ŠTÍTEK: válečné loďstvo

Ilustrační foto
Arancaju (Brazílie) – Zhruba 7000 litrů ropy dnes vyteklo do moře z potrubí spojujícího plošiny u severovýchodního pobřeží Brazílie. Jedna z předních světových naftařských společností Petrobras kvůli tomu zastavila produkci na čtyřech plošinách. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní odborový svaz.

U Brazílie prý vytekly tisíce litrů ropy, čtyři plošiny byly odstaveny

Svět
Ilustrační foto
Řím – K břehům jižní Itálie navzdory několika tragickým lodním haváriím z předchozích dní po moři dál proudí nelegální přistěhovalci, jen dnes se jich na různých místech vylodilo přes 500. Plavidlo italského námořnictva přivezlo do sicilského přístavu Augusta 446 uprchlíků, kteří byli zachráněni v úterý. Dalších 114 lidí dorazilo na ostrov Lampedusa, uvedla dnes agentura ANSA.

Navzdory haváriím do Itálie dál proudí přistěhovalci, dnes se vylodilo přes 500

Svět
Společenské centrum Kino 70.
Dobruška - Prestižní cena Oskar je snem většiny filmařů. Každoroční slavnostní vyhlášení nejlepších filmů bývá spojeno s nesmírnou publicitou a přímý přenos sledují u obrazovek milióny televizních diváků. Získat Oskara je nespornou známkou kvality. V dobrušském kině se rozhodli zasvětit přehlídce letošních oscarových filmů nadcházející víkend. Od čtvrtku do neděle promítnou sedm filmů, které v únoru letošního roku obdržely pozlacenou sošku. Chcete-li získat dvě vstupenky na libovolné filmové představení do Dobrušky, stačí správně odpovědět na soutěžní otázku. Vylosováno bude celkem 5 výherců.

Vyhrajte vstupenky do kina na „Oscary"

Rychnovsko
Válečná loď Mistral
Paříž – Francie a Rusko se snaží nalézt cestu z krize způsobené loňským zablokováním dodávky dvou vrtulníkových lodí Mistral pro ruské námořnictvo. Oznámil to dnes v televizní stanici Canal Plus prezident François Hollande. Paříž kontrakt za miliardu eur zastavila kvůli ruskému záboru ukrajinského Krymu a podpoře separatistického povstání na východě Ukrajiny.

Francie a Rusko hledají cestu k realizaci dodávky lodí Mistral

Svět
Při ztroskotání člunu s uprchlíky z Libye přišlo o život 41 lidí.
Řím – Při ztroskotání člunu převážejícího uprchlíky z Libye do Evropy zahynulo ve Středozemním moři 41 běženců. Nehodu přežili jen čtyři lidé, oznámila dnes agentura ANSA, která se odvolává na prohlášení italského námořnictva. Přeživší byli odvezeni do sicilského přístavu Trapani.

Při ztroskotání člunu s uprchlíky z Libye přišlo o život 41 lidí

Svět
Ilustrační foto
Řím – Italská pobřežní stráž a námořnictvo v sobotu zachránily ve Středozemních moři zhruba 1500 uprchlíků na pěti lodích. Do záchranných operací se zapojily dvě lodě pobřežní stráže a jedna loď námořnictva. Vyplývá to z prohlášení, které dnes zveřejnila pobřežní stráž.

Italská pobřežní stráž zachránila 1500 uprchlíků na moři

Svět
Noční letecké útoky na Saná.
Saná/Rijád - Mezinárodní koalice muslimských zemí pod vedením Saúdské Arábie, která třetím dnem provádí vojenský zásah proti šíitským povstalcům v Jemenu, ohlásila, že zcela ovládla vzdušný prostor. Informovala o tom televize Al-Džazíra. Saúdskoarabské námořnictvo mezitím podle agentury Reuters evakuovalo několik desítek zahraničních diplomatů z jihojemenského Adenu, kam se po útěku ze Saná uchýlila vláda jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Ze Saná dnes podle AFP odletělo zhruba 200 dalších diplomatů, mimo jiné zaměstnanců OSN.

Nálety v Jemenu pokračují, z Adenu byli evakuováni diplomaté

Svět
Simona Krainová
Teplicko - Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců.

