ŠTÍTEK: Valletta

Studenti Obchodní akademie a VOŠ Kotlářská prožili stáž na Maltě
„Má stáž na Maltě pro mne byla obohacující zkušeností. Byla skvělým spojením učení se a poznávání nového místa a jeho lidí. Získala jsem hlubší pochopení fungování státní správy na Maltě a zdokonalila si své dovednosti v oblasti administrativy. Zároveň jsem si užila krásné prostředí Malty a místní kulturu,“  svěřila se studentka A. Richterová. Toto vyjádření je ovšem jen jedno z mnoha, které popisuje dvoutýdenní odbornou stáž 14 studentů ve firmách na nádherném středomořském ostrově.
16 fotografií

Studenti Obchodní akademie a VOŠ Kotlářská prožili stáž na Maltě

Čtenář reportér
Letní studium na Maltě.
Na začátku července jsem využil možnosti studijního programu ERASMUS+ a odletěl studovat angličtinu na souostroví Malta. Cílem bylo vylepšit mé jazykové dovednosti v angličtině a poznat tamní kulturu a prostředí. Po dobu dvou týdnů jsem navštěvoval školu Easy School of Languages umístěnou v centru hlavního města Valletta. Ubytován jsem byl v apartmánu společně se studenty z Kolumbie, Rakouska nebo Španělska. Cesta do školy trvala asi 45 minut, ale brzy jsem pochopil, že bydlet blíž je téměř nemožné. Valletta je poměrně malým městem na pahorku obehnaném hradbami a v samotném historickém centru této pevnosti se skrývala budova naší školy. Až teprve za tímto opevněním vyrůstaly moderní výškové budovy a hustá obytná zástavba.
20 fotografií

Letní studium na Maltě. Procestoval jsem i velkou část ostrova

Čtenář reportér
Russell Crowe není jen výborný herec, ale i zpěvák. Což předvedl na Maltě.
Oscarový herec Russell Crowe potěšil své fanoušky na Maltě. V rámci projektu Indoor Garden Party za doprovodu kapely The Gentlemen Barbers a speciálních hostů zazpíval 17. června ve Vallettě, hlavním městě ostrovního státu. Vystoupení předcházelo tamnímu filmovému festivalu, který začne 25. června a nabídne rozmanitou tvorbu talentovaných autorů z devíti středomořských zemí.

Oscarový Russell Crowe to rozjel na Maltě. Předvedl, na co se mohou těšit Vary

Státy EU
Donald Tusk.
Nastal čas uzavřít migrační cestu z Libye do Itálie, řekl po dnešním jednání s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem předseda vrcholných schůzek zemí EU Donald Tusk. Konkrétními návrhy jak přesně toho ve spolupráci se Sarrádžovou mezinárodně uznávanou vládou dosáhnout, budou premiéři a prezidenti zemí Evropské unie probírat v pátek při své neformální schůzce v maltské La Vallettě.

Nastal čas uzavřít migrační trasu z Libye do Itálie, řekl Tusk

Svět
Donald Tusk.
Evropská unie v současnosti čelí výzvám, které jsou nebezpečnější než cokoliv za uplynulých 60 let evropské integrace, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. V dopise, kterým dnes prezidenty a premiéry zemí unie pozval na páteční neformální summit v maltské metropoli Vallettě také varoval, že rozpad EU by nevedl k obnově "jakési bájné plné suverenity" jejích bývalých členů, ale naopak k jejich závislosti na mocnostech jako jsou USA, Rusko nebo Čína. Znepokojující vyjádření nové americké administrativy přitom podle něj pro unii znamenají nejistotu.

