ŠTÍTEK: válečné loďstvo

Ilustrační foto
Řím - Italské námořnictvo zachránilo ze Středozemního moře dalších 364 uprchlíků mířících z Afriky do Evropy poté, co se jejich loď začala v neděli potápět severně od libyjských břehů. Z jihoitalského ostrova Lampedusa byla vypravena záchranná mise. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Italské námořnictvo vylovilo z moře dalších 364 uprchlíků

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Ruská armáda odklonila od hranice svých teritoriálních vod americkou ponorku, kterou objevila v Barentsově moři. Podle agentury Interfax to dnes uvedl nejmenovaný činitel generálního štábu ruského námořnictva. Spojené státy se k incidentu nevyjádřily. Mezi oběma zeměmi vzrostlo napětí na nejvyšší úroveň od studené války v souvislosti s ukrajinskou­ krizí.

Rusko odklonilo americkou ponorku od svých vod

Svět
Ilustrační foto.
Řím - Lodě italského námořnictva zachytily za poslední tři dny ve Středozemním moři mezi Sicílií a pobřežím Severní Afriky dalších více než 2500 nelegálních přistěhovalců, kteří mířili do Evropy. Italové přispěchali na pomoc hned několika plavidlům a jejich pasažéry převezli do utečeneckých táborů v Apulii a Kalábrii, napsala dnes italská média.

Italské námořnictvo zachytilo dalších 2500 běženců

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americká armáda schválila omezené obnovení letů bojových letounů nové generace F-35, které musely zůstat na zemi po červnovém incidentu. Podle agentury AP to dnes sdělilo ministerstvo obrany Spojených států. Oznámení dává naději, že by se supermoderní stíhačka přece jen mohla tento týden objevit na mezinárodním aerosalonu v britském Farnborough.

Americká armáda obnovila lety supermoderních stíhaček F-35

Svět
Britská armádní loď HMS Queen Elizabeth.
Londýn – Britská královna Alžběta II. dnes ve Skotsku oficiálně pokřtila novou moderní letadlovou loď, která nese její jméno a je podle britských médií největším vyrobeným válečným plavidlem v historii Británie. Podle webu BBC je dlouhá 280 metrů a široká 70 metrů, tedy zhruba jen o polovinu kratší, než je Pražský hrad. Posádku včetně pilotů má tvořit na 1600 lidí. Loď uveze 36 stíhaček typu F-35 a čtyři vrtulníky.

Britská královna pokřtila novou letadlovou loď nesoucí její jméno

Svět
Ilustrační foto
Řím – Asi 30 mrtvých těl našli italští záchranáři na palubě lodi s uprchlíky, kterou objevili v Sicilském průlivu mezi pobřežím Itálie a severní Afrikou. Na lodi bylo téměř 600 migrantů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na italské námořnictvo a pobřežní hlídku.

Na palubě lodi s uprchlíky u Itálie bylo nalezeno asi 30 mrtvých

Svět
Ilustrační foto.
Recife - Fanoušek z Mexika přišel během mistrovství světa v Brazílii o život ve vlnách Atlantiku. Při plavbě z Fortalezy do Recife, kde Mexičané v pondělí odehrají proti Chorvatsku poslední zápas ve skupině, přepadl přes zábradlí výletní lodi.

Fanoušek z Mexika se během šampionátu utopil v Atlantiku

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - Když Rusko na počátku letošního roku zabralo černomořský poloostrov Krym, nezískalo jen přístav pro své námořnictvo a opuštěnou ukrajinskou vojenskou základu, ale také dlouhé řady oblázkových pláží, které bývaly oblíbeným turistickým místem pro miliony občanů Sovětského svazu. Letos v létě však bude potřeba najít nové způsoby, jak do oblasti přilákat turisty, píše agentura AP.

Rusko tlačí na firmy, aby pomohly cestovnímu ruchu na Krymu

Ekonomika
Washington - Spojené státy utratily více než tři miliony dolarů (přes 60 milionů Kč) za osm hlídkových lodí určených pro afghánskou policii. Ukázal to interní audit, na který upozornil deník The Washington Post (WP). Plavidla podle něj vyšla na zhruba sedminásobek toho, kolik běžně stojí v USA. Za čtyři roky od nákupu přitom žádné z nich do vnitrozemského Afghánistánu ani nedorazilo.