KULTURNÍ SERVIS: SpongeBob, Ghoul i Vybíjená

Volný čas
Fanoušek Itálie. Ilustrační foto
Řím - Italové zahájili kampaň proti rozsáhlému používání anglických slov v italském jazyce. Petici zveřejněnou na internetu vyzývající obyvatele k nahrazování anglicismů podepsalo téměř 70.000 lidí a kampaň získala podporu i akademiků a lingvistů, napsal britský deník The Daily Telegraph.

Italové zahájili kampaň proti užívání anglických slov v italštině

Svět
Tajní agenti organizace Kingsman nepotřebují mít na konci svých jmen žádné nuly. Tato špionážní služba je oproti jiným britským službám rozhodně nevládní a pochopitelně supertajná. Počet jejích agentů je pevně daný a za každého, který odešel (většinou nedobrovolně a bolestně), nastoupí pečlivě vycvičený a otestovaný nováček, kterého doporučí některý z agentů ve službě. Právě díky tomu se do výběrového systému dostávají hlavně synové významných rodin.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Volný čas
Kambodžané sledují průběh soudu. Ilustrační foto
Phnompenh – Dva další vysocí představitelé totalitního režimu Rudých Khmerů byli dnes obžalováni u mezinárodního tribunálu v Kambodži. Žalobci je viní ze zločinů proti lidskosti a z podílu na smrti odhadovaných 1,8 milionu lidí zavražděných za vlády Rudých Khmerů ve druhé polovině sedmdesátých let.

Kambodža obžalovala další dva představitelé Rudých Khmerů

Svět
Film Americký sniper
Olomouc – Dramatické vzpomínky odstřelovače Chrise Kyla na mise v Iráku budou hlavním tématem akčního dramatu Americký sniper, které ve čtvrtek 5. března uvidí návštěvníci kina Metropol.

Tip Metropolu: drama Americký sniper

Volný čas
Ilustrační foto.
Varšava – České firmy dodávají do Ruska navzdory embargu, které kvůli ruské intervenci na Ukrajině zavedly EU a USA, americké a německé zbraně. Napsal to dnes polský list Rzeczpospolita. Podle dokumentů, které novináři získali, jsou moderní pušky oficiálně určeny myslivcům. Podle deníku ale nelze vyloučit, že končí v rukách proruských separatistů na Ukrajině. Čeští představitelé ujišťují, že zbraně nemíří vojenským ani polovojenským jednotkám.

České firmy navzdory embargu dodávají zbraně do Ruska, tvrdí polský list

Svět
Film Padesát odstínů šedi je plný erotických scén v podání hlavních hrdinů Anastasie a Christiana.
Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Volný čas
Bývalého člena amerického námořnictva Eddieho Routha porota v Texasu uznala vinným z vraždy legendárního odstřelovače Chrise Kylea, podle jehož životopisu natočil Clint Eastwood úspěšný film Americký sniper.
Stephenville – Bývalého člena amerického námořnictva Eddieho Routha porota v Texasu uznala vinným z vraždy legendárního odstřelovače Chrise Kylea, podle jehož životopisu natočil Clint Eastwood úspěšný film Americký sniper. Soudce pak Routha za vraždu Kylea a jeho přítele odsoudil v úterý večer na doživotí bez možnosti předčasného propuštění, uvedla agentura Reuters.

Mariňák, který zabil legendárního odstřelovače Kylea, dostal doživotí

Svět
V Texasu dnes začíná proces s bývalým příslušníkem amerického námořnictva Eddiem Routhem, obviněným z vraždy elitního odstřelovače Chrise Kylea a jeho přítele Chada Littlefielda.
Stephenville – V Texasu dnes začíná proces s bývalým příslušníkem amerického námořnictva Eddiem Routhem, obviněným z vraždy elitního odstřelovače Chrise Kylea a jeho přítele Chada Littlefielda. Routh podle obžaloby oba zabil na střelnici, teď mu hrozí doživotní trest. Americký herec a režisér Clint Eastwood podle Kyleova životopisu natočil film American Sniper, který je mezi kandidáty na Oscara.