Tusk: Rozpad EU by vedl k závislosti Evropy na USA, Rusku a Číně

Svět
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na únorovém neformálním summitu EU na Maltě podpoří boj proti pašerákům lidí a posílení spolupráce se severoafrickými státy, zejména Libyí. Vyplývá to z mandátu pro jednání, který v pondělí schválila vláda. Dalším tématem setkání lídrů zemí evropské sedmadvacítky v maltském hlavním městě Valletta bude budoucnost EU.
13 fotografií

ČR bude na summitu pro posílení spolupráce se severní Afrikou

Česko
Ilustrační foto
Valletta - Dva libyjští únosci letadla, které v pátek přistálo na Maltě, byli dnes před maltským soudem obžalováni z terorismu a dalších zločinů. Informovala o tom agentura DPA, podle níž jim hrozí doživotní trest. Únosci, kteří stále nesdělili motiv svého činu ani nepožádali na Maltě o azyl, u soudu veškerá obvinění popřeli. O propuštění na kauci nepožádali.

Libyjští únosci letadla byli na Maltě obžalováni z terorismu

Svět
Na Maltě dnes dopoledne přistálo unesené letadlo libyjské státní letecké společnosti Afriqiyah Airways se 118 lidmi na palubě.
Valletta - Únos libyjského letadla na vnitrostátní lince, které přistálo dnes před polednem na Maltě, skončil po několika hodinách bez zranění. Dva únosci, zřejmě Libyjci, se vzdali maltské policii, když propustili všech 109 cestujících. Podle maltského premiéra Josepha Muscata nevznesli únosci žádné požadavky. Podle některých zdrojů byl jejich motiv politický. Agentura AFP uvedla, že únosci chtějí na Maltě požádat o politický azyl.

Únosci libyjského letadla se na Maltě vzdali, chtějí tam azyl

Svět
Ilustrační foto
Valletta - Pět Francouzů dnes zahynulo, poté co se krátce po vzletu ze zatím neznámých příčin zřítilo na maltském mezinárodním letišti malé letadlo. Informoval o tom list Times of Malta. Tři z obětí byli zaměstnanci francouzského ministerstva obrany, kteří působili v misi monitorující pašerácké trasy. Původní spekulace médií, že při havárii zahynuli pracovníci pohraniční agentury EU Frontex, se nepotvrdila.

Na Maltě se zřítilo malé letadlo, zahynulo pět Francouzů

Svět
Trenér Karel Krejčí byl po utkání s Těrekem Groznyj na Maltě zklamaný z výsledku i z výkonu svých svěřenců.
Valletta, Plzeň - Patnáct stupňů, sluníčko po celý den a… Obrovská facka. Fotbalisté Plzně nezvládli generálku na jarní část fotbalové ligy. V posledním utkání na soustředění na Maltě před zahájením Synot ligy podlehli ruskému Těreku Groznyj hladce 0:3. Co po sobotním fiasku říkal kouč Karel Krejčí?

Plzeň bije na poplach. Byla to facka, uznal Krejčí. Kdo nejvíc zklamal?

Fotbal
Trenér Karel Krejčí byl po utkání s Těrekem Groznyj na Maltě zklamaný z výsledku i z výkonu svých svěřenců.
Valletta, Plzeň – Takhle si generálku určitě nepředstavovali. Ta fotbalistům Viktorie Plzeň na Maltě pořádně zhořkla, když na soustředění v posledním utkání před zahájením Synot ligy podlehli ruskému Těreku Groznyj hladce 0:3.

Zklamaný trenér Krejčí: Facka v pravou chvíli

Fotbal
Trenér Viktorie Karel Krejčí si generálku na ligu představoval určitě jinak.
Valletta, Plzeň – Generálka na start jarní části Synot ligy fotbalistům Viktorie Plzeň ani trochu nevyšla. V posledním utkání herního soustředění na Maltě podlehli po mdlém výkonu sedmému celku ruské ligy Těreku Groznyj hladce 0:3.

Hořká generálka: Viktoria hladce podlehla Těreku

Fotbal
Královna Alžběta II.
Valletta – Plavbou v tradiční maltské dřevěné lodi po zálivu ve Vallettě se dnes rozloučil s Maltou britský královský pár, který na středomořském ostrově v pátek zahájil summit britského Společenství (Commonwealthu). Pro královnu Alžbětu II. byl pobyt na Maltě nostalgický, protože na ostrově žila v letech 1949–51, kdy její manžel princ Philip sloužil v královském námořnictvu.