USA prý utratily miliony za lodě pro vnitrozemský Afghánistán

Svět
Nová výstava v Národním technickém muzeu s názvem „Naše moře..."
Praha - Nová výstava v Národním technickém muzeu s názvem „Naše moře…" je věnována historii rakouského válečného námořnictva od roku 1850 až do zániku podunajské monarchie. Pořádána je v rámci výstavního cyklu Velká válka, na kterém se podílí 9 významných paměťových institucí, jako připomínka stoletého výročí vypuknutí celosvětového válečného konfliktu, který zásadně změnil tvář tehdejší doby a otevřel éru krvavého 20. století.
5 fotografií

Technické muzeum připomíná historii c.a.k. válečného námořnictva

Ostatní
Ilustrační foto
Washington/Varšava – Spojené státy ve světle nových bezpečnostních výzev přehodnotí své vojenské aktivity v Evropě a zvýší vojenskou přítomnost na kontinentu, uvedl Bílý dům. Novou strategii má oznámit přímo americký prezident Barack Obama po svém dnešním jednání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským. Po americkém Kongresu Obama žádá, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč).

USA zvýší svou vojenskou přítomnost v Evropě

Svět
Ilustrační foto.
Řím - Italské námořnictvo zachránilo za posledních 24 hodin více než 3300 uprchlíků, kteří se po moři pokoušeli dostat z Afriky a Blízkého východu do Evropy. Asi 1300 imigrantů se podařilo dostat do bezpečí během dneška, další rekordní množství běženců objevila pobřežní stráž na několika lodích u ostrova Lampedusa již v pátek, uvedla agentura AFP.

Námořníci v Itálii zachránili za posledních 24 hodin 3300 imigrantů

Svět
Robotická ponorka Bluefin-21.
Sydney – Australští činitelé zodpovědní za pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle dnes oznámili, že bylo dokončeno hledání v oblasti Indického oceánu, kde byly zachyceny akustické signály spojované se zmizelým boeingem. Tento prostor byl nyní vyloučen jako možné místo, kde leží trosky zmizelého letadla. Australský vicepremiér a ministr dopravy Warren Truss je ale stále přesvědčen, že se pohřešovaný boeing nachází někde na jihu Indického oceánu.

Malajsijské letadlo prý v místě signálů není, ponorka ukončila pátrání

Svět
Americká výsadková loď Bataan.
Washington - Americká vrtulníková výsadková loď USS Bataan s tisícovkou příslušníků námořní pěchoty vplula do Středozemního moře. V noci na dnešek o tom s odvoláním na vojenské představitele informovala agentura Reuters. Válečné plavidlo v oblasti podpoří americké síly krizové reakce, které jsou zde rozmístěny.

Do Středozemního moře vplula americká výsadková loď

Svět
Námořnictvo USA našlo trup ztracené britské jachty.
Boston – Loď amerického námořnictva objevila dnes převrácený trup britské jachty Cheeki Rafiki, která před více než týdnem zmizela v Atlantiku asi 1600 kilometrů od pobřeží amerického státu Massachusetts. Čtyři členové posádky jachty jsou stále nezvěstní a pobřežní stráž oznámila, že pátrání po nich skončí v deseti večer místního času (4:00 SELČ), pokud se neobjeví stopy, že jsou stále naživu.

Námořnictvo USA našlo trup ztracené britské jachty

Svět
Ilustrační foto
Helsinky - Finské bezpečnostní úřady vyšetřují dva úterní incidenty, při kterých dvojice ruských letadel narušila vzdušný prostor země. Ministerstvo obrany dnes podle televize YLE události potvrdilo a bez upřesnění označilo ruská letadla jen jako „státní stroje". Spekuluje se, že vzdušný prostor narušily letouny ruského vojenského námořnictva.

Dvojice ruských letadel narušila vzdušný prostor Finska

Svět
Ilustrační foto
Brasília - Brazílie před blížícím se fotbalovým mistrovstvím světa zahájila v sobotu rozsáhlou vojenskou operaci, která má zabezpečit státní hranici. Do akce se zapojí více než 30.000 příslušníků armády, námořnictva a vzdušných sil. Podle úřadů jde pro zemi o dosud největší jednotlivou mobilizaci, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Brazílie před MS zahájila operaci na zabezpečení státních hranic

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Rusko ještě letos posílí svou černomořskou flotilu o nové ponorky a novou generaci lodí. Dnes to prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, typy plavidel ale podle portálu Russkaja planěta neupřesnil. Flotila sídlí v Sevastopolu na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v březnu i přes odpor Západu anektovalo.

