ŠTÍTEK: věda

Ilustrační foto.
Již potřetí se Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě zúčastní Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, největšího vědeckého festivalu u nás, který se bude konat od 11. do 17. listopadu. Jeho motto zní: „Věda, svoboda, odpovědnost“. Knihovna nabídne možnost vyzkoušení virtuální reality a práce s roboty či přednášku o kybernetické bezpečnosti.

Ve vědecké knihovně nahlédnete do virtuální reality

Volný čas
15. ročník festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd České republiky.
/INFOGRAFIKA/ V rámci Týdne vědy a techniky, který začíná toto pondělí a potrvá až do neděle 17. listopadu, máte možnost navštívit vybraná špičková technologická centra v Česku. Vydat se za zajímavými exkurzemi a světem objevů můžete samozřejmě i v Praze či jejím okolí. Již 19. ročník festivalu Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd České republiky, se letos koná s mottem Věda, svoboda a odpovědnost.
17 fotografií

Přijďte si vyzkoušet, jaké to je, když se země chvěje

Zprávy z Česka
Na tomto místě, ve výtopně v Luhu měla vyrůst spalovna. Zastupitelé stavbu po nátlaku veřejnosti neschválili na zasedání v říjnu 2019.
„Skvělá zpráva, dobře, že zdravý rozum zvítězil. Konečně se celé bezpáteřní vedení města rozhoupalo a to až na popud občanské iniciativy. Za nás jako obyvatele super rozhodnutí.“ Ale také „Spalovna je jediné řešení. Chci vidět nadšení, až budou obyvatelé platit za odpady třeba víc jak 1 000 korun. Čtyřicet let se v Luhu topilo uhlím a nikoho to nezajímalo. Teď budou dělat vědy ze spalovny.“
7 fotografií

Spalovnu zastupitelé odmítli. Teď řeší, kam s odpadem

Valašsko
Mléčná dráha - Ilustrační foto
Láká Vás hvězdná obloha, ale pozorování vám připadá náročné nebo nevíte, jak na to? V rámci týdne vědy a techniky přijede do bíloveckého muzea zkušený amatérský astronom Bohuslav Pelc.

Amatérská astronomie

Volný čas
Slavnostní večer při příležitosti 101. výročí vzniku Československé republiky v Milevsku.
/ANKETA/ V Milevsku udržují od roku 2014 na Písecku ojedinělou hezkou tradici. Je to udílení stříbrných pamětních medailí města významným osobnostem se zásluhami o město, a to zejména v oblasti politiky a veřejné správy, kultury, sportu, hospodářského rozvoje a podnikání, vědy a školství nebo mezinárodní spolupráce. V letech 2014 až 2019 tu bylo postupně uděleno již 31 medailí.

KOMENTÁŘ STANISLAVY KOBLIHOVÉ: Oceňování je dobrou motivací

Písecko
V roce 2011 získal Jiří Grygar nejvyšší ocenění České astronomické společnosti, Cenu Františka Nušla.
Ledeč nad Sázavou – Na besedu s českým astrofyzikem a popularizátorem vědy o vesmíru zve město Ledeč nad Sázavou. Beseda na téma Jsme sami ve vesmíru? se uskuteční 7. listopadu 2019 od 16.30 hodin v sále Gymnázia Ledeč nad Sázavou.

Jsme ve vesmíru sami pane Grygare?

Havlíčkobrodsko
Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Ilustrační foto.
Jihlava – I letos se Muzeum Vysočiny Jihlava připojí k Týdnu vědy a techniky Akademie věd České republiky. Letošní podtitul je Věda, svoboda, odpovědnost.

V muzeu bude zajímavý program

Jihlavsko
Lékaři dokáží často zázraky
Do roku 1989 nebylo v Československu příliš přátelské prostředí pro vědu a výzkum, přesto se čeští lékaři a vědci celosvětově proslavili svými vynálezy a prvenstvím v nejrůznějších disciplínách. Byla založena dětská onkologie, začaly probíhat úspěšné transplantace a došlo k vymýcení některých nemocí.

Milníky ve zdravotnictví: V čem Češi vynikli ve 20. století?

Česko
Margit Slimáková
Jak se stravovat abychom předcházeli stresu, nemocem a cítili se dobře? To, a ještě více, vám zodpoví autorka knihy „Velmi osobní kniha o zdraví“ Margit Slimáková, která je v současné době jednou z nejvýraznějších osobností zabývající se zdravou výživou  -  životním stylem.

Tip na pondělí 21. října: Zdravá strava není věda

Volný čas
Budoucí děkan právnické fakulty Václav Stehlík
Další z fakult Univerzity Palackého v Olomouci má nového děkana. Po zdravotnických vědách svého nejvyššího představitele pro následující čtyři roky zvolila i fakulta právnická. V tajné volbě zvítězil dosavadní vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Václav Stehlík. Funkce by se měl ujmout koncem ledna 2020, kdy skončí funkční období současné děkance Zdence Papouškové.

Právnickou fakultu UP od února povede Václav Stehlík

Olomoucko
Ilustrační foto.
Valtice – Nový kurz, které lidem podrobněji přiblíží degustaci vína, chystají v Národním vinařském centru ve Valticích. Absolventi úvodního semináře pro začátečníky se nyní můžou zúčastnit i navazujícího kurzu Degustace vína – věda i umění. Ten se uskuteční v sobotu 19. října. Jeho cena je necelých tisíc korun.

Ve Valticích vzdělají zájemce v umění degustace vína

Břeclavsko
Kostel Povýšení svatého Kříže.
Jihlava - Více než deset let práce, snaha o co největší věrnost a nakonec obdivuhodný výsledek. To je v kostce příběh žilinského akademického malíře Stana Lajdy, který se systematicky věnoval rekonstrukci světoznámého obrazu Leonarda da Vinci Poslední večeře. Jeho dílo si můžete od 10. do 30. října prohlédnout v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže. Od úmrtí jedné z nejvýznamnějších osobností světového umění a vědy letos v květnu uplynulo již pět set let.  

V jihlavském kostele vystavuje Stano Lajda

Volný čas
Dveře knihovny s hvězdárnou se v Jiráskově ulici otevřou v pátek už před šestou hodinou večer.
Páteční noc se po celé České republice promění v čas inspirace, zamyšlení i zábavy. Na programu je Noc vědců, projekt, který má za úkol prostřednictvím her, besed a pochopení představit fascinující svět vědy. Projekt pochopitelně nemohl minout ani táborskou hvězdárnu, která si podává ruku s inspirací i vědeckou činností už více než osmdesát let.

Táborská hvězdárna zve obyvatele i návštěvníky Tábora na Noc vědců

Táborsko
Noc vědců ve Slaném v roce 2017
Noc vědců – to je minimálně sedm hodin chytré zábavy a vypukne už tento pátek od 18 hodin také v Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Noc vědců je celorepubliková vědecko popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy.
32 fotografií

Noc vědců otevře brány tajemství v pátek

Kladensko
Naši prvňáci: Škola T. G. Masaryka přivítala 56 nových prvňáčků.
Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře přivítala 56 nových prvňáčků. Přes léto se ale ve škole rozhodně nezahálelo. V rámci dotačního programu IROP (Integrovaný regionální operační program) Učíme přírodní vědy inovativně získalo vzdělávací zařízení přes tři miliony korun na modernizaci učebny fyziky - chemie a vybudování chemické laboratoře a skladu chemikálií.

Nový školní rok na Masarykově škole se hned nesl ve znamení úspěchu

Zprávy z Česka