Alžběta II. si na Maltě nostalgicky připomněla mládí

Svět
Předseda Evropské rady Donald Tusk.
Valletta – Za závod s časem označil dnes šéf summitů evropské osmadvacítky Donald Tusk snahu o zachování schengenského prostoru volného pohybu. Na tiskové konferenci po dvoudenním setkání lídrů evropských a afrických zemí k migraci Tusk prohlásil, že základní podmínkou je obnova efektivní kontroly vnější hranice „Schengenu", bez které podle něj schengenská pravidla nepřežijí.

Tusk: Bez kontroly vnějších hranic schengenský systém nepřežije

Svět
Zleva český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a premiér Bohuslav Sobotka 12. listopadu ve Vallettě před jednáním V4 na pozadí summitu EU-Afrika o migraci.
Valletta – Takzvaná visegrádská skupina (V4 – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) společně zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe o 400.000 eur (zhruba 11 milionů korun). Poskytne také 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou. Český premiér Bohuslav Sobotka, který při jednání na Maltě zastupuje i Polsko, to dnes oznámil na Twitteru během schůzky s šéfy vlád Slovenska a Maďarska. Trojice premiérů se sešla před začátkem druhého dne summitu zemí Evropské unie a některých afrických států.

Více peněz i lidí. Visegrádská čtyřka zvýší příspěvek na řešení migrační krize

Svět
Bohuslav Sobotka
Valletta – Pro Německo bude těžké vracet Syřany do zemí, kde poprvé vstoupili do Evropské unie. Důvodem jsou problémy s registrací uprchlíků v jednotlivých zemích. Novinářům to dnes před začátkem summitu o migrační krizi řekl na Maltě český premiér Bohuslav Sobotka.

Vracení uprchlíků bude pro Německo těžké, míní Sobotka

Svět
Podle italské pobřežní stráže se dnes podařilo zachránit jen asi 28 lidí. Nehoda se stala zhruba 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů.
Valletta – Jde o jednu z nejhorších tragédií na moři od druhé světové války. Záchranáři museli doslova „hledat živé mezi mrtvými těly plujícími na hladině," řekl maltský premiér Joseph Muscat. Podle italské pobřežní stráže se dnes podařilo zachránit jen asi 28 lidí. Nehoda se stala zhruba 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Pouze 30 metrů dlouhá loď převážela až 700 migrantů.

Další tragédie ve Středomoří. Stovky mrtvých

Svět
Fotbalisté Sparty slaví mistrovský titul.
Praha /ANKETA/ - Bude to zajímavý los. Fotbalisté Sparty už znají možné soupeře pro boj o Ligu mistrů. V úvodním (druhém) předkole jsou nasazeni. Mohou tak narazit například trpaslíky - na maltského mistra z Valletty či lucemburské Dudelange, ovšem mohou potkat i mnohem silnější soky - švédského šampiona Malmö i norský Strömsgodset.

Trpaslíci i švédská hrozba. Sparta zná možné soupeře pro Ligu mistrů

Fotbal
Ilustrační foto.
Valletta – Štěstí za peníze možná pořídit nejde, ale občanství státu EU ano. Od středy ho movitým zájemcům začala nabízet Malta. Tamní pas vyjde na 650 tisíc eur (více než 17,5 milionu korun) a maltská vláda doufá, že tak ročně zvýší státní příjmy o 30 milionů eur (více než 810 milionů korun).

Pas na prodej. Malta nabídla volnost po Schengenu nejlevněji

Svět
Autor jednoho gólu do sítě Malty Tomáš Pekhart.
La Valletta - Útočník Tomáš Pekhart po lehčím otřesu mozku dnes již trénoval s fotbalovou reprezentací na úterní kvalifikační utkání s Bulharskem, stále však jen lehce a s úlevami. Sám si není jistý, zda bude připraven nastoupit. Při páteční ráně do hlavy totiž na chvíli dokonce ztratil vědomí.