Rusko po anexi Krymu ještě letos posílí svou černomořskou flotilu

Svět
Ilustrační foto
Londýn - Britské vojenské námořnictvo poprvé ve své historii začlenilo ženy do posádek sloužících na ponorkách. Prvními ženami ve stodesetileté historii provozování ponorek v britské armádě se staly tři námořnice, které se zaučovaly na ponorkách americké armády. Informuje o tom zpravodajský server BBC.

Na ponorkách britské armády poprvé v historii slouží ženy

Svět
Ilustrační foto
Dháka – Bangladéš vyslala dvě námořní fregaty do míst, kde australská soukromá společnost GeoResonance údajně odhalila prvky, které se shodují s materiálem použitým při výrobě Boeingu 777, a mohlo by tak jít o trosky ztraceného malajsijského letadla. Lodě vyrazily do Bengálského zálivu, do vzdálenosti 5000 kilometrů od hlavního centra dosavadního hledání v jižní části Indického oceánu, uvedla americká CNN.

Bangladéš vyslala lodě do míst, kde prý viděli trosky letadla

Svět
Ilustrační foto.
Perth (Austrálie) – Mezinárodní pátrání po zmizelém malajsijském letadle Boeing 777 s 239 lidmi na palubě dnes pokračovalo, ale úřady se obávají, že černé skříňky se záznamy letu již přestaly vysílat signály. Operaci také ohrožuje tropická bouře Jack, která se blíží k oblasti pátrání. Uvedla to agentura Reuters.

Pátrání po malajsijském letadle se zdá stále více bezvýsledné

Svět
Robotická ponorka Bluefin-21.
Perth – Pátrači hledající zmizelé malajsijské letadlo znovu ponořili do moře robotickou ponorku, která mapuje dno Indického oceánu. První mise tohoto speciálního zařízení nepřinesla žádné nové poznatky o pohřešovaném letadle.

Po zmizelém letadle znovu pátrá robotická ponorka

Svět
talská pobřežní stráž a námořnictvo zachránily za poslední dva dny na moři 4000 zejména afrických přistěhovalců, kteří se snažili dostat do Evropy.
Řím - Italská pobřežní stráž a námořnictvo zachránily za poslední dva dny na moři 4000 zejména afrických přistěhovalců, kteří se snažili dostat do Evropy. Oznámil to ve středu podle agentury ANSA italský ministr vnitra Angelino Alfano. Jak dodal, situace se neustále zhoršuje. Od začátku letošního roku podle něj dorazilo do Itálie po moři již 15.000 imigrantů.

Italové za dva dny zachránili z moře 4000 přistěhovalců

Svět
Ilustrační foto.
Perth - Loď australského vojenského námořnictva Ocean Shield, která je vybavená americkým detektorem „černých skříněk", dnes začala pátrat v oblasti, kde by mohly být trosky pohřešovaného malajsijského letadla. V části Indického oceánu, kam se podle vyšetřovatelů mohl Boeing 777 letu číslo 370 zřítit, pokračuje v komplikovaném pátrání také 14 letadel a několik dalších lodí, napsala agentura AFP.

Australská loď začne hledat černé skříňky zmizelého letadla

Svět
Ilustrační foto
Canberra – Válečná loď s detektorem černých skříněk by dnes měla vyplout z Austrálie, aby se zapojila do pátrání po havarovaném malajsijském letadle. Jiná plavidla v sobotu v Indickém oceánu vytáhla z vody podezřelé objekty, které by mohly mít spojitost s letadlem. Potvrzeno to však zatím nebylo, a více než tři týdny po jeho zmizení stroje tak nemají záchranáři žádnou stopu. Austrálie dnes oznámila, že pověřila koordinací pátracích akcí bývalého velitele australských ozbrojených sil.

Do pátrání po letadle se zapojí loď s detektorem černých skříněk

Svět
Ilustrační foto
Sevastopol - Třicítka proruských námořníků a milicionářů připlula při západu slunce na vlečných lodích k ukrajinské protiponorkové korvetě Ternopil a řekla posádce, aby místo opustila. Devadesátka vyloděných námořníků v Sevastopolu vyslechla seřazena na molu svého kapitána, který jim poděkoval a řekl, že mohou odejít.

