palubě. Řecké námořnictvo ohlásilo, že zachránilo z potápějícího se plavidla asi 340 lidí a našlo devět mrtvých. Po dalších se pátrá. Řecká média spekulovala o tom, že by na palubě mohlo být 500 až 700 lidí, ale úředně tento údaj nebyl s to nikdo potvrdit.

Záchranáři vyprostili z potápějící se lodi u Kréty 340 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Káhira - Speciální plavidlo francouzského námořnictva Laplace dorazilo do zóny, kde pokračuje pátrání po egyptském letadle, které se 19. května zřítilo do Středozemního moře se 66 lidmi na palubě. Loď Laplace odpoledne začala pátrat po skříňkách s údaji o letu, oznámil mluvčí francouzského námořnictva.

Po černých skříňkách z egyptského airbusu pátrá speciální loď

Svět
Ilustrační foto.
Řím - Italské námořnictvo dnes pokračovalo v záchranných operacích ve Středozemním moři, které se každým dnem snaží překonat tisíce uprchlíků mířících do této jihoevropské země z Libye. Úřady oznámily, že jen za dnešek záchranáři vyzvedli z mořských vln více než 500 lidí.

Italské a irské námořnictvo zachránilo z moře 500 uprchlíků

Svět
Ilustrační foto.
Řím – Posádka italské lodi dnes v nitru napůl potopeného plavidla s uprchlíky, které ztroskotalo u Libye, objevila těla 45 lidí. Zachránila 135 běženců, ale další jsou pohřešováni, uvedlo italské námořnictvo na twitteru.

Další loď ztroskotala u Libye, nejméně 45 mrtvých

Svět
Vojáci z prostějovského 102. průzkumného praporu na Mezinárodním vojenském cvičení v Mongolsku
Prostějov – Mezinárodní vojenské cvičení Khaan Quest 2016 bylo před několika dny za účasti prezidenta země Cachjagína Elbegdordže zahájeno v Mongolsku. Cvičení potrvá do 4. června a má za úkol zdokonalit dovednosti při plnění úkolů v operacích na udržení míru. Armádu České republiky zastupuje 50 mužů, mezi kterými nechybí ani 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka z Prostějova.
7 fotografií

Jak přežít ve stepi? Prostějovští vojáci to cvičí v Mongolsku

Prostějovsko
Ilustrační foto
Brusel – Členské země Evropské unie rozšířily mandát unijní námořní operace ve Středozemním moři tak, aby se její příslušníci mohli podílet na výcviku libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Plyne to ze závěrů dnešní schůzky ministrů zahraničí EU. Mandát operace Sophia byl zároveň prodloužen o rok a rozšířen o sdílení informací a prosazování zbrojního embarga OSN v mezinárodních vodách.

Námořní operace EU pomůže s cvičením libyjské pobřežní stráže

Svět
Mapa trasy letadla.
Paříž/Káhira - Ve Středozemním moři dnes pokračovalo pátrání po trupu zříceného egyptského letadla a po takzvaných černých skříňkách se záznamy o letu. Egypt nasadil ponorku schopnou operovat až v hloubce 3000 metrů a odpoledne do prohledávané oblasti z Toulonu dorazila i hlídková loď francouzského námořnictva. Objevily se spekulace, že pilot stroje před pádem několik minut hovořil s řídící věží v Káhiře, egyptské úřady to ale popřely.

Pátrání po černých skříňkách ze zříceného letadla pokračuje

Svět
Ilustrační foto
Řím - Lodě italského námořnictva za uplynulých 24 hodin zachránily z plavidel ve Středozemním moři na 1800 migrantů, kteří se pokoušeli přeplout ze severu Afriky do Evropy. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Letos tuto nebezpečnou plavbu podle italských úřadů podniklo přes 30.000 lidí, což je o něco více než za stejné období v loňském roce.

Italské námořnictvo zachránilo na moři za 24 hodin 1800 migrantů

Svět
Ilustrační foto.
Washington – Tetování je odnepaměti spojováno s námořníky, nikoli však s těmi v amerických uniformách, kde se na grafické ozdoby kůže dosud vztahovala přísná omezení. V sobotu se to však změní, neboť americké námořnictvo přehodnotilo kvůli náboru nových lidí své zásady.

