Na pomezí hry a vědeckého experimentu balancuje český projekt Stratocaching, který letos již po druhé realizuje občanské sdružení Žádná věda, tentokrát v partnerství s National Geographic Česko. Účastnit se může každý – stačí se zaregistrovat na stránkách www.stratocaching.cz a sledovat experiment s pomocí mobilní aplikace.
ČlánkyVěda zabránila potravinové krizi v 60. letech minulého století. Může nás zachránit ještě jednou? Významnou roli budou hrát nové moderní vysoce produktivní plodiny. Ale zemědělství se nemůže spoléhat jen na biotechnologii.
ČlánkyZkuste se doma projít a sami uvidíte. Žijeme doslova obklopeni elektrospotřebiči. Ledničky, mikrovlnky, počítače, telefony, průměrná domácnost jich napočítá desítky. Jenže spotřebič má svou životnost, po určité době zkrátka doslouží. Pak nastává okamžik, kdy musíme všichni vyřešit klasickou nerudovskou otázku: Kam s ním?
ČlánkyČasopis National Geographic, který ohromuje, vzdělává i baví čtenáře už 125 let, nabídl nakladatelství Taschen úplný přístup ke svým fotografickým archivům. Editor Reuel Golden z nich sestavil tři objemné svazky plné fotografií, z nichž mnohé nebyly dosud publikovány. Prostřednictvím nakladatelství Slovart se nyní dá limitovaná edice National Geographic: Around the World in 125 years koupit i u nás.
SoutěžeJmenuje se Eugene Goostman, ale je to superpočítač. První, kterému se podařilo projít Turingovým testem a přesvědčit třetinu posuzovatelů, že komunikují s člověkem, tedy třináctiletým chlapcem. Eugene prolezl těsně, ale i tak představuje milník v oblasti umělé inteligence.
ČlánkyČasopis National Geographic, který ohromuje, vzdělává i baví čtenáře už 125 let, nabídl nakladatelství Taschen úplný přístup ke svým fotografickým archivům. Editor Reuel Golden z nich sestavil tři objemné svazky plné fotografií, z nichž mnohé nebyly dosud publikovány.
ČlánkyMartin Rychlík je novinář píšící o vědě, ale i etnolog se specializací na mimoevropské „umění“, dějiny účesu a také tetování. Martin byl pozván na Science Café 11. 3. do Prahy, přiblížit svou činnost a dlouhodobý zájem. Ochutnávku jeho vystoupení si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.
ČlánkyAmeričané utratí každoročně 5 miliard dolarů za bylinné doplňky - tedy různé tablety a kapsle, které slibují všechno možné od rychlého zdolání rýmy po posílení paměti. Ovšem vědecké testy ukázaly, že místo účinných bylin z nitra pralesů obsahují často jen rozdrcenou rýži a plevel.
ČlánkyMUDr. Přemysl Jiruška chce pomoci lidem s epilepsií. Na svůj výzkum získal v roce 2012 grant od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy (dříve NFKJ) a 12. 11. bude na Science Café v Praze o aktuálních výsledcích svého projektu.
ČlánkyNadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu srdečně zve na setkání s mecenáši vědy a špičkovými vědci, laureáty Ceny Neuron za celoživotní dílo pro rok 2013. Akce se koná 5. listopadu v pražské Malostranské besedě na Malostranském Náměstí 21.
ČlánkyV září National Geographic Channel uvede pro české diváky svůj zatím nejsledovanější dokumentární seriál Mozek v akci (v originále Brain Games, 2011). Respektovaný odborník Jason Silva představí v celkem deseti dílech tajemství 3,5 kilogramového orgánu, který nás dělá tím, čím jsme a prozradí jak vnímáme okolní svět.
SPECIÁL: 125. výročí National GeographicZatloukat, zatloukat, a když je nejhůř – zase zatloukat. Zlaté pravidlo kriminálníků objevila příroda už v šerých dobách pravěku. Nejrůznější tvorové se snaží „zatlouct“ sami sebe. Jen tak se vyhnou čelistem, drápům nebo jedu dravců.
SPECIÁL: Strategie přežitíDěti z rodin s nízkou úrovní vzdělání jsou sobečtější a zlomyslnější, uvádí ve své studii magistra Julie Chytilová Ph.D. laureátka Ceny Neuron 2011 za ekonomii pro vědce do 40 let. Rozhovor přinášíme v rámci spolupráce s Nadačním fondem Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu.
ČlánkyPod provokativním názvem se skrývá přednáška Dany Drábové, která ukazuje, kde všude se setkáme s jadernou energií.Přednášky z projektu Science Café zveřejňujeme v rámci spolupráce s Nadačním fondem Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu.
ČlánkyVědci nejsou jen suchaři, a je velmi pravděpodobné, že alespoň některé z vtipů museli sami vymyslet. Tady je malá přehlídka, kterou do soutěže o nejintelektuálnější vtip poslali čtenáři deníku Independent.
ČlánkySexuolog Petr Weiss vás v této přednášce zábavně a poučně seznámí s výzkumem sexuální přitažlivosti mužů a žen. Tyto přednášky projektu Science Café zveřejňujeme v rámci spolupráce s Nadačním fondem Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu.
ČlánkyMěl jsem štěstí na několik dobrých učitelů, kteří mi postupně pomáhali objevovat krásy matematiky a informatiky, říká Daniel Kráľ nositel ceny Neuron pro matematiky do 40 let. Rozhovor s českým vědcem vám přinášíme v rámci spolupráce se Science Café.
ČlánkyImunoložka Blanka Říhová a matematik Aleš Pultr v pondělí v pražském Karolinu převzali od Učené společnosti ČR medaile za zásluhy o rozvoj vědy. Profesorka Říhová byla oceněna za významné objevy v imunologii v oblasti směrovaných polymerních léčiv, profesor Pultr za mimořádné výsledky v teorii matematických struktur.