Ukrajinské vojenské námořnictvo na Krymu končí

Svět
Redaktor České televize Miroslav Karas.
Praha/Novoozerne (Ukrajina) – Ruští ozbrojenci na Krymu na desítky minut zadrželi zpravodaje České televize (ČT) Miroslava Karase a jeho kameramana. Uvedla to dnes ČT. Stalo se tak ve městě Novoozerne na západě poloostrova, kde ruští vojáci obsazovali základnu ukrajinského námořnictva. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes incident odsoudil a označil za hrubé porušení novinářských svobod, případ už je ale podle něj vyřešen. Jak, to neupřesnil.

Ruští ozbrojenci na Krymu dočasně zadrželi štáb České televize

Česko
Americký raketový torpédoborec Truxtun.
Sofia/Bukurešť/Washington - Americké námořnictvo dnes zahájilo v Černém moři jednodenní cvičení s bulharskou a rumunskou armádou, kterého se účastní i raketový torpédoborec Truxtun s asi 300člennou posádkou. První společné cvičení se ve vodách naproti poloostrovu Krym uskutečnilo už 12. března; USA nyní stejně jako tehdy tvrdí, že jde o plánovanou akci bez souvislosti s krizí na Ukrajině.

Bulharsko, Rumunsko a USA zahájily manévry v Černém moři

Svět
Ilustrační fotografie.
Simferopol (Ukrajina)/Kyjev – Příslušníci krymských proruských „sil sebeobrany" a ruští vojáci dnes napadli základu ukrajinského námořnictva v obci Novoozerne na západě Krymu. Oznámilo to velení ukrajinských vojsk na Krymském poloostrově. Dav, v němž byly hojně zastoupeny ženy s dětmi, pronikl do vojenského prostoru s pomocí traktoru. Před objektem ruští vojáci vybudovali dva palebné posty.

Proruští demonstranti napadli ukrajinské velení v Sevastopolu

Svět
Ilustrační foto
Atény - U řeckého ostrova Lesbos se v noci na dnešek potopila loď s běženci cestujícími nelegálně z nedalekého Turecka. Při neštěstí zahynulo sedm lidí včetně dvou dětí, osm běženců se podařilo zachránit. Po dalších dvou pasažérech záchranáři pátrají, informovala s odvoláním na řeckou přístavní policii agentura AFP. Italské námořnictvo mezitím oznámilo, že jenom během dneška zachránilo kolem 1200 běženců ve vodách kolem Sicílie.

Hazard běženců. 1200 zachráněných u Sicílie, sedm obětí u Řecka

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Ruské námořnictvo ohlásilo letecké manévry nad Středozemním mořem. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Rusko v posledních týdnech uspořádalo již několik vojenských cvičení, Moskva ale popírá, že by to souviselo s krizí na Ukrajině, kde ruští vojáci kontrolují ukrajinský poloostrov Krym.

Ruské námořnictvo ohlásilo letecké manévry nad Středozemním mořem

Svět
Proruské krymské úřady hodlají „znárodnit" lodě ukrajinského vojenského námořnictva, jež jsou zablokované v sevastopolském přístavu.
Kyjev - Proruské krymské úřady hodlají „znárodnit" lodě ukrajinského vojenského námořnictva, jež jsou zablokované v sevastopolském přístavu. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na předsedu krymské vlády, usilující o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku.

Krym "znárodní" ukrajinskou flotilu, zablokovanou v Sevastopolu

Svět
Libyjský expremiér Alí Zajdán.
Tripolis - Libyjský parlament dnes sesadil premiéra Alího Zajdána po dočasném úniku severokorejského tankeru s nákladem ropy, kterou plavidlo načerpalo u povstalců. Poslanci šéfovi vlády dlouhodobě vyčítali neschopnost vypořádat se s rebely, kteří na východě země kontrolují důležité ropné terminály. Skandálem se severokorejskou lodí míra jejich trpělivosti přetekla. Libyjské námořnictvo následně podle agentury Reuters oznámilo, že nakonec loď střelbou zastavilo. Plavidlo, které se Libyjcům podařilo zajistit s italskou pomocí, je prý poškozené a dál už nepluje.