V Texasu začíná proces s vrahem obávaného odstřelovače Kylea

Svět
Ilustrační foto
Soul – Severní Korea cvičně odpálila novou řízenou střelu určenou k ničení nepřátelských plavidel. Ukazují to snímky, které dnes zveřejnila státní média. Test se uskutečnil v době, kdy se Spojené státy a Jižní Korea připravují na pravidelné společné jarní manévry. KLDR se před každoročním vojenským cvičením běžně snaží zvýšit napětí. Letos ale Pchjongjang nabídl, že zastaví jaderné testy, pokud Washington manévry odvolá.

Severní Korea odzkoušela novou střelu určenou k ničení plavidel

Svět
Šéf záchranářů F. Henry Bambang Soelistyo.
Jakarta – Singapurské ministerstvo obrany dnes potvrdilo, že pátrací týmy u břehů Indonésie lokalizovaly trup letadla společnosti AirAsia, které se zřítilo před více než dvěma týdny se 162 lidmi na palubě. Právě v trupu letadla by podle předpokladů měla být připoutána k sedadlům těla řady obětí. Z vody bylo zatím vytaženo jen 48 těl.

Singapur potvrdil nález trupu havarovaného letadla AirAsia

Svět
V Jávském moři dnes bylo obnoveno pátrání po skříňkách se záznamy letu stroje, který zmizel z radarů za bouřkového počasí 28. prosince se 162 lidmi na palubě.
Jakarta – V Jávském moři dnes bylo obnoveno pátrání po skříňkách se záznamy letu stroje, který zmizel z radarů za bouřkového počasí 28. prosince se 162 lidmi na palubě. Záchranáři dnes našli další tři mrtvá těla, čímž počet obětí stoupl na 37. Těla ostatních jsou pravděpodobně stále v letadle, které se zřejmě rozpadlo na několik kusů.

V Jávském moři obnovili pátraní po letadle společnosti AirAsia

Svět
Ilustrační foto.
Corigliano Calabro (Itálie) - Do jihoitalského přístavu Corigliano Calabro dorazila v noci na dnešek nákladní loď Ezadeen se 360 uprchlíky, kterou v minulých dnech opustila její posádka na širém moři. Loď odtáhlo do přístavu za asistence italského vojenského námořnictva islandské plavidlo Tyr z mise Triton, kterou řídí agentura EU pro kontrolu hranic Frontex.

Do italského přístavu dorazila opuštěná loď se stovkami uprchlíků

Svět
Indonéští záchranáři, kteří pátrají po obětech nedělní nehody letadla společnosti Indonesia AirAsia, se dnes znovu potýkají s nepřízní počasí.
Jakarta – Indonéští záchranáři, kteří pátrají po obětech nedělní nehody letadla společnosti Indonesia AirAsia, se dnes znovu potýkají s nepřízní počasí. Práci jim komplikuje silný déšť typický pro toto roční období i mořské proudy, informovala agentura AP.

Pátrání po obětech nehody letadla AirAsia maří silný déšť

Svět
Italská prokuratura pokračuje ve vyšetřování požáru italské lodi, která začala hořet v neděli během cesty z Řecka do Itálie a ze které muselo být evakuováno přes 400 lidí. Již vyslechla kapitána trajektu a několik členů posádky.
Řím – Italská prokuratura pokračuje ve vyšetřování požáru italské lodi, která začala hořet v neděli během cesty z Řecka do Itálie a ze které muselo být evakuováno přes 400 lidí. Již vyslechla kapitána trajektu a několik členů posádky, uvedla italská agentura ANSA. Podle posledních informací si nehoda vyžádala 11 obětí. Jejich počet se ale ještě může zvýšit.

Prokuratura vyslechla kapitána a posádku trajektu, na kterém vypukl požár

Svět
Jedna ze zachráněných pasažérek se vítá se svojí rodinou v řeckém přístavu Igoumenitsa.
Atény/Řím – Deset mrtvých po nedělním požáru italského trajektu zřejmě nebude konečnou bilancí námořního neštěstí. Nadále totiž panuje chaos v počtu osob na lodi, podle oficiálních údajů bylo na palubě 478 osob včetně 56 členů posádky. Italské námořnictvo podle agentury AP nyní oznámilo, že 80 zachráněných vůbec nebylo na seznamu pasažérů. Navíc při pokusu táhnout loď k pobřeží Albánie dnes přišli o život dva albánští námořníci, oznámila tamní pobřežní stráž.