Americké námořnictvo uvolňuje pravidla pro tetování

Svět
Ilustrační foto
Moskva – V Baltském moři nedaleko rozhraní polských a ruských pobřežních vod se srazily polská a ruská ponorka. Oznámila to dnes ruská celostátní soukromá televize REN-TV. K incidentu údajně došlo před několika dny. Poškozené polské plavidlo bylo odtaženo, ruská ponorka odplula vlastní silou.

V Baltském moři se srazila polská a ruská ponorka

Svět
Ilustrační foto.
Lagos – Námořní piráti přepadli u břehů Nigérie tureckou nákladní loď a unesli šest členů její posádky včetně kapitána, jeho zástupce a hlavního mechanika. Informovalo o tom dnes nigerijské vojenské námořnictvo, které se vydalo k lodi, aby se pokusilo zbylým členům posádky pomoci.

Piráti přepadli u Nigérie tureckou loď a unesli část posádky

Svět
Korvetní kapitán Edward Lin měl předávat podle nejmenovaných činitelů informace zástupcům cizích vlád, jmenovitě čínské a tchajwanské.
Washington – Americký námořní důstojník s přístupem k tajným informacím byl obviněn z vyzrazování vojenských tajemství Číně a Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dokument amerického ministerstva obrany, který popisuje obvinění vůči korvetnímu kapitánovi Edwardu Linovi.

Důstojník amerického námořnictva byl obviněn ze špionáže pro Čínu

Svět
Ilustrační foto
Washington/Peking – Námořnictvo Spojených států chystá na počátku tohoto měsíce další takzvanou svobodnou plavbu kolem sporných ostrovů v Jihočínském moři, které si nárokuje Čína. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. USA podnikly již dvě takovéto plavby, které Peking tvrdě kritizoval.

Američané chystají další plavbu k sporným ostrovům nárokovaným Čínou

Svět
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Moskva – Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se při pondělním přeletu nad mezinárodními vodami Baltu do Kaliningradu těšil nejen z eskorty stíhaček Su-27 ruského námořnictva, ale sledovala jej i hlídka stíhaček Severoatlantické aliance. „Stíhačky Eurofighter Typhoon letěly asi dva kilometry daleko, ale nepřibližovaly se," uvedl server Newsru.com.

Šojguje do Kaliningradu eskortovaly i stíhačky NATO

Svět
Ilustrační foto
Miami (USA) – Čtyři české jachtaře muselo v neděli zachraňovat americké námořnictvo poté, co se na jejich lodi údajně zlomil stěžeň a plavidlo uvázlo asi 60 kilometrů od pobřeží Floridy. Čtveřici společně s jedním Američanem dopravil do bezpečí vrtulník z nedaleké letadlové lodi, uvedl to na svém webu list The Virginian Pilot.

Čtveřici Čechů z poškozené jachty zachraňovala letadlová loď USA

Svět
Torpédoborec Curtis Wilbur
Washington - Torpédoborec amerického námořnictva Curtis Wilbur dnes v Jihočínském moři proplul pásmem 12 námořních mil od ostrova, na který si dělají nárok Čína a další dva státy. "Tato operace měla napadnout snahu Číny, Tchaj-wanu a Vietnamu o omezení práva a svobody plavby," řekl mluvčí Pentagonu.

Americký torpédoborec proplul spornou částí Jihočínského moře

Svět
Záběr z íránského dronu
Teherán/Washington - Írán vyslal průzkumný bezpilotní letoun nad americké vojenské plavidlo pohybující se v mezinárodních vodách Perského zálivu. Letoun pak v rámci nyní probíhajícího námořního cvičení pořídil několik "přesných" fotografií, uvedla íránská státní televize. Americká armáda dnes tento krok označila za "nenormální a neprofesionální".

Írán vyslal bezpilotní letoun nad americké vojenské plavidlo

Svět
Íránské námořnictvo dnes varovalo americkou loď, aby opustila oblast Ománského zálivu, kde Íránci pořádají vojenské cvičení.
Teherán – Íránské námořnictvo dnes varovalo americkou loď, aby opustila oblast Ománského zálivu, kde Íránci pořádají vojenské cvičení. Informovala o tom tisková agentura Tasnim, která má blízko k íránským revolučním gardám. Poté, co bylo plavidlo varováno, z oblasti odplulo a „situace se vrátila do normálu".

Íránci varovali americkou loď, aby opustila Ománský záliv kvůli manévrům

Svět