ČlánkyNení to tak dávno, co doslova obletěla svět avantýra světoznámého fyzika Paula Framptona, který na internetové seznamce nešťastně podlehl svodům "české bikiny modelky". Možná že více než kdy jindy, se lidé začali zaobírat tím, co jsou ti vědci vlastně zač…
ČlánkyLetošní ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) ve svém závěru tradičně ocenil nejlepší české i světové filmy, které divákům prezentují vědu seriózně, ale zároveň hravě a zábavně.
SoutěžeI v Česku najdete pestře zbarvené žáby. Skokani ostronosí jsou zbarveni do modra jen v době páření. Právě v těchto dnech se krajiny některých českých a moravských rybníků zabarvují do modra. Podívaná ale trvá jen chvíli, a pak se žabáci vracejí ke svému obvyklému hnědému odstínu. Kde je můžete vidět?
ČlánkyVžijte se na chvilku do kůže detektiva z říše živočichů. Plížíte se savanou nebo třeba pralesem a pátráte po něčem podezřelém. Najednou klopýtnete o vychládající mrtvolku malého mláděte. Hrůza! To vypadá na velký případ. Ale kdo mohl něco takového udělat. A proč?
ČlánkyKdo jsme a odkud přicházíme? Odpovědi hledají nejen filosofové, ale také biologové. A právě vědcům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se povedlo zmapovat, odkud „přišel“ náš pohlavní chromozom X.
ČlánkyExkluzivní měsíčník National Geographic přináší strhující pohled do přírodních, technických, kulturních a etnických tajů tohoto světa. Jeho reportáže jsou doprovázeny fotografiemi výjimečné kvality. Lednové speciální vydání oslavuje 125. výročí National Geographic. Články v tomto výjimečném čísle jsou věnovány poznání – a jeho budoucnosti. V článku Nový věk objevů se vydáte na objevitelskou cestu, kterou lidstvo podniklo – od minulosti až po budoucnost, daleko do vesmíru i za vlastní humna. V příspěvku Neklidné geny se pokoušíme zjistit, co nás vyhnalo z Afriky, co nás přimělo k cestě na Měsíc a ještě mnohem dál. V lednovém čísle si také můžete přečíst první část seriálu Nebojí se rizika – je o mužích a ženách, kteří se ve jménu vědy snaží posunout známé hranice, i když za nimi číhá nebezpečí. Reportáž Bláznivě daleko vás seznámí s cestováním za hranice představivosti – až ke hvězdám. Prales na prodej přibližuje neradostný osud jednoho ekvádorského pralesa – ráje, kde je kromě nádherné fauny a flory také ropa. Reportáž Cesta do neznáma přináší fascinující příběh o umění přežít. Hodně malý svět přináší pozoruhodné fotografie světa pod mikroskopem.
ČasopisPřinesli jsme vám exkluzivní informace o startu další sezóny na vědecké stanici J. G. Mendela. Měli jste jedinečnou příležitost zeptat se na cokoli vedoucího expedice Pavla Kaplera. Vybrali jsme ty nejzajímavější otázky a přinášíme vám odpovědi přímo z prostředí příprav na antarktickou expedici.
SPECIÁL: Antarktický projektPravidelně vám přinášíme informace o nejrůznějších fotografických soutěžích, které nějakým způsobem souvisí s vědou. A soutěž Olympus BioScapes mezi taková klání rozhodně patří. Navíc vítězné fotografie jsou opravdu výjimečné. Kochejte se s námi…
12 fotografií
ČlánkyPřirozená neláska k matematickým vědám a počítání má možná své opodstatnění. Vědci přišli na to, že při počítání se v mozku aktivuje oblast spojená s cítěním bolesti.
ČlánkyNález v jedné jeskyni na jihu Sibiře rozpoutal vášnivé spory mezi vědci, politiky i laickou veřejností. Někteří věří, že nalezená srst konečně potvrzuje existenci sněžného muže, jiní o všem pochybují. Kde je pravda?
ČlánkyLajkování je fenoménem dneška. Pomocí něho značkujeme – podobně jako vesmírný pes Lajka - to, co se nám na Facebooku líbí. Přestože lajk zvládne dát i laik, ne vždy si uvědomí, že to může být i „věda“.
ČlánkyTajemný svět mikrofotografie nás nikdy nepřestane fascinovat. Podívejte se na vítězné a oceněné snímky z letošní soutěže Nikon Small World a přesvědčíte se, že věda a umění jedno jsou…
14 fotografií
ČlánkyOd 1. 10. 2012 mohou zájemci přihlásit své projekty, kterými propagují vědu české veřejnosti, do soutěže SCIAP (SCIence APproach). Uzávěrka soutěže je 31. 10. 2012.
ČlánkyPro Gérarda Ligera-Belaira se jeho koníček stal povoláním. Ve své laboratoři na Remešské univerzitě na východě Francie, zásoben tím nejlepším šampaňským, se tento fyzik hrouží do svého bádání a zkoumá perlivost výjimečného moku.
ČlánkyKdyž už i dalajláma řekne, že přišel čas přemýšlet o duchovnosti mimo náboženství, měli bychom zbystřit. Náš svět se mění rychleji, než jsme si mysleli.
ČlánkyŠéfredaktor českého vydání National Geographic Tomáš Tureček prošel archiv časopisu od založení roku 1888 a vybral všechny články týkající se naší země. Jak nás viděli za hranicemi ve zlomových okamžicích našich dějin? Pohled z odstupu může pomoci objektivně hodnotit nejen sebe, ale i ty druhé.
12 fotografií