Skutečný počet pasažérů na trajektu se neví. Zahynuli další dva námořníci

Svět
Loděnice v Petrohradu spustily na vodu druhou fregatu moderní třídy Admiral Sergej Gorškov.
Moskva – Loděnice v Petrohradu spustily na vodu druhou fregatu moderní třídy Admiral Sergej Gorškov. Dnes o tom informovala agentura TASS. Plavidla zmíněné třídy jsou první velké hladinové lodě, které Rusko od pádu Sovětského svazu staví. Moskva si od budovaných fregat slibuje schopnost zasáhnout kdekoli ve světových vodách.

Rusko má na vodě druhou fregatu. Zasáhne kdekoli ve světových vodách

Svět
Ilustrační foto.
Dháka - Ropná skvrna, která vznikla na řece Sela v bangladéšské oblasti Sundarbanu po úterní srážce tankeru s dalším plavidlem, ohrožuje přírodní rezervaci obývanou vzácnými delfíny. Bangladéšské námořnictvo vyslalo na místo havárie čtyři lodě. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Ropná skvrna ohrožuje v Bangladéši rezervaci se vzácnými delfíny

Svět
Americká ponorka, ilustrační foto
Washington – Americké námořnictvo, které před čtyřmi lety zrušilo nařízení zakazující ženám sloužit na palubě ponorek, se nyní potýká s prvním velkým skandálem souvisejícím s působením námořnic na ponorkách. Podle amerických médií se totiž ukázalo, že nejméně tři ženy na podmořském plavidle USS Wyoming byly během sprchování a převlékání tajně natáčeny.

Námořnictvo USA řeší skandál: ženy byly tajně natáčeny při sprchování

Svět
Ilustrační foto.
Moskva – Skupina bojových plavidel ruského vojenského námořnictva se přesunula do Lamanšského průlivu, kde uspořádá vojenské cvičení. Oznámila to dnes ruská agentura RIA Novosti. Podle Paříže i Bruselu se ale o manévry nejedná, ruské lodi prý oblastí jen proplouvají.

Rusko ohlásilo manévry v Lamanšském průlivu, NATO to popírá

Svět
Ilustrační foto
Canberra - Austrálie dnes oznámila, že sleduje čtyři lodě ruského námořnictva, které se pohybují nedaleko jejích severních břehů. Australský premiér Tony Abbott označil přítomnost ruských plavidel v regionu za demonstraci síly Moskvy v době, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté po pravděpodobném sestřelení civilního letadla na proruském východě Ukrajiny, jímž cestovaly i desítky australských občanů. Informovala o tom agentura AFP.

Austrálie monitoruje čtyři ruské lodě nedaleko svých břehů

Svět
Španělská policie objevila na palubě zadržené české plachetnice o 230 kilogramů kokainu více, než původně odhadovala.
Las Palmas de Gran Canarias - Španělská policie objevila na palubě zadržené české plachetnice o 230 kilogramů kokainu více, než původně odhadovala. Jak dnes informoval španělský deník La Provincia, muži zákona objevili balíčky s drogami pod falešným dnem nádrží s vodou.

Na české jachtě bylo o 230 kilogramů kokainu více než byl odhad

Svět
Ilustrační foto
Madrid – Španělská policie při zátahu proti pašerákům drog u Kanárských ostrovů zabavila 369 kilogramů kokainu na palubě lodi plující pod českou vlajkou a zatkla čtyři Čechy. Informovala o tom agentura EFE. Podle listu La Opinión de Tenerife se policejní akce uskutečnila v pátek, zadržená loď do přístavu v Las Palmas na ostrově Gran Canaria dorazila dnes.

Policie zabavila 369 kilogramů kokainu na lodi s českou vlajkou

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Ruské vojenské námořnictvo dnes úspěšně vyzkoušelo mezikontinentální raketu Siněva, určenou jako výzbroj jaderných ponorek. „Raketa odstartovala z ponořené ponorky Tula v Barentsově moři a bojové hlavice zasáhly cíl na polygonu Kura na Kamčatce," oznámila agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany.