Libyjský premiér byl odvolán kvůli úniku tankeru KLDR

Svět
Ilustrační foto
Kyjev – Jednotka ruských vojáků dnes pronikla do kasáren motorizovaného praporu ukrajinského vojenského námořnictva v Bachčisaraji a zahájila palbu z automatů. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na informace velitelství praporu. Palba údajně nikoho nezasáhla a ukrajinští velitelé po vyjednávání Rusům objekt vydali.

Ruská jednotka obsadila v Bachčisaraji ukrajinský prapor

Svět
Pátrání po pohřešovaném letadle z Malajsie s 239 lidmi na palubě.
Kuala Lumpur/Hanoj - Letoun vietnamského námořnictva spatřil dnes u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který by mohl být součástí pohřešovaného letadla z Malajsie s 239 lidmi na palubě, jisté to ale není. Oznámil to dnes podle agentury Reuters vietnamský úřad pro civilní letectví. Po letadle, které se ztratilo z radarů v pátek SEČ, pátrá 40 lodí a 34 letadel z několika zemí, seznam pasažérů prověřuje Interpol.

Vietnam objevil na moři předmět, může být ze ztraceného letadla

Svět
Izraelci zajali loď s raketami určenými pro pásmo Gazy.
Jeruzalém - Izraelci zajali loď s raketami pro pásmo Gazy. Podle izraelského deníku Haarec má Izrael důkazy o íránském původu zbraní.Speciální jednotka Šajetet izraelského námořnictva zastavila časně ráno poblíž Súdánu nákladní loď KLOS C registrovanou v Panamě. Našla na ní několik desítek raket středního doletu. Vyráběny jsou v Sýrii a libanonský šíitský Hizballáh, který je spojencem Sýrie a také Íránu je použil ve válce proti Izraeli v roce 2006. Rakety mají dolet asi 100 kilometrů.

Izraelci zajali loď s raketami určenými pro pásmo Gazy

Svět
Příslušníci ruské armády na Krymu.
Kyjev/Moskva - Rusko masivně posiluje své vojenské jednotky na východní straně Kerčského průlivu, úžiny mezi Černým a Azovským mořem oddělující východ Krymu od ruského Krasnodarského kraje. Oznámila to dnes ukrajinská pohraniční služba. Ruské námořnictvo zároveň mění postavení svých bojových plavidel rozmístěných u sevastopolského přístavu.

Rusko posiluje vojska u Krymu, Kyjev zvažuje uzavření hranic

Svět
Ruské námořnictvo v Sevastopolu.
Kyjev - Ukrajinská prokuratura začala nyní již bývalého velitele námořnictva Denyse Berezovského stíhat kvůli vlastizradě. Informovala o tom agentura Reuters. Berezovskyj, který byl do funkce jmenován teprve v sobotu, se dnes přidal na stranu proruského Krymu, který hrozí odtržením od Ukrajiny.

Ukrajina chce soudit exvelitele námořnictva za vlastizradu

Svět
Loď amerického vojenského námořnictva Mount Whitney.
Moskva/Washington - Do neutrálních vod Černého moře dnes vplula loď amerického vojenského námořnictva Mount Whitney, která má v regionu hlídkovat během olympijských her v Soči. Informaci amerického velení potvrdil mluvčí ruského vojenského námořnictva. Během dne se má ze Středozemního do Černého moře přesunout i americký raketový torpédoborec Ramage.

Do Černého moře vplula americká vojenská loď Mount Whitney

Svět
Přístav Tromsö v Norsku.
Oslo/Moskva - Norská pobřežní hlídka zadržela nedaleko norských břehů ruskou rybářskou loď Novoazovsk, která údajně porušila pravidla lovu. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na státní společnosti Rosrybolovstvo. Posádka podle norských úřadů vyvrhla do moře mrtvé ryby, což pravidla rybolovu zakazují. Kapitán lodi incident omlouvá technickým pochybením.

U norských břehů byla zadržena ruská rybářská loď

Svět
Ilustrační foto
Virginia Beach - Na východním pobřeží Spojených států se dnes do moře zřítila helikoptéra amerického námořnictva. Na palubě bylo pět lidí, z nichž čtyři byli zachráněni, uvedla agentura AP s odvoláním na pobřežní stráž. Pátrání po pátém členu posádky pokračuje.

V USA se do moře zřítil vrtulník, většina posádky zachráněna

Svět