Polámaný Pekhart už trénoval, ale po otřesu mozku stále s úlevami

Fotbal
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.
La Valletta - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta má po dnešní debatě s reprezentanty jasno, jaké změny musí u národního mužstva udělat a koho v realizačním týmu vyměnit. Potěšilo ho, jak velký mají zkušení hráči zájem o budoucnost týmu, a věří, že se povede vrátit reprezentaci na vítěznou vlnu a vybojovat úspěch v kvalifikaci mistrovství Evropy 2016.

Pelta má po debatě s hráči jasno o změnách v realizačním týmu

Fotbal
Petr Čech při tréninku na Maltě.
La Valleta - Neúspěch fotbalové reprezentace v kvalifikaci o mistrovství světa je podle brankáře Petra Čecha jen špičkou ledovce. Fotbalová asociace ČR by se podle něj měla hlavně zamyslet nad současnými výkony mládežnických reprezentací, protože z nich se nyní těžko doplňují hráči do národního týmu. Navrhuje inspirovat se Belgií, která právě díky kvalitní mládeži patří mezi nejsilnější týmy v Evropě.

Podle Čecha je třeba zamyslet se nad mládežnickým fotbalem

Fotbal
Manažer české fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer.
La Valletta - Manažera české fotbalové reprezentace Vladimíra Šmicera zamrzelo, když bylo definitivně jasné, že národní tým nepojede na mistrovství světa 2014 do Brazílie. Na druhou stranu si je vědom toho, že výsledky byly špatné. Za největší zklamání považuje domácí prohru s Arménií, která podle něj rozhodla o kvalifikačním nezdaru.

Šmicer: Nemůžeme žehrat na smůlu, naše výkony nebyly dost dobré

Fotbal
Tomáš Hübschmann na tréninku české reprezentace.
La Valletta - Fotbalová reprezentace se připravovala na Maltě na úterní závěrečné kvalifikační utkání s Bulharskem bez stopera Tomáše Sivoka a útočníka Tomáše Pekharta. Zatímco Sivok již národní tým opustí, jelikož v Bulharsku nemůže nastoupit kvůli žlutým kartám, Pekhart odpočíval kvůli lehčímu otřesu mozku z pátečního duelu s Maltou. V neděli už by se měl opět normálně zapojit.

Fotbalisté trénovali na Maltě bez Sivoka a otřeseného Pekharta

Fotbal
Středomořský ostrov Malta je malebné místo.
Teplo a moře pro rodiny, bujarý noční život pro mladší generace a nerušený klid pro ty starší. Jenže to není vše – středomořská Malta je plná památek, lidí a je rozdělená na dva hlavní ostrovy, které nemají skoro nic společného.

Středomořská Malta: Ostrovy jako den a noc

Cestujeme
Ilustrační foto.
Klecany (Praha-východ) - Téměř dva kilometry zbrusu nové cyklostezky vznikly podél pravého břehu Vltavy nedaleko Klecan. Kromě toho, že stezka propojuje Středočeský kraj s Prahou (navazuje totiž na pražskou pravobřežní cyklostezku A2), bude sloužit i dálkovým cyklistům projíždějícím po mezinárodní cyklotrase Praha Drážďany.

Klecanská stezka navede cyklisty do Prahy i Evropy

Z okolí
Ilustrační foto.
Klecany (Praha-východ) - Téměř dva kilometry zbrusu nové cyklostezky vznikly podél pravého břehu Vltavy nedaleko Klecan. Kromě toho, že stezka propojuje Středočeský kraj s Prahou (navazuje totiž na pražskou pravobřežní cyklostezku A2), bude sloužit i dálkovým cyklistům projíždějícím po mezinárodní cyklotrase Praha Drážďany.

Klecanská stezka navede cyklisty do Prahy i Evropy

Z okolí