Rusko odzkoušelo raketu, určenou k výzbroji jaderných ponorek

Svět
Americký viceprezident Joe Biden.
Washington – Syn amerického viceprezidenta Joea Bidena byl letos kvůli problému s drogami propuštěn z námořnictva. Podle deníku The Wall Street Journal měl Hunter Biden pozitivní test na kokain, který ukončil jeho krátkou vojenskou kariéru. Činu, který vedl k jeho propuštění, prý lituje. Druhý muž Spojených států se k aféře svého potomka odmítl vyjádřit.

Bidenův syn byl propuštěn z námořnictva kvůli požití kokainu

Svět
Ilustrační foto
Soul – Jihokorejské námořnictvo vypálilo dávku varovných střel poté, co spornou námořní hranici krátce překročil hlídkový člun KLDR. Ten podle jihokorejského ministerstva obrany střelbu opětoval a následně se stáhl do severokorejských vod, napsala agentura Reuters. Nikdo nebyl zraněn.

Na sporné námořní hranici mezi KLDR a Jižní Koreou se střílelo

Svět
Prezident Barack Obama.
New York – Americký prezident Barack Obama si vysloužil kritiku za způsob, kterým v úterý zasalutoval příslušníkům námořnictva. Když vystupoval v New Yorku z vrtulníku, přítomné vojáky totiž pozdravil s kelímkem nápoje v ruce, jak je vidět na videu, které Bílý dům zveřejnil na svých stránkách na Instagramu.

Obama si vysloužil kritiku, salutoval s kelímkem v ruce

Svět
Přístav v Zadaru. Ilustrační foto
Chorvatsko – Centrum chorvatského města Zadar se mělo od podzimu zbavit návalu aut a cestujících, kteří se naloďují na trajekty v rušném přístavu nedaleko historických uliček. Nyní se ale ukázalo, že mola v přístavu Gaženica na jižním okraji města, rekonstruovaném za stovky milionů eur, jsou pro běžné jadranské trajekty příliš vysoká, napsal server danas.hr. Celý problém vyšel najevo necelé tři týdny předtím, než měly dát trajekty historickému centru definitivně sbohem.

V Zadaru mají nový přístav pro trajekty, netrefili ale rozměry

Ekonomika
Ilustrační foto.
Řím – Téměř 4000 nelegálních migrantů během 72 hodin o víkendu zachránilo u italské pevniny námořnictvo a přístavní hlídka, do záchranné akce bylo přitom podle agentury DPA nasazeno několik lodí. Překročena tak již byla hranice 100.000 uprchlíků, kteří letos dosáhli italské pevniny.

U Itálie zachránili dalších asi 4000 uprchlíků

Svět
Proruští separatisté na Ukrajině. Ilustrační foto
Kyjev - Loď ukrajinské pobřežní stráže dnes zasáhl v Azovském moři nedaleko Mariupole dělostřelecký granát. Oznámil to mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. K odpovědnosti za útok se podle agentury Reuters přihlásili proruští separatisté. Ti rovněž uvedli, že se jim podařilo obklíčit doněcké letiště, které bylo dosud pod kontrolou armády.

Proruští separatisté prý zasáhli loď ukrajinské pobřežní stráže

Svět
Ilustrační foto
Řím - Italští záchranáři vytáhli dalších 24 utonulých uprchlíků z rybářské lodi, která se cestou z Libye do Itálie potopila v neděli v noci ve Středozemním moři. Informovala o tom dnes agentura AP. Italské námořnictvo zachránilo z plavidla 364 běženců a společně s těly mrtvých je převáží na Sicílii, kde mají být zachránění migranti internováni v uprchlickém táboře.

Italští záchranáři vytáhli dalších 24 utonulých uprchlíků

Svět
Ilustrační foto
Rangún - Více než dva miliony tablet extáze zabavilo barmské námořnictvo na lodi plující při jižním pobřeží země. Podle agentury AP jde o největší množství této drogy, které se barmským úřadům kdy podařilo zadržet. V této souvislosti bylo zatčeno 15 podezřelých.

Barma zabavila více než dva miliony tablet extáze

Svět